Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół 13 z dnia 10 grudnia 2015 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

  1. Przyjęcie protokołu nr 12/15 z dnia 24 listopada 2015 roku
  2. Informacja o przygotowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży do sezonu zimowego – druk nr 224
  3. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu miasta na rok 2016 wraz z dwoma autopoprawkami Prezydenta Miasta – druk nr 239, 239/1 i 239/2
  4. Przyjęcie Planu Pracy Komisji oraz zgłoszenie propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2016 rok
  5. Sprawy różne i wolne wnioski.

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 12/15 z dnia 24 listopada 2015 roku

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 12/15 z poprzedniego posiedzenia. Komisja protokół przyjęła.

Ad. 2

Informacja o przygotowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży do sezonu zimowego – druk nr 224

            Radny Jan Olszewski stwierdził, że w wielu pozycjach w/w informacji występuje odśnieżanie śniegu z dachów. Poprosił o wyjaśnienie na jakie obciążenia były zaprojektowane dachy obiektów sportowych zarządzanych przez MOSiR, że muszą działać brygady, które ten śnieg z dachów zgarniają.

            Pan Marian Czarkowski – główny księgowy MOSiR wyjaśnił, że dokładnej odpowiedzi w w/w sprawie udzieli radnemu na piśmie. Dodał, że w MOSiR nie nadzorował budowy obiektów, nie zna szczegółów technicznych obiektów. Dotrze do dokumentacji technicznej znajdującej się w Wydziale Inwestycji i odpowiedź radnemu zostanie udzielona.

            Rany Łukasz Kacprowski stwierdził, że podczas odśnieżania dochodzi bardzo często do uszkodzenia dachów. Poprosił o wyjaśnienie czy MOSiR posiada sprzęt, który pozwala bezpiecznie usuwać śnieg z odśnieżanych dachów.

           Pan Marian Czarkowski – główny księgowy MOSiR wyjaśnił, że MOSiR nie posiada specjalistycznego sprzętu do usuwania śniegu. Wykonują to specjalnie przeszkoleni ludzie łopatami do odśnieżania. Dotychczas nie było żadnych usterek czy uszkodzeń dachu.

Radny Dariusz Domasiewicz poprosił o wyjaśnienie jaki jest roczny koszt odśnieżania obiektów MOSiR oraz kto odśnieżanie wykonywał – MOSiR we własnym zakresie czy firma zewnętrzna.

Pan Marian Czarkowski – główny księgowy MOSiR wyjaśnił, że odśnieżanie MOSiR zleca firmom zewnętrznym. Roczny koszt odśnieżania sięga kwoty 1.500zł.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono.

Komisja informację przyjęła .

Ad. 3

Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu miasta na rok 2016 wraz z dwoma autopoprawkami Prezydenta Miasta – druk nr 239, 239/1 i 239/2

            Projekt budżetu miasta na rok 2016 wraz z dwoma autopoprawkami, w działach merytorycznie podległych Komisji przedstawiła Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukami nr 239, 239/1 i 239/2 – w załączeniu do protokołu.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta zabierając głos w tym punkcie obrad wyjaśniła, że Prezydent Miasta autopoprawką wniósł do projektu budżetu miasta na rok 2016 kwotę 100tys.zł na działania związane z realizacją budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7.

            Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta stwierdził, że ogólny koszt budowy sali gimnastycznej przy SP nr 7 to kwota 7mln.zł. Prezydent Miasta podjął działania zmierzające do pozyskania środków z zewnątrz na ten cel. Aby miasto mogło się ubiegać o środki z zewnątrz, musi wykazać w swoim budżecie takie zadanie, stąd propozycja Prezydenta Miasta wpisania w budżecie na rok 2016 kwoty 100tys.zł na ten cel. Na tę chwilę, w momencie planowania budżetu na rok 2016 jest możliwe zapisanie tylko takiej kwoty dlatego, że innych możliwości miasta nie ma. Trzeba byłoby wykreślić z budżetu inną inwestycję, aby na salę gimnastyczną przy SP nr 7 móc zapisać większą kwotę. Następnie poinformowała, ze bieżący rok budżetowy zamknie się sporą kwotą wolnych środków, które w całości mogą być przeznaczone tylko na inwestycje, w związku z tym będzie możliwość zwiększenia tych nakładów. Na ten moment 100tys.zł. Inwestycja została rozpisana na 3 lata. Być może, jeżeli pojawi się dofinansowanie spore z zewnątrz, będzie możliwa realizacja tej inwestycji na przestrzeni dwóch lat. Będzie to można skorygować w formie zmian w budżecie miasta ale dopiero wówczas, jak miasto będzie miało więcej informacji na ten temat. Na dzień dzisiejszy ważne jest żeby ta inwestycja w ogóle była w budżecie miasta zapisana, żeby można było podjąć działania i żeby Prezydent Miasta miał podstawę do ubiegania się o dofinansowanie. Dodała, że proponowaną kwotę 100tys.zł Prezydent Miasta proponuje zdjąć z inwestycji „budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2”, na którą wstępnie zapisana została kwota 400tys.zł. Na dzień dzisiejszy wartość tego zadania nie jest znana, a po zamknięciu roku i na tę inwestycję jak już będzie znana jej wartość kosztorysowa, będzie możliwe uzupełnienie środków. Na zadanie „budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2” na dzień dzisiejszy zlecone zostało opracowanie dokumentacji technicznej.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając wcześniejszą wypowiedź stwierdziła, że w pierwotnej wersji projektu budżetu miasta na rok 2016 było wpisane zadanie „budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7”, jednak zostało wykreślone, ponieważ nie było pewności na pozyskanie środków zewnętrznych – teraz też pewności nie ma, ale prawdopodobieństwo pozyskania środków jest znacznie większe. Zapisanie tej kwoty 100tys.zł pozwoli na przygotowanie inwestycji, na ubieganie się o środki z zewnątrz, na procedowanie przez Radę Miejską w zakresie zwiększenia środków. Prezydent Miasta zamierzał wnioskować do Rady Miejskiej o wpisanie tej inwestycji w I kwartale 2016 roku, po zamknięciu budżetu 2015. Dodała, że władze miasta są konsekwentne, bo w poprzedniej kadencji to wnioskiem radnej z Klubu PiS była zrobiona dokumentacja techniczna na salę gimnastyczką przy SP nr 7. Obecny Prezydent Miasta, który popiera tę opcję polityczną, chce kontynuować inwestycję lobbowaną od lat, jak też wiele innych inicjatyw, które w mieście się pojawiły w poprzednich kadencjach, a nie było możliwości ich realizacji.

            Radny Dariusz Domasiewicz zabierając głos w dyskusji stwierdził, że czytając lokalną prasę w w/w sprawie odniósł wrażenie, ze budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7 w roku 2017 się zakończy, a z dzisiejszych wyjaśnień Prezydent i Skarbnika Miasta wynika, że w roku 2016 nic specjalnie z inwestycją się nie zadzieje, oprócz zapisanej w budżecie na ten cel kwoty 100tys.zł.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że inwestycja została zaplanowana do realizacji na 3 lata. Wariant optymistyczny to dwa lata, ale tylko w przypadku kiedy miastu uda się pozyskać dużą ilość środków zewnętrznych.

Pani Elżbieta Parzych - Skarbnik Miasta wyjaśniła, że na chwilę obecną nic nie wiadomo na ile uda się inwestycję w roku 2016 zrealizować. Jeśli pojawia się środki zewnętrzne i gdy jakeś konkursy zostaną rozstrzygnięte w pierwszej połowie roku, to w drugiej połowie roku można przygotować przetarg i ewentualnie jesienią rozpocząć realizację zadania.

Radny Dariusz Domasiewicz stwierdził, że sądził, że skoro ul. Wiosenna nie będzie realizowana, to za te środki będzie miasto chciało realizować budowę sali przy SP nr 7.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że odnośnie ul. Wiosennej radny ma błędne informacje. Sprawa tej ulicy jest w trakcie konsultacji. Odnosząc się natomiast do wypowiedzi Skarbnik Miasta stwierdziła, ze miasto wie kiedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursów na te zadania, na które miasto już złożyło wnioski. Dodała, że budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7 znajduje się na liście rezerwowej inwestycji marszałkowskich. Informowała o tym radna Bogumiła Olbryś na posiedzeniu Komisji Edukacji. Jeżeli inwestycja ta zostanie przesunięta na listę podstawową, to może realizacja inwestycji się przyspieszy. Prezydent Miasta odbył rozmowę z Ministrem Sportu i otrzymał zapewnienie, że będzie rozmawiał z Marszałkiem Województwa Podlaskiego aby tę inwestycję Marszałek wsparł. Kiedy będzie ogłoszony konkurs, to jest od miasta niezależne.

Radny Jan Olszewski poprosił o wyjaśnienie jakie działania podjęło miasto na szczeblu Urzędu Marszałkowskiego żeby budowa sali przy SP nr 7 znalazła się w programie dofinansowania.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta raz jeszcze podkreśliła, że inwestycja ta znajduje się na liście rezerwowej Urzędu Marszałkowskiego na drugiej pozycji.

Radny Jan Olszewski kontynuując wypowiedź stwierdził, że w związku z powyższym jest szansa, ze w następnym roku środki na ten cel się znajdą. Następnie stwierdził, że w projekcie budżetu miasta na rok 2016 w zakresie sportu jest dużo pieniędzy przeznaczonych na budowę boisk zewnętrznych. Ma bardzo mieszane odczucia do tego. Do tematu wróci w kolejnym punkcie obrad, dot. przyjęcia Planu Pracy Komisji na rok 2016. Interesuje go temat wykorzystania boisk, bo ze swojego doświadczenia wyciąga bardzo negatywne wnioski. Boiska są bardzo mało wykorzystywane, a hala sportowa pracuje w zasadzie na okrągło. Wydawanie pieniędzy na boiska usytuowane gdzieś z boku, które nie są boiskami pierwszej potrzeby uważa za grube nieporozumienie. Opowiada się za budową hal i boisk w szkołach, które pracują cały rok, a są w mieście boiska które nie są wykorzystane. W Planie Pracy Komisji będzie chciał zawrzeć punkt dot. wykorzystania boisk sportowych, na które miasto wydatkuje duże pieniądze, a one są zamknięte, nie ma do nich dostępu. W związku z tym poparł budowę sali przy SP nr 7. Wie, że uczniowie tej szkoły osiągają bardzo dobre wyniki w sporcie. Zwrócił się do Prezydent i Skarbnik Miasta z apelem o podęcie wszelkich możliwych działań mających na celu pozyskanie środków na budowę sali przy SP nr 7.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że na to żeby działać muszą być określone warunki. W tym przypadku miasto musi zaczekać aż zostaną ogłoszone konkursy. Na ogłaszanie konkursów Prezydent Miasta nie ma wpływu. W 2015 roku, który jest pierwszym rokiem pracy nowych władz miasta akurat kończył się jeden okres finansowania konkursów, a zaczął się drugi. Rok 2016 ma nadzieję da wiele nowych możliwości. Zapewniła, że na wszystkie konkursy które w roku 2015 pojawiły się zostały złożone wnioski /np. na edukację czy termomodernizację obiektów oświatowych/. Dodała, że Prezydent Miasta w sprawie budowy sali przy SP nr 7 był u nowego wiceministra sportu, był w Urzędzie Marszałkowskim, odbył spotkania z dyrektorami departamentu także. Uważa, że na ten moment to co było możliwe do wykonania w tym roku, zostało zrobione. Szeroką informację na temat tych działań przedstawiła na ostatnim posiedzeniu Komisji Edukacji. Zapewniła, że w momencie kiedy konkurs zostanie ogłoszony miasto do konkursu przystąpi i będzie ubiegało się o środki, bo dokumentacja na inwestycję jest gotowa.

            Radny Jan Olszewski odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk stwierdził, że skoro inwestycja o której mowa znajduje się na drugim miejscu to z własnego doświadczenia wie, że pieniądze na nią w przyszłym roku będą. Obawia się tylko skąd miasto weźmie środki, bo planowana kwota 100tys,zł na rok 2016 jest bardzo mała. Nie trzeba robić wrażenia, że jak będą pieniądze to zadanie zostanie wykonane. Pierwsza rzecz jaką miasto powinno mieć to własne środki na zadanie, by w każdej chwili je wykazać w chwili, kiedy konkurs zostanie ogłoszony i mieć możliwość przystąpienia od razu do jej realizacji. Najważniejsze to trzeba chcieć budować i pokazać, że miasto idzie rzeczywiście w tym kierunku, żeby salę wybudować. Odnosi wrażenie, że 100tys.zł to symboliczne pieniądze, które miasto daje, a dalej zobaczy, będzie szukać.

            Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że rozumie obawy radnego Jana Olszewskiego ale wyjaśniła, że zanim zostanie ogłoszony konkurs i zostanie rozstrzygnięty minie pół roku. Potem trzeba będzie ogłosić przetarg, rozstrzygnąć go i będzie koniec roku i w roku 2016 może być zero wydatków na to zadanie, Zapisana kwota 100tys.zł to minimum, to tylko ujęcie zadania w budżecie aby móc wnioskować o środki z zewnątrz. Dodała, ze inwestycja ta została zapisana w Wieloletni Programie Inwestycyjnym, gdzie zapisano, że z budżetu miasta na ten cel przeznacza się: 100tys.zł w roku 2016, 3mln.660tys.zł w roku 2017 i w roku 2018 również 3mln.600tys.zł

Radny Jan Olszewski zapytał następnie dlaczego ta inwestycja została tak „rozwleczona” w latach, dlaczego rozpisano ją na trzy, a nie na dwa lata.

Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że budżet miasta na chwilę obecną pozwala na takie rozpisanie inwestycji. Raz jeszcze przypomniała, ze budżet roku 2015 zamknie się kwotą 10mln.zł wolnych środków, które będzie można wprowadzić do budżetu roku 2016 na inwestycje właśnie. Nie można będzie tymi wolnymi środkami zwiększyć puli wydatków bieżących, bo nie pozwalają na to przepisy ustawy o finansach publicznych. Z tych 10mln.zł wolnych środków jeżeli będzie wola Rady i możliwość przyspieszenia realizacji tej inwestycji, to będzie można salę zrealizować w ciągu dwóch, a nie trzech lat. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy i jak ułoży się realizacja tej inwestycji, więc taka jest propozycja – 100tys.zł. Nie rozumie dlaczego Rada nie miałaby przyjąć takiej konstrukcji budżetu na rok 2016.

Radny Łukasz Kacprowski stwierdził, że nie zgadza się z wypowiedzią radnego Jana Olszewskiego odnośnie budowy boisk, dlatego że rozmawia z trenerami i ma od nich informacje, że natężenie wykorzystania boisk w sezonie jest bardzo duże. Trenerzy mają problem z przyjmowaniem wszystkich chętnych, z treningami. Uważa więc, że nie ma podstaw by boisk w mieście nie budować. Jeśli chodzi o salę gimnastyczną to też jest jak najbardziej za, bo jest to też bardzo potrzebna inwestycja przy szkole, w której uczy się ponad 750 dzieci.

Radny Jan Olszewski odnosząc się do wypowiedzi radnego Łukasza Kacprowskiego stwierdził, że w swojej wypowiedzi miał na uwadze to, że jeśli nie ma na wszystko pieniędzy, to należy wybrać priorytet i uważa, że ważniejsza w tym przypadku jest budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7 niż budowa boisk zewnętrznych przy szkołach.

Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że na boiska zapisane w projekcie budżetu miasta na rok 2016 miasto otrzymało dofinansowanie, są to zadania kontynuowane, w trakcie realizacji.

Radny Dariusz Domasiewicz stwierdził, że skoro budżet br. zamknie się dużą kwotą środków wolnych, to będzie można przeznaczyć większą kwotę na salę przy SP nr 7 w roku 2016, rozpocząć tę inwestycję i zakończyć w 2017 roku.

Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że taka możliwość istnieje, jednak trzeba poczekać do konkursu. To w warunkach konkursu zostaną zapisane wszelkie warunki, m.in. wielkość dofinansowania, okres finansowania. Dodała, że to Rada zadecyduje na jakie zadania i w jakiej wysokości przeznaczone zostaną wolne środki z 2015 roku.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że druga autopoprawka Prezydenta Miasta wprowadza do projektu budżetu miasta na rok 2016 zadanie „budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7”. Jest to bardzo dobra wiadomość, jednak pojawia się przy tym zadaniu wiele wątpliwości, m.in. mała kwota w budżecie – tylko 100tys.zł i brak zapewnienia na otrzymanie środków zewnętrznych. Sala jest bardzo potrzebna ale jaka jest szansa na pozyskanie środków na jej realizację z Urzędu Marszałkowskiego. Dodał, że jest dobra aura wokół tej inwestycji ale 100% pewności na otrzymanie środków nie ma.

Następnie głos w tym punkcie zabrał Pan Cezary Kisiel – Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 7. Stwierdził, że rodzicom najbardziej zależy na tym, aby w 2016 roku została rozpoczęta inwestycja przy SP nr 7, stąd wizyty przedstawicieli rodziców u Prezydenta Miasta i na Komisjach Rady Miejskiej. Stwierdził, że budowa Sali przy SP nr 7 to priorytet miasta. W szkole uczy się 750 dzieci, bo tyle uczyć się w niej może. Szkoła jest wizytówką miasta. Rodzice obawiają się o to czy inwestycja zostanie zrealizowana. Rozumieją argumenty Prezydent, Skarbnik Miasta ale obawiają się, że te 100ts.zł to za mało. Cieszy ich fakt, że krok do przodu został postawiony, że inwestycja została zapisana w projekcie budżetu na rok 2016. Zwrócił się następnie do komisji z prośbą o poparcie inicjatywy, o znalezienie w budżecie 2016 roku większych środków na budowę sali, o uznanie inwestycji za priorytetową i jak najszybszą jej realizację.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że myśli że wszyscy doskonale rozumieją, że ta kwota100tys.zł wpisana w projekt budżetu miasta na rok 2016 na budowę sali przy SP nr 7 ma wymiar symboliczny, bo chodzi o Wieloletni Program Finansowy, bo to on jest punktem wyjścia do pozyskiwania środków. Na Komisji Edukacji szeroko informowała o działaniach podjętych przez Prezydenta Miasta w celu pozyskania środków zewnętrznych. Na tym posiedzeniu również mówiła o spotkaniach Prezydenta Miasta w tej sprawie z przedstawicielami ministerstw i urzędu marszałkowskiego. Następnie stwierdziła, że jeśli do SP nr 7 trafiłyby dzieci ze środowisk, które są w SP nr 2, to szkoła i wszyscy dumni przestaliby wypinać piersi jaki to jest sukces szkoły nr 7. Dodała, że powiedziała to, gdyż w dniu wczorajszym córka, która uczy się w SP nr 7 zapytała ją dlaczego miasto dało na remont sali przy SP nr 2 400tys.zł, a na salę przy SP nr 7 tylko 100tys.zł. Słysząc te słowa od dziecka zrobiło jej się bardzo przykro dlatego zwróciła się do wszystkich z prośbą aby tak nie postrzegać spraw. Dlatego też miasto inwestuje w inne miejsca po to właśnie żeby ogarnąć bardzo trudne środowisko śródmieścia. SP nr 7 nie miałaby takich średnich wyników gdyby te dwie szkoły zostały ze sobą połączone. Mówi to z całą odpowiedzialnością, bo przygląda się potencjałowi edukacyjnemu dzieci, które trafiają do SP nr 2. Wyniki szkoły to potencjał uczniów którzy do szkoły trafiają, środowisko ekonomiczne, społeczne i rodzinne. Jest wielką zwolenniczką SP nr 7 ale wie, że na jej sukces pracują środowiska rodzinne, każdy rodzic oddzielnie inwestując w dodatkowe zajęcia, itd. Natomiast SP nr 2 to dzieci, kto re są pozostawione same sobie, z rodzin, które też są mieszkańcami naszego miasta. W SP nr 2 jest ogarniana bieda z całego śródmieścia. Tam osiągnięcie sukcesu edukacyjnego jest sukcesem ogromnym. Nie wie czy świetni nauczyciele z innych szkół gdyby pracowali w SP nr 2 mieliby takie sukcesy jakie osiągają i mając takie dzieci jakie w SP nr 2. Miasto ma obowiązek troszczyć się o wszystkie dzieci. Dzieciom z SP nr 7 pomoże rodzina, a dzieciom z SP nr 2 nie pomoże nikt jeśli nie pomoże szkoła. 90% dzieci uczących się w SP nr 2 korzysta z pomocy MOPS. Co drugie dziecko jest pod opieką psychologa, pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zapewniła, że sala przy SP nr 7 powstanie ale poprosiła też o empatyczne podejście do innych środowisk, szkół, bo to też mieszkańcy Łomży. Miasto jest zobowiązane wspierać wszystkich, a najbardziej potrzebujących tym bardziej. W SP nr 2 też remont sali zostanie przeprowadzony. Póki co zlecona została do opracowania dokumentacja techniczna. Sala tej szkole też jest potrzebna, która będzie służyła tej szkole i która ogarnie wiele ogromnych problemów.

Następnie głos w dyskusji zabrał obecny na posiedzeniu radny Witold Chludziński - Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej. Stwierdził, że jest radnym od kilku kadencji i wie, że problem budowy sali przy SP 7 nr 2 pojawił się jednocześnie z problemem budowy hali przy II LO. Zdecydowano, że w pierwszej kolejności powstanie hala przy II LO. Jednocześnie nie na wniosek rodziców, a na wniosek radnej Bernadety Krynickiej była propozycja żeby wprowadzić do budżetu miasta budowę Sali sportowej przy SP nr 7. Większość była za tym aby tą inwestycją się zająć. Zostało zlecone opracowanie dokumentacji i dlatego sprawa ruszyła. Radni w 100% popierali budowę tej hali, bo wszyscy są świadomi tego, że sala przy SP nr 7 jest potrzebna. Zaznaczył, że Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski równie bardzo mocno zabiegał o tę inwestycję. Dziwią go wypowiedzi świadczące o nie dowierzaniu, o tym, że jakoby radni są przeciwni budowie sali sportowej przy SP nr 7, bo prawda jest całkowicie odmienna.

Radny Jan Olszewski odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk na temat problemów z jakimi boryka się SP nr 2 stwierdził, że nikt w dyskusji nie opowiadał się przeciwko remontowi sali przy SP 2. Problemy wychowawcze to temat oddzielny, na inną komisję – na Komisję Edukacji. Komisja Sportu ma zająć się zapleczem sportowym oświaty. Uważa, że obecni na spotkaniu przedstawiciele SP nr 7 i Rady Rodziców oczekują od komisji konkretów, informacji jakie decyzje zostaną podjęte – czy sprawa zakończy się na 100tys.zł, czy miasto dołoży jak mówiła Pani Skarbnik. Aby móc ogłosić przetarg trzeba mieć opracowany budżet inwestycji /montaż finansowy/.

Skarbnik Miasta wyjaśniła, że zadanie jest w pełni przygotowane do rozpoczęcia w każdej chwili. Po ogłoszeniu konkursu miasto do konkursu przystąpi, a po zamknięciu roku budżetowego Rada zadecyduje ile środków na to zadanie na 2016 rok chce przeznaczyć.

Radny Łukasz Kacprowski wracając do kwestii boisk wyjaśnił, że być może wypowiedzi radnego Jana Olszewskiego nie zrozumiał. Radny powiedział, że budowa boisk nie jest ważna, dlatego stanął w obronie budowy boisk. Dodał, że jeśli chodzi o inwestycję „budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7z’ jest to jasne, że ten temat jest ważniejszy i gdyby była możliwość przeniesienia środków z budowy boisk na rzecz sali gimnastycznej, byłby za tym.

Pani Ewa Florczyk – przedstawiciel Rady Rodziców przy SP nr 7 stwierdziła, że sala sportowa przy SP nr 7 jest w kwestii zainteresowania już kolejnego Prezydenta i tak naprawdę od lat w tym temacie nic się nie dzieje. Inne szkoły w Łomży zmieniły się bardzo – SP nr 5, SP nr 10, SP nr 9. W tych szkołach dzieje się bardzo dużo. Są wyremontowane, mają nowe boska, mają wykonaną termomodernizację, itd. W SP nr 7 nie dzieje się nic. Sala gimnastyczna jest w stanie fatalnym. Szkoła jest pokryta eternitem. W łazienkach dzieci nie potrafią spuścić wody, itd. W związku z powyższym zwróciła się do Komisji z prośbą aby nie dziwiła się, że rodzice walczą o swoje dzieci i przyszłe, które będą w tej szkole się uczyć.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że obecne władze miasta mogą odpowiadać tylko za to, co się w szkole działo w roku 2015. W roku 2015 przed szkołą zostały położone płytki. Wycena oszacowana została na kwotę 90tys.zł., a wykonano to zadanie za 55tys.zł. Zaoszczędzone środki /dzięki działaniom i interwencji Skarbnik Miasta/ zostały przeznaczone na inne inwestycje w tej szkole. Ponadto w szkole wykonano remont jednej kondygnacji, remont gabinetu dyrektora szkoły /zagrzybiony/. To, że przez poprzednie lata nic w szkole się nie działo, za to nie odpowiadają obecne władze miasta. Uważa, że jak na jeden rok w szkole wykonano tyle ile tylko było można – dzięki poparciu Rady Miejskiej i zaradności Skarbnik Miasta. Zadeklarowała dalsze prace w szkole, budowę sali gimnastycznej na tyle, na ile to tylko będzie możliwe.

            Pan Kamil Konopka – nauczyciel w-f w SP nr 7. Stwierdził, że był uczniem, a obecnie jest nauczycielem w SP nr 7. Jego obecność na dzisiejszym posiedzeniu wynika z chęci pozyskania wiedzy na temat budowy sali gimnastycznej przy SP nr 7 i innych niezbędnych inwestycji w szkole, bo to co czyta na różnych portalach internetowych, w gazetach jest tylko małym fragmentem prawdziwej rzeczywistości. W dniu dzisiejszym podczas posiedzenia komisji sporo informacji uzyskał. Poznał liczby, daty, itd., o czym do wczoraj nie miał wiedzy. Podziękował za konkretne dane. Następnie poinformował, że w czasach kiedy był jeszcze uczniem (SP nr 3) wiedział, że wszystkie zawody lekkoatletyczne, wszystkie mecze piłki nożnej wygrywają zawodnicy ze SP nr 7. I tak jest do dziś. Odkąd pracuje w SP nr 7 jako nauczyciel wychowania fizycznego i wyjeżdża z uczniami na zawody słyszy od kolegów z innych miast, że może bez rywalizacji odebrać puchar, bo z pewnością jego wychowankowie wygrają zawody wygrają. Pierwsze lata udanych zawodów były zasługą starszych kolegów – trenerów, ale po kilku latach pracy i jemu udało się dołożyć parę cegiełek w postaci wygranych meczy, zawodów. „Siódemka” wciąż w wojewódzkich kwalifikacjach się liczy mając do dyspozycji tylko dwie dyscypliny sportowe – lekkoatletykę i piłkę nożną. Kończąc wypowiedź zwrócił się do Pani Prezydent, do Skarbnik Miasta i wszystkich członków Komisji, aby pilnowali liczb, dat i wszystkich konkretów, które w dniu dzisiejszym poznał.

            Przewodniczący obrad kończąc dyskusję w tym temacie stwierdził, że jak wynika z toczącej się dyskusji sala gimnastyczna przy SP nr 7 będzie realizowana. Przypomniał, że dopiero w 2014 roku została opracowana dokumentacja techniczna na tę salę, wcześniej nic w tej sprawie się nie działo. Stwierdził, że wypowiedź Prezydent Muzyk i Skarbnik Miasta napawają optymizmem. Komisja działaniom związanym z realizacją sali będzie się przyglądała i z pewnością poprze wniosek o przesunięcie środków na ten cel z wolnych środków z roku 2015. Następnie zwrócił się do Skarbnik Miasta z zapytaniem ile środków na sport, na konkursy dla klubów sportowych proponuje Prezydent Miasta w projekcie budżetu na rok 2016.

            Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że w projekcie budżetu miasta na 2016 rok na kluby sportowe /dział 92605/ zapisana została kwota 900tys.zł + 140tys.zł na tryb pozakonkursowy /dział 92690/.

            Więcej uwag i zapytań nie zgłoszono.

            W wyniku głosowania Komisja projekt budżetu miasta na rok 2016 wraz z dwoma poprawkami zaopiniowała pozytywnie – 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących w działach merytorycznie podległych komisji.

Ad. 4

Przyjęcie Planu Pracy Komisji oraz zgłoszenie propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2016 rok

            Radny Jan Olszewski wniósł o ujęcie w planie pracy komisji w miesiącach styczeń luty punktu „Informacja na temat wykorzystania obiektów sportowych podległych miastu za 2015 rok” oraz przesunięcie z miesięcy ,marzec-kwiecień na styczeń luty tematu „Analiza przyznanych dotacji klubom sportowym i stowarzyszeniom na 2016 rok i mechanizmy ich dotowania”. Zgłosił też uwagę, że temat związany z opracowaniem strategii rozwoju sportu łomżyńskiego powinien znaleźć się na początku roku, aby przeanalizować na jakie dyscypliny sportu miasto stawia, w jakim kierunku w zakresie sportu miasto będzie działało – chodzi o programy długofalowe a nie doraźne działania. Nie jak obecnie, że w mieście działa wiele klubów, organizacji i stowarzyszeń sportowych i każde z nich zgłasza się po środki, środki są rozdrobnione. Miasta nie stać na finansowanie wszystkich jednostek działających w mieście a zajmujących się sportem. Należy się skupić nad tym co rzeczywiście miasto jest w stanie dofinansować. Należy ustalić ilość uczestników określonych sportów i w tym kierunku iść. Dodał, że w tym temacie również Rada Sportu powinna się wypowiedzieć, a następnie wspólnie z Komisją Sportu wypracować wspólne stanowisko i podjąć określone działania zmierzające do dofinansowywania i wspierania priorytetowych, wybranych dyscyplin, klubów, a nie wszystkich jakie w mieście działają.

            Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że zaproponowany przez Naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego temat dot. wspólnego posiedzenie Komisji Rady Miejskiej i przedstawicieli Łomżyńskiej Rady Sportu na temat kierunków rozwoju sportu w Łomży nie jest dobrą propozycją. Uważa, że opracowanie takiego dokumentu w tak duży gremium nie jest dobrym rozwiązaniem. To Rada Sportu z merytorycznym wydziałem powinna projekt strategii rozwoju sportu opracować i dać komisji do zaopiniowania i po opinii komisji temat powinien stanąć na sesji Rady.

            Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono. W wyniku głosowania komisji przyjęła jednogłośnie następujący plan pracy na rok 2016 /pogrubioną czcionką zaznaczono tematy na sesje Rady Miejskiej/:

Styczeń – Luty

  1. Analiza zawartych umów najmu, użyczenia i pozyskiwanych dochodach w 2015r. w obiektach zarządzanych przez MOSiR /styczeń/
  2. Informacja Prezydenta Miasta o możliwości utworzenia punktu konsultacyjnego dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i klubów sportowych
  3. Analiza przyznanych dotacji klubom sportowym i stowarzyszeniom na 2016 rok i mechanizmy ich dotowania /luty/
  4. Informacja Prezydenta Miasta o przyznanych laurach dla najlepszych sportowców, trenerów i wyróżnienia dla sponsorów /Gala Sportu/                    
  5. Informacja na temat wykorzystania obiektów sportowych podległych miastu za 2015 rok

Marzec – Kwiecień

  1. Informacja o zgrupowaniach, obozach sportowych organizowanych przez UKS-y, kluby sportowe dotowane przez miasto Łomża podczas ferii zimowych 2016r.
  2. Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2015 w działach merytorycznie podległych komisji
  3. Informacja Prezydenta Miasta z przygotowania do obchodów Dni Łomży
  4. Ocena stanu technicznego majątku zarządzanego przez MOSiR
  5. Sprawozdanie z działalności LOT Ziemia Łomżyńska za 2015 rok oraz plany               i zamierzenia na 2016 rok /marzec/
  6. Zaopiniowanie sprawozdania z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi za 2015 rok /kwiecień/
  7. Wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej i przedstawicieli Łomżyńskiej Rady Sportu na temat kierunków rozwoju sportu w Łomży

Maj – Czerwiec      

  1. Informacja o przygotowaniu klubów sportowych i stowarzyszeń turystycznych dotowanych przez miasto Łomża do obozów i zgrupowań wakacyjnych
  2. Informacja o przygotowaniu obiektów sportowych i rekreacyjnych do remontów podczas wakacji /czerwiec/
  3. Analiza /opracowanie/ strategii rozwoju sportu łomżyńskiego /lipiec/
  4. Informacja o organizacji i przebiegu imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych w mieście Łomża
  5. Infrastruktura turystyczna w mieście Łomży jako element opracowania analizy rozwoju turystyki /czerwiec/

Lipiec - Sierpień

  1. Ocena realizacji budżetu miasta Łomży za I półrocze 2016r. w działach merytorycznie podległych Komisji
  2. Analiza dotycząca realizacji projektu – Domek Pastora /lipiec/
  3. Informacja o przygotowaniu obiektów sportowych i rekreacyjnych do nowego sezonu
  4. Informacja o stanie sportu łomżyńskiego – debata
  5. Informacja z działań podjętych przez Prezydenta Miasta w ramach opracowania strategii turystycznej miasta Łomża /sierpień/

Wrzesień – Październik

  1. Ocena działań podjętych przez Prezydenta Miasta w ramach promocji turystycznej miasta /październik/
  2. Ocena działań podjętych przez Prezydenta Miasta w ramach rozwoju sportu łomżyńskiego
  3. Informacja Prezydenta Miasta o stanie organizacyjnym i finansowym MOSiR /październik/

 

Listopad – Grudzień

  1. Zaopiniowanie Rocznego Programu Współpracy miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2017r. /listopad/
  2. Zaopiniowane projektu budżetu miasta na 2017 rok w działach podległych Komisji
  3. Informacja dotycząca stowarzyszeń, klubów sportowych (sekcje sportowe, ilość zawodników, instruktorzy, trenerzy, osiągnięte sukcesy, turnieje ogólnopolskie, międzynarodowe, ligi międzywojewódzkie)
  4. Informacja na temat współpracy Miasta z LOT Ziemia Łomżyńska w zakresie promocji turystycznej /grudzień/
  5. Propozycje i analiza wniosków Komisji dotyczących budżetu na 2017r.

 

Ad. 5

Sprawy różne i wolne wnioski.

            Komisja nie zgłosiła żadnych spraw w tym punkcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 22 sty 2016 07:42
  • Data opublikowania: piątek, 22 sty 2016 07:45
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej