Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 3/15 z dnia 18 lutego 2015 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Zbigniew Prosiński – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, który po powitaniu zaproszonych gości, zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum przedstawił porządek obrad (w załączeniu). Poprosił o uwagi do zaproponowanego porządku. Komisja nie wniosła uwag i przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 2/14 z dnia 12 stycznia 2015 r. 2. Ocena bezpieczeństwa w mieście na podstawie informacji Komendanta: a) Państwowej Straży Pożarnej w Łomży 29/3, b) Komendy Miejskiej Policji w Łomży – druk nr 29/2, c) Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku O/Łomża – druk nr 29, d) Staży Miejskiej w Łomży – druk nr 29/1. 3. Sprawy różne.

Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

Komisja przyjęła protokół nr 2/15 z dnia 12 stycznia 2015 roku bez uwag.

 

Ad. 2

Jan Chludziński – Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży – przedstawił informację  o stanie bezpieczeństwa miasta i powiatu łomżyńskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2014 rok (w załączeniu).

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Radny Maciej Borysewicz poprosił o wyjaśnienie na jakim etapie są działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Jan Chludziński – Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży – wyjaśnił, że tam zrobiło się 300 % tego, jakbyśmy cofnęli się 2 lata do tyłu. Bardzo dużo zostało zrobione i robi się cały czas, są na to środki. Uważa, że  gdyby wykonana została porządna opinia, ekspertyza i rozłożenie tego w czasie dałoby pewnie mniej problemów. Na dzień dzisiejszy jest warunkowy odbiór jednego z oddziałów i sprawa jest w nadzorze budowlanym Wykonanie nastąpi w drodze decyzji administracyjnej z czasem wykonania uzgodnionym ze szpitalem.

Adam Kalinowski – Kierownik Sekcji Kontrolno-rozpoznawczej PSP – poinformował, że na terenie Łomży zobligowane do DSO są 3 obiekty: galeria Veneda, akademik na ul. Wiejskiej i  szpital. Odnośnie systemu zapobiegającemu zadymieniu klatek schodowych dla budynków wysokich wyjaśnił, że okazało się, że szpital zawsze był traktowany jako średnio wysoki, miał wysokość ponad 24 m, natomiast budynki wysokie to budynki powyżej 25 m. Ktoś opracowując projekt przy zakaźnym wykazał, że wysokość była mierzona do posadzki ostatniej kondygnacji, w wyniku czego powstało te 24 m. Doszło jedno piętro i jest to budynek wysoki, co wiąże się z dużym pułapem wymagań odnośnie przepisów p.poż. Był wcześniej system oddymiający, to w chwili obecnej musi być system zapobiegający zadymieniu, czyli wentylacja ciśnieniowa, która nie pozwoli dymowi z pionowych dróg ewakuacyjnych wydostać się na klatkę schodową. Będąc już na klatce schodowej mamy pewność, że tam dym się  nie wydostanie. System jest o tyle trudny, że trzeba zachować pewne reżimy ciśnienia w stosunku do klatki schodowej i dróg poziomych.

Radna Marianna Jóskowiak poprosiła o przedstawienie sytuacji przedszkoli jeśli chodzi o zabezpieczenia p.poż.

Jan Chludziński – Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży – wyjaśnił, że nie powie, że nic nie zostało zrobione, ponieważ na dzień dzisiejszy 3 przedszkola są zrobione. Wiemy, że na bieżąco coś się dzieje w tych przedszkolach.

 

Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży - przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania KMP w Łomży za 2014 rok (w załączeniu). Uzupełniając informację poinformował, że z jej zapisów wynika, iż znaleziono więcej osób, niż było zaginionych. Wyjaśnił, że poszukiwania osób zaginionych trwają wiele miesięcy, a czasami wiele lat i udało się odnaleźć  więcej osób, niż zgłoszono w 2014 roku, co dało wskaźnik 118 %. Dodał również, że w mieście wszystkie etaty dzielnicowych są obsadzone. Podziękował za środki finansowe z budżetu miasta przekazane na ponadnormatywne patrole piesze w 2014 roku i przeznaczone na 2015 rok, co przełoży się bezpośrednio na bezpieczeństwo w mieście.

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Radna Marianna Jóskowiak poprosiła o wyjaśnienie, czy policja wchodzi do szkół w celu kontroli pod kątem narkotyków.

Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży – wyjaśnił, że policja nie kontroluje szkół, ale każda informacja, że w szkole pojawiły się narkotyki jest sprawdzana i wyjaśniania. W takiej sytuacji policja jest zobowiązana do kontroli. Profilaktycznie takie działania nie są prowadzone.

Radny Ireneusz Cieślik  zwrócił się z zapytaniem, czy w barach i pubach prowadzone są takie działania.

Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży – wyjaśnił, że tylko na podstawie podejrzenia, że w danym barze podejrzana osoba np. rozprowadza narkotyki. Jeśli policja ma informację, to interweniuje i działa.

 

 

Waldemar Dmochowski – Kierownik Oddziału Łomża WITD – przedstawił informację o działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego  w 2014 roku (w załączeniu). Dodał, że ubiegły rok był jednym z lepszych jeśli chodzi o współpracę z miastem, ponieważ został m.in.  przeprowadzony remont punktu kontrolnego, ustawiony został TOI TOI dla pasażerów kontrolowanych pojazdów. Zwrócił się z prośbą o  budowę nowych punktów kontrolnych, w przypadku przebudowy ulic, a w szczególności ul. Wojska Polskiego. Mając na uwadze bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, wybudowanie zatoki jest niezbędne, ponieważ pojazdy ciężarowe muszą mieć więcej miejsca.

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Radny Ireneusz Cieślik zwrócił się z zapytaniem, czy zatoka przy Bawełnie nadawałaby się do kontroli pojazdów. W momencie oddania do użytku ul. Browarnej być może zatoka ta będzie do zagospodarowania.

Waldemar Dmochowski – Kierownik Oddziału Łomża WITD – stwierdził, że druga ważną sprawą, poza  wybudowaniem zatok, jest redukcja ograniczeń  wyłączeń na moście im. Hubala. Funkcjonują 2 wyłączenia przy zakazie wjazdu pojazdów o masie rzeczywistej powyżej 15 t.: nie dotyczy pojazdów przewożących szybko psujący się towar oraz pojazdy przewożące zaopatrzenie do miasta Łomża. Dodał, że most ma wytrzymałość, natomiast drogi dojazdowe do mostu nie. Uważa, że te dwa ograniczenia można by było wycofać.

 

Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej w Łomży – przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Łomży oraz ocenę stanu porządku i spokoju publicznego w mieście w 2014 roku (w załączeniu). Uzupełniając informację stwierdził, że Straż Miejska zmieniła siedzibę. Z pieczątek zniknął napis „tymczasowa siedziba – hala targowa”. Koszt przeniesienia, związany z wyposażeniem pomieszczeń, zamknął się kwotą 35-36 tys. zł. Dodał, że z corocznego budżetu, który był przyznawany na bieżące potrzeby, od kilku lat zostaje 20-22 tys. zł, które wynikają z oszczędności. Stwierdził, że Straż Miejska w Łomży nie jest też najdroższą strażą w województwie podlaskim, a ni w kraju w przeliczeniu na jednego strażnika. Straż Miejska robi wszystko, poza dwiema sprawami, a mianowicie nie przewozi niebezpiecznych i nietrzeźwych osób oraz  czynności, które wymagają broni palnej. Wszystko inne, do czego zobowiązana jest straż miejska, jest wykonywane. W przeliczeniu strażników na ilość mieszkańców Straż Miejska w Łomży jest jedną z najmniejszych straży  w województwie podlaskim i podobnych miast dawniej wojewódzkich. Stwierdził, że przylgnęła do nich opinia straży radarowej. Oświadczył, że nie są taką strażą, o czym świadczą liczby zawarte w przedłożonej informacji.

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.

Radny Andrzej Modzelewski poprosił o wyjaśnienie, czy nie dublują się zadania Straży Miejskiej i policji,  czy straż miejska za bardzo nie wchodzi w kompetencję policji. Dodał, że mieszkańcy tak naprawdę nie wiedzą jaki jest zakres obowiązków Straży Miejskiej i dlatego reakcję mieszkańców są różne.

 

Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej w Łomży – wyjaśnił, że kompetencję straży miejskiej reguluje ustawa. To nie jest tak, że straż wchodzi w uprawnienia policji. Czynności nie dublują się. Straż miejska w zajmuje się wykroczeniami w ruchu, które są statyczne. Policja robi dynamiczne i wszystkie inne. Dodał, że ani policja, ani prokuratura nie dopatrzyła się w działaniach straży miejskiej przekroczenia uprawnień.

Radny Maciej Borysewicz odnosząc się do wypowiedzi radnego Andrzeja Modzelewskiego stwierdził, że rzeczywiście różne opinie docierają na temat działań straży miejskiej. Po to były powołane straże miejskiej i po to rozszerza się ich kompetencje, aby było samorządową namiastką „policji”, bo policja ma swoje ograniczenia. Policja jest finansowana w jaki jest, ma taka etatyzację, jaką ma i w sprawach drobnych, miejskich ma wyręczać i wspomagać  ją straż miejska. Ma wrażenie, że w Łomży to jest wykonywane, a co, co dostają mandat z fotoradaru, z automatu są przeciwko straży  miejskiej, to należałoby wszystkie instytucje kontrolne w państwie. Uważa, że jako Komisja Bezpieczeństwa powinniśmy stać na straży tego porządku i  wspierania instytucji, które są do tego powołane. Być może zbyt słaby jest obieg informacyjny i należałoby opracować  ulotkę informacyjną, która trafiłaby do wszystkich mieszkańców,  o tym, czym zajmuje się Straż Miejska w Łomży, w której znalazłyby się podstawowe informację łącznie z numerem telefonu oraz kompetencje i obowiązki Straży Miejskiej. Ulotka mogłaby zawierać również obwiązki mieszkańców m.in.  ustawowy obowiązek wylegitymowania się przed strażnikiem miejskim, czy też, że  obywatel ma prawo żądać od strażnika miejskiego „tego i tego” . Byłoby to być może rozwiązanie na szwankującą komunikacją straży miejskiej z mieszkańcami.

Radna Anna Godlewska poprosiła o wyjaśnienie, jak wygląda sytuacja i co jest w tym zakresie robione odnośnie osób, których w chwili obecnej nie ma, ale za chwile zrobi się ciepło i znów się pojawią, przebywających na ławkach przy ul. Dwornej oraz w parku przy ul. Sienkiewicza. Poprosiła również o wyjaśnienie czy są takie miejsca w mieście, które wymagają szczególnych patroli policji i straży miejskiej.

Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży – wyjaśnił, że miejsca, które wymagają  zwiększonej ilości patroli do al. Legionów oraz plaża miejska w okresie sezonu letniego, gdzie przebywają osoby spożywające alkohol. Policja tam jest, ale zdecydowanie za rzadko. Tam są setki osób, jest to plaża strzeżona i większego zagrożenia nie ma, jednak problem osób nietrzeźwych jest.

Przewodniczący Komisji przypomniał, że Komisja Bezpieczeństwa i Porządku poprzedniej kadencji wnioskowała o zamontowanie przenośnej kamery na kąpielisku miejskim właśnie w okresie sezonu letniego. Być może uda się zamontować kamerę, która znacznie wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa na plaży.

Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej w Łomży – odnosząc się do pytania radnej Godlewskiej odnośnie osób przebywających na ul. Dwornej i Sienkiewicza stwierdził, że to nie jest problem, która Pani radna pierwsza zgłasza. Były interwencję, mandatów tym osobom się nie wypisuje, ale obłożenie wnioskami   jest duże i to trwa. W ubiegłym roku dwie osoby, w tym roku jedna trafiła na leczenie na podstawie orzeczeń komisji i sądu. Są to chorzy ludzie z problemami. To, że trafiają do ośrodków na 1-2 miesiące to jest też dla nich szansa na dłuższy okres trzeźwości. Uważa, że sytuacja uległa znacznej poprawie i to nie jest tak, jak było jeszcze 5, czy 3 lata temu.

Innych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący zamknął dyskusję, a następnie poddał pod głosowanie  ocenę bezpieczeństwa w mieście z uwagami Kierownika WITD O/Łomża dot. budowy punktów kontrolnych na potrzeby służb kontrolujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz rozpatrzenie możliwości ograniczeń ruchu pojazdów  na moście  im. mjr H. Dobrzańskiego Hubala. Komisja, w wyniku głosowania 6 głosami za pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa w mieście    na podstawie informacji zawartych w drukach nr 29, 29/1, 29/2, 29/3.

 

Ad. 3

Przewodniczący Komisji stwierdził, że dotarła do niego informacja, że jest problem w mieście związany z odławianiem psów, szczególnie w sobotę i niedziele. Prawdopodobnie jest podpisana umowa z lekarzami weterynarii. Poprosił o informację  Komendanta, jak to w tej chwili wygląda.

Jacek Adamski – Komendant Miejski Policji w Łomży – wyjaśnił, że w weekendy, często popołudniową i wieczorną porą, jest problem ze znalezieniem osoby, która  takie zwierzę mogłaby odłowić, a w Łomży nie ma tygodnia żeby policja nie odebrała zgłoszenia w sprawie bezdomnych psów. Uważa, że taka działalność powinna być prowadzona całodobowo.

Przewodniczący Komisji postawił wniosek do Prezydenta Miasta o przedłożenie informacji na temat systemu odławiania bezdomnych psów na terenie miasta Łomży oraz o zabezpieczenie prawidłowego, całodobowego funkcjonowania systemu odławiania bezdomnych psów. Komisja, w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie, przyjęła powyższy wniosek.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: środa, 4 mar 2015 09:53
  • Data opublikowania: środa, 4 mar 2015 09:55
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej