Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 38 posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
 

            Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom przewodniczyła Pani Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała zebranych i po zapoznaniu się z listą obecności stwierdziła prawomocność posiedzenia. Następnie poprosiła o uwagi do proponowanego porządku obrad /w załączeniu/.

            Komisja nie wniosła uwag do proponowanego przez Przewodniczącą porządku i w wyniku głosowania jednogłośnie - 4 głosami za przyjęła następujący porządek dzienny:

1.    Przyjęcie protokołu nr 37/08.

2.    Zajęcie stanowiska w sprawie pisma skierowanego przez Przedsiębiorców, dotyczącego zwiększenia ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

3.    Zajęcie stanowiska w sprawie odpowiedzi Prezydenta Miasta na wnioski Komisji do budżetu miasta na 2009 rok.

4.    Sprawy różne 

Ad. 1            

Komisja nie wniosła uwag do Protokołów nr  37/08 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 4 głosami za. 

Ad. 2 

            Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca zabierając głos poprosiła o wypowiedzi w kwestii pisma Przedsiębiorców.

 

Pani Wanda Mężyńska - radna  zabierając głos stwierdziła, że ma wiele zastrzeżeń do treści tego pisma. Ona do tematu tego podchodzi os strony bardzo ludzkiej, alkohol jest bowiem przyczyna wielu tragedii.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta zabierając zwrócił uwagę, że to Rada decyduje o ilości punktów. Przedsiębiorcy mogą składać wniosek, ale to Rada w oparciu o przyjęty Łomżyński Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz  Patologii decyduje o zasadach i ilości punktów alkoholowych. Przypomniał, że jeszcze pół roku temu ci przedsiębiorcy byli przeciwni. Podkreślił, że po otrzymaniu wniosku jego obowiązkiem jest  przygotowanie stosownych materiałów i przedłożenie ich Radzie. Nie wie, czy w przedłożonym wniosku zaproponuje ilości zgodnie z wnioskiem Przedsiębiorców, być może będą to mniejsze ilości.  Uważa, że w przypadku zakładów gastronomicznych ta ilość powinna być zwiększona, powstało bowiem kilka bardzo ładnych lokali i dobrze by było gdyby  można było w nich do posiłku zamówić np. lampkę wina. Jego zdaniem należy wychodzić do społeczeństwa z inna formułą picia. Dodał, że z danych wynika, że już zaczyna się to dziać, zmienia się struktura pitych alkoholi, zmniejszyła się ilość pitych alkoholi  mocnych na korzyść wina, piwa.

Pani Wanda Mężyńska - radna  zabierając głos stwierdziła, że alkohol bardzo niekorzystnie wpływa na psychikę, wiele osób popełnia samobójstwa. W ostatnim czasie słyszała o takich 2 przypadkach.

Pan Jan Kleczyński - radny zabierając głos w dyskusji stwierdził, odnosząc się do danych podanych w piśmie Przedsiębiorców, że faktycznie sąsiednie miasta posiadają większe limity, ale świadczy to o słabym rozeznaniu środowiska. Zauważył, że  analizując ŁPPiRPAorazPS na dany rok należy zwrócił uwagę, że w tym programie jest podana ilość punktów i gdy w ciągu roku chce się zmienić tą ilość, to  co takiego wydarzyło się  takiego na korzyść. Biorąc pod uwagę analizę należy zauważyć, że nic się nie wydarzyło, inicjacja alkoholowa obniżyła się. Dodał, że w orzecznictwie Sądy biorą pod uwagę program profilaktyki. Jego zdaniem Prezydent bardzo łatwo może odpowiedzieć Przedsiębiorcom, że nic specjalnego nie wydarzyło się, a więc nie ma podstaw do zwiększenia liczby punktów. Podkreślił, że Dyrektor WOPiTU stwierdził, że ilość punktów alkoholowych ma związek ze wzrostem picia. Dodał, że uczestniczył w wielu warsztatach temu problemowi poświęconymi, gdzie specjaliści  podkreślali ten związek również. 

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta zabierając zwrócił uwagę, że być może faktycznie związek ilości punktów ma związek z piciem, on jednak uważa, że  jeżeli ktoś nie chce to nie zainteresuje się punktami alkoholowymi znajdującymi się  na jego drodze między pracą, a domem. Należy przede wszystkim informować o szkodliwości picia, podobnie jak i palenia. Należy o tym dużo mówić w szkołach i tu jest ogromna rola pedagogów szkolnych.

Pan Jan Kleczyński - radny kontynuując wypowiedź zwrócił uwagę, że szeroki dostęp do piwa spowodował, że wzrosła liczba pijących. Podkreślił, że zazwyczaj w nałóg wpadają bardzo wrażliwi, często wykształceni ludzie. Dodał, że 90% ludzi znajdujących się w zakładach karnych na początku wypiło alkohol, a później popełniło przestępstwo. Jest to dramaturgia, a przecież chodzi o młodzież. Nie należy więc stwarzać warunków, by ich prowokować.

Pani Wanda Mężyńska - radna  zabierając głos stwierdziła, że w sklepach stoiska z alkoholem umieszczane są tak, by po wejściu do placówki od razu rzucały się w oczy. 

Pan Jarosław Kozłowski – radny  zabierając głos stwierdziła, że nie jest przeciwny samemu wnioskowi Przedsiębiorców, ale ma wątpliwości co do zwiększanie ilości punktów sprzedaży w detalu. Uważa, że należy głęboko nad tym wnioskiem zastanowić się i rozważyć, czy nie zwiększyć liczby punktów dla zakładów gastronomicznych. On osobiście jest za, nie jest jednak przekonany aż do takiego zakresu.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta zabierając głos stwierdził, że ma przygotowane  dane dotyczące ilości składanych wniosków, na które dał negatywną decyzję. Podkreślił, że wielokrotnie dawał decyzję odmowną, jednak SKO cofało jego decyzje i nakazało ponowne rozpatrzenie. 

Pan Jarosław Kozłowski – radny  kontynuując wypowiedź  stwierdził, że jemu chodzi o zakłady gastronomiczne. Chodzi o to, że w mieście restauracji nie ma zbyt wiele i należy dać im szansę. Jego zdaniem alkohol w rozsądnych ilościach jest dla ludzi, nawet lekarze uważają, że w niewielkich ilościach pomaga. Dodał, że jego zdaniem dobre jest rozwiązanie amerykańskie, gdzie młoda osoba alkohol może kupić po osiągnięciu 21 lat. 

Pan Jan Kleczyński - radny odnosząc się do wypowiedzi radnego Kozłowskiego zwrócił uwagę, że w zakładach gastronomicznych również podawany jest alkohol nieletnim, jako przykład podał sytuacje z kontroli, jaka przeprowadzał pracując Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zauważył, że niestety  wiele osób jest nieuczciwych, a przepisy są niedoskonałe. Zgodził się, że rozwiązanie amerykańskie jest słuszne i potwierdzone doświadczeniami i badaniami. Dodał, że działania w Polsce również zmierzają w tym kierunku, naciska na to UE.

Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca zabierając głos stwierdziła, że  sytuacja Prezydenta odnośnie tego tematu jest bardzo trudna. W tej kwestii Prezydent  ma pismo Przedsiębiorców, oczekiwania społeczeństwa oraz opinie Komisji. Jej zdaniem należy wybrać dobro. Zauważyła, że jest bardzo duże oczekiwanie mieszkańców w tej kwestii. Polityka kontroli ilości punktów sprzedaży alkoholu jest istotnym elementem w kształtowaniu polityki zdrowotnej mieszkańców miasta. Z wypowiedzi padających podczas posiedzenia widać, że wszyscy doskonale  to rozumieją. Uważa, że Prezydent i Rada nie powinni przy podejmowaniu decyzji wzorować się na propozycjach i danych podanych przez Przedsiębiorców. Dodała, że jest oburzona artykułami w prasie na ten temat, zwłaszcza stwierdzeniami, że miasto by się rozwinęło, Starówka by ożyła. Jej zdaniem  do tego, by Starówka ożyła, nie jest potrzebny alkohol. Będzie zmodernizowana hala targowa, powstaną kafejki i to spowoduje rozwój. Z toczącej się dyskusji Pan Prezydent wie, jakie jest stanowisko Komisji. Kończąc stwierdziła, że ona będzie przeciwna, bo jeszcze nikt na alkoholu nie zrobił majątku, a wszyscy Zdaja sobie sprawę z tego, jak ogromne są koszty społeczne. Rozumie, że Prezydent z wnioskiem wystąpić jest zobowiązany, Rada natomiast zajmie swoje stanowisko.

Pan Jan Kleczyński – radny zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że Prawo jest po stronie Prezydenta miasta i Rady. Podkreślił, że Rada na dany rok  uchwalała Program, pyta więc co takiego się stało, czy tak bardzo zmalała skala zjawisk patologicznych, by w tej chwili podnieść liczbę punktów sprzedaży. Skoro skala zjawisk nie spadła, a z otrzymanych badań wynika, że wzrosła. Należy więc zastanowić się nad tym. Podkreślił, że żaden sąd nie przychylałby się do Prezydenta.

Pan Jerzy Brzeziński - Prezydent Miasta zwrócił uwagę, że ta uchwała będzie integralna częścią  ŁPPiRPA oraz PS na 2009 rok.

Pan Jan Kleczyński – radny zabierając ponownie glos stwierdził, że będzie przeciwny podjęciu takiej uchwały i jeżeli uchwała taka zostanie podjęta, w myśl art. 101 ustawy o samorządzie gminnym będzie tę uchwałę skarżył. On bowiem nie dostrzega zjawisk, które mogłyby dopingować do tego, by zwiększyć liczbę punktów w gastronomi. 

 Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca zabierając głos w kwestii sprzedaży dobrych alkoholi w dobrych lokalach  zauważyła, że te lokale odwiedzają ludzie zamożni i to oni są dużym zagrożeniem dla społeczeństwa, wszyscy bowiem wiedzą jak dużo jest wypadków drogowych. Alkoholicy są zagrożeniem natomiast dla swoich rodzin.

Pan Jan Kleczyński - radny zabierając głos poprosił Prezydenta o informację, jaka jest w tej kwestii opinia MKRPA.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że pozytywna.

W związku z powyższym Komisja jednogłośnie - 4 głosami za, przyjęła wniosek, by Prezydent  przekazał Komisji opinię Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w tej sprawie.

 

Ad. 3

 

            Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta odnosząc się do wniosków Komisji dotyczących budżetu 2009 roku wyjaśnił, że nie ma możliwości przeskoczenia zasad wynikających z przepisów ustawowych.

Pan Jan Kleczyński- radny zabierając głos zwrócił uwagę, że większość osób są to ludzie starsi i nie stać ich na to, by wyłożyć pieniądze na remont elewacji budynku. Fundusz remontowy jest zbyt mały. Jest tam Wspólnota, która nie posiada własnego zarządu i zarząd nad tą substancją sprawuje MPGKiM.

 Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że jest to umowa cywilna, a więc zarządca wykonuje czynności administratora na życzenie  danego człowieka. Wspólnota ta podpisała z przedsiębiorstwem umowę. Odpowiadając Radnemu Kleczyńskiemu wyjaśnił, że stopień partycypacji wspólnoty w stosunku do udziału środków miasta wynika z kodeksu cywilnego. Proporcje są różne, następnie przytoczył zapisy z odpowiedzi.  Tych kwestii nie da się przeskoczyć. Szansą jest tylko możliwość skorzystania ze środków na rewitalizację, ale na chwile obecna województwo podlaskie takich środków nie ma, czemu nie wie. Dodał, że w przypadku tych budynków, gdzie wykorzystano  środki na rewitalizację, mieszkańcy zapłacili tylko 15% wartości.

Pan Jan Kleczyński- radny kontynuując wypowiedź zwrócił uwagę, że przez 3-4 lata na funduszu remontowym tych środków zbyt wiele nie ma. Prosi więc o wyjaśnienie, czy jest możliwość stworzenia jakiegoś wewnętrznego funduszu gwarancyjnego dla tych mieszkańców.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że taki Fundusz Poręczeń istnieje i można z niego korzystać. Należy jednak mieć świadomość, że kredyt trzeba spłacić. Dodał, że zna przypadki, gdzie  Wspólnoty takie kredyty zaciągnęły i spłaciły, musi być jednak jednomyślność.

Kontynuując wypowiedź dodał, że na wniosek Komisji Rodziny powstało wiele placów zabaw i cieszy to, że korzystają z nich dzieci.

Pan Jan Kleczyński - radny kontynuując zaproponował, by Komisja po wysłuchaniu wyjaśnień Prezydenta  odstąpiła od realizacji tego wniosku, ponieważ jest bezprzedmiotowy.

Komisja w wyniku głosowania - 4 głosami za, wycofała swój wniosek o zabezpieczenie kwoty na  poprawę infrastruktury w bloku przy ul. Pocztarskiej i Rządowej.

Zwróciła się również do Prezydenta z wnioskiem o przedłożenie informacji o możliwościach skorzystania  z Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca  kontynuując wyjaśniła Prezydentowi kwestie związane z realizacja zgłoszonego wniosku. Wyjaśniła, że wystarczy tam 11 przęseł, by zabezpieczyć  Przedszkole  o odgrodzić plac zabaw. W chwili obecnej plac zabaw jest zamykany. Prosi więc Pana Prezydenta o te 11 przęseł, które rozwiążą problem dostępu do placu zabaw i nikt nikomu nie będzie przeszkadzał. Dodatkowo rodzice proszą o zabawkę za 11 tys. zł.  Uważa, że gdy ten plac zabaw będzie odgrodzony, wówczas uda się to urządzenie tam zainstalować, miejsca jest tam dużo.  Jeszcze raz prosi więc, by Pan Prezydent zapisał w budżecie roku 2009 11 tys. zł na to urządzenie. Dodała, że w chwili obecnej Wspólnoty na to nie stać, ponieważ ocieplają bloki.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że zastanowi się nad tym i postara się znaleźć środki.

Dodał, odnosząc się do indywidualnego wniosku Pani Bandzul wyjaśnił, że w chwili obecnej  dyskutują na temat ul. Browarnej i Podleśnej, gorzej jest z ul. Piaski.

Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca  wyjaśniła, że złożyli pismo do Ministra Infrastruktury aby podtrzymał decyzję Wojewody, która jest pozytywna dla Miasta, a negatywna dla Wspólnoty.  Nie wie, czy będą odwoływać się czy nie, prosi Prezydenta o zabezpieczenie środków na projekt techniczny.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że w budżecie zapisane są duże pieniądze na odszkodowania przy projektach unijnych. W myśl ustawy miasto ma prawo złożyć jeden wniosek na drogę gminna i jeden na drogę powiatową.  Będzie to ul. Łąkowa i dokończenie Grobli Jednaczewskiej. Chcą również rozpocząć ul. Podleśna, Browarną i Piaski oraz Żabią.

Odpowiadając radnemu Kleczyńskiemu na zapytanie dot. dokończenie drugiej nitki Szosy Zambrowskiej wyjaśnił, że jest to droga krajowa, proponują właścicielom określone kwoty, niestety chcą oni milion zł. W myśl spec ustawy zostaną oni wywłaszczeni  i w ciągu roku jest szansa sprawę zakończyć.

Pani Wanda Mężyńska prosi o wyjaśnienie, kiedy planowana jest realizacja bloku komunalnego.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że trudno mu powiedzieć.

Pan Jan Kleczyński - radny zabierając głos stwierdził, że dobrze by było zastanowić się nad budynkiem socjalnym.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta wyjaśnił, że z dala jest od budynków socjalnych, przeciwny jest bowiem tworzeniu takich enklaw. Miasto nie posiada zbyt dużo budynków, co jest problemem, bo lista oczekujących wydłuża się. 

Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca  wracając do tematu jeszcze raz poprosiła Prezydenta, by wypowiedział się, czy w budżecie roku 2009 znajdzie 11 tys. zł na zakup tej zabawki.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta odpowiadając stwierdził, że sądzi, iż te pieniądze znajdzie w budżecie.

Pani Alicja Bandzul - Przewodnicząca  podziękowała Prezydentowi za przyjęcie wniosku w imieniu Komisji oraz rodziców  dzieci, które będą korzystały z tego urządzenia.

 

Ad. 4

 

            W sprawach różnych członkowie Komisji nie zgłosili problemów.

Na tym posiedzenie komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 16 sty 2009 11:54
  • Data opublikowania: piątek, 16 sty 2009 11:58
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:36
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej