Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 61 posiedzeniu w dniu 22 grudnia 2005 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

2.
Wypracowanie opinii w sprawie projektu budżetu na 2006 rok /druk 559/.

3.
Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie zmian w budżecie miasta na 2005 rok druk nr 581, 581A/.

4.
Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie wydatków niewygasłych /druk nr 579, 579/1/.

5.
Zaopiniowanie wniosku Prezydenta w sprawie zaciągnięcia kredytu /druk nr 580, 580A/.

6.
Sprawy różne.


Ad. 1
Komisja nie zgłosiła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęła go 7 głosami za, przy 0 przeciwnych i 1 wstrzymującym.

Ad. 2

Przystępując do realizacji porządku dziennego Przewodniczący poprosiła Przewodniczących Komisji merytorycznych o przedstawienie opinii swoich komisji w sprawie projektu budżetu na 2006 r.
Pan Zbigniew Szponarski przedstawił opinię Komisji Bezpieczeństwa i Porządku /w załączeniu/.
Pan Jan Walęcki przedstawił opinię Komisji Gospodarki Komunalnej /w załączeniu/.
Pan Prezydent Jerzy Brzeziński odnosząc się do wniosków Komisji Gospodarki Komunalnej wyjaśnił, że w projekcie budżetu jest zaplanowana rezerwa między innymi ogólna i proponuje, by te ulice zrealizować z rezerwy ogólnej. Proponuje również, by drugą część rezerwy ogólnej przeznaczyć dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.
Pan Dariusz Szymański przedstawił opinię Komisji Edukacji i Kultury /w załączeniu/.
Pani Edyta Śledziewska przedstawiła opinię Komisji Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia /w załączeniu/.
Pan Jerzy Brzeziński zabierając głos stwierdził, że zastanawia się, jak to się stało, że Hospicjum ma inny dojazd niż miało. Był bowiem dojazd od ul. Rybaki i poszły tam na ten cel środki. W chwili obecnej okazuje się, że jest dojazd od ul. Zjazd. Zostały tam wstrzymane wszelkie prace i będzie upierał się przy tym, by nie poszły tam żadne środki inwestycyjne, ponieważ w niedługim czasie będzie wyłożenie projektu Bulwarów Łomżyńskich. Uważa, że tworzenie nawet tymczasowego dojazdu nie jest zasadne. Odnośnie Centrum wyjaśnił, że realizując projekt celowo wydłużyli ul. Rybaki.
Pani Edyta Śledziewska zabierając głos wyjaśniła, że od ul. Rybaki jest stromy podjazd, a w Hospicjum znajdują się ludzie, którzy potrzebują spokoju, ciszy.
Pan Prezydent wyjaśnił, że wolnych środków w budżecie na ten cel nie ma. Są rezerwy celowe. Należy również pamiętać o tym, że jak zostaną przyjęte Bulwary, wówczas zacznie się realizacja ciągów pieszo – jezdnych. Wówczas może zacząć się konflikt. Podkreślił, że Hospicjum jest potrzebne, ale lokalizacja nie jest zbyt dobra, wszyscy jednak wiedzą jak została ona wydana. Prosi więc, by uzbroić się w cierpliwość i czekać na plany.
Pan Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji przypomniał, że Hospicjum decyzję o ogrodzeniu podjęło w okresie, gdy istniało w sąsiedztwie jeszcze Stowarzyszenie Zdrowie i Trzeźwość i były tam ogromne konflikty, ponieważ, gdy wieziono osobę do Hospicjum odbywały się krzyki, wrzaski i urągało to godności ludzkiej. Wówczas Pani Steckiewicz postanowiła, że wydzieli ten teren. Być może faktycznie naruszyła pewne zasady, ale uważa, iż należy zastanowić się i niewielkim nakładem środków finansowych uporządkować ten dojazd.
Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos zwrócił uwagę, że od początku Hospicjum było budowane na zasadzie tymczasowości, w chwili obecnej mówi się o tymczasowej drodze i za chwile okaże się, że nie ma tam dojazdu, bo będzie tam Hospicjum. Podkreślił, że nie jest on przeciwnikiem Hospicjum, nie jest jednak to najlepsza lokalizacja. Specyfika działania wymaga ciszy, a po uruchomieniu tam promenady niestety tego nie będzie.
Pan Jan Walęcki zabierając głos zwrócił uwagę, że temat na dzień dzisiejszy został zasygnalizowany Prezydentowi i Pan Prezydent rozważy, jak temat w sposób właściwy można rozwiązać, czy pomóc.
Pan Prezydent wyjaśnił, że na dzień dzisiejszy nic na ten temat powiedzieć nie może i nic obiecać. Wyśle tam fachowców od drogownictwa niech przeanalizują wszystko i określą środki. Póki nie będzie miał tych danych nic nie zrobi.
Odnosząc się następnie do wniosku w sprawie ul. Marynarskiej wyjaśnił, że realizacja tej ulicy przedmiotem dyskusji była już w czasie gdy był radnym kadencji 1994-1998. W tej kadencji wykonano jeden odcinek, drugi nie można wykonać ponieważ nie wyrażają zgody na odstąpienie gruntu mieszkańcy. W realizacje tej ulicy angażował się również radny Borkowski, brak jednak dobrej woli mieszkańców. Musi być wykonany ciąg jezdny z ciągiem pieszym. Taka jest jego koncepcja i jej nie zmieni.
Pan Jan Kleczyński wyjaśnił, że idea wniosku była taka, by dzieci idąc do szkoły tą ulicą mogli przejść „suchą nogą”. Wystarczy zrobić kawałek wąskiego chodniczka tymczasowo z płyt z odzysku.
Następnie zwrócił uwagę, że nie omówiony został wniosek komisji dot. wypełnienia przez miasto ustawy o zatrudnieniu socjalnym. On w budżecie nie znalazł zapisów wypełnienia tej ustawy. Dodał, że w zasadzie MOPS powinien realizować tę ustawę.
Pan Prezydent wyjaśnił, że zatrudnienie osób odbywa się w różny sposób również poprzez Biuro Pracy. Istnieje MOPS i tworzenie dodatkowo Centrum Integracji nie jest zasadne. W chwili obecnej wszystkie tego typu prace kierowane są do organizacji pozarządowych.
Odnosząc się do wniosku Komisji Edukacji i Kultury dot. dofinansowania ŁKS wyjaśnił, że zdjęcie środków z promocji spowoduje nie wykonanie uchwały dotyczącej Strategii Promocji. Nie wie, czemu ŁKS ma być inaczej traktowany niż pozostałe kluby. Dodał, że ŁKS na dzień dzisiejszy ma za nic postanowienia Urzędu. Zwrócił uwagę, że jest Fundusz przeciwdziałania alkoholizmowi i z tego funduszu ŁKS powinien korzystać, są to duże środki. Musi jednak złożyć stosowny program.
Pani Przewodnicząca przedstawiła opinię Komisji Rozwoju, która wnosi o podjęcie intencyjnej uchwały okołobudżetowej, zobowiązującej Prezydenta Miasta Łomży do ujęcia w projekcie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi wyodrębnionych środków na realizację strategii rozwoju piłkarskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych, realizowanego przez Łomżyński Klub Sportowy jako programu przeciwdziałającemu patologii poprzez rozwój sportu, a jednocześnie promującego miasto.
Pan Prezydent wyjaśnił, że podjęcie takiej uchwały byłoby niezgodne z prawem. Jedynym możliwym rozwiązaniem byłoby złożenie stosownego programu. Środki na ten cel są ogromne, a nie do końca wykorzystywane.
Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos prosi o wyjaśnienie, czy jest to zapis rekomendujący, czy ustawowy i czy konkursy na te programy są określone ustawą, czy uchwałą.
Pan Jan Kleczyński zabierając głos stwierdził, że nie byłoby problemu z wykorzystywaniem tych środków, gdyby wcześniej był przyjmowany Łomżyński Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na dany rok i uruchamiane środki finansowe pod konkretny program. Zauważył, że w tym roku tak to się rozciągnęło, że środki były uruchamiane dopiero w lipcu.
Pan Józef Babiel odpowiadając radnemu Brodziukowi przytoczył zapisy ustawowe, na podstawie których Rada podjęła uchwałę w sprawie Karty Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos w dyskusji stwierdził, że rozpatrując pewne problemy, które ma do rozpatrzenia Rada, należałoby spojrzeć na nie w kategoriach pewnej strategii, czy taktyki. Biorąc pod uwagę strategię należy zwrócić uwagę, że jedynym klubem, który jakąś namiastkę strategii przedstawił to jest ŁKS. Pozostałe kluby korzystają z tego programu na zasadzie ograniczonej przez tą uchwałę. Pyta, czy w ten sposób można realizować jakąkolwiek strategię. Jego zdaniem nie, można to tylko traktować jako dofinansowanie. Uważa, że działalność tego Klubu to kwestia marketingu miasta, jak również wyzwolił w młodzieży chęć funkcjonowania w piłce nożnej.
Pani Przewodnicząca zwróciła uwagę, że nie chodzi o to, że Rada środków ŁKS –owi nie chce dać, ale o to, że są pewne przepisy, których należy przestrzegać.
Pan Jan Kleczyński poparł wypowiedź Przewodniczącej i zgodził się, że jak ŁKS wejdzie do II ligi, to będzie to duża promocja dla miasta, zwrócił jednak uwagę na propozycje już zgłaszane, czy nie rozważyć możliwości klas sportowych z ukierunkowaniem na piłkę nożną, gdzie można pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz. Uważa, że to jest dobra koncepcja, którą należy rozważyć.
Pan Prezydent Jerzy Brzeziński wyjaśnił, że w tej kadencji nakłady na ŁKS w stosunku do poprzedniej wzrosły o 40%. Dodał następnie, że są za tym, by pomóc ŁKS ale w ten sposób, jaki proponuje. Są różne środki do pozyskania. Należy po nie sięgnąć.
Pan Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji nad projektem budżetu zwrócił się do Prezydenta z zapytaniem, czy jest szansa na realizację zadania budowa zespołu terenowych obiektów sportowo – rekreacyjnych na Oś. Konstytucji 3 Maja.
Pan Jerzy Brzeziński wyjaśnił, że szansa jest. W chwili obecnej jest już po etapie Komisji Technicznej INTEREGO 3A. Ma nadzieję, że na dniach będzie decyzja. Mają wszelkie możliwości, by z tego Funduszu skorzystać. W kosztach ŁSM partycypuje. Tereny w tym rejonie są w opłakanym stanie. Ma nadzieję, że w granicach marca będą już decyzje.
Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę na możliwości realizacji tego wniosku Komisji. Dostrzega w działalności ŁKS i Państwowej Wyższej Szkoły możliwości promocji miasta.
Pan Dariusz Szymański poprosił o wyjaśnienie, jaka jest szansa na realizację modernizacji stadionu?
Pan Prezydent wyjaśnił, że koszt modernizacji stadionu wynosi 22 mln. zł i miasta na to nie stać. Samo miasto takiej inwestycji nie udźwignie. Jeszcze raz należy usiąść z ŁKS przeanalizować i wykonać niezbędne minimum.
Pan Stanisław Kaseja zabierając głos w dyskusji stwierdził, że należy rozgraniczyć ŁKS jako drużynę zawodową od szkolenia młodzieży. Zauważył, że szkolenie w szkołach jest możliwością rozwiązania problemów. Jeżeli ŁKS chce to robić musi robić za własne środki. Zauważył ponadto, że oprócz piłki nożnej są inne dyscypliny. Należy iść w kierunku rozwoju sportu w szkołach. Dodał następnie, że również jest przeciwnikiem prowizorek, dlatego też wnioski Komisji Rodziny należy przemyśleć.
Pani Przewodnicząca zabierając glos w dyskusji porosiła Prezydenta o wyjaśnienie, jak można pomóc ŁKS-owi.
Pan Jerzy Brzeziński zabierając głos wyjaśnił, że poprosił o preliminarz wydatków na 2006 rok i do wielu z nich ma wątpliwości. Proponowana przez komisje kwota nic nie daje, a jest możliwość wygospodarowania środków na szkolenie młodzieży ze środków profilaktyki wystarczy złożyć program. Zauważył, że można jeszcze złożyć program na obóz.
Pan radny Dariusz Szymański złożył wniosek, by zakupić na stadion siatkę do osłony za 2,5 tys. zł. Zwrócił się do Prezydenta z prośbą by ten wniosek uwzględnił.
Pan Prezydent wyjaśnił, że taki zakup mieści się w utrzymaniu stadionu i ŁKS na to środki otrzyma. Dodał, że zobowiążą do takiego zakupu.
W dalszej dyskusji rozważano wniosek Komisji Edukacji dotyczący zabezpieczenia budżetu szkół na poziomie 97%.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że nie można tego zrobić nie znając wysokości subwencji. Jest rezerwa budżetowa tylko na ten cel przeznaczona i w chwili gdy subwencji wpłynie, zostanie rozliczona i szkoły otrzymają określoną wysokość.
Następnie radny Dariusz Szymański poruszył problem niskich wynagrodzeń pracowników obsługi. Pracują bardzo ciężko, niestety wynagrodzenie posiadają niskie, a dyrektor twierdzi, że na ten cel środków nie posiada.
Pan Prezydent Jerzy Brzezińskim wyjaśnił, że nie jest to tak do końca. Przypomniał, że poprzedni Zarząd podjął uchwałę, która uregulowała zatrudnienie obsługi w stosunku do ilości dzieci. Uważa, że Dyrektor gdyby chciał znalazłby na to środki. Jako przykład podał zastępstwa, godziny nadliczbowe.
Pan Stanisław Kaseja zabierając głos poruszył problem integracji w klasach.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że w związku z tym, że brak jest standardów w SP nr 10 i SP nr 5 robi się więcej działań, co powoduje większe wydatki.
Następnie Przewodnicząca poddała pod głosowanie zgłoszone przez komisje wnioski:
Komisji Gospodarki Komunalnej o przeznaczenie środków z rezerwy ogólnej na inwestycje:
1. Modernizacja ul. Księżnej Anny - 70 tyś. zł.
2. Realizacja ul. Dobrej -90 tyś. zł.
3. Realizacja ul. Kierzkowej - nawierzchnia asfaltowa na odcinku od ul. Górnej do ul. Łagodnej
Powyższy wniosek Komisja przyjęła 5 głosami za, przy 2 wstrzymujących.
Wnioski Komisji Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia, która wniosła o;
1. Wykonanie na ul. Marynarskiej ciągu pieszego z płytek z odzysku, celem zapewnienia dzieciom bezpiecznego dojścia do Szkoły Podstawowej Nr 4.
2. Ułożenie drogi dojazdowej do Hospicjum z płyt betonowych z odzysku.
3. Wyjaśnienie czy ustawy, które dotyczą sfery pomocy społecznej ( szczególnie ustawa o zatrudnieniu socjalnym) mają odbicie w budżecie na 2006 rok.
W związku z tym, że nie jest wskazane skąd wziąć środki Komisja 6 głosami za, przy 1 wstrzymującym się poparła wnioski i przekazała je Prezydentowi do rozważenia możliwości realizacji.
Wnioski Komisja Edukacji i Kultury, która wniosła o:
1/ zabezpieczenie potrzeb finansowych szkół, (w których jest taka potrzeba) na poziomie 97 % z rezerwy celowej oświatowej, a pozostałe 3 % zostawić w rezerwie celowej oświaty.
W wyniku głosowania za – 2, przeciw – 3, wstrzymujących - 2 Komisja wniosek odrzuciła.
2/ zdjęcie z zadania „promocja miasta" (dział 750, rozdział 75075, § 4300) kwoty 41 tysięcy zł i zapisanie tej kwoty w dziale 926 rozdziale 92695 - „Pozostała działalność" na zadanie „Dofinansowanie innych zadań zleconych” z przeznaczeniem na utworzenie grup młodzieżowych ŁKS.
W wyniku głosowania - 7 głosach wstrzymujących Komisja nie zajęła stanowiska.
3/ wskazanie źródła (rezerwa ogólna)i przekazanie środków dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (wniosek intencyjny).
Komisja wniosek przyjęła.
Wniosek Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego wnioskuje o podjęcie intencyjnej uchwały około budżetowej, zobowiązującej Prezydenta Miasta Łomży do ujęcia w projekcie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi wyodrębnionych środków na realizację strategii rozwoju piłkarskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych, realizowanego przez Łomżyński Klub Sportowy jako programu przeciwdziałającemu patologii poprzez rozwój sportu, a jednocześnie promującego miasto - nie podlega głosowaniu z uwagi na niezgodność z prawem.
Następnie komisja przyjęła następujące stanowiska w sprawie projektu budżętu na 2006 rok:
„Komisja Finansów i Skarbu Miasta projekt budżetu miasta analizowała na trzech posiedzeniach. Dokonała również analizy opinii i rozpatrzyła wnioski zgłoszone przez wszystkie merytoryczne komisje Rady.
W posiedzeniu uczestniczyli przewodniczący stałych komisji, którzy przedstawili opinie swoich komisji.
Komisja Gospodarki Komunalnej wniosła o przeznaczenie środków z rezerwy ogólnej na inwestycje:
1. Modernizacja ul. Księżnej Anny - 70 tyś. zł.
2. Realizacja ul. Dobrej -90 tyś. zł.
3. Realizacja ul. Kierzkowej - nawierzchnia asfaltowa na odcinku od ul. Górnej do ul. Łagodnej
Komisja Edukacji i Kultury wniosła o:
1/ zabezpieczenie potrzeb finansowych szkół, (w których jest taka potrzeba) na poziomie 97 % z rezerwy celowej oświatowej, a pozostałe 3 % zostawić w rezerwie celowej oświaty.
2/ zdjęcie z zadania „promocja miasta" (dział 750, rozdział 75075, § 4300) kwoty 41 tysięcy zł i zapisanie tej kwoty w dziale 926 rozdziale 92695 - „Pozostała działalność" na zadanie „Dofinansowanie innych zadań zleconych” z przeznaczeniem na utworzenie grup młodzieżowych ŁKS.
3/ wskazanie źródła i przekazanie środków dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (wniosek intencyjny).
Komisja Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia wniosła o;
1. Wykonanie na ul. Marynarskiej ciągu pieszego z płytek z odzysku, celem zapewnienia dzieciom bezpiecznego dojścia do Szkoły Podstawowej Nr 4.
2. Ułożenie drogi dojazdowej do Hospicjum z płyt betonowych z odzysku.
3. Wyjaśnienie czy ustawy, które dotyczą sfery pomocy społecznej ( szczególnie ustawa o zatrudnieniu socjalnym) mają odbicie w budżecie na 2006 rok.
Komisja Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego wnioskuje o podjęcie intencyjnej uchwały okołobudżetowej, zobowiązującej Prezydenta Miasta Łomży do ujęcia w projekcie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi wyodrębnionych środków na realizację strategii rozwoju piłkarskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych, realizowanego przez Łomżyński Klub Sportowy jako programu przeciwdziałającemu patologii poprzez rozwój sportu, a jednocześnie promującego miasto.
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku – nie zgłosiła uwag do projektu budżetu miasta na 2006 rok.
Komisja Finansów i Skarbu Miasta zgodnie z § 7 ust. 3 Uchwały Rady Miejskiej w sprawie procedury uchwalania budżetu w oparciu o powyższe wnioski poszczególnych komisji 5 głosami za, przy 2 wstrzymujących się sformułowała pozytywną opinię do projektu budżetu na 2006 rok z następującymi poprawkami:
1. przeznaczenie środków z rezerwy ogólnej na inwestycje:
1) Modernizacja ul. Księżnej Anny - 70 tyś. zł.
2) Realizacja ul. Dobrej -90 tyś. zł.
3) Realizacja ul. Kierzkowej - nawierzchnia asfaltowa na odcinku od ul. Górnej do ul. Łagodnej
2. Z rezerwy ogólnej przekazanie środków dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Ponadto Komisja popiera wnioski Komisji Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia i przekazuje je Prezydentowi celem rozważenia możliwości realizacji.
Wniosek zgłoszony przez Komisję Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego nie został rozpatrzony, ponieważ zaproponowane działanie jest niezgodne z obowiązującymi ustawami. Jest możliwość pozyskania środków z Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi poprzez złożenie stosownego programu przez ŁKS.
Opinia Komisji wraz z wnioskami została przedłożona zgodnie z procedurą Prezydentowi Miasta w celu analizy i wniesienia stosownych poprawek ( § 8 Uchwały Rady Miejskiej).
Komisja Finansów i Skarbu Miasta przekazała Prezydentowi wszystkie wnioski zgłoszone przez merytoryczne Komisje Rady.”

Ad. 3
Wniosek Prezydenta w sprawie zmian w budżecie miasta na 2005 rok zgodnie z drukiem nr 581, 581A oraz autopoprawkę przedstawiła Pani Skarbnik Miasta. Dodatkowych wyjaśnień udzielił Pan Prezydent Jerzy Brzeziński.
Następnie Pani Skarbnik przeprosiła za błąd, który popełniła przygotowując zmiany i prosi, aby przyjąć autopoprawkę do wniosku polegającą na ponownym wprowadzeniu do budżetu subwencji dla Biblioteki 40 tys. zł.
Komisja nie zgłosiła uwag do przedłożonych materiałów i zaopiniowała je pozytywnie 6 głosami za.

Ad. 4
Wniosek w sprawie wydatków niewygasłych zgodnie z drukiem nr 579, 579/1 przedstawił Prezydent Jerzy Brzeziński.
Komisja nie zgłosiła uwag do przedłożonych materiałów i zaopiniowała je pozytywnie 6 głosami za.

Ad. 5
Wniosku Prezydenta w sprawie zaciągnięcia kredytu zgodnie z drukiem nr 580, 580A przedstawił Pan Prezydent Jerzy Brzeziński.
Komisja nie zgłosiła uwag do przedłożonych materiałów i zaopiniowała je pozytywnie 4 głosami za przy 2 wstrzymujących.

Ad. 6
W sprawach różnych członkowie Komisji nie zgłosili uwag. Przewodnicząca poprosiła o zastanowienie się nad tematami do planu pracy Rady i komisji na 2006 rok.
Na tym posiedzenie Komisji zakończono.


  • Data powstania: Data powstania: piątek, 24 mar 2006 14:12
  • Data opublikowania: piątek, 24 mar 2006 14:14
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:24
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej