Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Regulamin otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2007 rok

I. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań: 655.000 zł / sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy złotych/
II. Zadania / rodzaj zadania/ :

1.Profilaktyka I stopnia - prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych.

1.Edukacja rodziców i wychowawców w zakresie pomocy młodzieży w utrzymaniu abstynencji.

2.Wdrażanie w szkołach programów profilaktycznych dotyczących szkodliwości używania substancji psychoaktywnych i szkodliwości picia alkoholu.

3.Wspieranie ogólnopolskich i lokalnych kampanii edukacyjnych skierowanych do społeczności lokalnej, promujących zdrowie, trzeźwość.

4.Dożywianie dzieci uczestniczących w programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.

5.Współpraca z lokalnymi ośrodkami masowego przekazu (media) w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów patologii społecznych.

6.Szkolenia dla pracowników placówek oświatowych,oświatowo – wychowawczych,itp z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

7.Organizowanie nieodpłatnych pozalekcyjnych zajęć (np:sportowych,kulturalnych etc.) jako alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież ze środowisk szczególnie zagrożonych patologiami.

8.Ograniczanie dostępności alkoholu i substancji psychoaktywnych, poprzez promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia, szkolenia sprzedawców oraz kontrolę miejsc sprzedaży i podawania alkoholu.


2.Profilaktyka II stopnia - udzielanie szeroko rozumianej pomocy rodzinom z problemem alkoholowym gdzie również występuje przemoc domowa.

1.Rozwój profesjonalnych form pomocy psychologicznej i socjoterapeutycznej ( dla dzieci i młodzieży wychowującej się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym, narkomanią i przemocą w rodzinie).

2.Wspieranie świetlic socjoterapeutycznych, w szczególności przeznaczonych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą w rodzinie.

3. Wspieranie działań Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

4.Rozszerzenie ofert pomocy dla rodzin, które ponoszą konsekwencje wynikające z nadużywania alkoholu przez członka rodziny.

5.Podejmowanie działań w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie (edukacja społeczności lokalnej; podnoszenie kwalifikacji osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie; itp)

6.Udzielanie pomocy rzeczowej dzieciom i młodzieży z rodzin, w których istnieje problem alkoholowy, w formie dożywiania, zakupu podręczników, pomocy szkolnych, leków, odzieży, pokrywania kosztów udziału w wycieczkach szkolnych, koloniach i obozach, a także w formie pokrywania innych kosztów wpływających bezpośrednio na poziom ich życia.

7.Zastosowanie procedury "Niebieskiej Karty".

3.Profilaktyka III stopnia - Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym jak i tym, które ukończyły terapię odwykową, ale mają problemy z utrzymaniem abstynencji.

1.Zwiększenie niezbędnych oddziaływań terapeutycznych(dzieci, młodzież, dorośli).

2.Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników placówek lecznictwa odwykowego, pracujących z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi, ofiarami przemocy w rodzinie w tym z problemami alkoholowymi.

3.Zwiększenie dostępności informacji o formach pomocy (osoby uzależnione, współuzaleznione, ofiary przemocy, problemy alkoholowe, problemy alkoholowe, problemy narkomanii).

4.Wspieranie organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie realizacji zdrowego stylu życia dla osób po zakończonej terapii i trzeźwiejących alkoholików.

5.Wspieranie rozwoju lecznictwa odwykowego.


III.Kryteria jakimi powinny odpowiadać programy profilaktyczne realizowane w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2007 rok – określa załącznik nr 3 w/w programu.

IV. Zasady przyznania dotacji:

1. Przyznanie dotacji następuje na zasadzie wspierania wykonywania zadania publicznego, o którym mówi art.5 ust.4 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie / Dz.U.z 2003 r Nr 96,poz.873 z późniejszymi zmianami /, w trybie umowy sformułowanej z uwzględnieniem art.71 ust.2 ustawy z dnia 26 listopada 1988 roku o finansach publicznych / Dz.U. z 2003 r. Nr 15,poz.148 z późniejszymi zmianami /

2.Decyzje o przyznaniu dotacji z budżetu miasta podejmuje, po rozstrzygnięciu konkursu i wydaniu opinii przez Komisję Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej Łomży :

a) Prezydent Miasta Łomży – w przypadku dotacji nie wyższej niż trzy tysiące złotych, 3.000 zł ( § 8 ,, Łomżyńskiej Karty Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych '' ) oraz jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych.

b) Rada Miejska Łomży.

3. Dopuszcza się rozstrzygnięcie konkursu poprzez wybór jednej lub więcej ofert na realizację w/w zadań.

4.Na każdy rodzaj zadania podmiot wnioskujący może złożyć tylko jedną ofertę.

5.Szczegółowe i ostateczne warunki realizacji, finansowania i rozliczenia zadania reguluje umowa pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży reprezentowanym przez Prezydenta Miasta a podmiotem wnioskującym.

6. Złożenie oferty o dofinansowanie nie będzie równoznaczne z przyznaniem dotacji.

7.Wysokość wnioskowanej dotacji nie może być wyższa niż środki finansowe określone w regulaminie konkursu.

8. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa, niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku oferent zobligowany jest:

a) przedłożyć aktualny, dostosowany do przyznanej dotacji kosztorys finansowy i zakres rzeczowy realizacji zadania,

b) może wycofać ofertę

9.Prezydent Miasta Łomży może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku stwierdzenia jednego faktu:

a) gdy okaże się, iż rzeczywisty zakres realizowanego zadania znacząco odbiega od opisanego w ofercie,

b) podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolności do czynności prawnych,

c) zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową oferenta.

10.Podmiot ubiegający się o dotację ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za prawidłową realizację zadania

11.Podmiot ubiegający się o dotację musi samodzielnie zrealizować zadanie bez możliwości dalszego zlecania tego zadania.

V. Termin i warunki realizacji zadania.

1.Termin realizacji zadań : od dnia 01 stycznia 2007 do dnia 31 grudnia 2007 roku

2.Odbiorcy realizowanych zadań: mieszkańcy miasta Łomży, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży dotkniętych problemem alkoholowym, narkomanią i przemocą w rodzinie.

Niezależnie od wyboru rodzaju zadania, wszystkie oferty powinny byś zgodne z celem działań prowadzonych w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok
W ofercie należy uwzględnić podział na profilaktykę : I,II,III stopnia i określić rodzaj zadania.
/ Program dostępny na stronie : www.um.lomza.pl /BIP/


VI. Termin składania ofert

Ofertę należy złożyć w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia konkursu w siedzibie Urzędu Miejskiego, ul. Polna 16, pokój nr 7 / tel : 215 – 13 – 48 /

Ofertę realizacji zadania / druk do pobrania w Urzędzie Miejskim,Wydział Polityki Społecznej ul. Polna 16,pokój nr 7 lub na stronie www.um.lomza.pl / BIP/ należy złożyć według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania / Dz.U.z 2003 r.Nr 193,poz.1891 /
w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Łomży,ul. Polna 16,pokój nr 7/
lub przesłać pocztą – o terminie złożenia decyduje data stempla pocztowego


VII. Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oferty


1.Postępowanie konkursowe przeprowadza Zespół Konsultacyjno – Opiniujący ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi powołany przez Radę Miejską Łomży.

2. Ocena ofert nastąpi w terminie 30 dni licząc od dnia następującego po dniu ogłoszenia niniejszego konkursu.

3. Oferty konkursowe zostaną sprawdzone pod względem formalnym.

4. Do oferty należy dołączyć:

Program profilaktyczny / zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku nr 3 do uchwały nr 12/III/06 Rady Miejskiej Łomży z dnia 27 grudnia 2006 roku w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2007 rok. - obowiązuje wszystkie podmioty biorące udział w konkursie
kserokopię wypisu z KRS / potwierdzoną za zgodność z oryginałem / *
kserokopię zaświadczenia REGON / potwierdzoną za zgodność z oryginałem / *
kserokopię NIP/ potwierdzoną za zgodność z oryginałem /*
kserokopię statutu / potwierdzona za zgodność z oryginałem / *
zaświadczenie z ZUS o nieposiadaniu zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,*
potwierdzenie z banku o prowadzonym rachunku,*
sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ostatni rok *
* dotyczy organizacji pozarządowych

5. Oferty niekompletne, złożone na innych drukach i nieprawidłowo wypełnione albo złożone po wyznaczonym terminie nie będą rozpatrywane.

6. Rozpatrywane będą wyłącznie oferty:

przygotowane na obowiązującym formularzu i prawidłowo wypełnione,
zawierające komplet niezbędnych załączników,
złożone w terminie określonym w ogłoszeniu konkursowym,


7. Przy wyborze oferty będą brane pod uwagę :

możliwości realizacji zadania przez podmiot ubiegający się o dotację,
jakość działania i kwalifikacje osób / realizatorów /,
kalkulacja kosztów realizacji zadania, w tym stosunku do zakresu rzeczowego zadania,
deklarowana wielkość środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania,
analiza i ocena realizacji zadań zleconych podmiotowi ubiegającemu się o dotację w latach ubiegłych, biorąc pod uwagę rzetelność, terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.


VIII. Wyniki konkursu

1.Zespół Konsultacyjno – Opiniujący przedkłada Prezydentowi Miasta Łomży wyniki rozstrzygniętego konkursu.

2.Prezydent Miasta Łomży, po zapoznaniu się z wynikami rozstrzygniętego konkursu podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji i przedkłada ją do zaopiniowania przez Komisję Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej Łomży.

3.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu 30 dni od dnia zakończenia postępowania konkursowego, nie później jednak niż 3 miesiące od daty ogłoszenia niniejszego konkursu, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łomży, ul. Stary Rynek 14 oraz publikację na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Łomży www.um.lomza.pl

Pliki do pobrania:

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 2 mar 2007 09:24
  • Data opublikowania: piątek, 2 mar 2007 09:28
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 15 sty 2008 11:10
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej