Protokół nr 34/17 z dnia 18 kwietnia 2017 r.
Ad. 1
Przewodniczący obrad poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. Członkowie Komisji przyjęli protokół nr 33/17 z dnia 14 marca 2017 roku bez uwag.
Ad. 2
Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2016 rok w działach merytorycznie podległych Komisji (w załączeniu).
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Głosów w dyskusji nie zgłoszono.
Komisja, w wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2016 rok w działach merytorycznie podległych Komisji.
Ad. 3
Ewa Sznejder – Naczelnik CWS przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Łomża (w załączeniu).
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję. Odnosząc się do kwestii wieku, zwrócił się z zapytaniem czy nie było tak, że brany był wiek od 16 lat.
Ewa Sznejder – Naczelnik CWS wyjaśniła, że w pierwszej wersji tak było. W chwili obecnej nie ma progu wiekowego, ponieważ nadzór prawny uważa, że nie możemy ograniczyć konsultacji społecznych i musimy się do tego dostosować. Dodała, że kolejne województwa idą w tym samym kierunku. Stwierdziła następnie, że Pan Prezydent chciał zaktywizować młodzież i budżet młodzieżowy ma dotyczyć zadań, które będą związane tylko i wyłącznie z młodzieżą. Może to być infrastruktura, ale mogą być też działania miękkie typu koncerty, warsztaty itp.
Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że jeżeli młodzież ma uczestniczyć w sposób odpowiedzialny, to powinna coś wnosić w sensie zaangażowania i nie chodzi tu o pieniądze, a o wkład miękki np. wolontariat, czy inne przedsięwzięcia. Zwrócił się z zapytaniem, czy nie byłoby zasadne, skoro jest młodzieżowa rada, aby opiniowała tzw. młodzieżowe projekty zgłaszane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.
Ewa Sznejder – Naczelnik CWS wyjaśniła, że myśleli o różnych formach młodzieżowego budżetu, ale ciągle na przeszkodzie jest nadzór, który mówi, że nie możemy pobierać peseli i ingerować kto głosuje. Odpowiadając na zapytanie radnego stwierdziła, że można włączyć młodzieżowego przedstawiciela do zespołu koordynującego.
Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono.
Komisja, w wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały określony drukiem nr 608 A.
Ad. 4
Anna Mierzejewska – Naczelnik WRF przedstawiła informację Prezydenta Miasta nt wniosków złożonych przez miasto do funduszy zewnętrznych i programów operacyjnych (w załączeniu).
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do projektu na doskonalenie zawodowe Łomży i sąsiednich powiatów poprosił o wyjaśnienie na jakim etapie jest ten projekt.
Anna Mierzejewska – Naczelnik WRF wyjaśniła, że jest w trakcie oceny, ponieważ było składane jeszcze uzupełnienie. Dodała, że jest to dość duży projekt, w którym miasto Łomża jest liderem, natomiast partnerami – starostwa. W każdym starostwie będzie biuro, będą bony na szkolenia, kończące się certyfikatem, dla osób o niskich kwalifikacjach bądź osób powyżej 50 roku życia. Jej zdaniem ten projekt „przejdzie”, a realizacja rozpocznie się na jesieni tego roku.
Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że w chwili obecnej jest ogromna luka po stronie pracodawców, ponieważ nie ma fachowców. Zaapelował, aby skorzystać z dobrych rozwiązań zagranicznych, gdzie nie mają bezrobocia tylko dlatego, że każdemu są w stanie zapewnić kompetencje i certyfikowane kwalifikacje. Który inwestor z nowoczesnej technologii przyjdzie do miasta jeżeli się dowie, że mamy absolwentów z papierami, a nie ludzi, którzy coś potrafią.
Radny Witold Chludziński stwierdził, że nie wie, czy to się utarło, ale jeżeli nasze, łomżyńskie firmy wykonają szybko robotę, to zaraz jest podejrzenie o jakąś korupcję. Uważa, że w Łomży są rzemieślnicy, którzy potrafią się zmobilizować, „stworzyć konsorcjum” i wykonać robotę, co niejednokrotnie zostało udowodnione na lokalnym rynku łomżyńskim.
Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że nie należy mieszać dwóch, różnych rzeczy. To, że się startuje w konkursie i jest on publiczny i dostępny, to jest jedna sprawa. A druga sprawa to, że są pewne zasady, standardy i wiadomo, że na jednym przetargu można zarobić więcej, a na drugim mniej, ale to zależy wszystko od konkurencji, czasu publikacji itd. Jeżeli robi się w ostatniej chwili konkurs, to wiadomo, że mało kto się zdecyduje, ponieważ nie ma pewności, że się „wyrobi”. Uważa, że nasi przedsiębiorcy nie mają powodu do narzekania, ponieważ na razie bardziej nie startują niż by starowali.Podziękował Pani Naczelnik Mierzejewskiej, której pasja i zaangażowanie powodują, że „ładnie się to wszystko układa”.
Innych uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Komisji zamknął dyskusję. Komisja przejęła przedstawioną informację.
Ad. 5
Nie zgłoszono.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.
Przewodniczący
Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości
I Zagospodarowania Przestrzennego
Dariusz Domasiewicz