Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 26 z dnia 30 sierpnia 2016 r.

Protokół nr 26/16
z posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
z dnia 30 sierpnia 2016 roku
 
W posiedzeniu wzięli udział wszyscy członkowie Komisji.
Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom przewodniczyła radna Hanka Gałązka - Przewodnicząca Komisji. Na wstępie zapoznała się z listą obecności, stwierdziła prawomocność obrad i przywitała wszystkich zebranych.
W głosowaniu podsumowującym Komisja jednogłośnie pozytywnie przyjęła następujący porządek dzienny:
  1. Przyjęcie protokołu 25/16 z dnia 4 lipca 2016 roku,
  2. Zaopiniowanie wniosku w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2016 w działach merytorycznie podległych Komisji /druk nr 427, 427/1, 427 B/
  3. Informacja o przygotowaniu szkół i placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego /druk nr 428/
  4. Sprawy różne i wolne wnioski.
 
Ad. 1
Przyjęcie protokołu nr 25/16 z dnia 4 lipca 2016.
Uwag do protokołu nie wniesiono.
Komisja protokół przyjęła.
 
Ad. 2
Zaopiniowanie wniosku w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2016 w działach merytorycznie podległych Komisji /druk nr 427, 427/1, 427 B/
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji przypomniała, że temat omawiany był bardzo szeroko podczas niedawnej Komisji Finansów. Poprosiła o ewentualne uwagi i pytania.
            Radny Tadeusz Zaremba przypomniał, że wczoraj zabierał głos podczas Komisji Finansów, ale nie uzyskał zadowalającej odpowiedzi. Zaznaczył, że nie jest za oszczędzaniem w oświacie, wręcz odwrotnie. Jego zdaniem mądre działania trzeba finansować, ale nie „w czambuł” i bez zachowania zasady sprawiedliwości, pomijając parytety. Stwierdził, że mamy zmiany, które zostały mocno potraktowane współczynnikiem proporcjonalnym na początku budżetu. Wymienił między innymi Zespół Szkół Weterynaryjnych i Zespół Szkół Drzewnych, które miały bardzo okrojone wydatki w stosunku do roku ubiegłego, niemniej jednak zachowany zbliżony odpowiednik liczby uczniów. Wspomniał o ostatnim wniosku Zespołu Szkół Weterynaryjnych, że są szkoły mające inne specjalne zadania, które nie mieszczą się w normalnym standardzie. Omawiane było to podczas Komisji Finansów. Podkreślił, że w oświacie dokonane zostały duże zmiany dążące do przywrócenia sprawiedliwości, za co radny złożył wyrazy szacunku Pani Prezydent Agnieszce Muzyk i jej zespołowi. Zapytał, na ile udało się opanować wydatki płacowe w oparciu o nowe arkusze organizacyjne. Dodał, że z tego co był informowany, nowy arkusz organizacyjny w wersji elektronicznej pozwala na bardzo wiele analiz. Tu radny wyraził nadzieję, że dzięki temu podjęta będzie również stosowna analiza finansowa. Zapytał, na ile – wśród stałych wydatków zapisanych w arkuszu organizacyjnym – nastąpiły zmiany w poszczególnych placówkach. Zaznaczył, że odpowiedź nie musi być udzielona natychmiast. Prosił, aby jego glos w dyskusji rozumiany był jako przedstawienie pewnego problemu.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta podziękowała radnemu Tadeuszowi Zarembie za pytanie i zrozumienie, że trudno na dzień dzisiejszy mówić szczegółowo. Pytanie radnego Prezydent Miasta przyjęła jako zadanie do wykonania. Wspomniała o tworzeniu i podjęciu pewnych działań. Najwięcej będzie można powiedzieć podczas Sesji w październiku, już pod koniec września informacje będą też dostępne na Komisji. Podkreśliła, że dane w tej sprawie będą napływać. Wyraziła też przekonanie, że powszechnie znana jest kondycja finansowa szkół. Jako obciążenie finansowe poza edukacją Prezydent Agnieszka Muzyk wymieniła utrzymanie orkiestry dętej. Zaznaczyła, że jej zdaniem najlepsze byłoby przejście zespołu pod Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, choć zdaje sobie sprawę, że ta propozycja nie jest satysfakcjonująca. Wynagrodzenie muzyka różni się przecież od pensji instruktora MDK-DŚT.
            Radny Tadeusz Zaremba – przypomniał, że zbliża się powoli czas odpraw dla nauczycieli.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wspomniała o okresie urlopu dla poratowania zdrowia. Przytoczyła dane, zgodnie z którymi w latach 2015-2016 takich urlopów było 36, zaś na lata 2016-2017 tylko 12. Podkreśliła, że nigdy nie kwestionowano tego, aby urlop ten służył dla poratowania zdrowia, natomiast zobowiązani zostali dyrektorzy, aby bardziej pilnować porządku w tej sprawie. Dodała, że takie urlopy ogromnie obciążają nasz miejski budżet.
            Radny Tadeusz Zaremba podziękował za deklarację Prezydent Agnieszki Muzyk. Podkreślił, że jego wcześniejsze pytanie dotyczyło arkusza organizacyjnego, czyli narzędzia, w którym się projektuje wydatki.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta podkreśliła, że najgorszemu wrogowi nie życzy pracy przy arkuszach organizacyjnych, ponieważ jest to bardzo trudne zadanie.
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że w przypadku nauczycieli ważne są płace. Wyraziła nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której co miesiąc będą potrzebne pieniądze na wynagrodzenia w tym sektorze. Nadmieniła, że płace są podstawą i są najważniejsze.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta zapewniła, że zdaje sobie sprawę z tematu płac w szkolnictwie. Wspomniała jednak, że dobrze znana członkom Komisji jest z pewnością szara rzeczywistość szkolna. Podkreśliła, że niektóre działania ze strony miasta, mają mieć aspekt psychologiczny i uświadamiać konkretnej placówce jej sytuację, np. takiej, która nie osiąga zakładanych wyników. Należy też jasno uświadamiać dyrektorom szkół, które nie spełniają i nie wypracowują pewnej normy jakościowej, że tam nie dzieje się dobrze. Zapewniła, że zdaje sobie sprawę z długofalowego aspektu działań i rezultatów, na które trzeba będzie czekać. W sposób szczególny Prezydent Agnieszka Muzyk wspomniała o placówkach, które są dla miasta trudne finansowo.
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że każda szkoła jest inna i różni się, jeśli wziąć pod uwagę ilość uczniów czy kierunki. Różnice widoczne są również w kształceniu nauki dziennej, wiąże się z tym olbrzymia część budżetu, wynagrodzenia. Stwierdziła, że gorzej jest zawsze z godzinami zastępczymi, które są zawsze na wyrost. Podsumowała, że patrzy w przyszłość z nadzieją.
            Radny Tadeusz Zaremba z góry przeprosił, jeśli jego słowa będą źle odebrane. Wyciągnął wnioski z analizy prac w dziale oświaty. Według niego wszystko jest wrzucane do jednego worka, a problem jest bardzo klarowny – w przedszkolach dzieci nie ubywa, w szkołach podstawowych demografia waha się, ale nie na tyle. Jego zdaniem, jeśli natomiast porównamy subwencję trzy lata temu, byłaby ona zdaniem radnego na poziomie około 100 mln. Obecnie wynosi ona 84 mln. To miara spadku zadań demograficznych i w związku z tym w miejscach takich spadków nie zastosowano mechanizmów racjonalizacji. W efekcie ci, których zadania wcale się nie zmniejszyły – np. przedszkola – są poszkodowane, ponieważ wszyscy mówią, że oświata drogo kosztuje, a zatem odbierać. Radny Tadeusz Zaremba nazywa to problemem dostosowania bilansu przynajmniej na miarę zbliżenia do wielkości zadań edukacyjnych. Przypomniał, że w łomżyńskich szkołach pojawiają się uczniowie spoza miasta. Każdy z tych uczniów to miesięcznie 600 zł wpływów do budżetu. Gdyby uczniów tych było więcej, nie było by aż tak dotkliwej zapaści. Jest to również problem jakości, atrakcyjności, promocji i wielu mniejszych czynników, z jakimi borykają się placówki. Nadmienił, że to on jest uważany za beneficjenta wszystkich zmian. Jego zdaniem znaczna część wychodzi z założenia, że wszystkie zmiany – w rezultacie mające na celu znalezienie pieniędzy w oświacie - to właśnie jego wina. Zaznaczył, że on szuka nie pieniędzy, ale pewnej sprawiedliwości.
Głosując, Komisja jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2016 w działach merytorycznie jej podległych.
 
Ad. 3
Informacja o przygotowaniu szkół i placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego /druk nr 428/
 
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że na ten temat został przygotowany bardzo obfity materiał. Dodała, że osobiście odwiedziła część placówek łomżyńskich i zmartwiły ją najbardziej przedszkola. Wspomniała o swojej wizycie w przedszkolu nr 9. Zaznaczyła, że na obecną chwilę nie można nawet dostać się tam do środka. Prawdopodobnie do października mogą zająć pracę, które jeszcze trzeba w placówce wykonać. Przewodnicząca podkreśliła, że może mieć to wpływ na bezpieczeństwo dzieci.
            Adam Szymański – pracownik Wydziału Inwestycji odpowiedział, że wykonawcy prac są bezwzględnie zobowiązani do zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa dzieciom
korzystającym z obiektu. Chodzi zarówno o najmłodszych, jak również samych pracowników. Poinformował, że w niektórych placówkach prace będą prowadzone do 15 października. W większości obiektów prace zostaną ukończona do początku października, niemniej jednak przez ten jeden miesiąc należy spodziewać się utrudnień.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wspomniała o pomocy pedagogicznej dla kilku łomżyńskich placówek. Zaznaczyła, że nie będzie problemu z transportem i wyżywieniem, wszystko jest już przygotowane i będzie się odbywać bez dodatkowych kosztów. Dodała, że w tym momencie w mieście realizowane jest 128 inwestycji. Wydział Inwestycji pracuje na pełnych obrotach, trzeba też było wybrać wykonawców poszczególnych prac. Podkreśliła, że trudno jest przy takiej ilości inicjatyw zrobić wszystko na czas. Poinformowała również, że powstają trzy dobrze przygotowane szkolne stołówki z odpowiednią wydajnością.
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji wyraziła zadowolenie z ilości podejmowanych prac, remontów i przedsięwzięć w oświacie łomżyńskiej. Podkreśliła, że intensywność prac jest szczególna.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta podkreśliła, że wypełnia dane wcześniej słowo. Miasto postara się sprostać potrzebom placówek. Dodała, że radni mogą być jeszcze mile zaskoczeni dodatkowymi inwestycjami, nad którymi pracuje już miasto, chcąc wykorzystać środki.
            Radny Tadeusz Zaremba zgodził się, że zakres inwestycyjny zadań podejmowanych w oświacie jest ogromny. Można go wyraźnie zmierzyć skalą finansową. Podkreślił, że tam, gdzie zmniejszyły się wydatki bieżące, wzrosły wydatki majątkowe. Jego zdaniem był to trudny rok, bo weszły nowe zadania, a dużo prac było w trakcie realizacji. Cały czas starano się o możliwości dodatkowego dofinansowania. Wspomniał również przetargi na dwie największe stołówki i należało czekać, aż zwiększy się środki o znaczące kwoty. Podsumował również, że prace zewnętrzne były dużo trudniejsze ze względu na pogodę. Nie da się robić elewacji, gdy warunki atmosferyczne temu zwyczajnie nie sprzyjają. Pogratulował Pani Prezydent Agnieszce Muzyk oraz zespołowi odpowiedzialnemu za inwestycje.
            Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta podkreśliła, że wiele prac musiało czekać na swoje rozpoczęcie ze względu na zbyt wysokie oferty.
            Radny Andrzej Wojtkowski zaznaczył, że rozmawiał z kilkoma zaprzyjaźnionymi dyrektorami łomżyńskich szkół. Zapytał, czy w przyszłości nie byłoby możliwości organizować przetargi na remonty szkolne wcześniej niż w lipcu. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że mają na to wpływ również pozyskane środki zewnętrzne. Jego zdaniem ilość prac remontowych w szkołach nastraja pozytywnie, ale warto pamiętać, że działania te przeciągnięte w roku szkolnym stają się zagrożeniem dla dzieci.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta nadmieniła, że decyzję o wprowadzeniu szeregu inwestycji do szkół podjęła wspólnie z Prezydentami. W jej opinii każdy powinien zajmować się tym, co potrafi najlepiej. Wydział Inwestycji nazwała zespołem fachowców, którzy na swojej pracy znają się najlepiej. Wyraziła przekonanie, że z tych działań wypłynęło sporo oszczędności. Podkreśliła, że pamięta przypadki, w których dyrektor szkoły nie mógł znaleźć 70 tysięcy złotych na przeprowadzenie w szkole ważnej inwestycji, a w urzędzie znaleźli się kompetentni ludzie, którzy napisali odpowiednie projekty. Podkreśliła zasługi i merytoryczne przygotowanie pracowników Wydziału Inwestycji, którzy mają bieżącą wiedzę na temat akcji remontowych w Łomży i szukają ciągle efektywnych rozwiązań. Przypomniała, że kilka przetargów musiało zostać powtórzone, ale tylko z uwagi na dobro inwestycji. Wróciła do swojej wypowiedzi przytoczonej na posiedzeniu Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia, kiedy mowa była o uzyskaniu 500 tys. zł na Środowiskowy Dom Samopomocy, aby służył osobom upośledzonym w stopniu znacznym i głębokim.
            Radna Wanda Mężyńska zaznaczyła, że codziennie przechodzi obok Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola nr 8. Przyznała, że prace dotyczące ogrodzenia zrobiły na niej bardzo pozytywne wrażenie. Malowanie wykonano niezwykle szybko i bez bałaganu. Dodała, że prace wykończeniowe przy stołówce idą pełną parą i od razu pomieszczenie jest czyszczone. Podkreśliła, że gruz zostawiony jednego dnia natychmiast znika.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wymieniła możliwości prac m.in. Sali gimnastycznej przy Szkole nr 7. Przypomniała również, że jest akceptacja na projekt „Senior Wigor”.
            Radny Waldemar Cieślik zapytał o Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5. Poinformował, że w dniu 16 sierpnia bieżącego roku zgłoszono zakończenie robót. Zapytał, czy nastąpiło odebranie pracy.
            Adam Szymański – pracownik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że w ciągu dwóch tygodni powołuje się komisję do odbioru końcowego. W dniu dzisiejszym komisja rozpoczęła właśnie odbiór. Była na obiekcie. Członkowie komisji zdążyli wrócić około 13:00 i przekazać Wydziałowi Inwestycji o pozostawionych wadach.
            Radny Waldemar Cieślik zapytał, do kiedy wykonawca poprawi błędy. Wyraził obawę, że sprawa może się znacznie przeciągnąć. Praca miała być zakończona do 31 lipca
            Adam Szymański – pracownik Wydziału Inwestycji wyjaśnił, że odbiór nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. W tym przypadku dołączony był aneks, przedłużający prace do 16 sierpnia z tytułu pogody.
            Radny Waldemar Cieślik wspomniał, że tego projektu nie należało w ogóle przyjmować do realizacji. Zaznaczył, że pierwsze słyszy, żeby boisko ziemne nie miało systemu odwadniającego. Powtórzył, że poprawa usterek może jego zdaniem przeciągnąć się nawet do zimy, nie wspominając o kosztach poniesionych. Dodał, że jeśli został przyjęty projekt zawierający bubel, ktoś powinien teraz za to odpowiadać.
            Adam Szymański – pracownik Wydziału Inwestycji przypomniał, że projektant każdorazowo zobowiązany jest do zbadania podłoża, na jakim osadza działanie.
            Radny Waldemar Cieślik zapytał, czy doprowadzenie tego boiska do stanu użyteczności będzie wymagało dodatkowych kosztów ze strony miasta.
            Adam Szymański – pracownik Wydziału Inwestycji odpowiedział, że nie może wymagać.
            Radny Tadeusz Zaremba zaznaczył, że jest pod wrażeniem energii, z jaką jego kolega radny Waldemar Cieślik wystąpił. Dodał również, że wiele projektów przygotowanych wcześniej było niedopracowanych. Skoro jednak teraz w oświacie są nowe rzeczy, on osobiście życzy, aby były one dopracowane.
            Radna Bogumiła Olbryś podziękowała Prezydent Agnieszce Muzyk za mądre wyłonienie oferenta jednego z łomżyńskich boisk szkolnych. Zrobiono to bardzo dobrze i jej zdaniem jest to firma godna polecenia. W jej opinii takie firmy należy chwalić i obdarzać zaufaniem.
            Radny Andrzej Wojtkowski wspomniał, że uczestniczył na Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, gdzie na ostatnim posiedzeniu była zwrócone uwaga na usterki podczas prac w łomżyńskim mechaniaku.
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na trwające remonty na ul. Kopernika, tuż przy szkole. Stwierdziła, że droga jest kompletnie sparaliżowana i młodzi ludzie będą musieli zostawiać swoje auta w dalszej odległości. Odniosła się również w dobrych słowach do miejsc parkingowych przy łomżyńskich placówkach oświaty.
Komisja pozytywnie przyjęła informację o przygotowaniu szkół i placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
 
Ad.4
Sprawy różne i wolne wnioski
           
            Radny Lech Śleszyński poprosił Prezydent Agnieszkę Muzyk o ustosunkowanie się do informacji, jakoby w Marianowie miał powstać oddział weterynarii.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedziała, że nie ma informacji na ten temat. Podziękowała jednocześnie za sygnał.
            Radna Bogumiła Olbryś zwróciła uwagę na jeszcze jedną niesprawdzoną informację, dotyczącą utworzenia w Marianowie Technikum Żywności. Podkreśliła, że przecież w Łomży są dwie szkoły o tym profilu i jest tyle wolnych zawodów nie objętych nauczaniem w mieście, że jej zdaniem placówka położona kilka kilometrów od miasta może szukać i pozyskiwać kandydatów na inne kierunki.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta zaznaczyła, że nic takiego nie słyszała. Podziękowała za wszystkie sygnały i zapewniła, że każdą sprawę wyjaśni.
            Radna Edyta Śledziewska poruszyła kolejną sprawę rzekomego konkursu na dyrektora placówki w Marianowie.
            Radna Ewa Chludzińska zakomunikowała, że chciałaby się więcej dowiedzieć na temat stanów osobowych. Chodzi o informacje, ilu nauczycielom zwolnionym z pracy udało się znaleźć pracę w innych placówkach, ilu nie przedłużono umów terminowych. Prosiła też o informacje, ilu nauczycieli nie ma pracy.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta powiedziała między innymi o konkurujących ze sobą samorządach i nie ma co się łudzić na dogadywanie się na poziomie osób. W obrębie Łomży dyrektorzy są wobec siebie życzliwi, ponieważ nie mają problemu z pozyskaniem uczniów.
            Radna Ewa Chludzińska podkreśliła, że wchodzimy w trudny rok szkolny, rozpoczyna się wielka reforma oświaty. Zapytała o refleksje i plany co do oświaty łomżyńskiej.
            Radny Janusz Mieczkowski zapytał o zlikwidowane tzw. godziny „karciane”, pozostał jednak punkt dający dyrektorowi możliwość przydzielenia dodatkowych godzin. Chciałby poznać spojrzenie na tę sprawę Prezydent Agnieszki Muzyk.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta podkreśliła, że władze czekają przede wszystkim na akty prawne, które w sposób wyraźny powiedzą, co robić. Zaznaczyła, że uczestniczyła w spotkaniu z kuratorem oraz kierownictwem Ministerstwa Oświaty. Poinformowała, że akty prawne powinny zostać sporządzone 16 września, powinny rozwiać wiele wątpliwości. Podała również informacje z odbytego spotkania, że będzie przyznana subwencja na 6 latków. Spory na ten temat toczyły się już od piątku. Subwencja będzie przydzielona niezależnie do tego, czy dziecko przebywa w klasie pierwszej czy zerowej. Podkreśliła, że nie chodzi zatem o dotację, ale subwencję. W jej opinii jest to bardzo dobra informacja. Prezydent Agnieszka Muzyk odniosła się również do planowanych w oświacie zmian. Wspomniała o sieci szkół. W przypadku likwidacji gimnazjów podała przykład połączenia szkoły nr 10 i Gimnazjum nr 2. Dalej, wymieniła Szkołę Podstawową nr 9 i Gimnazjum nr 8. Podstawówki zostają. W stosunku do Gimnazjum nr 1 były rozważane dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakładał ulokowanie w Szkole Podstawowej nr 7 dzieci z klas 0-4. Klasy 5-8 to kolejna placówka. Istnieje możliwość, aby dwie placówki znajdowały się pod kierownictwem jednego dyrektora. Podsumowała, że nie miała jeszcze odpowiednich dekretów przed oczyma, ale padły bardzo konkretne zapewnienia. Zaznaczyła, że nowe prawo oświatowe będzie przecież obowiązywać w środowiskach miejskich i wiejskich, które różnią się sytuacją w oświacie. Podsumowała, że główna myśl i strategia idzie jednak w kierunku dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 1. Jeśli chodzi o nabory w trakcie zmian, podała przykład Gimnazjum nr 1. Będzie tam nabór do pierwszej klasy szkoły podstawowej i nabór do siódmej klasy szkoły podstawowej, by zachować pewną ciągłość edukacji. Zapewniła, że są prowadzone rozmowy z dyrektorami szkół, środowiskami pedagogicznymi itd. Nadal się właściwego scenariusza. Wspomniała o roczniku, według którego dziecko pójdzie do pierwszej klasy gimnazjum, a następnie do siódmej klasy szkoły podstawowej. Nazwala to momentem krytycznym, ponieważ w jednej szkole, w tym samym roczniku realizowane będą dwie podstawy programowe. Wspomniała jednak o rozmowach z nauczycielami, z których dowiedziała się, że był już taki okres w dziejach szkolnictwa, gdy realizowane były 4 podstawy programowe równolegle. Wymieniła też konsekwencje finansowe zmian. Wyjaśniła, że najtrudniejszy będzie rok obecny, ponieważ w przyszłym zapowiedziano polepszenie sytuacji nauczycieli oraz zwiększenie liczby godzin takich przedmiotów, jak np. geografia. Zaznaczyła, że obecny rok trzeba po prostu przetrwać. Przypomniała również o spotkaniach, na których miała możliwość reprezentować oświatowe potrzeby samorządu. Tam właśnie prosiła o zwiększoną subwencję dla szkół zawodowych, którym według jej opinii nie wystarczy sama promocja. Konieczne są realne środki finansowe. Wyjaśniła, że na chwilę obecną nie widzisz szczególnych dużych zagrożeń w oświacie. Na mniejsze niebezpieczeństwa stara się reagować od razu, kierując swoje uwagi i spostrzeżenia również do Ministerstwa.
            Radna Ewa Chludzińska przypomniała, że kiedy były tworzone gimnazja, podpisywano również porozumienia między szkołą nr 9 i Gimnazjum nr 8, dotyczące sukcesywnego przechodzenia nauczycieli i zatrudniania ich w obu szkołach. Podkreśliła, że przejście to odbyło się w sposób bezbolesny. Zasugerowała, aby skorzystać z poprzednich doświadczeń.
            Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Edukacji wyjaśnił, że planowany schemat postępowania będzie dużo prostszy, o czym słychać w Ministerstwie. Będzie to wyglądało w ten sposób, że 8 klasowa szkoła podstawowa będzie tworzona z oddziałami gimnazjalnymi i nauczyciele będą przechodzili z mocy ustawy, podobnie inni pracownicy. Wszystkie więc szkoły będą zmienione jedną uchwałą. Odniósł się również do „godzin karcianych” i sposobu, w jaki można będzie to odebrać. Podkreślił, że samorząd miasta nie będzie chciał i wydawać instrukcji dotyczących tego, ile i w jaki sposób nauczyciele powinni pracować nieodpłatnie. Wyjaśnił, że rzeczywiście interpretacja treści zawartych w karcie nauczyciela jest taka, że w zakresie zadań statutowych szkoły 40 godzinny tydzień pracy obowiązuje. Wszystko jest jednak we władzy dyrektora. On decyduje, w jaki sposób organizuje sobie pracę, mając na uwadze dobro szkoły i jakość kształcenia. Podał przykład Zespołu Szkół Ekonomicznych bez żadnych wcześniejszych ingerencji przyszły informacje, że w czasie Rady pedagogicznej wyszła propozycja od dyrekcji – omówiona wcześniej nieformalnie – aby każdy dostrzegający potrzebę pracy na zajęciach dodatkowych nauczyciel będzie realizował nieodpłatnie niemniej niż w godzinach karcianych. Naczelnik Andrzej Piechociński zaznaczył, że pomysł rozwija się w wielu szkołach. Nie można jednak traktować tego zupełnie dowolnie, ponieważ prowadzona musi być dokumentacja. Przypomniał o bezpieczeństwie i dzienniku zajęć pozalekcyjnych. Podsumowując, wyraził nadzieję, że sposób ten będzie dominował i że tak właśnie będzie to wyglądało.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta pochwaliła Zespół Szkół Ekonomicznych jako placówkę, z którą świetnie się współpracuje, również w aspekcie finansowym.
            Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Edukacji przypomniał o działaniach Elżbiety Parzych – Skarbnik Miasta, która zaproponowała, w jaki sposób finansować szkołę. Utworzony wskaźnik dał pewność, że będą mobilizowane środki do tego, aby było więcej środków niż w samej subwencji. Skierował też do skarbnik Elżbiety Parzych prośbę o spotkanie i rozmowę na temat, aby można było 25% dofinansowania przysługującego organizować nieco inaczej.
            Radny Waldemar Cieślik zapytał, czy nauczyciele wychowania fizycznego chcąc realizować program i brać udział we wszelkiego rodzaju zawodach, będą mieli problem z tymi dwiema godzinami karcianymi. Zapytał również o języki obce w nowym systemie oświaty. Zapytał również o kwestię religii. Czy będzie można stwierdzić, że uczeń nie opanował tego przedmiotu.
            Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Edukacji odpowiedział, że w przypadku religii po to są dyrektorzy i dodatki funkcyjne, aby dbać o odpowiednią strukturę zajęć, aby czemuś takiemu przeciwdziałać. Z religii rzeczywiście mogą być potrzebne zajęcia dodatkowe.
            Radny Lech Śleszyński podsumował, że z religii wiadomości sprawdza Najwyższy.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta powiedziała, że uruchomione będą dwie klasy liceum więcej , do tego jeden rok dłużej i sytuacja będzie rozwiązana.
            Janusz Żebrowski – NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że zniesiono zapis o dwóch godzinach karcianych. Natomiast brzmienie karty nauczyciela w artykule 42 pozostało takie samo, jakie było przed ich wprowadzeniem. Powiedział, że najpierw zginęły dwie godziny, a potem zaczęło się łapanie, że nauczyciel musi robić coś za darmo. Dodał, że były przeprowadzone badania czasu pracy nauczyciela, które stwierdzają, że jedna godzina dydaktyczna pracy nauczyciela to około 2,5 godziny pracy. Kiedy nie było dwóch godzin karcianych, były te same zapisy, które obowiązuje dotychczas. Nikomu nie przychodziło do głowy, żeby nauczyciel pracował za darmo. Jego zdaniem każda godzina poza lekcyjna powinna się odbywać w drodze negocjacji między dyrektorem, a nauczycielem i przy udziale związku zawodowego.
            Radna Ewa Chludzińska wyjaśniła, że jeśli będą dobrze określone zadania w statucie, nie będzie problemu z ich realizacją.
            Janusz Żebrowski – NSZZ „Solidarność” podkreślił, że jest mnóstwo zajęć poza lekcyjnych, które nauczyciele wykonują od lat.
            Radny Tadeusz Zaręba wyraził przypuszczenie, że swoją wypowiedzią narazi się wszystkim nauczycielom. Przypomniał, że radni tworzą na tym spotkaniu Komisję samorządu, której zadaniem jest jak najlepiej zrealizować działania edukacyjne, mając do tego byle jakie pieniądze oraz dysponując wcale nie byle jaką kadrą nauczycielską. Podkreślił swoje zastanowienie, czy jest to spotkanie Komisji czy zebranie księgowych, którzy wyliczają godziny i pieniądze. Przypomniał czas swojej pracy w szkole i zaznaczył, że dla niego normalny nauczyciel to taki, który dobrze i konkretnie robi swoje. Podkreślił, że członkowie Komisji nie łudzili się, ponieważ tutaj mieście można sobie „gadać”, a na wsiach i gminach jest sytuacja taka, że pracownik gminy zarabia połowę tego, co nauczyciel i klimat jest taki, że figę będzie cokolwiek zmienione. Zdaniem radnego Zaręby prędzej kartę nauczyciela zlikwidują, bo według niego wiadomo kto jak głosuje – niż będzie tu wyliczanie za godzinę. Radny Tadeusz Zaręba zaznaczył, że dyrektor ma mnóstwo narzędzi, np. dodatek motywacyjny, który wcale nie jest służbowy z rozpędu. W jego opinii to również normalna praca nauczycieli, którzy realizują pewien swój pomysł. Zaproponował, aby nie wyszukiwać hipotetycznych sytuacji, ponieważ on sam słyszał, jak pani minister Zalewska powiedziała, że poważnie zastanawia się – aby się Pan Cieślik nie martwił – by nauczycielom WF podnieść o dwie godziny pensum. Podkreślił, że Komisja jest tu i teraz. Dysponuje konkretnymi pieniędzmi i ich zadaniem jest ocena jakości szkół. Przypomniał, że Prezydent Agnieszka Muzyk w niedługim czasie przedłoży Komisji informację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i wtedy dobrze będzie się nad tym, zatrzymać oraz zobaczyć, jakie są rezultaty. W chwili obecnej jego zdaniem jest pewien związek zawodowy nauczycieli i wszyscy się martwią, żeby było jak najwięcej pedagogów. Poprosił, aby zejść na ziemię. W jego opinii trzeba jak najwięcej szans pracy dać ludziom, ale nie ma szans na zamartwianie się innymi sprawami dotyczącymi edukacji. Przypomniał, że radna Bogumiła Olbryś właśnie została panią dyrektor, więc Prezydent Agnieszka Muzyk odpowiedzialna za oświatę ma świetną rezerwę kadrową – siedem szkół można obsadzić dyrektorami. Jego zdaniem jest zamartwianie się podobne do tego, co się stanie, gdy babcia będzie miała wąsy.
            Radna Bogumiła Olbryś zaprosiła wszystkich obecnych na rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży. Potwierdziła, że od 1 września zostaje jej powierzona funkcja dyrektora tejże placówki. Przypomniała, że przez swój 10 letni staż radnej Rady Miasta pracowała w Komisji Edukacji. Podkreśliła, że dołoży wszelkich starań, aby powierzone stanowisko i ludzi reprezentować godnie.
            Radna Hanka Gałązka – Przewodnicząca Komisji w imieniu własnym i pozostałych członków oraz gości złożyła radnej Bogumile Olbryś najlepsze życzenia spełnienia w nowej roli. Wyraziła też nadzieję, że będzie to dobry rok zarówno dla nowej dyrektor jak też całej jej placówki i kadry pedagogicznej.
            Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta podziękowała serdecznie za zaproszenie. Poinformowała również, że mimo najszczerszych chęci i życzliwej sympatii dla nowej dyrektor łomżyńskiej „Wety” nie będzie mogła wziąć udziału w uroczystościach z powodu udziału w audycji medialnej. Przy tej okazji zaprosiła radnych na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
     Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji i wyczerpanie porządku dziennego Przewodnicząca Komisji – radna Hanka Gałązka zamknęła posiedzenie, dziękując wszystkim przybyłym za obecność i zapraszając na kolejne obrady.
                                                                                                             
Przewodnicząca Komisji
Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
                                                        Hanka Gałązka

 

 

O p i n i a
Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
z dnia 30 sierpnia 2016 roku
dotycząca wniosku w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2016 w działach merytorycznie podległych Komisji /druk 427, 427/1, 427 B/
 
Komisja Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego omawiała wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie na rok 2016 w działach merytorycznie podległych na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia bieżącego roku.
Po analizie otrzymanych materiałów, uwzględnieniu autopoprawek i dyskusji Komisja zaopiniowała projekt uchwały jednogłośnie pozytywnie.
 
Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego
                                                                                          Hanka Gałązka
 
  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 5 wrz 2016 12:20
  • Data opublikowania: wtorek, 6 wrz 2016 12:11
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej