Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 27 posiedzeniu w dniu 29 marca 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie finansowania zadań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

2.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Państwowego Programu działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku.

3.
Informacja Prezydenta Miasta o możliwości utworzenia hostelu dla ofiar przemocy w rodzinie w mieście Łomża.

4.
Informacja Prezydenta Miasta na temat funkcjonowania noclegowni w mieście Łomża.

5.
Sprawy różne.


Ad. 1

Pani Teresa Śmiarowska – Naczelnik WSP UM przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie finansowania zadań ze środków PFRON ( druk nr 246 i 246 A w załączeniu do protokołu).

Komisja nie wniosła uwag do przedłożonego projektu uchwały w sprawie planu podziału środków PFRON na zadania ustawowe z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowanych w ramach Powiatowego Programu Działań na Rzecz osób Niepełnosprawnych i w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem 246 A.


Ad. 2

Pani Teresa Śmiarowska – Naczelnik WSP UM przedstawiła projekt „powiatowego Programu działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku” dla miasta Łomży ( druk nr 247 i 247 A w załączeniu do protokołu). Dodała, że jeżeli wnioski zostaną zatwierdzone mielibyśmy „do przerobienia” ok. 4 mln. zł, które uzyskamy z zewnątrz. Na pytanie radnego Rutkowskiego czy problem niepełnosprawności naszych mieszkańców narasta, czy jest stabilny wyjaśniła, że problem niepełnosprawności w mieście utrzymuje się na poziomie 6 - 7 tysięcy osób. Niepokojące jest to, że wzrasta ilość chorób psychicznych i umysłowych.

Przewodnicząca Komisji odnosząc się do projektu programu zaproponowała i poddała pod głosowanie wprowadzenie następujących zmian :

- str. 6 /pierwszy akapit/ wykreślić zapis „... sprawnych inaczej...” zastępując go zapisem „niepełnosprawnych” – za – 4, przeciw – 0, wstrz. – 2,
- str. 7 /pkt 2, ppkt 3, 2 kropka/ w ostatnim myślniku wykreślić zapis „ mieszkania” i dodać zapis „... czystości w mieszkaniu...” – za 6 – jednogłośnie,
- str. 8 /pierwsza kropka/ wykreślić zapis „... pod patronatem...” zastępując go zapisem „... w strukturach...” – za – 5, przeciw – 0, wstrz. – 1,
- str. 8 / trzecia kropka/ wykreślić zapis „Środowiskowy Dom Samopomocy” wprowadzając w to miejsce zapis „Oddział Dziennego Pobytu” – za – 6 – jednogłośnie,

- str. 21 /pierwsza kropka/ po wyrazach „likwidacja barier w placówkach edukacyjnych...” dodać zapis „... i zakładach opieki zdrowotnej...” – za – 6 – jednogłośnie.
- Pani Maria Śmiarowska zwróciła uwagę, że w programie brak jest informacji na temat osób chorych na autyzm oraz poprosiła o wyjaśnienie jaką możliwość rehabilitacji mają dzieci z autyzmem. Zaproponowała, aby na str.9 /przed ppkt 4/ dodać zapis: „ Na terenie miasta istnieje Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i Ośrodek stymulacji rozwoju na rzecz dzieci z zaburzeniami psychicznymi i z autyzmem” – za – 4 – jednogłośnie,

Pani Janina Picewicz – Znosko – Dyrektor MOPS stwierdziła, że nie można przygotowywać żadnej diagnozy, ponieważ oferty dla dzieci z autyzmem na terenie miasta nie ma.

Przewodnicząca Komisji odnosząc się do zapisu dot. likwidacji barier w placówkach edukacyjnych poprosiła o wyjaśnienie ile wniosków zostało złożonych w tej sprawie i z jakich placówek napłynęły. Uważa, że Komisja winna mieć możliwość wglądu do złożonych wniosków.

Pani Teresa Śmiarowska – Naczelnik WSP wyjaśniła, że wpłynęły 3 wnioski złożone przez: Zespół Szkół nr 1, PG nr i PG nr 2. Warunki jakie muszą spełnić wnioskodawcy to zabezpieczenie środków własnych i zabezpieczenie etatu. Do 23 tys. zł istnieje możliwość dofinansowania z PFRON. Dodała, że Prezydent akceptując wnioski bierze na siebie odpowiedzialność za złożone wnioski.

Pan Krzysztof Choiński stwierdził, że jeżeli warunki zostaną spełnione, dyrektorzy złożą oświadczenia nie widzi problemu, aby wnioski te zostały przyjęte do realizacji. Zwrócił uwagę, że nie wymagana jest opinia Komisji przy rozpatrywaniu wniosków.

Następnie Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie projekt uchwały. Komisja w wyniku głosowania 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym zaopiniowała projekt uchwały zgodnie z drukiem 247 A wraz z przyjętymi poprawkami.


Ad. 3/4

Pani Janina Picewicz – Znosko – dyrektor MOPS stwierdziła, że hostel dla ofiar przemocy w rodzinie jest potrzebny na terenie miasta ponieważ nie ma w Łomży domu samotnej matki, nie ma miejsc noclegowych dla ofiar przemocy w rodzinie . Punkt interwencji kryzysowej, który istnieje przy MOPS nie zabezpiecza istniejących potrzeb. Od kilku lat prowadzone są starania celem uzyskania lokalu m.in. przy ul. Wojska Polskiego. Wyjaśniła, że były trzy przypadku, gdzie w dwu przypadkach kierowaliśmy poszkodowanych do Wasilkowa do Domu Samotnej Matki, natomiast w jednym przypadku pomoc polegała na wynajęciu mieszkania. Zwróciła uwagę, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wiąże się to z kosztami. W takich sytuacjach osoby poszkodowane należy odizolować od sprawców przemocy. Gdyby powstał taki ośrodek, to kadra jest przygotowana.

Pani Zofia Reterska - Dyr. Poradnii Psych. – Pedag. przedstawiła sytuację przemocy w rodzinie, która miała ostatnio miejsce w mieście. Wyjaśniła, że hostel jest potrzebny po to, aby jak najszybciej odizolować ofiarę od sprawcy. Powstaje sytuacja, gdzie ofiara nie ma gdzie się podziać, a sprawca zostaje na miejscu zdarzenia. Ofiara potrzebuje czasu, aby dojrzeć psychicznie żeby wkroczyć na drogę prawną.

Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta poinformował, że Wydział Polityki Społecznej UM będzie w niedługim czasie przeniesiony do budynku przy ul. Polnej. Tam będą umieszczone również zasiłki i lokalówka. Jest budynek przy ul. Wojska Polskiego. Problemem nie jest znalezienie budynku, w którym mógłby powstać hostel, problemem jest brak środków na przystosowanie budynku do potrzeb tego typu placówki. Ponadto będzie istniała konieczność stworzenia etatów, zabezpieczenia środków w budżecie. Odpowiadając na pytanie Przewodniczącej Komisji w jakim terminie hostel mógłby powstał wyjaśnił, że nie jest w stanie określić takiego terminu. Uważa jednak, że należy brać pod uwagę oraz forsować pomieszczenia przy byłej „Bawełnie”

Pani Janina Picewicz – Znosko – dyrektor MOPS stwierdziła, że w następnym roku złoży zapotrzebowanie razem ze sprawozdaniem i tam jest taki zapis, że na podstawie złożonych potrzeb Rada opracowuje program i zabezpiecza w budżecie środki na jego realizację.

Pan Marian Knopkiwewicz – PKPS przedstawił informacje na temat funkcjonowania noclegowni w mieście. Wyjaśnił, że czasami w noclegowni nocowało 25 bezdomnych. 14 miejsc, którymi dysponowała noclegownia wystarczały. W związku z likwidacja noclegowni w dotychczasowym miejscu z dniem 31 marca br. PKPS wypowiada umowę.

Następnie Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie wniosek o treści: Komisja po zapoznaniu się z informacją Prezydenta Miasta o możliwości utworzenia hostelu w mieście Łomża, stwierdza pilną potrzebę i wnosi o utworzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej z miejscami hostelowymi dla ofiar przemocy w rodzinie.

Zdaniem Komisji z roku na rok wzrasta zjawisko przemocy w rodzinie. W roku 2003 w Punkcie konsultacyjno-informacyjnym przeciw przemocy w rodzinie przyjęto 421 osób, które uzyskały pomoc psychologiczną, prawną i socjalną, natomiast już w I kwartale 2004 roku przyjęto 100 osób.. Funkcjonowanie Ośrodka Interwencji Kryzysowej pozwoli na:
- pomoc ofiarom przemocy na miejscu dzięki czemu nie byłyby one odizolowane od rodziny / każda zmiana otoczenia ma bardzo zły wpływ na dalsze losy psychiczne ofiar/,
- dostęp w miejscu zamieszkania do instytucji i osób, do których ofiary przemocy mogą się zgłosić o pomoc
- zmniejszenie kosztów utrzymania ofiar przemocy, ponieważ w chwili obecnej pomoc udzielana jest poza miejscem zamieszkania,
- możliwość pracy ze sprawcą.
Komisja w wyniku głosowania 4 głosami za – jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.

Ponadto Komisja po zapoznaniu się z informacją na temat funkcjonowania noclegowni w mieście Łomża i w związku z wypowiedzeniem umowy przez PKPS z dniem 31 marca br. , w wyniku głosowania 4 głosami za – jednogłośnie, zwróciła się z prośbą do Prezydenta Miasta o zapewnienie miejsc noclegowych dla bezdomnych.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodnicząca zamknęła posiedzenie Komisji.


Przewodnicząca
Komisji Rodziny, Opieki Społecznej
I Zdrowia

Edyta Śledziewska

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 4 maj 2004 12:12
  • Data opublikowania: wtorek, 4 maj 2004 12:17
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:06
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej