Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 24 posiedzeniu w dniu 16 lutego 2005 roku

komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Ocena stanu bezpieczeństwa w mieście. 2. Ocena funkcjonowania Straży Miejskiej w Łomży. 3. Sprawy różne.
Ad. 1

Pan Bogdan Rutkowski – Komendant KMP stwierdził, że ocena stanu bezpieczeństwa w mieście została przesłana na piśmie w ostatnich dniach stycznia, a więc prezentowanie jej nie będzie konieczne. Chciałby jednak w dniu dzisiejszym skupić się na tym, co zdaniem policji, jest i będzie największym problemem w mieście, a mianowicie ruch drogowy. Poprosił o zaprezentowanie materiału.
Pan Piotr Jarominiak – Naczelnik Wydz. Ruchu Drogowego KMP przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa za 12 m-cy 2004 roku na terenie miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego w ruchu drogowym (w załączeniu do protokołu). Podsumowując stwierdził, że dane, które przedstawił wynika, że zdarzeń na terenie miasta jest dużo i będzie coraz więcej. Pozytywne jest to, że zdarzeń, których skutkiem są osoby ranne i zabite jest coraz mniej. Efektywność służby ruchu drogowego jest coraz większa przy tej samej ilości pracujących policjantów. Dodał, że istotne dla niego jest to, aby społeczna ocena poczucia bezpieczeństwa była jak najlepsza, ponieważ nie zawsze ocena policji przekłada się na faktyczne, społeczne poczucie bezpieczeństwa.
Przewodniczący Komisji otwierając dyskusję stwierdził, że radni nie otrzymali informacji, o której mówił Pan Komendant.
Pan Marcin B. Sroczyński zobowiązał Komendanta Straży Miejskiej do dostarczenia radnym informacji przekazanej przez KMP. Zabierając głos w dyskusji stwierdził, że problemem w województwie podlaskim jest ilość zdarzeń drogowych i skupienie się na tej problematyce jest bardzo istotne. Brawurowa jazda to jest to, co najbardziej przeszkadza mieszkańcom Łomży.
Pan Wł. Naliwajko – Z-ca Komendanta KMP stwierdził, że duże znaczenie ma monitoring wizyjny ciągów komunikacyjnych i miejsc szczególnie zagrożonych jeżeli chodzi o przestępczość, czego dowodem jest istnienie monitoringu osiedla SM „Perspektywa”. Monitoring jest doskonałym wsparciem działań policyjnych oraz oddziałuje prewencyjnie. Zaproponował, aby w najbliższym czasie, jedno z posiedzeń Komisji poświęcone zostało temu tematowi.
Pan Zbigniew Lipski, że na dzisiejszym posiedzeniu Komisja winna skupić się na przedstawionej informacji. Jego zdaniem monitoring spełnia bardzo znaczącą rolę w działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa i dobrze, że temat ten wraca. Odnosząc się do przedstawionej analizy stwierdził, że zaniepokoiło go jedno zdanie z tego opracowania, a mianowicie: „będzie przybywać zdarzeń ogólnych” . Z czego wynika takie stwierdzenie ? Dodał, że miasto Łomża jest miastem stosunkowo bezpiecznym. Nie należy jednak zatrzymywać się na tym etapie uważając, że jest dobrze, a podnosić „poprzeczkę” wyżej i dążyć do tego, aby było jeszcze lepiej.
Pan Roman Sarnacki stwierdził, że bardzo podobała mu się przedstawiona prezentacja, ale zabrakło mu tutaj jednego elementu, a mianowicie komu służy ta statystyka ? Na pewno służy policji, ale czy np. te statystyki znane instruktorom jazdy i ośrodkom, które prowadzą naukę jazdy.
Pan Bogdan Rutkowski – Komendant KMP odpowiadając stwierdził, że to m.in. z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego ta analiza była opracowywana. Ma też nadzieję, że WORD uwzględnia to o czym mówił radny. Policja coraz częściej korzysta z takich analiz, a poza tym łatwiej jest przemawiać do społeczeństwa. Ustosunkowując się do wypowiedzi radnego Lipskiego stwierdził, że w miastach, nie tylko w Łomży, brakuje miejsc parkingowych, rośnie liczba samochodów. Następnie przedstawił sytuację dotycząca przestępstw i stwierdził, że w ubiegłym roku ich ilość wzrosła o 12,9 % ogólnie. Zwiększyła się skuteczność policji i wykrywanie przestępstw. Pod względem zagrożenia przestępczością kryminalną Łomża jest na 4 miejscu, natomiast pod względem ogólnej przestępczości miasto jest na 3 miejscu. Przedstawił rodzaje popełnianych przestępstw i wskaźniki procentowe. Wyjaśnił, że na 50 osób podejrzanych za przestępstwa narkotykowe tylko 1 osoba była nieletnia, reszta to osoby dorosłe, a więc to nieprawda, że policja ściga młodych ludzi „z jedną torebką” narkotyku. Dodał, że wszystko, co związane jest z alkoholem jest problemem. Następnie stwierdził, że społeczeństwo oczekuje od policji pełniejszej współpracy. Do takiej współpracy niezbędni są pośrednicy w postaci zarządów spółdzielni, rad osiedlowych itp. Ponadto społeczeństwo oczekuje zwiększenia liczby zajęć pozaszkolnych dla dzieci i stworzenia miejsc spotkań dla młodzieży, a także, instalacje lepszego oświetlenia ulic, parkingów, klatek schodowych, instalacje progów zwalniających na ulicach. Stwierdził, że jest bardzo duże zrozumienie ze strony wielu osób. Jako Komendant od niedawna poznał wiele osób, przedstawicieli różnych instytucji, którym zależy na bezpieczeństwie w mieście.
Pan Zbigniew Lipski ponownie zabierając głos stwierdził, że monitoring na osiedlu „Perspektywa” odebrał bardzo znaczącą rolę dla poprawy bezpieczeństwa. Zachęca do tego, aby ŁSM i gospodarka komunalna postawiła na monitoring. Monitoringiem powinny być objęte również główne, wylotowe trasy z miasta.
Pan Marek Makieła – Przewodniczący RO nr 4 zabierając głos w dyskusji stwierdził, że nawiązana przez rady osiedlowe współpraca z dzielnicowymi urwała się. W przypadku jego osiedla nastąpiły zmiany na stanowisku dzielnicowego i do dziś nie ma żadnych informacji kto nim jest. Następnie poruszył kilka spraw z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście.
Pan Roman Sarnacki zwracając się do Komendanta Policji zwrócił się z prośba o przyjrzenie się ul. Kopernika przy wylocie do Al. Legionów. Otóż po prawej stronie tej ulicy parkują samochody, a tam i tak jest ciężko wyjechać w lewo. Sytuacje utrudnia jeszcze zastawiona cała prawa strona ulicy. Poprosił również o zwrócenie uwagi na dworzec PKS i poczekalnię.
Pan Ryszard Matuszewski poruszył sprawę organizacji ruchu drogowego w mieście, a szczególnie sprawę przejazdu kolejowego na ul. Piłsudskiego, gdzie między godz. 7.00, a 8.30 przejazd jest zamknięty, sprawę przejazdu od ul. Przykoszarowej do ul. Piłsudskiego i wzrastające natężenie ruchu na tym odcinku, tym bardziej, że nawierzchnia jest fatalna, chodnika żadnego, młodzież wędruje sznurem. I wreszcie trzecia sprawa to parkowanie na ul. Sikorskiego na wysokości komisu samochodowego i targowiska. Zwrócił uwagę jak trudno jest tamtędy przejechać, jak łatwo jest spowodować wypadek, najechać na przechodzącego itd. itp. Wg niego jest to problem. Ponadto zwrócił uwagę, że takie ulice jak al. Legionów, czy Wojska Polskiego są to ulice „zakorkowane”. Uważa, że wszystkie boczne ulice, które w pewnym stopniu odciążają te dwie ulice powinny stanowić pewną zachętę do łatwiejszego i szybszego przejazdu. Taką obwodnicą powinna być m.in. ul. Piłsudskiego. Uważa, że na takich ulicach prędkość powinna wzrosną do 60 km/godz.
Pan Marcin B. Sroczyński stwierdził, że ulice, o których mówi radny Matuszewski są to ciągi komunikacyjne przebiegające przez środek największych osiedli i zwiększenie tam prędkości nie jest wskazane. Dodał. że miasto jest żywym organizmem i największym zadaniem zarówno policji, jak i miasta jest to, żeby w mieście było jak najmniej problemów. Dzięki współpracy z policją i dążeniu do tego, aby w mieście było bezpiecznie tych problemów będzie mniej.
Pan Piotr Jarominiak- KMP dodał, że policja dąży do tego, aby we wszystkich kierujących wyrobić nawyk kulturalnej jazdy, na odpowiednim poziomie i z prędkością 50 km/godz. Należy przyzwyczaić kierowców do tego, że prędkość 50 km/godz. to nie jest tylko prędkość bezpieczna,
ale prędkość, która powinna być zakodowana w zachowaniu kierowców. Inne kraje potrafiły przystosować się do tej prędkości więc w naszym kraju dążymy do tego.
Przewodniczący Komisji podsumowując dyskusję stwierdził, że na jednym z najbliższych posiedzeń z udziałem administratorów osiedli Komisja zajmie się stanu bezpieczeństwa w zakresie ogólnym i prewencyjnym. Z przedstawionych analiz i wypowiedzi przedstawicieli KMP wynika, że miasto jest w miarę bezpieczne i wszelkie działania prowadzą do tego, aby było jeszcze lepiej w tym zakresie.


Ad. 2

Pan Stefan Iwaniecki – Komendant Straży Miejskiej przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej za okres od 1.01 do 31.12.2004 r. (w załączeniu do protokołu).
Pan Piotr Jarominiak – KMP stwierdził, że Straż Miejska jest głównym sojusznikiem policji jeżeli chodzi o utrzymanie stanu bezpieczeństwa i jego poprawy. We wszystkich działaniach policji ukierunkowanych na poprawę stanu bezpieczeństwa Straż Miejska jest bardzo pomocna i zawsze można posiłkować się funkcjonariuszami straży. Podziękował Panu Komendantowi Straży Miejskiej za współpracę.
Pan Roman Sarnacki stwierdził, że w szkołach spada frekwencja uczniów na zajęciach. Uważa, że Straż Miejska powinna podjąć działania i legitymować młodych ludzi, a nic tak dobrze nie robi jak kara finansowa nałożona na rodziców.
Pan Zbigniew Lipski przypomniał, że kiedyś uczniowie nosili tarcze i nie było problemu z określeniem z jakiej szkoły był uczeń.
Pan Wł. Naliwajko – Z-ca Komendanta KMP stwierdził, że problem zagrożenia dzieci i młodzieży, jak i zagrożenie ze strony tej młodzieży jest nie tylko problemem łomżyńskim. Jest to problem i województwa i całego kraju. Dlatego też jednym z priorytetów służby prewencyjnej, za którą odpowiada, będzie to, aby ta sprawa stała się naszą wspólną sprawą, abyśmy podchodzili do tej sprawy wspólnie. Pozwoli to wyzwolenie potencjału, który tkwi w różnych podmiotach, nie tylko w policji. Stwierdził, że policja będzie stawiała na ściślejszą współpracę ze szkołami poprzez wdrożenie, po wakacjach, programu, który będzie dotyczył szkoły i jej najbliższego środowiska, gdzie ukierunkowanie tego programu będzie polegało na odpowiedzi na zagrożenia jeżeli chodzi o narkotyki, alkohol, agresje i to zarówno tę rówieśniczą, jak też agresji młodzieży wobec innych osób. Szczególnym polem naszego wspólnego zainteresowania powinien być szczebel gimnazjalny, gdzie jest to taki wiek dzieci, którzy są bardziej podatne na zagrożenia i w tym kierunku policja będzie zmierzać. Jednym z elementów będzie kwestia reagowania na wszelkie nieprawidłowe zachowania dzieci i młodzieży łącznie z przebywaniem dzieci i młodzieży poza szkołą w trakcie godzin lekcyjnych. W trakcie przygotowania są procedury postępowania szkoły w różnych sytuacjach tzn. sytuacji ujawnienia w szkole narkotyków, obecności dziecka pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Odnosząc się do kwestii współpracy policji ze strażą miejską stwierdził, że ma pewne doświadczenia w tym zakresie. Będzie zmierzał do tego, aby współdziałanie to policji ze strażą było ściślejsze, częstsze spotkania, wymiana poglądów, sugerowanie rozwiązań, a już dzisiaj można powiedzieć, że z pewnością policja będzie współpracować w kwestii koordynacji rozmieszenia personelu. Jeżeli będziemy wiedzieli, że w danym czasie i miejscu będą pracować funkcjonariusze straży, to nie będziemy musieli kierować w to miejsce większej ilości sił policji, a będziemy mogli się skupić na tych zagrożeniach, które są najbardziej dokuczliwe dla mieszkańców. Ponadto policja będzie chciała udostępniać strażnikom wykazy miejsc na terenie miasta Łomży, które są szczególnie zagrożone, aby tam było widać ludzi mundurowych. Zapoczątkujemy i stanie się to dobrą tradycją zapraszanie Pana Komendanta Straży Miejskiej na co miesięczne spotkania Zespołu ds. koordynacji służby prewencyjnej.
Przewodniczący Komisji zwracając się do Komendanta Straży Miejskiej poprosił o wyjaśnienie odnośnie szkolenia funkcjonariuszy. Czy przeprowadzone dotychczas są wystarczające. Zwrócił uwagę na wyposażenie funkcjonariuszy Straży Miejskiej, które jego zdaniem jest bardzo złe i czy w związku z tym nie warto byłoby korzystać z konwoju zewnętrznego do przewozu pieniędzy do banku. Jak wygląda sytuacja dot. blokad na koła, a także przytoczył zdanie ze sprawozdania dot. obowiązków właścicieli psów.
Pan Stefan Iwaniecki – Komendant Straży Miejskiej stwierdził, że wyposażenie jest wystarczające, a jeśli jest duży wpływ do kasy miejskiej przyjeżdżają uzbrojeni funkcjonariusze z Ambrelli. Odnośnie blokad wyjaśnił, że straż pracuje do godz. 15.30. Do stosowania blokad wymagana jest praca dwuzmianowa. Odnosząc się do kwestii psów stwierdził, że ich utrzymanie było tematem narad, były podejmowane pewne decyzje, ale wszystko to zakończyło się niczym. Dodał, że nie ilość mandatów powinna świadczyć o efektywności działalności Straży Miejskiej, a to, jakie jest odczucie mieszkańców. Czy w mieście jest porządek, czy jest czysto itp.
Pan Zbigniew Lipski zwrócił uwagę, że wiele problemów z zakresu bezpieczeństwa można się uporać, natomiast nie można rozwiązać problemu psów. Myśli, że przy ocenie Straży Miejskiej należy zwrócić uwagę czy miasto jest czyste i estetyczne. Uważa, że na element czystości wpływa straż miejska. Należy do obrońców Straży Miejskiej, ale są osoby, które mają inne zdanie i pomysły na ten temat. Uważa, że jeżeli strażnicy są w terenie i pracują, a nie stoją pod ratuszem, to robią to, co do nich należy.
Pan Marcin B. Sroczyński - Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że stworzyliśmy system oceny strażników miejskich, ponieważ do tej pory nie byli poddawani weryfikacji i ocenie za swoją pracę. Uważa, że statystyka w 2005 roku będzie wyglądała trochę inaczej. Ponadto, w związku z tym, że zmieniły się przepisy wszyscy strażnicy zostaną poddani badaniom, w tej chwili podpisywane jest porozumienie ze szpitalem w Białymstoku, gdzie przeprowadzone zostaną odpowiednie testy, które odpowiedzą na pytanie czy mamy osoby, które nadają się do tej pracy. Jeśli nie, to zatrudnione zostaną inne, które będą spełniały wszelkie wymogi. System oceny, rozliczeń, narad, odpraw który został wprowadzony przez Komendanta na pewno tez wpłynie na jakość pracy.
Pan Wł. Naliwajko – Z-ca Komendanta KMP zabierając ponownie głos stwierdził, że nie widzi problemu, aby strażników miejskich, może nie w pełnym zakresie, ale jednak w system szkoleń prowadzonych dla policjantów. W wielu elementach pozwoliłoby to na doskonalenie wiedzy strażników, a w konsekwencji na poprawę rozpoznawania różnych zagrożeń, które może nie zawsze postrzegane przez strażników i byłby to dobry element do wzajemnego współdziałania.
Pan Stefan Iwaniecki – Komendant Straży Miejskiej stwierdził, że Straż Miejska posiada w zapisie zasadnicze działanie – zabezpieczenie spokoju i porządku w miejscach publicznych, a nie bezpieczeństwa. Często jest to mylone i wymaga się od straży działania na rzecz bezpieczeństwa, a ona nie jest do tego ustawowo powołana. Uważa, że wymagania stawiane 9 strażnikom winny być adekwatne do ich możliwości.
Przewodniczący Komisji podsumowując stwierdził, że Pan Prezydent ma rozwiązania dotyczące Straży Miejskiej i ocena będzie należała do Prezydenta.


Ad. 3

Nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 3 cze 2005 13:38
  • Data opublikowania: piątek, 3 cze 2005 13:41
  • Data przejścia do archiwum: poniedziałek, 13 cze 2005 09:06
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej