Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 32 posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2008 r.

komisja realizowała nastepujący porządek:

1.    Przyjęcie protokołu z  poprzedniego posiedzenia.

 

2.    Wypracowanie stanowiska w sprawie skargi  Pana Krajewskiego.

 3.    Sprawy różne. 

Przebieg posiedzenia;

  

            Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Jan Kleczyński - Przewodniczący Komisji.

 

                   Następnie Komisja jednogłośnie przyjęła porządek posiedzenia jak wyżej.

 

Ad. 1

 

                   Przewodniczący poprosił o uwagi do protokołu nr 31/08.

                    Członkowie Komisji nie zgłosili uwag do protokołu nr 31/08  i przyjęli go jednogłośnie.  Ad. 2  

            Pan Przewodniczący przystępując  do realizacji porządku poprosił, by w pierwszej kolejności wypowiedział się Pan Krajewski i dodał okoliczności, których nie zawarł w skardze.

 

            Pan Krajewski stwierdził, że wszystko zostało zawarte w piśmie i nie ma nic do dodania.

 

            Przewodniczący poprosił o wyjaśnienie, czy Pan Krajewski w czasie kontroli przeprowadzonej przez pracowników ZGM mieszkał w tym lokalu.

 

            Pan Krajewski potwierdził, że tak.

 

Pan Maciej Borysewicz poprosił przedstawicieli MPGKiM o wyjaśnienie skąd posiadali informację, że ktoś w tym lokalu podnajmuje pomieszczenie.

 

            Pan Artur Dąbrowski – pracownik MPGKiM wyjaśnił, że taką informację przekazał Pan Kierownik Oddziału Lokalowego WGNiSL Urzędu Miejskiego. Poinformował on, że lokal ten jest podnajmowany, a z informacją taką do Urzędu zgłosiła się koleżanka Pani Dąbkowskiej, która również oczekuje na lokal. W związku z powyższym wraz ze swoją współpracownicą udali się pod wskazany adres, następnie przedstawił przebieg kontroli. Podkreślił, że z przeprowadzonej kontroli został sporządzony protokół, który Pani Dąbkowska podpisała dobrowolnie, nie zgłaszając uwag. Zwrócił ponadto uwagę, że w oświadczeniu swoim Pani Dąbkowska napisała, że wynajmuje to mieszkanie. Dodał, że zdarzenie to potraktowali jako podnajem, ale inną przesłanką powodującą wypowiedzenie umowy najmu jest  oddanie do bezpłatnego używania  części lokalu, bądź całości lokalu bez zgody właściciela.

 

Odpowiadając radnemu Borysewiczowi wyjaśnił, że jeżeli Pan Krajewski zwrócił się o wyrażenie zgody na podnajem, wówczas zostałoby to rozpatrzone. Takie przypadki zdarzają się. Dodał, że sprawa nie została jeszcze skierowana do sądu.

 

            Pan Krajewski wyjaśnił, że Pani Dąbkowska nie płaci za mieszkanie.

 

Pan Arkadiusz Kułaga – Dyrektor MPGKiM stwierdził, ze chciałby zaprotestować przeciw temu, co jest zawarte w skardze Pana Krajewskiego. Są tam zarzuty obrażające pracowników  MPGKiM. On do swoich pracowników ma zaufanie i stwierdzenia typu, że ktoś „wdarł się do mieszkania”, czy też „wymuszał jakieś działania” nie są prawdziwe.  Takie zachowania nie mają miejsca. Zasady, na jakich lokator otrzymuje mieszkanie reguluje umowa. Zawarte w niej zasady muszą być bezwzględnie przestrzegane. Nie jest argumentem więc, że Pan płaci czynsz, bo jest to obowiązek wynikający z podpisanej umowy. Nic zdrożnego nie ma w tym, że kierownik skontrolował, bo jest to jego obowiązkiem, by pilnować, aby  mieszkania były wynajmowane zgodnie z prawem. W tym przypadku nastąpiło ewidentne złamanie prawa i sąd oceni, czy podjęte działania są właściwe, czy też nie. Odpuszczanie tego typu działań powoduje, że powstaje „samowola”. Jest przekonany, że podnajem miał miejsce i to za pieniądze. 

 

            Pan Maciej Borysewicz zabierając glos zastanawia się pod jakim kątem komisja ma zająć się rozpatrywaniem skargi, czy pod kątem działań pracowników MPGKiM, czy pod kątem niedotrzymania umowy.

 

            Pan Piotr Grabani zabierając głos  w dyskusji stwierdził, że najgorsze w działaniu Komisji jest to, że zawsze jest dylemat czynnika społecznego. Podkreślił, że solidaryzuje się z tym, co powiedział Dyrektor Kułaga. Zwrócił następnie uwagę na zapisy umowy, gdzie wyraźnie pkt. 6 umowy określa jasne zasady. Mieszkanie to Pan Krajewski otrzymał 3 m-ce temu. W tym czasie została już zameldowana następna bez zgody właściciela.

 

            W dalszej dyskusji członkowie Komisji zastanawiali się jak pomóc Panu Krajewskiemu, mimo tego, że złamał prawo.  Być może gdyby osoba tam zameldowana wymeldowała się i faktycznie wyprowadziła, wówczas Pan Krajewski mógłby wystąpić do MPGKiM o odstąpienia od kierowania sprawy do Sądu i pozostawienie mu mieszkania. Jest to jedyne rozwiązanie, o czym poinformowano Pana Krajewskiego. Komisja zdaje sobie sprawę, że nie można dopuścić do tego, by tego typu działania powtarzały się, ponieważ spowodują samowolę. MPGKiM zawsze może pomóc w przypadku, gdy mieszkaniec zwróci się do przedsiębiorstwa, jeżeli będzie to zgodne z prawem.

 

            Komisja jednoznacznie stwierdziła, że działania Pana Krajewskiego nie są zgodne z prawem, a więc działania Dyrektora i pracowników MPGKiM były właściwe i zgodne z prawem.

 

            Kończąc dyskusję Komisja jednogłośnie 4 głosami za uznała skargę za nieuzasadnioną i przyjęła następującą treść stanowiska skierowanego do Rady:

 

W związku z zobowiązaniem Komisji Rewizyjnej do zbadania  skargi Pana Krajewskiego na Dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Z.B. Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2008 roku przeprowadziła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w powyższej sprawie. W oparciu o przedłożone do analizy dokumenty i złożone wyjaśnienia   ustaliła:

 

1.    W dniu 2 października 2008 roku Kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej otrzymał telefoniczną informację od Kierownika Oddziału Spraw Lokalowych WGNiSL Urzędu Miejskiego w Łomży, że prawdopodobnie lokal  w budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 3 w Łomży jest podnajmowany bez zgody właściciela. W dniu tym przeprowadzona została wizja w lokalu, podczas której stwierdzono, że faktycznie lokal jest podnajmowany.

 

2.    Na tej podstawie w trybie art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów mieszkaniowych w zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 31, póz. 266 z późniejszymi zmianami) wypowiedziana została Panu J. Krajewskiemu umowa najmu zawarta w dniu 10 czerwca 2008 roku. W chwili obecnej przygotowywany jest pozew sądowy o nakaz opróżnienia i opuszczenia lokalu przez wyżej  wymienionego.

 

3.    W oświadczeniu Pani S. Dąbkowska  stwierdza, że : "wynajmuję to mieszkanie bo nie mam gdzie mieszkać...".   To   samo   wyżej   wymieniona   oświadczyła   podczas   wizji w lokalu dodając, że jest osobą obcą w stosunku do najemcy lokalu. Zostało to zaprotokołowane, treść protokołu została odczytana przy Pani Dąbkowskiej z zaznaczeniem, że może wnieść do protokołu swoje uwagi. Pani Dąbkowska nie skorzystała z tej możliwości i protokół podpisała.

 

4.    Pani S. Dąbkowska została zameldowana na pobyt czasowy w tym lokalu dopiero  w dniu 16.10.2008 roku, tj. już po wypowiedzeniu umowy najmu lokalu Panu J. Krajewskiemu.

 

Biorąc powyższe pod uwagę uznała skargę z niezasadną i wnosi do Wysokiej Rady o podjęcie uchwały w zaproponowanym brzmieniu.”

 

            Komisja zwróciła się do Dyrektora MPGKiM z prośbą o przedłożenie informacji o rozwiązaniu sprawy Pana Krajewskiego.

  

Ad. 3

 

W sprawach różnych Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do Rady o zastanowienie się nad prośbą Pani Popiołek.

 

W trakcie dyskusji członkowie Komisji zwrócili uwagę, że na ostatniej sesji Rada tę sprawę wraz z przyjętym wnioskiem skierowała do Prezydenta. Należy więc poczekać do sesji na stanowisko Prezydenta. W dalszej dyskusji członkowie Komisji  zgodzili się, że w tej sprawie gdzieś jest zaniedbanie. Wszystko to można było robić wcześniej i uporządkować sprawy, w chwili obecnej należy to wszystko sprawdzić.

 

Komisja uznała, że na dzień dzisiejszy jedynie co można Przewodniczący Rady powinien wystąpić do Prezydenta z prośbą, by na najbliższa sesję 17 grudnia przygotował Radzie informację, jak zamierza ustosunkować się do tej sprawy i wówczas Rad będzie mogła zająć stanowisko, co dalej.

 Na tym posiedzenie Komisji zakończono.  
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 18 gru 2008 10:13
  • Data opublikowania: wtorek, 13 sty 2009 14:55
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:39
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej