Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 30 posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2004 roku

Komisja realizowała nastepujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.

2.
Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie cen biletów komunikacji miejskiej.

3.
Analiza strony dochodowej projektu budżetu na 2004 rok.

4.
Dyskusja nad propozycjami do planu pracy komisji na 2004 rok oraz propozycjami do planu pracy Rady na 2004 rok.

5.
Sprawy różne.

Ad. 1
Komisja nie zgłosiła uwag do protokołów z poprzednich 2 posiedzeń i przyjęła je 5 głosami za, przy 1 wstrzymującym.

Ad. 2
Wniosek Prezydenta w sprawie cen biletów komunikacji miejskiej przestawił Pan Dyrektor MPK – Bogusław Szczech.

Pani Przewodnicząca Komisji zabierając głos w dyskusji zwróciła uwagę, że na pogarszającą się sytuację finansową przedsiębiorstwa wpływa wzrost sprzedaży biletów ulgowych i fakt, że przedsiębiorstwo nie otrzymuje rekompensaty za przejazdy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejska. Poddaje więc pod rozwagę Komisji, czy nie zastanowić się i było to już przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji, nad zweryfikowaniem wykazu osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów przyjętego uchwałą Rady. Uważa, że należy ograniczyć ulgi dla rodzin pracowników. Jej zdaniem stosowanie bezpłatnych przejazdów dla rodzin pracowników MPK stanowi zbyt dużą rozrzutność, gdy w mieście wiele rodzin jest bezrobotnych, a za bilety muszą płacić.

Pan Prezydent Sroczyński zabierając głos stwierdził, że jest to temat na przyszłość. Uważa, że biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową mieszkańców miasta, należałoby obniżyć pułap wiekowy dla osób starszych z 75 lat do 70 lat. Dodał, że dyskusja na temat ograniczenia ulg rodzinom pracowników oraz przedstawiona przez Panią Przewodniczącą argumentacja jest logiczna.

Pani Przewodnicząca ustosunkowując się do wypowiedzi Pana Prezydenta stwierdziła, że nie widzi potrzeby przeciągania tego tematu. Ponadto uważa, że emeryci i renciści mają możliwość korzystania z ulgi już zapisanej. Co do konieczności podwyżki cen biletów nikt nie zgłasza zastrzeżeń, rozumiejąc tę potrzebę. Zwróciła ponadto uwagę, że Komisja wniosek w sprawie wykreślenia z wykazu uprawnionych radnych przyjęła na posiedzeniu w październiku.

Pan Prezydent Sroczyński zabierając ponownie głos zwrócił uwagę, że przed zweryfikowaniem wykazu należałoby przeanalizować, jakiej wielkości środków to dotyczy.

Pan Dyrektor Szczech zabierając głos stwierdził, ze jest sceptyczny wobec wszelkich ograniczeń. Dodał, że gama zniżkowych biletów w Łomży w porównaniu z innymi samorządami ościennymi jest średnia. Uważa, że radni zbyt rzadko korzystają z komunikacji miejskiej, a to bardziej pozwoliłoby poznać i zrozumieć komunikację miejską. Wyjaśnił, że grupą, która najbardziej obciąża budżet przedsiębiorstwa są honorowi dawcy krwi. Odnosząc się do propozycji zniesienia ulgi rodzinom pracowników stwierdził, że będzie to fikcją. Zwrócił uwagę, że załoga jest dobra i wprowadzenie takiego zapisu nie przyniesie zbyt wielkiej korzyści, a odbiór społeczny nie będzie zbyt dobry. Popiera wiec propozycję Prezydenta, by w chwili obecnej przyjąć podwyżkę, a kwestię ulg analizować i do tematu bardzo dobrze się przygotować.

Pan Prezydent Sroczyński zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że z reguły korekty na przełomie roku szkolnego następują z uwagi na korektę cen poza granicami miasta Łomży, a więc do tego jakie grupy wiekowe, jakie osoby poruszają się komunikacją miejską. Wówczas będzie można podjąć decyzję, która w skutkach będzie niosła jakieś działanie. W chwili obecnej nikt nie wie, czy rodziny pracowników korzystają z komunikacji miejskiej, czy radni jeżdżą. Dodał, że decyzja powinna być poprzedzona jakimiś konkretnymi badaniami.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając głos stwierdził, że jest przekonany o potrzebie podjęcia takiej uchwały. Uważa, że jeżeli chodzi o radnych, to można to sobie darować, stanowi to bowiem niewielką grupę. Śmiało jednak by skreślił rodziny pracowników. Zwrócił uwagę, że pozostawienie tego świadczy o starym sposobie myślenia. Jako przykład podał żołnierzy zawodowych, gdzie zniesiono ulgi na PKS, a w przypadku PKP zniżki są wówczas, gdy zapłaci ministerstwo. Licząc ogólnie zwrócił uwagę, że w przypadku rodzin licząc ogólnie stanowi to liczbę 500 osób korzystających z bezpłatnych przejazdów. Jego zdaniem jest to spora liczba. Następnie stwierdził, że jego zdaniem jeżeli autobus stoi, to nie zarabia, powinien więc jeździć tyle, na ile jest to możliwe. Jego zdaniem zakład nie wykonuje na tyle agresywnej polityki, by pozyskiwać klienta. Dodał, że dziwi go fakt, że nie ma linii do Konarzyc. Jest to duża miejscowość, z której to dzieci jeżdżą do szkoły i w godzinach porannych i popołudniowych taki kurs być powinien. Następna kwestia, którą poruszył dotyczyła małych autobusów. Poprosił o wyjaśnienie, co Pan dyrektor sądzi o kursowaniu małych autobusów w godzinach, gdy nasilenie ruchu jest małe.

Pan Dyrektor Szczech odpowiadając radnemu Matuszewskiemu wyjaśnił, że autobus stojąc nie zarabia, ale czasami jeżdżąc również nie zarabia. Jeżeli bowiem autobus jeździ i jest pusty, wówczas przedsiębiorstwo do tego dokłada. Zwrócił ponadto uwagę, że są koszty stałe, które przedsiębiorstwo w każdym przypadku musi pokrywać. Następnie poinformował, że linia do Konarzyc jest. Nigdy jednak nie było tam ciągu komunikacyjnego. Przedsiębiorstwo próbowało uruchomić linię i do Miastkowa i do Śniadowa, nie było chętnych i autobus jeździł pusty. Do Konarzyc jednak linia jest, jest to linia nr 12. Autobus jeździ aż do Czaplic i wszystkie dzieci z tego rejonu Gminy Łomża dowożone są do Gimnazjum w Łomży. Być może tego nie widać, ale obsługują miejscowości Giełczyn, Konarzyce, Zawady i Czaplice. Podkreślił, że również w porozumieniu z Proboszczem z ul. Poznańskiej dowożą do kościoła mieszkańców z Konarzyc. Dodał, że agresywność przedsiębiorstwa na rynku przewozowym jest bardzo duża. Wyjaśnił, że jeżdżą wszędzie wokół Łomży i tam, gdzie jest zainteresowanie mieszkańców. Wszędzie tam, gdzie jest prośba mieszkańców ustalają ceny i jeżdżą. Podkreślił, że na tych liniach zarabiają i dlatego komunikacja miejska posiada najtańszy wozokilometr w Polsce. Odnosząc się do zapytania dotyczącego małych autobusów wyjaśnił, że jeżeli jest się bogatym, to na określona godzinę można wysyłać określony autobus. Jednak sytuacja jest taka jaka jest i z przyczyn ekonomicznych nie jest to opłacalne.

Pan Paweł Augustyniak poprosił Pana Dyrektora o wyjaśnienie, jaki jest jego stosunek do propozycji powołania linii nocnych.

Pan Dyrektor wyjaśnił, że swego czasu była taka linia do Jeziorka. Kierowcy nie chcieli jeździć ta linią, bowiem po każdym takim wyjeździe koszt renowacji autobusu przekraczał zyski. Dodał, że do niego po raz pierwszy trafia informacja o takim zapotrzebowaniu. Prosi o pisemna propozycję do przedsiębiorstwa na ten temat i wówczas podyskutują.

Pan Prezydent Sroczyński zabierając głos zwrócił uwagę, że cena biletu nocnego będzie dużo wyższa niż normalnego. Bardziej korzystnym będzie więc wezwać TAXI.

Pani Przewodnicząca podsumowując dyskusje zgłosiła wniosek, by Komisja wystąpiła do Rady z wnioskiem o zmianę na najbliższej sesji uchwały 62/XIV/99 polegająca na wykreśleniu z załącznika jako grupy uprzywilejowanej radnych oraz rodzin pracowników.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos odnośnie wniosku Pani Przewodniczącej uważa, że przed podjęciem uchwały należy pokazać jakie będą obciążenia z tyt. braku dochodów w przypadku tych grup ulg. Ponadto uważa za wskazane podanie jaki będzie wpływ ekonomiczny zastosowania propozycji zgłoszonej przez Prezydenta Sroczyńskiego. Uważa, że jeżeli mówi się o tym, by pewne grupy wyeliminować, należałoby podać liczby. Ponadto zgłosił propozycję, by obniżyć wiek stosowania ulg do 65 lat. W związku z powyższym w pierwszym rzędzie należy dokonać analizy. Przypomniał, że dyskusja na temat zmiany toczyła się już w poprzedniej kadencji. Argumentem za tym, by tego nie czynić jest taki, że koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa są jedne z niższych i dobywa się to dzięki zasłudze załogi i była to swoista premia dla tych ludzi. Proponuje więc, by decyzję podjąć dopiero po uzyskaniu informacji jaka jest to skala. Dodał, że jest to wniosek formalny.

Pan Zenon Piechociński zabierając głos przypomniał, że w przypadku radnych Komisja stanowisko zajęła już w miesiącu październiku. Dodał, że nie będzie brał udziału w głosowaniu.

Przewodnicząca zakończyła dyskusję i poddała pod głosowanie zgłoszony przez siebie wniosek:
1. by dokonać w uchwale 62/XIV/99 zmiany polegającej na wykreśleniu z załącznika jako grupy uprzywilejowanej rodzin pracowników. Powyższy wniosek Komisja przyjęła 4 głosami za, przy 1 przeciwnym i 2 wtrzymujących.
2. by dokonać w uchwale 62/XIV/99 zmiany polegającej na wykreśleniu z załącznika jako grupy uprzywilejowanej radnych. Powyższy wniosek Komisja przyjęła 7 głosami za, przy 0 przeciwnych i 0 wtrzymujących.

Następnie Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek Prezydenta w sprawie cen biletów komunikacji miejskiej.

Ad. 3

Stronę dochodową projektu budżetu na 2004 rok przedstawiła Pani Skarbnik.

Po przeanalizowaniu strony dochodowej projektu budżetu i wysłuchaniu wyjaśnień Pani Skarbnik i Pana Prezydenta Sroczyńskiego dotyczących potrzeby zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego Komisja na dzień dzisiejszy zakończyła omawianie tego tematu uznając, że temat ten szczegółowiej przedyskutuje omawiając stronę wydatkową projektu budżetu.

Ad. 4
Wprowadzając do tematu Przewodnicząca przypomniała tematy, które Komisja zgodnie z planem pracy realizowała w 2003 roku oraz tematy, które zgłosiła do planu pracy Rady. Zaproponowała, by członkowie Komisji przeanalizowali materiały i na następne posiedzenie przedstawili swoje propozycje do planu pracy Komisji. Jeżeli zaś chodzi o propozycje do planu pracy Rady to raczej nie zmienią się one zbytnio.

Ad. 5
W sprawach różnych członkowie Komisji nie zgłosili uwag i zapytań.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.
  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 19 sty 2004 10:55
  • Data opublikowania: wtorek, 20 sty 2004 12:53
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:10
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej