Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 6 z dnia 25 marca 2015 r.

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

 

1. Przyjęcie protokołów:

a) nr 4/15 z dnia 20 stycznia 2015r. i dnia 23 lutego 2015r. /II część posiedzenia/

b) nr 5/15 z dnia 23 lutego 2015 roku

2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 wraz z autopoprawką – druk nr 63, 63A, 63/1, 63B

3. Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołów:

 

a) nr 4/15 z dnia 20 stycznia 2015r. i dnia 23 lutego 2015r. /II część posiedzenia/ - Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 4/15 i w wyniku głosowania protokół przyjęła jednogłośnie

b) nr 5/15 z dnia 23 lutego 2015 roku – komisja nie wniosła również uwag do protokołu nr 5/15 i w wyniku głosowania protokół przyjęła jednogłośnie.

 

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 wraz z autopoprawką – druk nr 63, 63A, 63/1, 63B

 

Wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 wraz z autopoprawką - w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukami nr 63, 63A, 63/1 i 63B – w załączeniu do protokołu.

Radna Bogumiła Olbryś poprosiła o wyjaśnienie przyczyny zmniejszenia planowanych dochodów majątkowych zadań własnych o kwotę 25.540zł – dotacja z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej tytułem dofinansowania zadania inwestycyjnego „Budowa boiska piłki nożnej przy Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży” oraz zwiększenia wydatków w planie wydatków majątkowych zadań własnych o kwotę 20tys.zł na tym samym zadaniu. Poprosiła o informację czy nie można było zmniejszyć tylko wydatków o 5tys.zł? Poprosiła o wyjaśnienie w/w propozycji zmian w budżecie.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że w stosunku do podpisanej umowy po rozstrzygniętym przetargu wyszła inna kwota z przetargu na wykonanie w/w zadania. W związku z powyższym, że środki na zadanie pochodzą z Ministerstwa – z Funduszu Rozwoju Kultury i są one ustalane procentowo, trzeba było zmienić % i zmniejszyć kwotę na taką jaka wyszła po przetargu. Natomiast po stronie wydatków należało dokonać zmian w związku z koniecznością wykonania dodatkowych prac na tej inwestycji. W budżecie projektu to dodatkowe zadanie nie było ujęte, dlatego należy z własnych środków to dodatkowe zadanie pokryć.

Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do przedstawionych zmian w budżecie miasta stwierdził, że de facto zmiany te zwiększają wydatki na oświatę. Poprosił o informację skąd wzięte zostały środki na ten cel.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że środki pochodzą z rezerwy oświatowej. Dodała, że ni ma jeszcze rozporządzenia wykonawczego co do metod rozliczania środków, które przeszły do rozdziału 80149 i 80150. Na podstawie wydatków, które były dotychczas realizowane np. w Zespole Szkół Specjalnych wiadomo jest, że są to środki bardzo wysokie. Podejrzewa, że te środki zostaną i w trakcie roku w zależności jak będzie skonstruowane rozporządzenie co do rozliczania, będzie można te środki zagospodarować na inne cele.

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że rezerwa budżetowa już prawie została wykorzystana i trochę tym się niepokoi. Nawiązując do wypowiedzi Pani Skarbnik odnośnie wyodrębnienia rozliczeń stwierdził, że temat ten stanowi problem dla wszystkich samorządów. Samorządy mają problem jak rozliczyć świadczenia specjalne, dodatkowe zajęcia czy inne formy wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych, bo głównie o nie chodzi, a nie uwzględnić kosztów utrzymania tego np. w budżecie zwykłym szkoły, w wydatkach bieżących typu ogrzewania itp.

Radna Bogumiła Olbryś poprosiła Skarbnik Miasta o informację jaka kwota rezerwy pozostała jeszcze do wykorzystania.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że kwota rezerwy pozostała do wykorzystania to 398.883zł.

Przewodnicząca obrad – radna Hanka Gałązka stwierdziła, że już na Komisji Finansów zgłaszała swój niepokój, że rezerwa budżetowa bardzo się uszczupla, a jest dopiero miesiąc marzec. Następnie nawiązując do wyjaśnień Pani Skarbnik odnośnie nowych zasad rozliczeń w oświacie zaproponowała, aby radni w kolejnym roku wraz z projektem budżetu miasta otrzymali informację na temat wielkości środków jakie każda jednostka otrzymuje z podziałem jej na środki pochodzące z subwencji i środki własne miasta wydatkowane na daną placówkę.

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że Komisja Finansów analizowała temat struktury i tendencji finansowania zadań oświatowych miasta Łomża. Komisja otrzymała informację, że Wydział Oświaty aktualnie rozlicza wszystkie placówki na podstawie metryczek i za miesiąc pełna informacja do Komisji Finansów ma trafić. W związku z tym zaproponował wspólne posiedzenie obu komisji i omówienia spraw związanych z finansowaniem zadań oświatowych.

Przewodnicząca obrad – radna Hanka Gałązka poruszyła także kwestię finansowania zadań oświatowych dla dzieci specjalnej troski w szkołach średnich. Dodała, że na dzieci niepełnosprawne szkoły średnie również otrzymują bardzo wysoką subwencję. Rodzice tych dzieci upominają się o należną dzieciom wszelkiego rodzaju pomoc, usprawnienia, itp.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 w działach merytorycznie podległych komisji, wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 24 marca 2015 roku.

 

 

 

Ad. 3

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

Radny Tadeusz Zaremba nawiązując do wypowiedzi Przewodniczącej obrad dot. wykorzystania przez jednostki oświatowe funduszy otrzymywanych na niepełnosprawnych uczniów należy się przyjrzeć. Dodał, że placówki zadania realizować muszą, ale dotychczas subwencja w większości przypadków szła „do jednego kotła” i była przyznawana wg uznania. Wprowadzone rozporządzenie obliguje rozliczanie środków w ramach rozdziałów dodatkowych i to jest problem, bo kwota 50tys.zł rocznie przekazywana w formie dotacji na dziecko autystyczne musi być rozliczona. Czy te 50tys.zł będzie wydane na to dziecko? Jest to kwestia różnych pomocy i działań w kształceniu dzieci specjalnej troski. Kończąc wypowiedź raz jeszcze zaproponował wspólne posiedzenie Komisji Edukacji z Komisją Finansów bądź pracę w zespole celem przeanalizowania czy ciężar w postaci dziury budżetowej miasta jest w miarę sprawiedliwie rozłożony, czy nie jest tak, że niektóre jednostki funkcjonują komfortowo, a niektóre są oszczędne i radzą sobie w mniejszych środkach.

Radna Bogumiła Olbryś poparła wypowiedź radnego Tadeusza Zaremby. Stwierdziła, że również opowiada się za przekazaniem Radzie analizy wszystkich wydatkowanych na oświatę, tj. wydatków na każdą placówkę oświatową wraz ze wskazaniem źródeł finansowania (dotacja, środki własne miasta, itp.). Taka informacja i jej analiza wykażą które placówki starają się, pozyskują dodatkowe środki, uczestniczą w programach unijnych, oszczędzają, a które nie.

Więcej spraw różnych nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 28 kwi 2015 07:40
  • Data opublikowania: wtorek, 28 kwi 2015 07:42
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej