UCHWAŁA NR 138/XVIII/15
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515), art. 12 pkt. 11 w związku z art. 92 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445) oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Miejska Łomży uchwala, co następuje:
§ 1. Uprawnionymi do otrzymania dotacji z budżetu Miasta Łomża są:
1. Prowadzone na terenie Miasta Łomża przez osoby fizyczne i prawne, zwane dalej organami prowadzącymi:
1) przedszkola niepubliczne, w tym przedszkola specjalne,
2) szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkoły publicznej, w tym specjalne, integracyjne i z oddziałami integracyjnymi,
3) placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt. 4, 5 i 7 ustawy o systemie oświaty.
2. Organy prowadzące niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy o systemie oświaty.
§ 2. 1. Organy prowadzące przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki wymienione w § 1 składają wnioski o udzielenie dotacji nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
2. Organy prowadzące przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, o których mowa w § 1 przedkładają informację o planowanej liczbie uczniów/wychowanków, którzy mają być objęci wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
3. Wnioski i informacje, o których mowa w ust. 1-2 składane są do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Łomży.
4. Na wniosek osoby prowadzącej odpowiednio niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę, ośrodek lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, a także placówkę, o których mowa w art. 90 ust. 1a, 2a, 2b, 2d, 3 i 3a ustawy o systemie oświaty, organ dotujący może wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu, o którym mowa w art. 90 ust. 1a, 2a, 2b, 2d, 3 i 3a ustawy o systemie oświaty, lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego.
§ 3. 1. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać następujące dane:
1) nazwę i siedzibę szkoły/ placówki/ przedszkola/ innej formy wychowania przedszkolnego,
2) nazwę i siedzibę organu prowadzącego,
3) określenie typu szkoły i formy kształcenia,
4) numer i datę wydania zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych,
5) numer i datę decyzji nadającej uprawnienia szkoły publicznej,
6) planowaną liczbę uczniów lub wychowanków,
7) zobowiązanie do dokonywania rozliczeń z otrzymywanych dotacji w formach i terminach wskazanych przez organ dotujący,
8) zobowiązanie do informowania o zmianach zachodzących w liczbie uczniów/wychowanków,
9) wskazanie numeru rachunku bankowego szkoły/ placówki/ przedszkola/ innej formy wychowania przedszkolnego, na który ma być przekazywana dotacja.
2. Organ prowadzący jest zobowiązany do zgłoszenia wszelkich zmian zawartych we wniosku o udzielenie dotacji, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.
3. Wzór wniosku w sprawie udzielenia dotacji stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
§ 4. 1. Dotacja jest udzielana na każdego ucznia lub wychowanka, na zasadach opisanych w ust. 2-10, z zastrzeżeniem, iż kwota dotacji przypadająca na konkretnego ucznia lub wychowanka może być przekazana w danym miesiącu tylko jednemu podmiotowi uprawnionemu do otrzymywania dotacji.
2. Przedszkola niepubliczne spełniające wymagania określone w art. 90 ust. 1b ustawy o systemie oświaty, wyłonione w otwartych konkursach ofert na zasadach określonych w art. 90 ust. 1d – 1f ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Łomża, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Miasta, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.
3. Przedszkola niepubliczne, niespełniające warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1b ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego ucznia, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, dotację w wysokości równej 75% ustalonych w budżecie Miasta Łomża wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Łomża w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Miasta.
4. Osoby prowadzące niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, spełniające wymagania określone w art. 90 ust. 1c ustawy o systemie oświaty, wyłonione w otwartych konkursach ofert na zasadach określonych w art. 90 ust. 1d – 1f ustawy o systemie oświaty, otrzymują dotację na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego w wysokości 50% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Łomża, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Miasta, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.
5. Organy prowadzące niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, niespełniające warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1c ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację w wysokości równej 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Łomża, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu Miasta Łomża, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.
6. Na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju przysługuje dotacja w kwocie przewidzianej na ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Miasto Łomża.
7. Dotacja na ucznia niepełnosprawnego przysługuje w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto Łomża.
8. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości przewidzianej na jednego ucznia szkoły tego samego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto Łomża.
9. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych niewymienione w ust. 8 otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości równej 50% ustalonych w budżecie Miasta Łomża wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Miasto Łomża. Szkoły te otrzymują dotację na uczniów, którzy w danym miesiącu uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być potwierdzone ich własnoręcznymi podpisami na listach obecności na tych zajęciach. W przypadku braku na terenie Miasta Łomża szkoły publicznej danego typu i rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.
10. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt. 5 i 7 ustawy o systemie oświaty otrzymują dotację na jednego wychowanka w wysokości przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Miasto Łomża, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w wysokości kwoty przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Miasto Łomża.
§ 5. 1. Stawki dotacji, których wysokość jest uzależniona od ustalonych w budżecie Miasta Łomża wydatków bieżących przypadających na 1 ucznia lub wychowanka określonego typu i rodzaju szkoły/ placówki/ przedszkola/ innej formy wychowania przedszkolnego, są obliczane na podstawie kwot zaplanowanych w uchwale budżetowej przyjętej na dany rok budżetowy.
2. W przypadku zmiany w trakcie roku budżetowego wysokości wydatków bieżących przewidzianych na utrzymanie ucznia w prowadzonych przez Miasto Łomża szkołach lub przedszkolach, ulegają również zmianie kwoty dotacji należne podmiotom, którym dotacje ustala się według tych wydatków – poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tych zmian budżetowych.
3. W odniesieniu do stawek dotacji, o których mowa w § 4 ust. 6, 7, 8 i 10 do czasu uzyskania informacji o ostatecznych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej przekazanej Miastu Łomża i podania stawek przewidzianych na 1 ucznia lub wychowanka dotacje są wypłacane według stawek z poprzedniego roku budżetowego.
4. Po ustaleniu stawki dotacji, o której mowa w ust. 1 i ust. 2 oraz uzyskaniu informacji, o których mowa w ust. 3 następuje korekta wypłaconych dotacji do kwot należnych w danym miesiącu lub roku budżetowym.
5. W przypadkach, w których do obliczenia podstawy dotacji niezbędna jest liczba uczniów szkół prowadzonych przez Miasto Łomża, dla jej obliczenia przyjmuje się za podstawę liczbę uczniów według stanu na dzień 30 września:
1) z poprzedniego roku kalendarzowego dla dotacji należnych w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia,
2) z bieżącego roku kalendarzowego dla dotacji należnych w okresie od 1 września do 31 grudnia, przy odpowiednim zastosowaniu ust. 4.
§ 6. 1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, na rachunek bankowy szkoły, przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego, placówki, lub zespołu szkół lub placówek , z tym, że za miesiąc grudzień do 15-tego dnia tego miesiąca, po przedłożeniu przez osobę prowadzącą szkołę do 10-go dnia każdego miesiąca w Wydziale Edukacji informacji o faktycznej liczbie uczniów/wychowanków, na których ma być przekazana dotacja.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1 powinna zawierać liczbę uczniów/ wychowanków według stanu na pierwszy dzień roboczy miesiąca, na który udzielana jest dotacja z wyszczególnieniem:
1) ogólnej liczby uczniów/wychowanków w szkole, placówce, przedszkolu/ innej formie wychowania przedszkolnego,
2) liczby uczniów niepełnosprawnych,
3) liczby uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju.
3. W przypadku przedszkoli/ innej formy wychowania przedszkolnego - liczby uczniów zamieszkałych na terenie innych gmin niż Miasto Łomża, z podaniem adresu zamieszkania ucznia.
4. W przypadku szkół wymienionych w § 4 ust. 9 informacja, o której mowa w ust. 1 winna zawierać liczbę uczniów, którzy w miesiącu poprzedzającym miesiąc jej złożenia uczestniczyli w co najmniej 50% obowiązujących zajęć. Wzór informacji o frekwencji stanowi załącznik nr 4 do niniejszej uchwały. Dotacja przekazywana szkole w danym miesiącu jest ustalana w oparciu o tę liczbę uczniów z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Dotacja za miesiąc grudzień dla szkół, o których mowa w § 4 ust. 9 jest przekazywana na liczbę uczniów podaną przez osobę prowadzącą. Dotacja pobrana w grudniu na uczniów niespełniających warunku minimum 50% frekwencji, jako pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.
6. Informację o liczbie uczniów/ wychowanków podpisuje osoba upoważniona przez organ prowadzący szkołę/ placówkę/ przedszkole/inną formę wychowania przedszkolnego.
7. Wzór informacji, o której mowa w ust. 1 określa załącznik nr 2 do uchwały.
8. Dane wykazywane w comiesięcznej informacji, o której mowa w ust. 1, a także dane o uczniach/wychowankach obejmujące imię, nazwisko, nr PESEL oraz adres zamieszkania, organy prowadzące dotowane szkoły/ placówki/ przedszkola/ inne formy wychowania przedszkolnego rejestrują w systemie informatycznym udostępnionym przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży.
9. 1 W miesiącu lipcu i sierpniu danego roku dotacje przekazywane są na podstawie liczby uczniów/wychowanków z miesiąca czerwca tego roku, z wyjątkiem sytuacji, w których uczeń został skreślony z listy uczniów/ wychowanków.
2. Dotacje dla szkół wymienionych w § 4 ust. 9, przysługują za lipiec i sierpień na każdego ucznia, który w czerwcu spełnił warunek uczestniczenia w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
10. Dotacja na dziecko uczęszczające do przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dziecko kończy 2 lata i 6 miesięcy życia.
11. Podstawą złożenia informacji o uczniach, na których ma być udzielona dotacja jest dokumentacja przebiegu nauczania lub działalności wychowawczej odpowiedniej dla danego typu i rodzaju szkoły/ placówki/ przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego tj.:
1) wpis do dziennika zajęć przedszkolnych na podstawie karty zgłoszenia dziecka do przedszkola lub umowy zawartej z rodzicami w odniesieniu do przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego,
2) wpis do dziennika zajęć lekcyjnych oraz księgi uczniów/ wychowanków w szkołach i placówkach.
§ 7. 1. Podmioty, o których mowa w § 1 uchwały, w terminie do 15 stycznia roku następnego składają do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży pisemne rozliczenie z wykorzystania dotacji otrzymanej w roku poprzednim.
2. Podmioty kończące swoją działalność w trakcie trwania roku kalendarzowego składają, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu zakończenia działalności pisemne rozliczenie z wykorzystania otrzymanej dotacji za okres od początku roku do dnia zakończenia działalności.
3. Podmioty o których mowa w §1 uchwały zobowiązane są do:
1) prowadzenia dokumentacji finansowej w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie sposobu wykorzystania przez szkołę/ placówkę/ przedszkole/ inną formę wychowania przedszkolnego, dotacji otrzymanej z budżetu Miasta Łomża,
2) zamieszczania na dowodzie księgowym:
a) adnotacji o zapłacie dokonanej z dotacji udzielonej z budżetu Miasta Łomża w danym roku, wraz z wskazaniem kwoty dotacji,
b) opisu przeznaczenia wydatku.
4. Wzór pisemnego rozliczenia z wykorzystania dotacji, o którym mowa w ust. 1 i 2 stanowi załącznik do nr 3 do niniejszej uchwały.
§ 8. Podmioty zobowiązane są wykorzystać dotacje do 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ich udzielono, a kwoty dotacji niewykorzystanych do tego terminu, zwrócić na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.
§ 9. 1. Organowi udzielającemu dotacje przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby uczniów/wychowanków jednostki oraz prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji.
2. Kontrola może być:
1) planowana – problemowa; o zamiarze przeprowadzenia takiej kontroli kontrolujący zawiadamia jednostkę kontrolowaną i osobę prowadzącą tę jednostkę – jeżeli nie jest równocześnie jej dyrektorem;
2) doraźna, mająca charakter interwencyjny, wynikająca z potrzeby pilnego zbadania dokumentacji danej jednostki organizacyjnej i uzyskania informacji mających wpływ na prawidłowość ustalenia lub wykorzystania przyznanych dotacji.
§ 10. 1. Kontrole, o których mowa w § 9 przeprowadzają pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży na podstawie imiennego upoważnienia Prezydenta Miasta Łomża lub osoby przez niego upoważnionej.
2. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostek kontrolowanych w dniach i godzinach pracy obowiązujących w jednostkach. W przypadku nieposiadania dokumentów, objętych kontrolą w siedzibie jednostki kontrolowanej, organ prowadzący zobowiązany jest dostarczyć i udostępnić kontrolującym dokumenty w jej siedzibie, w terminie uzgodnionym z kontrolującym – nie później jednak niż w terminie 7 dni od otrzymania pisemnego wezwania o okazanie dokumentów podlegających kontroli.
3. Podmioty zapewniają kontrolującym warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a szczególności:
1) udostępniają pomieszczenie do przeprowadzenia kontroli oraz udostępniają dokumentację organizacyjną, finansową i dokumentację przebiegu nauczania, a także inną wskazaną przez kontrolujących niezbędną do prowadzenia kontroli,
2) udzielają informacji i wyjaśnień w terminie wskazanym przez kontrolujących,
3) sporządzają na żądanie kontrolujących niezbędne dla przeprowadzenia kontroli kserokopie dokumentów lub wyciągów z dokumentów i poświadczają je za zgodność z oryginałem.
4. Kontrolujący mają prawo:
1) wglądu do dokumentacji organizacyjnej, finansowej, przebiegu nauczania, a także innej wskazanej przez kontrolujących niezbędnej do prowadzenia kontroli,
2) wstępu do obiektów i pomieszczeń podmiotów, o których mowa w ust. 2,
3) przeprowadzenia oględzin obiektów i składników majątkowych,
4) żądania ustnych i pisemnych wyjaśnień,
5) żądania od kontrolowanego sporządzania niezbędnych dla przeprowadzenia kontroli kserokopii dokumentów lub wyciągów z dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem,
6) podpisywania dokumentów dotyczących przeprowadzonej kontroli,
7) żądania od kontrolowanego sporządzenia niezbędnych w zakresie prawidłowości kontroli zestawień i obliczeń opartych na dokumentach w terminie uzgodnionym z kontrolowanym,
8) w przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w art. 90 ust. 2a ustawy o systemie oświaty – dodatkowo wglądu do list obecności oraz ich weryfikacji.
5. Kontrolujący, w związku z przeprowadzeniem kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji przez szkoły /przedszkola/ inne formy wychowania przedszkolnego/ placówki mogą przetwarzać dane osobowe uczniów/wychowanków kontrolowanej placówki, a także zatrudnionych w niej osób, jeżeli dotacja jest wykorzystana na cele wynagrodzeń osobowych.
6. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i kierownik podmiotu kontrolowanego.
7. W terminie 5 dni roboczych od dnia podpisania protokołu kontroli podmioty kontrolowane mogą złożyć dodatkowe wyjaśnienia co do ustaleń zawartych w protokole.
§ 11. 1. Podmioty kontrolowane mogą odmówić podpisania protokołu składając w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania protokołu pisemne wyjaśnienie o przyczynach tej odmowy.
2. Odmowę podpisania protokołu kontroli kontrolujący odnotowują w protokole kontroli.
3. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje dalszego postępowania organu udzielającego dotacji, w tym dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§ 12. Jeżeli w protokole z kontroli stwierdzone zostały nieprawidłowości polegające na pobraniu dotacji nienależnie, w nadmiernej wysokości lub wykorzystania jej niezgodnie z przeznaczeniem określonym w art. 90 ust 3d ustawy o systemie oświaty, Prezydent Miasta Łomża, w oparciu o ustalenia kontroli, kieruje do osoby prowadzącej jednostkę kontrolowaną, żądanie zwrotu dotacji na zasadach określonych właściwymi przepisami.
§ 13. W przypadku stwierdzenia, że jeden uczeń/wychowanek jest wykazany do dotacji przez więcej niż jedną szkołę/placówkę/ przedszkole/ inną formę wychowania przedszkolnego, Wydział Edukacji ustala podmiot uprawniony do otrzymania dotacji na podstawie:
1) pisemnych wyjaśnień dyrektorów szkół/ placówek/ przedszkoli/ innych form wychowania przedszkolnego, które wystąpiły o przekazanie dotacji na tego ucznia/wychowanka, lub
2) przedłożonych przez ww. dyrektorów dokumentów, potwierdzających fakt uczęszczania do danej szkoły/ placówki/ przedszkola/ innej formy wychowania przedszkolnego, lub
3) pisemnego oświadczenia o miejscu pobierania nauki, złożonego przez pełnoletniego ucznia, a w przypadku gdy uczeń jest niepełnoletni, przez jego prawnych opiekunów.
§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Łomża.
§ 15. Traci moc Uchwała Rady Miejskiej Łomży Nr 421/L/14 z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek na terenie Miasta Łomża prowadzonych przez osoby prawne lub fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz Uchwała Rady Miejskiej Łomży Nr 445/LII/14 z dnia 30 kwietnia 2014 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek na terenie Miasta Łomża prowadzonych przez osoby prawne lub fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego.
§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
|
Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży |