Na 16 posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2004 roku
Wiadomość przeniesiona do archiwum
Komisja realizowała następujący porządek posiedzenia
1.
Ocena stanu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych.
2.
Ocena stanu zagrożenia patologią w mieście /alkoholizm, narkomania/ ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
3.
Ostateczne zaopiniowanie regulaminów konkursów:
a) „Wzorowa posesja”,
b) Najładniejsza witryna sklepowa”
4.
Realizacja wniosków zgłaszanych przez Komisję do Prezydenta Miasta.
5.
Realizacja budżetu miasta za 2003 rok w działach merytorycznie podległych Komisji.
6.
Sprawy różne.
Ad. 1
Pan Jerzy Łuba – Naczelnik WOKiS przedstawił informację dotyczącą oceny stanu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych na terenie Łomży (w załączeniu do protokołu).
Pan Jan Rybakiewicz zwrócił uwagę na występujący problem narkomani i palenia papierosów przez młodzież z PG nr 2. Dodał, że młodzież gromadzi się w sąsiadujących blokach ze szkołą.
Pan Jerzy Łuba – Naczelnik WOKiS wyjaśnił, że sprawy te leżą w kompetencji nadzoru pedagogicznego i jeśli chodzi o narkomanie nie ma oficjalnych zgłoszeń do wydziału, że ten problem występuje.
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do wypowiedzi radnego Rybakiewicza stwierdził, że podobne sytuacje występują na terenie osiedla i gdyby przedstawiona informacja była prawdziwa, to cieszyłby się z tego. Statystyki mówią jedno, ale naszym zadaniem jest przyjrzenie się prawdzie. Jego zdaniem zjawisko to nie wygląda najlepiej. W szkole się dyżury, kontrola nauczycieli i młodzież gromadzi się w różnych miejscach np. za SP nr 9 i PG nr 8. Nie szukamy winnych, ale mówimy o problemie.
Przewodniczący kończąc dyskusję poddał pod głosowanie przedłożoną informację. Komisja w wyniku głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała informację pozytywnie.
Ad. 2
Pani Anna Chojnowska – WPS UM przedstawiła informację na temat zagrożenia patologią w mieście (druk nr 250 w załączeniu do protokołu).
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do przedstawionej informacji poprosił o wyjaśnienie kiedy przewiduje się budowę stadionu lekkoatletycznego w obrębie kościoła Miłosierdzia Bożego. Stwierdził, że słyszał wypowiedź Pana Prezydenta Brzezińskiego, który mówił, że w najbliższym czasie planuje się, oprócz remontu starego stadionu, budowę stadionu lekkoatletycznego właśnie w tym miejscu.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że nie przewiduje się budowy stadionu lekkoatletycznego ze względu na brak środków. Wyjaśnił, że wypowiedź Pana Prezydenta dotyczyła ewentualnej lokalizacji przyszłego stadionu.
Pan Andrzej Suprowicz – KMP w Łomży poinformował o działaniach podejmowanych przez policje w stosunku do dzieci przebywających na terenie miasta po 22.00. Dodał, że od 1.02.br. policja wprowadziła opłatę za pobyt w izbie wytrzeźwień.
Przewodniczący kończąc stwierdził, że po wysłuchaniu informacji Komisja je przyjmuje jednocześnie, że problem istnieje i należy starać się wyeliminować to.
Ad. 3
Pan Andrzej Karwowski – Naczelnik WGKiOŚ przedstawił projekt regulaminu uzupełniony o poprawki komisji zgłoszone na poprzednim posiedzeniu komisji (w załączeniu do protokołu). Poprosił o uwagi.
Pan Ryszard Matuszewski postawił wniosek, aby w pkt-e 4 projektu regulaminu wykreślić zapis: uzasadnienie zgłoszenia.
Natomiast Pan Zbigniew Lipski postawił wniosek o wykreślenie z projektu regulaminu II kategorii konkursu.
Przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek radnego Lipskiego. W wyniku głosowania 4 głosami za przy 1 głosie przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła powyższy wniosek. Następnie poddał pod głosowanie projekt regulaminu z poprawka zgłoszoną przez radnego Matuszewskiego dot. wykreślenia z pkt-u 4 zapisu „uzasadnienie zgłoszenia”. Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie regulamin konkursu „Wzorowa posesja” wraz z poprawkami.
W dalszej części posiedzenia odnosząc się do projektu regulaminu Konkursu na najładniejszą witrynę sklepową roku 2004 zaproponował, aby pkt 7 został przeredagowany w następujący sposób:
7. Konkurs przeprowadzi się w dwóch etapach:
· etap I do 30 czerwca
· etap II do 20 grudnia komisja dokona przeglądu i oceny zgłoszonych sklepów wg następujących kryteriów : najbliższe otoczenie witryny sklepowej, wystrój zewnętrzny i wewnętrzny witryny sklepowej.
Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie przyjęła regulamin Konkursu wraz z propozycją radnego Matuszewskiego.
Ad. 4
Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Komisji Rewizyjnej w sprawie wypracowania opinii co do realizacji wniosków skierowanych do Prezydenta Miasta przez Komisję oraz realizacji budżetu miasta za 2003 rok. Poinformował, że Komisja w 2003 roku skierowała do Prezydenta Miasta 8 wniosków z tego nie zrealizowano: wniosku z dnia 27.08.2003 r. w sprawie powołania Komisji do przeprowadzenia kontroli stanu bezpieczeństwa, wniosku z dnia 11.05.2003 r. w sprawie wejścia na hipotekę PKP /komisja nie otrzymała żadnej informacji na ten temat/ oraz wniosku w sprawie zabezpieczenia środków na koncepcję trwałego oznakowania psów. Poprosił o uwagi.
Pan Ryszard Matuszewski stwierdził, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy Prezydent ma na każdy wniosek udzielić odpowiedzi pozytywnej czy negatywnej i wtedy można ocenić czy wniosek został zrealizowany czy nie. Ważne jest wg niego, aby na każdy wniosek była odpowiedź.
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do wniosku w sprawie koncepcji oznakowania psów stwierdził, że jest to wniosek jeden z pilniejszych do realizacji i uważa, że Pan Przewodniczący nie odstąpi od tego wniosku i będzie dążył do jego realizacji. Problem psów istnieje i to rozwiązanie jest dobre.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta stwierdził, że wniosek Komisji odnośnie PKP był na tyle spóźniony, że hipoteka już istniała. Dodał, że w między czasie nastąpiło, w zamian za długi, przejęcie jednej z działek PKP. Informację taką przedstawił na sesji Rady Miejskiej, natomiast do Komisji nie wpłynęła taka informacja.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie – kto jest za wydaniem pozytywnej opinii w sprawie realizacji wniosków Komisji przez Prezydenta Miasta. Komisja w wyniku głosowania 1 głosem za, przy braku głosów przeciw i 5 głosach wstrzymujących Komisja zaopiniowała pozytywnie realizacje wniosków w 2003 roku.
Pan Zbigniew Lipski zaproponował, aby Komisja wróciła do nie zrealizowanych wniosków.
Pan Ryszard Matuszewski natomiast postawił wniosek, aby Komisja wystąpiła z prośbą do Pana Prezydenta o przedkładanie odpowiedzi na wszystkie wnioski zgłaszane przez Komisję bez względu na to, czy ich realizacja jest możliwa, czy nie.
Komisja w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła powyższy wniosek.
Ad. 5
Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta poprosiła o pytania do przedłożonej informacji o realizacji budżetu miasta na 2003 rok (w załączeniu do protokołu). Odpowiadając na pytanie Przewodniczącego Komisji odnośnie wydatków budżetowych na monitoring wyjaśniła, że 50 tys. zł, zgodnie z decyzją Rady zostało przeniesione na wydatki niewygasłe i będą realizowane w 2004 roku, czyli łączna kwota do realizacji w roku 2004 wynosi 100 tys. zł.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że chodzi o zmianę koncepcji monitoringu miejskiego, o czym mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Monitoring powinien mieć 25 kamer, kamery maja być kolorowe o wyższej rozdzielczości niż obecne i rozlokowane w całym mieście z nastawieniem na monitorowanie głównych skrzyżowań. Ta koncepcja jest możliwa do wykonania w tym roku, były prowadzone już rozmowy z firmą, zostało podpisane porozumienie o tajności informacji i po świętach mamy otrzymać opracowanie na temat kosztów i dowiemy się czy jest to konkurencyjne w stosunku do firm, z którymi wcześniej były prowadzone rozmowy. Chcielibyśmy robić monitoring w ramach jednego projektu, a nie robić to po kawałku.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie sprawozdanie w wykonania budżetu miasta za 2003 rok. W wyniku głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących Komisja zaopiniowała pozytywnie wykonanie budżetu miasta za 2003 rok w dziale merytorycznie podległym komisji.
Ad. 6
Przewodniczący komisji przedstawił pismo SM Perspektywa, które wpłynęło do Komisji do wiadomości, w sprawie monitoringu skierowane do KMP w Łomży (w załączeniu do protokołu).
Pan Jan Rybakiewicz opinie na temat monitoringu są pozytywne i negatywne. Na swoim osiedlu myśli, że poprzez ochronę uda się pewne problemy trochę zminimalizować.
Pan Marcin M. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że na interpelację radnego Augustyniaka dzisiaj została wysłana odpowiedź. Gdyby wiedział, że takie pismo zostało skierowane do Pana Komendanta załączyłby tą interpelację. Do Pana radnego Lipskiego również została skierowana odpowiedź na interpelację. Dodał, że prawie wszystkie kamery są wyeksploatowane, wymagają wymiany. Koszty utrzymania, eksploatacji ponosi w 100 % spółdzielnia mieszkaniowa. Kamery czarno-białe nie zdają w pełni egzaminu systemu monitoringu, a ich rozdzielczość pozostawia wiele do życzenia szczególnie w nocy. Sprzęt zastosowany w systemie monitoringu w wielu przypadkach wymaga gruntownych napraw, a w niektórych przypadkach wymiany.
Pan Andrzej Suprowicz – KMP Łomża stwierdził, że sama obecność kamery działa już prewencyjnie. Dodał, że borykają się z pewnymi usterkami, awariami, ale jest to niezwłocznie usuwane. Dodał, że system niejednokrotnie pozwolił sprecyzować w przybliżeniu czas zdarzeń typu włamania do sklepu lub włamań do samochodów w ciągu jednej nocy. System na pewno jest przydatny i uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić go na pozostałe części miasta, nie ograniczając tylko do osiedla Perspektywy. Gdybyśmy mieli system, który zabezpieczałby główne ciągi komunikacyjne, to wpłynęłoby w znacznym stopniu na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że całe nieszczęście jego, jako administratora polega na tym, że do systemu wkroczyła polityka na etapie jego tworzenia. Gdyby był to system monitoringu osiedlowego dziś nie byłoby problemu. SM dałaby sobie z tym radę i nie dyskutowała z tym. W związku z tym, że wkroczyła polityka ówczesne władze miasta nie mogły pojąć co to znaczy, aby był monitoring wspomagający policje, do którego miasto się nie przyłącza i wtedy, pod naciskiem na sesji Rady Miejskiej podjęto decyzję, aby wspomóc finansowo i od tego momentu zaczynają się problemy. Szefem całego zespołu, nadzorującym cały układ właśnie od tego momentu był Wiceprezydent Matejkowski, a całe kierownictwo tj. przetargi i inne elementy prowadziła św.p Pani Grażyna Makuszewska. Wówczas był to dobry sprzęt, dziś technika ucieka. Dzisiaj musza zapaść szybkie decyzje i zbliża się moment rozstania z miastem w systemie monitoring. Jeśli Prezydent będzie miał koncepcję monitoringu to trzeba natychmiast przystąpić do układania własnych linii światłowodowych i wypowiedzieć umowy na przesyły. Jeżeli dalej będzie taka sytuacja to chce powiedzieć, że spółdzielnia jest przygotowana do stworzenia porządnego spójnego systemu. Spółdzielnia poprosi o współpracę z KMP i przestanie się mówić jakież to straszne wydatki robi miasto na rzecz poprawy bezpieczeństwa, bo nawet gdyby kosztowało to 100 tys. zł, a w zasobach spółdzielni mieszka 16 tysięcy ludzi, to nie jest to problem, to jest niewiele w całym systemie bezpieczeństwa. W związku z tym czeka, kiedy zostanie zaproponowany system monitoringu miasta albo zawieszamy na okres dwóch lat, a spółdzielnia przejmie to, co ma, ale wtedy nie będzie to system miejski, będzie to system osiedlowy.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że wychodząc naprzeciw intencjom radnego Lipskiego dzisiaj wysłał pismo do SM Perspektywa z prośbą o przejęcie monitoringu miejskiego jako monitoring osiedlowy z dniem 1.06.2004 roku. W ten sposób zostanie to rozdzielone i spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała monitoring osiedlowy, a miasto będzie miało monitoring miejski. Monitoring miejski będzie realizowany. Podstawą jest w pierwszej kolejności monitorowane będą wyloty z miasta, główne skrzyżowania komunikacyjne oraz miejsca wskazywane swego czasu przez komisję. W żadnym wypadku nie rozgranicza miasta na miasto i Perspektywę, bo Łomża jest Łomżą.
Przewodniczący kończąc dyskusje postawił wniosek o treści: w związku z licznymi publikacjami prasowymi oraz interpelacją złożoną przez radnego Pawła Augustyniaka na sesji Rady Miejskiej w dniu 31 marca br., Komisja wnosi o skierowanie do Komendanta Miejskiego Policji pisma z prośbą o rzetelne i obiektywne przekazanie Komisji informacji dotyczącej funkcjonowania monitoringu . Powyższa informacja posłuży Komisji do oceny funkcjonowania monitoringu, która zgodnie z planem pracy Komisji na 2004 rok będzie przedmiotem obrad w miesiącu czerwcu.
Pan Zbigniew Lipski zabierając głos zgłosił drugi wniosek, że w tym samym czasie Prezydent Miasta przygotuje i przedstawi komisji kompleksowo koncepcje funkcjonowania monitoringu miejskiego na lata 2004-2006.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek zaprezentowany przez siebie oraz wniosek zgłoszony przez radnego Lipskiego. W wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie Komisja przyjęła powyższe wnioski.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.
Ocena stanu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych.
2.
Ocena stanu zagrożenia patologią w mieście /alkoholizm, narkomania/ ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
3.
Ostateczne zaopiniowanie regulaminów konkursów:
a) „Wzorowa posesja”,
b) Najładniejsza witryna sklepowa”
4.
Realizacja wniosków zgłaszanych przez Komisję do Prezydenta Miasta.
5.
Realizacja budżetu miasta za 2003 rok w działach merytorycznie podległych Komisji.
6.
Sprawy różne.
Ad. 1
Pan Jerzy Łuba – Naczelnik WOKiS przedstawił informację dotyczącą oceny stanu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych na terenie Łomży (w załączeniu do protokołu).
Pan Jan Rybakiewicz zwrócił uwagę na występujący problem narkomani i palenia papierosów przez młodzież z PG nr 2. Dodał, że młodzież gromadzi się w sąsiadujących blokach ze szkołą.
Pan Jerzy Łuba – Naczelnik WOKiS wyjaśnił, że sprawy te leżą w kompetencji nadzoru pedagogicznego i jeśli chodzi o narkomanie nie ma oficjalnych zgłoszeń do wydziału, że ten problem występuje.
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do wypowiedzi radnego Rybakiewicza stwierdził, że podobne sytuacje występują na terenie osiedla i gdyby przedstawiona informacja była prawdziwa, to cieszyłby się z tego. Statystyki mówią jedno, ale naszym zadaniem jest przyjrzenie się prawdzie. Jego zdaniem zjawisko to nie wygląda najlepiej. W szkole się dyżury, kontrola nauczycieli i młodzież gromadzi się w różnych miejscach np. za SP nr 9 i PG nr 8. Nie szukamy winnych, ale mówimy o problemie.
Przewodniczący kończąc dyskusję poddał pod głosowanie przedłożoną informację. Komisja w wyniku głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała informację pozytywnie.
Ad. 2
Pani Anna Chojnowska – WPS UM przedstawiła informację na temat zagrożenia patologią w mieście (druk nr 250 w załączeniu do protokołu).
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do przedstawionej informacji poprosił o wyjaśnienie kiedy przewiduje się budowę stadionu lekkoatletycznego w obrębie kościoła Miłosierdzia Bożego. Stwierdził, że słyszał wypowiedź Pana Prezydenta Brzezińskiego, który mówił, że w najbliższym czasie planuje się, oprócz remontu starego stadionu, budowę stadionu lekkoatletycznego właśnie w tym miejscu.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że nie przewiduje się budowy stadionu lekkoatletycznego ze względu na brak środków. Wyjaśnił, że wypowiedź Pana Prezydenta dotyczyła ewentualnej lokalizacji przyszłego stadionu.
Pan Andrzej Suprowicz – KMP w Łomży poinformował o działaniach podejmowanych przez policje w stosunku do dzieci przebywających na terenie miasta po 22.00. Dodał, że od 1.02.br. policja wprowadziła opłatę za pobyt w izbie wytrzeźwień.
Przewodniczący kończąc stwierdził, że po wysłuchaniu informacji Komisja je przyjmuje jednocześnie, że problem istnieje i należy starać się wyeliminować to.
Ad. 3
Pan Andrzej Karwowski – Naczelnik WGKiOŚ przedstawił projekt regulaminu uzupełniony o poprawki komisji zgłoszone na poprzednim posiedzeniu komisji (w załączeniu do protokołu). Poprosił o uwagi.
Pan Ryszard Matuszewski postawił wniosek, aby w pkt-e 4 projektu regulaminu wykreślić zapis: uzasadnienie zgłoszenia.
Natomiast Pan Zbigniew Lipski postawił wniosek o wykreślenie z projektu regulaminu II kategorii konkursu.
Przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek radnego Lipskiego. W wyniku głosowania 4 głosami za przy 1 głosie przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła powyższy wniosek. Następnie poddał pod głosowanie projekt regulaminu z poprawka zgłoszoną przez radnego Matuszewskiego dot. wykreślenia z pkt-u 4 zapisu „uzasadnienie zgłoszenia”. Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie regulamin konkursu „Wzorowa posesja” wraz z poprawkami.
W dalszej części posiedzenia odnosząc się do projektu regulaminu Konkursu na najładniejszą witrynę sklepową roku 2004 zaproponował, aby pkt 7 został przeredagowany w następujący sposób:
7. Konkurs przeprowadzi się w dwóch etapach:
· etap I do 30 czerwca
· etap II do 20 grudnia komisja dokona przeglądu i oceny zgłoszonych sklepów wg następujących kryteriów : najbliższe otoczenie witryny sklepowej, wystrój zewnętrzny i wewnętrzny witryny sklepowej.
Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie przyjęła regulamin Konkursu wraz z propozycją radnego Matuszewskiego.
Ad. 4
Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Komisji Rewizyjnej w sprawie wypracowania opinii co do realizacji wniosków skierowanych do Prezydenta Miasta przez Komisję oraz realizacji budżetu miasta za 2003 rok. Poinformował, że Komisja w 2003 roku skierowała do Prezydenta Miasta 8 wniosków z tego nie zrealizowano: wniosku z dnia 27.08.2003 r. w sprawie powołania Komisji do przeprowadzenia kontroli stanu bezpieczeństwa, wniosku z dnia 11.05.2003 r. w sprawie wejścia na hipotekę PKP /komisja nie otrzymała żadnej informacji na ten temat/ oraz wniosku w sprawie zabezpieczenia środków na koncepcję trwałego oznakowania psów. Poprosił o uwagi.
Pan Ryszard Matuszewski stwierdził, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy Prezydent ma na każdy wniosek udzielić odpowiedzi pozytywnej czy negatywnej i wtedy można ocenić czy wniosek został zrealizowany czy nie. Ważne jest wg niego, aby na każdy wniosek była odpowiedź.
Pan Zbigniew Lipski odnosząc się do wniosku w sprawie koncepcji oznakowania psów stwierdził, że jest to wniosek jeden z pilniejszych do realizacji i uważa, że Pan Przewodniczący nie odstąpi od tego wniosku i będzie dążył do jego realizacji. Problem psów istnieje i to rozwiązanie jest dobre.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta stwierdził, że wniosek Komisji odnośnie PKP był na tyle spóźniony, że hipoteka już istniała. Dodał, że w między czasie nastąpiło, w zamian za długi, przejęcie jednej z działek PKP. Informację taką przedstawił na sesji Rady Miejskiej, natomiast do Komisji nie wpłynęła taka informacja.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie – kto jest za wydaniem pozytywnej opinii w sprawie realizacji wniosków Komisji przez Prezydenta Miasta. Komisja w wyniku głosowania 1 głosem za, przy braku głosów przeciw i 5 głosach wstrzymujących Komisja zaopiniowała pozytywnie realizacje wniosków w 2003 roku.
Pan Zbigniew Lipski zaproponował, aby Komisja wróciła do nie zrealizowanych wniosków.
Pan Ryszard Matuszewski natomiast postawił wniosek, aby Komisja wystąpiła z prośbą do Pana Prezydenta o przedkładanie odpowiedzi na wszystkie wnioski zgłaszane przez Komisję bez względu na to, czy ich realizacja jest możliwa, czy nie.
Komisja w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym przyjęła powyższy wniosek.
Ad. 5
Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta poprosiła o pytania do przedłożonej informacji o realizacji budżetu miasta na 2003 rok (w załączeniu do protokołu). Odpowiadając na pytanie Przewodniczącego Komisji odnośnie wydatków budżetowych na monitoring wyjaśniła, że 50 tys. zł, zgodnie z decyzją Rady zostało przeniesione na wydatki niewygasłe i będą realizowane w 2004 roku, czyli łączna kwota do realizacji w roku 2004 wynosi 100 tys. zł.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że chodzi o zmianę koncepcji monitoringu miejskiego, o czym mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Monitoring powinien mieć 25 kamer, kamery maja być kolorowe o wyższej rozdzielczości niż obecne i rozlokowane w całym mieście z nastawieniem na monitorowanie głównych skrzyżowań. Ta koncepcja jest możliwa do wykonania w tym roku, były prowadzone już rozmowy z firmą, zostało podpisane porozumienie o tajności informacji i po świętach mamy otrzymać opracowanie na temat kosztów i dowiemy się czy jest to konkurencyjne w stosunku do firm, z którymi wcześniej były prowadzone rozmowy. Chcielibyśmy robić monitoring w ramach jednego projektu, a nie robić to po kawałku.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie sprawozdanie w wykonania budżetu miasta za 2003 rok. W wyniku głosowania 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących Komisja zaopiniowała pozytywnie wykonanie budżetu miasta za 2003 rok w dziale merytorycznie podległym komisji.
Ad. 6
Przewodniczący komisji przedstawił pismo SM Perspektywa, które wpłynęło do Komisji do wiadomości, w sprawie monitoringu skierowane do KMP w Łomży (w załączeniu do protokołu).
Pan Jan Rybakiewicz opinie na temat monitoringu są pozytywne i negatywne. Na swoim osiedlu myśli, że poprzez ochronę uda się pewne problemy trochę zminimalizować.
Pan Marcin M. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że na interpelację radnego Augustyniaka dzisiaj została wysłana odpowiedź. Gdyby wiedział, że takie pismo zostało skierowane do Pana Komendanta załączyłby tą interpelację. Do Pana radnego Lipskiego również została skierowana odpowiedź na interpelację. Dodał, że prawie wszystkie kamery są wyeksploatowane, wymagają wymiany. Koszty utrzymania, eksploatacji ponosi w 100 % spółdzielnia mieszkaniowa. Kamery czarno-białe nie zdają w pełni egzaminu systemu monitoringu, a ich rozdzielczość pozostawia wiele do życzenia szczególnie w nocy. Sprzęt zastosowany w systemie monitoringu w wielu przypadkach wymaga gruntownych napraw, a w niektórych przypadkach wymiany.
Pan Andrzej Suprowicz – KMP Łomża stwierdził, że sama obecność kamery działa już prewencyjnie. Dodał, że borykają się z pewnymi usterkami, awariami, ale jest to niezwłocznie usuwane. Dodał, że system niejednokrotnie pozwolił sprecyzować w przybliżeniu czas zdarzeń typu włamania do sklepu lub włamań do samochodów w ciągu jednej nocy. System na pewno jest przydatny i uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić go na pozostałe części miasta, nie ograniczając tylko do osiedla Perspektywy. Gdybyśmy mieli system, który zabezpieczałby główne ciągi komunikacyjne, to wpłynęłoby w znacznym stopniu na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że całe nieszczęście jego, jako administratora polega na tym, że do systemu wkroczyła polityka na etapie jego tworzenia. Gdyby był to system monitoringu osiedlowego dziś nie byłoby problemu. SM dałaby sobie z tym radę i nie dyskutowała z tym. W związku z tym, że wkroczyła polityka ówczesne władze miasta nie mogły pojąć co to znaczy, aby był monitoring wspomagający policje, do którego miasto się nie przyłącza i wtedy, pod naciskiem na sesji Rady Miejskiej podjęto decyzję, aby wspomóc finansowo i od tego momentu zaczynają się problemy. Szefem całego zespołu, nadzorującym cały układ właśnie od tego momentu był Wiceprezydent Matejkowski, a całe kierownictwo tj. przetargi i inne elementy prowadziła św.p Pani Grażyna Makuszewska. Wówczas był to dobry sprzęt, dziś technika ucieka. Dzisiaj musza zapaść szybkie decyzje i zbliża się moment rozstania z miastem w systemie monitoring. Jeśli Prezydent będzie miał koncepcję monitoringu to trzeba natychmiast przystąpić do układania własnych linii światłowodowych i wypowiedzieć umowy na przesyły. Jeżeli dalej będzie taka sytuacja to chce powiedzieć, że spółdzielnia jest przygotowana do stworzenia porządnego spójnego systemu. Spółdzielnia poprosi o współpracę z KMP i przestanie się mówić jakież to straszne wydatki robi miasto na rzecz poprawy bezpieczeństwa, bo nawet gdyby kosztowało to 100 tys. zł, a w zasobach spółdzielni mieszka 16 tysięcy ludzi, to nie jest to problem, to jest niewiele w całym systemie bezpieczeństwa. W związku z tym czeka, kiedy zostanie zaproponowany system monitoringu miasta albo zawieszamy na okres dwóch lat, a spółdzielnia przejmie to, co ma, ale wtedy nie będzie to system miejski, będzie to system osiedlowy.
Pan Marcin B. Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że wychodząc naprzeciw intencjom radnego Lipskiego dzisiaj wysłał pismo do SM Perspektywa z prośbą o przejęcie monitoringu miejskiego jako monitoring osiedlowy z dniem 1.06.2004 roku. W ten sposób zostanie to rozdzielone i spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała monitoring osiedlowy, a miasto będzie miało monitoring miejski. Monitoring miejski będzie realizowany. Podstawą jest w pierwszej kolejności monitorowane będą wyloty z miasta, główne skrzyżowania komunikacyjne oraz miejsca wskazywane swego czasu przez komisję. W żadnym wypadku nie rozgranicza miasta na miasto i Perspektywę, bo Łomża jest Łomżą.
Przewodniczący kończąc dyskusje postawił wniosek o treści: w związku z licznymi publikacjami prasowymi oraz interpelacją złożoną przez radnego Pawła Augustyniaka na sesji Rady Miejskiej w dniu 31 marca br., Komisja wnosi o skierowanie do Komendanta Miejskiego Policji pisma z prośbą o rzetelne i obiektywne przekazanie Komisji informacji dotyczącej funkcjonowania monitoringu . Powyższa informacja posłuży Komisji do oceny funkcjonowania monitoringu, która zgodnie z planem pracy Komisji na 2004 rok będzie przedmiotem obrad w miesiącu czerwcu.
Pan Zbigniew Lipski zabierając głos zgłosił drugi wniosek, że w tym samym czasie Prezydent Miasta przygotuje i przedstawi komisji kompleksowo koncepcje funkcjonowania monitoringu miejskiego na lata 2004-2006.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek zaprezentowany przez siebie oraz wniosek zgłoszony przez radnego Lipskiego. W wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie Komisja przyjęła powyższe wnioski.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.