Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 30 posiedzeniu w dniu 23 września 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Założeń Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta Łomża na 2009 rok – druk nr 412, 412 A. 3. prawy różne.
 

Ad. 1

 

 

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

Pan Jerzy Brodziuk zaproponował, aby po sporządzeniu, protokół był przesyłany członkom Komisji pocztą elektroniczą. Członkowie Komisji będą mieli możliwość zapoznać się z protokołem i nanieść uwagi dotyczące ich wystąpień przed przyjęciem protokołu. W chwili obecnej, stwierdził, brak czasu uniemożliwia mu zapoznanie się z protokołami.

Przewodniczący Komisji zaproponował, aby do propozycji radnego Brodziuka wrócić w sprawach różnych.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania przyjęła protokół nr 29/08 z dnia 9 września 2008 roku.

 

 

Ad. 2

 

Przewodniczący Komisji przedstawił Założenia Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta Łomża na 2009 rok ( w załączeniu). Poprosił o uwagi do przedłożonego radnym materiału.

Pani Agata Gołaszewska poinformowała, ze dwie Komisje Rady Miejskiej tj. Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia oraz Komisja Edukacji i Kultury omawiając politykę społeczną stwierdziły, że nie ma nawet wzmianki w Założeniach Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta na 2009 rok na temat budowy ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego. Obie Komisje zajmowały się tym tematem wielokrotnie i zarówno Komisja Edukacji jak i Komisja Rodziny na najbliższej sesji będą wnioskowały o ujęcie zapisu dotyczącego budowy takiego ośrodka. W związku z powyższym postawiła wniosek o uzupełnienie Założeń o zapis – budowa ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego.

Przewodniczący Komisji zauważył, że jest to Komisja Gospodarki Komunalnej i dokumenty takie jak założenia, budżet, wykonanie budżetu Komisja opiniuje w działach dotyczących zadań Komisji. Nikt nie neguje wniosku Komisji Rodziny i Komisji Edukacji tym bardziej, że został on przyjęty jednogłośnie.

Pani Alicja Bandzul zabierając głos podtrzymała wypowiedź radnej Gołaszewskiej i zaproponowała, aby był to również wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej. Uważa, że jest to bardzo ważna sprawa i niech członkowie Komisji w drodze głosowania podejmą decyzję. Postawiła wniosek, aby na str. 11 pkt c – infrastruktura techniczna, nowe inwestycje komunalne, wprowadzić zapis – realizacja ośrodka rewalidacyjno – opiekuńczo - wychowawczego dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem w stopniu głębokim. Chodzi o to, aby były poczynione jakieś kroki. Zwróciła uwagę, że we wniosku nie mówi się o budowie tylko o realizacji, nie wskazuje się też konkretnych środków na ten cel.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że po raz pierwszy Założenia Polityki Społeczno – Gospodarczej przygotowane są w standardzie takim, w jakim powinny być przygotowane. W końcu zaproponowano materiał, który nie wskazuje konkretnych inwestycji i przedsięwzięć, a wskazuje konkretne problemy, które są do załatwienia w mieście. Nie chciałby robić wyłomu, który spowoduje, że za chwile zaczną spływać inne wnioski dotyczące konkretnych inwestycji. Odnosząc się do złożonego wniosku zwrócił się z zapytaniem, czy to przedsięwzięcie nie mogłoby się mieścić w którymś z pokazanych zadań w sensie problemu, natomiast być wstawione jako zadanie do budżetu miasta.

Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że nie znamy stanowiska Prezydenta Miasta w tej kwestii. Jeśli miałaby być to budowa ośrodka, to najpierw trzeba pomyśleć o terenie, dokumentacji, przetargu i całym szeregu spraw, które na chwilę obecną są niewiadome łącznie z kosztem takiej inwestycji.

Pan Jerzy Brodziuk odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Komisji, który wyraził swoje zadowolenie z racji tak opracowanych Założeń stwierdził, że osobiście nie jest zadowolony, ponieważ materiał zawiera jeszcze elementy, które można spokojnie pominąć. Opracowanie ma jednak te walory, że pokazuje konkretne inwestycje i wskazuje problemy do rozwiązania. Stwierdził, że zapis zaproponowany przez radną Bandzul jest narzuceniem rozwiązania problemu. Uważa, że najpierw trzeba zasygnalizować problem do rozwiązania. Stwierdził, że jest przeciwny temu wnioskowi, a ponadto uważa, że Komisje powinny wreszcie zajmować się swoimi tematami. Należy skończyć z taką praktyką, że w sprawach komunalnych rozwiązanie daje Komisja Rodziny, a w sprawach rodziny, będzie rozstrzygała Komisja Komunalna. Uważa, że stawianie wniosku jest próbą przepchnięcia czegoś.

     

 

Pan Jan Bajno zgodził się, że temat ośrodka jest to przedmiot Komisji Edukacji i Komisji Rodziny, gdzie sprawa była analizowana i sygnalizowana w wielu dokumentach. Następnie zgłosił wniosek formalny o ujęcie na str. 11 pkt c – infrastruktura techniczna, nowe inwestycje zapisu – budowa dróg gruntowych. Przypomniał, że w roku ubiegłym Komisja podnosiła tę kwestię i nie ma ten problem odzwierciedlenia w Założeniach Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta na 2009 rok. Stwierdził, że jest to jego wniosek formalny, ponieważ z tym problemem miasto musi się zmierzyć. W dalszej kolejności będzie zgłaszał na Komisji Edukacji wniosek dotyczący dojazdu do SP nr 5. Nie wie czy również ten wniosek postawić na Komisji Gospodarki Komunalnej.

Pani Bogumiła Olbryś stwierdziła, że przed ułożeniem czegokolwiek na drodze niezbędna jest budowa kanalizacji. Wnioskuje więc, aby na str. 11 w pkt-e c ująć dodatkowy punkt – system wodno – kanalizacyjny.

Pani Alicja Bandzul wyjaśniła, że temat ośrodka ciągnie się kilka lat i jest wszystkim bardzo dobrze znany. Nie dotyczy też tylko czwórki dzieci, a dotyczy ponad 70 niepełnosprawnych dzieci. Następnie postawiła wniosek o uzupełnienie Założeń Polityki Społeczno – Gospodarczej na str. 11 o zapis – nawiązanie kontaktu z innymi samorządami zainteresowanymi utrzymaniem i rozwojem połączeń kolejowych na trasie Łomża – Śniadowo – Ostrołęka – Warszawa i Łomża – Śniadowo – Białystok. Ponadto na str 11 w zadaniach – nowe inwestycje komunalne – wniosła o zabezpieczenie kwoty 700 tys. zł na poprawę infrastruktury bloków przy ul. Pocztarskiej 1 i 2 oraz ul. Rządowej 10. Uzasadniając wyjaśniła, że uczestniczyła w spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej bloków przy ul. Pocztarskiej 1 i 2. Stwierdziła, że mieszkają starzy, chorzy i biedni ludzie. Bloki nie były remontowane od 50 lat i mieszkańcy nie są w stanie wyremontować tych budynków.

Pani Agata Gołaszewska wniosła zmianę zapisu do wcześniej zgłoszonego wniosku dot. ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego. Zamiast „budowa” zaproponowała wpisać „realizacja”.

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wnioski dotyczące sfery inwestycyjnej, sfery komunalnej. Zaproponował, aby wniosek radnego Bajno połączyć z wnioskiem radnej Olbryś i na str. 11 w pkt-c - nowe inwestycje komunalne ująć zapis w brzmieniu: w celu poprawienia standardu życia mieszkańców należy realizować przebudowę dróg gruntowych wraz z uzbrojeniem. Komisja przyjęła propozycje Przewodniczącego i w wyniku głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 głosach wstrzymujących wniosek przyjęła.

Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek radnej Bandzul dotyczący nawiązania kontaktu z innymi samorządami zainteresowanymi utrzymaniem i rozwojem połączeń kolejowych na wymienionych wyżej trasach. Komisja w wyniku głosowania 5 głosami za, przy 2 głosach i 1 głosie wstrzymującym wniosek przyjęła. Radny Jerzy Brodziuk nie brał udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Komisji odnosząc się do drugiego wniosku zgłoszonego przez radna Bandzul dotyczącego zabezpieczenia kwoty 700 tys. zł na poprawę infrastruktury bloków przy ul. Pocztarskiej i ul. Rządowej stwierdził, że z mocy prawa wynika, ze nie powinniśmy dawać konkretnych środków na zgłoszone we wniosku potrzeby. Dlatego też postawił inny wniosek o treści: uznając potrzebę uporządkowania podwórka ulic Rządowa, Pocztarska wniosek zgłoszony przez radną Bandzul należy kierować do załatwienia w procedurze, która jest adekwatna do problemu czyli do wspólnoty zarządzającej i decydującej o zakresie robót na tym podwórku. Dodał, że jeśli ten wniosek zostanie przyjęty przez Komisję, to wniosek radnej Bandzul jest bezprzedmiotowy. Poddał pod głosowanie zgłoszony przez siebie wniosek. Komisja 7 głosami za, przy 2 głosach przeciw i braku głosów wstrzymujących wniosek przyjęła.

 

Kontynuując Przewodniczący Komisji zaproponował głosowanie nad Założeniami Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta na 2009 rok wraz z przyjętymi przez Komisję wnioskami. Będzie to pierwsza część opinii Komisji w sprawie tego dokumentu, natomiast wniosek złożony przez radna Bandzul i radną Gołaszewską będzie wnioskiem dodatkowym obu radnych, ale nie w kontekście opinii Komisji Gospodarki Komunalnej dotyczącej Założeń.

W związku z powyższym radna Bandzul wycofała swój wniosek w sprawie realizacji ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego.

Pani Agata Gołaszewska zabierając głos stwierdziła, ze jeśli wniosek, który zgłosiła ma być potraktowany „jako piąte koło u wozu Komisji Gospodarki Komunalnej” to również wycofuje ten wniosek, oczekując poparcia radnych na sesji. Zwróciła uwagę, że to Rada uchwala założenia polityki społeczno – gospodarczej. Dodała, że miarą człowieczeństwa jest to, jak pomagamy ludziom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Przedstawiła aktualną sytuację, z jaką boryka się 4 dzieci i ich rodzice.

Przewodniczący Komisji stwierdził, że co roku w założeniach społeczno – gospodarczych był element dot. osób niepełnosprawnych w kontekście przystosowania infrastruktury komunalnej i komunikacyjnej pod katem osób niepełnosprawnych. Dlatego tez postawił wniosek o uzupełnienie założeń o zapis w brzmieniu – remonty modernizacji dróg i skrzyżowań, które poprawią bezpieczeństwo ruchu z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Poddał pod głosowanie postawiony wniosek. Komisja w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie wniosek przyjęła.

Następnie Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Założeń Polityki Społeczno – Gospodarczej Miasta na 2009 rok wraz z przyjętymi wnioskami. Komisja 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 412 A.

 

 

Ad. 3

 

Wiceprzewodniczący Komisji Pan Mariusz Chrzanowski przedstawił odpowiedź Prezydenta Miasta dot. prośby mieszkańców budynków przy ul. Wojska Polskiego A, B, C, D w sprawie przebudowy śmietników (odpowiedź w załączeniu).

Pan Jerzy Brodziuk ponowił prośbę o przesyłanie drogą elektroniczną protokołów przed ich przyjęciem. Stwierdził, że nie będzie głosował za czymś czego nie zna.

Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę, że procedura jest taka, że uwagi do protokołu zgłasza się na następnym posiedzeniu Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 8 gru 2008 09:33
  • Data opublikowania: poniedziałek, 8 gru 2008 09:36
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:04
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej