Spotkanie rozpoczął występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 8. Maluchy przypomniały dorosłym, jak należy dbać o środowisko. Przedszkole jako pierwsze wprowadziło posiłki na bazie ekologicznych produktów, które kupuje od okolicznych gospodarstw. Podjęło też współpracę z dietetykiem. Dzieci i rodzice z PP8 uczą się przygotowywania potraw zgodnie z piramidą żywieniową.
Konferencję otworzyła i powitała gości Zastępca Prezydenta Łomży Mirosława Kluczek. Następnie doświadczenia Szwecji związane ze zdrowym żywieniem dzieci w placówkach oświatowych przedstawiła uczestnikom konferencji Helena Nordlund. O projekcie BERAS (Baltic Ecological Recycling Agriculture and Society) opowiedziała Sara Jervfors. Przedstawiciele szkół mieli okazję posłuchać, ale także zobaczyć, jak przygotowuje się zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Konferencji towarzyszyły warsztaty kulinarne – łomżyńskie kucharki pod okiem kucharzy ze Szwecji przygotowywały warzywne przysmaki.
Projekt współpracy międzynarodowej „Dieta dla Zielonej Planety” rozpoczął się w grudniu 2013 roku. Realizowany jest w ramach Programu URBACT II z EFRR. Jego liderem jest szwedzkie miasto Sodertalje, parterami, oprócz Łomży – Moletai na Litwie i Mollet del Valles w Hiszpanii. Łomża została zaproszona do udziału w projekcie przez partnera ze Szwecji, głównie w związku z usytuowaniem Miasta w regionie rolniczym i potencjalnymi możliwościami podjęcia działań proekologicznych i agroturystycznych.
W ramach projektu Miasto Łomża wyda książkę kucharską z przepisami na zdrowe posiłki dla dzieci, która zostanie przetłumaczona na język angielski.
Liczymy, że udział w projekcie pozwoli nam zainteresować placówki oświatowe zdrowym żywieniem, a rolnikom zwiększyć sprzedaż a tym samym opłacalność ekologicznej produkcji.