Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 25 posiedzeniu w dniu 17 lutego 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołu nr 24 z poprzedniego posiedzenia Komisji

2.
Analiza strony wydatkowej projektu budżetu miasta Łomży na 2004 rok

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wskaźnika do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego

4.
Sprawy różne


Ad. 1


Przyjęcie protokołu nr 24 z poprzedniego posiedzenia Komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 24/04 z posiedzenia Komisji z dnia 10 lutego 2004 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 4 głosami za /jednogłośnie/.


Ad. 2


Analiza strony wydatkowej projektu budżetu miasta na 2004 rok

Projekt budżetu miasta na 2004 rok w działach merytorycznie podległych Komisji /stronę wydatkową/ przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Pan Franciszek Chrzanowski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łomży odnosząc się do projektu budżetu kierowanej przez niego jednostki stwierdził, że zaplanowana kwota powinna mu praktycznie wystarczyć na utrzymanie DPS w 2004 roku, pod warunkiem, ze środki nie zostaną zmniejszone, co niestety zapowiada Podlaski Urząd Wojewódzki.

Kolejno głos w dyskusji zabrała Pani Teresa Steckiewicz – Kierownik Hospicjum. Poinformowała Komisję o zmianach organizacyjnych HOSPICJUM, jak też o zbyt małej ilości kontraktów podpisanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na zadania prowadzone przez prowadzoną przez nią jednostkę. Sytuacja ta powoduje, że do HOSPICJUM nie są przyjmowani nowi pacjenci, a zapotrzebowanie jest duże. Następnie stwierdziła, że kwota dofinansowania zaproponowana przez miasto pozwoliłaby Hospicjum spłacić zaległości za rok ubiegły, jak też pokryłaby sporą część wydatków w 2004 roku. Dodała, że sporo środków Hospicjum otrzymuje od sponsorów, organizuje kwesty, jak też ubiega się o nie z różnych funduszy.

Kolejno głos w dyskusji zabrała Pani Janina Picewicz-Znosko – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Stwierdziła, że prawdopodobnie od 1 maja br. zadanie /finansowane z budżetu państwa/ pn. „opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne” dotychczas realizowane przez powiatowe urzędy pracy przejdą do MOPS. Dodała, że kolejny problem to zadanie „dożywianie dzieci w szkołach”. Jeśli to zadanie zostanie uznane jako zadanie obowiązkowe gminy, brakować na nie będzie kwoty ok. 10tyś.zł. Ponadto do nowych zadań MOPS należeć będzie wypłata zasiłków: rodzinnych, pielęgnacyjnych, z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, świadczenia alimentacyjne. Przejęcie tych zadań przez MOPS w całości ma nastąpić do końca 2006 roku.

Pan Prezydent Choiński poinformował Komisję, że budynek Publicznego Przedszkola nr 3 został poddany analizom budowlanym pod kątem przeznaczenia go na potrzeby MOPS – zgodnie z wnioskiem Komisji.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że zaplanowana została rezerwa budżetowa i jeśli zajdzie potrzeba środki na zadania, które może przejąć od maja br. samorząd będą realizowane ze właśnie z niej. Dodała, że na dziś trudno przewidzieć niektóre wydatki, a potrzeb jest wiele.

Radna Maria Śmiarowska po wysłuchaniu wyjaśnień w/w osób w sprawie projektu budżetu miasta na 2004 rok w działach merytorycznie podległych Komisji wniosła o zdjęcie kwoty 50tyś.zł z działu 600 Transport i łączność, rozdział 60004 Lokalny transport zbiorowy – zadanie „autobusy dla MPK” i przekazanie jej na dofinansowanie HOSPICJUM.
W wyniku głosowania Komisja 2 głosami za, przy 1 przeciw i 1 wstrzymującym wniosek przyjęła.

Następnie Komisja 2 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu miasta na 2004 rok w działach merytorycznie podległych Komisji.


Ad. 3


Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wskaźnika do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Radny Jan Rybakiewicz zabierając głos w powyższej sprawie stwierdził, że nie można oszczędzać na najuboższych mieszkańcach miasta. Uważa, że należy obostrzyć warunki przyznawania dodatków, a nie zmniejszać wskaźnik.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że zgodnie z nową ustawą regulującą kwestię dodatków mieszkaniowych warunki przyznawania dodatków nie mogą być przez samorząd zmienione. Zmianie ulec może tylko wysokość wskaźnika do obliczania dodatku – w zależności od zasobności gminy – o 20% może on być wyższy lub o 20% niższy niż dotychczas obowiązujący.


W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.







Przewodnicząca Komisji
Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia

Edyta Śledziewska

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 18 mar 2004 14:40
  • Data opublikowania: czwartek, 18 mar 2004 14:44
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:04
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej