Protokół nr 24/17 z dnia 22 lutego 2017 r.
Ad. 1
Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Komisja przyjęła protokół nr 23/17 z dnia 25 stycznia 2017 roku bez uwag.
Ad. 2
Dionizy Krzyna –Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa miasta i powiatu łomżyńskiego za 2016 rok (w załączeniu). Poinformował, że MSW i Komenda Główna prowadzi kampanię profilaktyczno-społeczną „czad i ogień”. W ramach tej kampanii były zorganizowane dwie konferencje w miesiącu grudniu i styczniu. Odbyło się również szereg pogadanek z dziećmi i z młodzieżą. Dodał, że będzie to kontynuowane. Ponadto w ramach tej kampanii planowany jest montaż czujek tlenku węgla. Jeżeli pozwoli budżet i okoliczności być może w roku bieżącym powstanie sala edukacyjna „Ognik”, która ma na celu edukację najmłodszych, a więc klas I-III. Sala edukacyjna umożliwi pokazanie dzieciom zagrożeń, jakie są w codziennym otoczeniu w domu.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Zwrócił się z zapytaniem, czy KM PSP ma jakieś potrzeby odnośnie sprzętu.
Dionizy Krzyna –Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży stwierdził, że jeśli będzie taka możliwość, to będą prosić o pomoc przy realizacji sali edukacyjnej, Natomiast jeśli chodzi o potrzeby, to komenda jest cały czas na bieżąco w temacie termomodernizacji tego drugiego budynku. W chwili obecnej, w budżecie miasta jest 200 tys. zł na ewentualny udział. Jeśli nie uda się w całości, to przynajmniej może uda się zrobić część tego budynku. W roku ubiegłym miasto wsparło straż pożarną i jeżeli będą jakieś potrzeby odnośnie drogiego sprzętu, to zwrócą się o pomoc, jednak na ten moment takiej potrzeby nie ma.
Radny Ireneusz Cieślik poprosił o wyjaśnienie jak wygląda kwestia współpracy z kominiarzami.
Dionizy Krzyna –Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży wyjaśnił, że kominiarze są niezależnym podmiotem, prywatna działalność gospodarcza. Dodał, że spotykają się czasami w różnych okolicznościach, ale generalnie to zarządcy nieruchomości odpowiedzialny jest za utrzymanie właściwego stanu w tym przypadku kominów. Ponadto uważa, że to nie jest kwestia tylko samych kominów, czy ich czyszczenia, ale kwestia wentylacji budynków.
Sebastian Wojciekian – p.o. I Z-cy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa na terenie działania KMP w Łomży za 2016 rok (w załączeniu).
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Stwierdził, że KMP ma problemy z wyposażeniem. Są sygnały, że brakuje w policji podstawowych narzędzi pracy typu drukarki. Poprosił, aby to zinwentaryzować i określić jakie byłoby zapotrzebowanie. Mówi to dlatego, ponieważ w poprzednim roku policja nie wykorzystała środków na patrole ponadnormatywne i nie wie jak to Będzie wyglądało w roku bieżącym. Być może należałoby przesunąć część tych środków na zakupy inwestycyjne, na najbardziej potrzebny sprzęt biurowy, bo szkoda, żeby te pieniądze nie były wykorzystane.
Radny Andrzej Wojtkowski odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Komisji stwierdził, że po raz pierwszy słyszy, że środki na patrole ponadnormatywne nie zostały wykorzystane. Poprosił o wyjaśnienie jaka jest przyczyna, że te środki nie zostały wykorzystane.
Sebastian Wojciekian – p.o. I Z-cy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży stwierdził, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale przekaże je Komendantowi Policji, który udzieli odpowiedzi.
Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że główną przyczyną były wydarzenia ogólnopolskie m.in. Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO. Służby były kierowane gdzie indziej i nie było fizycznie możliwości wykorzystania przeznaczonych środków finansowych na patrole ponadnormatywne.
Waldemar Dmochowski – Kierownik Oddziału w Łomży WITD przedstawił informację o działalności WITD w Białymstoku Oddział w Łomży za 2016 rok (w załączeniu). Podziękował, za pośrednictwem Naczelnika WGK, Panu Prezydentowi za modernizację punktów kontroli przy ul. Zjazd, przy nowym moście tym bardziej, że z punktów tych korzystają wszystkie służby m.in. policja, inspekcja celna i straż graniczna. Dodał, że mają problem z toaletami, ponieważ przy kontroli autokarów, pasażerowie wychodzą i chcą skorzystać z toalety. Podziękował również Panu Dyrektorowi MOSiR za udostępnienie pomieszczenia, w którym dzieci przewożone autokarem w okresie zimy, mogły poczekać na podstawienie sprawnego autokaru.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Głosów w dyskusji nie zgłoszono.
Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej Łomży oraz ocenę stanu porządku i spokoju publicznego w Mieście za 2016 rok (w załączeniu). Dodał, że od połowy 2015 roku Straż Miejska pracuje w zmniejszonej obsadzie, a od września ubiegłego roku o 3 osoby mniej.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Stwierdził, że nie wie jakie działania podejmie Prezydent Miasta, który od pól roku próbuje uświadomić wszystkim, że Straż Miejska jest niepotrzebna. Z przedstawionych statystyk wynika, że jednak straż prowadzi działalność. Zwrócił się z zapytaniem, czy Pan Komendant zwracał się do Pana Prezydenta z wnioskiem o uzupełnienie składu kadrowego Straży Miejskiej.
Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej wyjaśnił, że złożył dwa wnioski do Pana Prezydenta o uzupełnienie dwóch etatów, a ponadto w listopadzie ubiegłego roku informował Pana Prezydenta, że kadrowo „robi się coraz gorzej”, bo już wiedział, że nie będzie 3 osób. Dodał, że nie otrzymał odpowiedzi na wnioski i nie ma decyzji co dalej.
Przewodniczący Komisji poprosił o odpowiedź Naczelnika WGK na pytanie, czy jest możliwość zwolnienia Straży Miejskiej z obowiązku konwojowania pieniędzy z MOPS-u.
Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK stwierdził, że tematem bezpośrednio się nie zajmuje, ale jak zna przepisy, to konwojowanie jest jednym z obowiązków Straży Miejskiej, który wynika z ustawy. Możliwość zwolnienia pewnie jest, tylko trzeba zastąpić to innym sposobem konwojowania, a to będzie kosztowało.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że w związku z tym najtańszym sposobem byłoby uzupełnienie składu osobowego Straży Miejskiej. Odnosząc się do przeprowadzonej ankiety w sprawie likwidacji Straży Miejskiej uważa, że anonimowe ankiety w takich przypadkach żadnego znaczenia. Dodał, że największym przeciwnikiem i orędownikiem likwidacji był mieszkaniec Kupisk. Przy ankietach anonimowych nie wiemy kto głosował, czy to był mieszkaniec miasta, czy nie, czy głosował raz, czy wielokrotnie. Nie chce również odnosić się do konsultacji, które przeprowadził Prezydent, bo uważa, że zostały przeprowadzone w nieodpowiedni sposób, a wyniki nie są miarodajne.
W związku z brakiem innych głosów Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję i postawił wniosek o uzupełnienie składu kadrowego Straży Miejskiej, co pozwoli na zwiększenie efektywności realizacji jej ustawowych zadań. Pogratulował Komendantowi Straży Miejskiej, że w tak okrojonym stanie kadrowym jest w stanie reagować na zgłoszenia mieszkańców i realizować nałożone na straż zadania. Z tego, co wie Straż Miejska to był jedyny wydział UM, który w ubiegłym roku nie dostał żadnej nagrody i chciałby, aby Pan Prezydent udzielił odpowiedzi, dlaczego Straż Miejska nie została nagrodzona, skoro jest opinia, że Straż dobrze pracuje. Następnie poddał postawiony wniosek pod głosowanie.
Komisja, w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęła wniosek Przewodniczącego.
Radny Ireneusz Cieślik uważa, że Komisja winna również zwrócić się do Prezydenta Miasta z pytaniem, jak długo mamy czekać na rozwiązanie tej niepewnej sytuacji Straży Miejskiej. Jak długo ci ludzie mogą w takim stresie pracować. Jego zdaniem Pan Prezydent powinien w jak najszybszym czasie podjąć decyzję, albo tak, albo tak, bo wszystkie działania np. brak nagrody, prowadzone są w tym kierunku, aby wykazać społeczeństwu, że ta Straż nie działa. Uważa, że nie może to tak dłużej trwać. Komisja może wskazać, że przy takiej polityce ograniczania kadry Straży Miejskiej, bezpieczeństwo może być zagrożone.
Następnie Komisja, w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie , przyjęła informacje zawarte w drukach nr 537, 537/1, 537/2, 537/3, dokonując jednocześnie pozytywnej oceny stanu bezpieczeństwa w mieście za 2016 rok.
Ad. 3
Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK przedstawił wniosek i projekt uchwały w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Łomża” (w załączeniu).
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Poprosił o wyjaśnienie, kto reaguje w momencie, gdyby w mieście pojawiły się dzikie zwierzęta.
Andrzej Karwowski – Naczelnik WGK wyjaśnił, że dzikie zwierzęta „nie leżą w kompetencjach miasta” i nie jest to obowiązek miasta, a program obejmuje zwierząt domowych, które mogą stać się bezdomne. Natomiast dzikie zwierzęta są w kompetencja wszelkich służb państwowych. Zwykle takimi zwierzętami zajmują się koła łowieckie.
Innych głosów w dyskusji nie zgłoszono.
Komisja, w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały określony drukiem nr 551 A.
Ad. 4
Nie zgłoszono.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.
Przewodniczący
Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
Zbigniew Prosiński