Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 52 posiedzeniu w dniu 4 września 2009 roku

komisja realizowała następujący porządek dzienny:

1.    Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2009 roku – druk nr 615

 

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalne usługi opiekuńcze z wyłączeniem  specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia oraz opłat i trybu ich pobierania dla osób samotnych oraz na rzecz osób w rodzinie, odpłatności za pobyt w Klubie Seniora oraz zasad zwrotu wydatków za usługi opiekuńczo – lecznicze, pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i celowe - druk nr 612, 612 A

 

3.    Informacja o realizacji zespołu otwartych ogólnodostępnych stref rekreacji dziecięcej na terenie miasta /plac zabaw przy ul. Wojska Polskiego 161A, B, C, D

 

4.    Wyjazd do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Wojska Polskiego 161

 

5.    Sprawy różne

 

Ad. 1

 

Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2009 roku – druk nr 615

  

Głos w dyskusji w tym punkcie obrad zabrali:

  

            Radna Wanda Mężyńska zwróciła się do Pana Prezydenta z prośbą o przedstawienie informacji na temat funkcjonowania nowej bursy oraz przebiegu remontu basenu przy SP nr 10.

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził,  że nowa bursa na dzień dzisiejszy jest już w pełni zagospodarowana, ma nabór na ok. 100 miejsc, ale ta liczba ciągle się zmienia. Dodał, że kadra została już zatrudniona zgodnie z potrzebami. Ponadto wyjaśnił, że wykonany został bardzo duży remont pomieszczeń bursy. Bursę wyposażono w nowy sprzęt, odnowione zostały również izby mieszkalne po Domu Dziecka. W remont bursy bardzo mocno zaangażował się cały personel, by na dzień 1 września była ona gotowa na przyjęcie młodzieży. Dodał, że obecnie w Łomży jest tyle miejsc w bursach, że każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej znajdzie możliwość zakwaterowania. Następnie poinformował komisję, że oddany już został plac pod budowę boiska w rejonie tej bursy i SP nr 5, który będzie służył dzieciom i młodzieży z całej Łomżycy. Boisko zostanie oddane do użytku w miesiącu wrześniu lub październiku.

 

            Następnie radna Wanda Mężyńska zwróciła się do Dyrektora MOPS z prośbą o informację na temat realizacji programu, w którym uczestniczy bardzo dużo osób bezrobotnych pn: „Nowa droga do sukcesu”.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że program jeszcze jest w trakcie realizacji, zakończy się w listopadzie br. i dopiero wówczas będzie można mówić o efektach.

 

            Radna Wanda Mężyńska ponownie zabierając głos w dyskusji zwróciła się do Dyrektora MOPS z prośbą o informację na temat kryteriów dochodowych dotyczących przyznawania dodatków mieszkaniowych. Dodała, że coraz mniej budżet miasta na te dodatki wydaje pieniędzy, bo coraz mniej osób spełnia kryteria dochodowe.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że MOPS jest tylko i wyłącznie płatnikiem dodatków mieszkaniowych. Dodał, że z tego co się orientuje oprócz kryterium dochodowego przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego brany jest również metraż na jedną osobę. Ponadto wyjaśnił, że kryteria przyznawania dodatków są jednakowe dla wszystkich, tj. i dla mieszkańców zamieszkujących mieszkania komunalne i spółdzielcze. Różne kryteria obowiązują przy różnych rodzajach wypłacanych świadczeń. Najostrzejsze kryteria na dzień dzisiejszy są w opiece społecznej.

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad zaproponował, by w niedługim czasie zostało zwołane posiedzenie komisji poświęcone mieszkaniom socjalnym, komunalnym tzw. substandardowym, gdzie jest bardzo duża kubatura, a w związku z tym koszty użytkowania 1m2 są dwukrotnie wyższe niż w spółdzielniach – jednym z kryteriów, które wpływa na to czy dodatek się należy czy nie. Wniósł o zwołanie spotkania komisji w tej sprawie, by z Panem Stanisławskim komisja mogła dokładnie tę sferę omówić. Następnie wracając do sprawozdania z wykonania budżetu stwierdził, że zaniepokoił się bardzo niskim – 21% wskaźnikiem wykonania zadań w dziale 851 „Ochrona zdrowia”. Najbardziej zaniepokoiło go wykonanie zadań & 4170, gdzie ze 150tys.zł zaplanowanych środków wydatkowanych zostało zaledwie 570zł. Następnie odniósł się do wykonania zadań & 4700 „Szkolenia”, gdzie zaplanowano co prawda niewielką kwotę na ten cel, ale nie wykorzystano w I półroczu nic, a z tego co się orientuje na terenie miasta jest dużo osób zajmujących się tą problematyką i one chętnie na takie szkolenia by poszły. Uważa, że słaby przepływ informacji spowodował zerowe wykonanie tego zadania. Kończąc swoją wypowiedź poprosił Panią Teresę Morawską – Kierownika Oddziału Budżetu o wyjaśnienie przyczyn tak niskiego wykonania w/w zadań.

 

            Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu odnosząc się do szkoleń wyjaśniła, że takie szkolenia były organizowane, ale do miasta nie wpłynęło żadne skierowanie ani nie zgłosiły się żadne osoby chętne do uczestnictwa w nich. Wszystkie rachunki, które były, były opłacane. Dodała, że zawsze wykonanie budżetu za I półrocze jest tak niskie. Obecnie już idzie bardzo dużo przelewów, to wykonanie za cały rok zadań będzie się przedstawiało zupełnie inaczej.

 

Radny Jan Kleczyński odnosząc się do w/w wyjaśnień stwierdził, że jego zdaniem po stronie wewnętrznej wydziału, który tymi środkami dysponuje są jakieś zatory, które nie pozwalają tego lepiej spożytkować. Następnie zwrócił się do Dyrektora MOPS, który jest jednocześnie Przewodniczącym MKRPA z prośbą o odniesienie się do poruszonej przez niego kwestii.

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS, Przewodniczący MKRPA wyjaśnił, że na dzień dzisiejszy w związku z problemami zdrowotnymi pracowników ds. zdrowia i rozwiązywania problemów patologii społecznej, na dzień dzisiejszy członkowie MKRPA nie mają naliczonych ani wypłaconych wynagrodzeń. Dodał, że był jeden wyjazd na szkolenie w ramach MKRPA dla 9 osób, to zostanie rozliczone w terminie późniejszym i znajdzie się w wykonaniu budżetu za cały 2009 rok.

 

            Następnie radny Jan Kleczyński odniósł się do wykonania zadań w rozdziale 85202 „Domy pomocy społecznej”, poz. „na opłaty za pobyt pensjonariuszy w domach pomocy na terenie innych powiatów” – w kwocie 400tys.zł. Stwierdził następnie, że rozumie sytuacje, gdy osoba nie ma żadnej rodziny, nie posiada majątku, to wówczas miasto ponosi za nią opłatę za pobyt w takiej placówce. Następnie zwrócił się do Dyrektora MOPS z zapytaniem, czy ośrodek sprawdził dokładnie sytuację rodzinną i majątkową osób, które do DPS trafiają i miasto ponosi za nie odpłatność?

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS wyjaśnił, że zawsze przed umieszczeniem osoby w DPS jest przeprowadzane bardzo ścisły wywiad środowiskowy, podczas którego ustala się stan majątkowy danej osoby. Jeżeli więc zaistnieje sytuacja /jest kilka takich osób/, że rodzinę stać, to ośrodek wydaje tylko decyzję, a rodzina pokrywa pełen koszt pobytu osoby w DPS. Zapis, który przedstawił radny Jan Kleczyński dotyczy tych osób, które ze swoich zasobów /rent czy emerytur/ 75% środków przekazują na DPS, a resztę pokrywa miasto. Dodał, że jest to zadanie obowiązkowe miasta.

 

Radny Jan Kleczyński odnosząc się do w/w wyjaśnień stwierdził, że po wszystkich sygnałach, jakie otrzymuje ma trochę wątpliwości. Następnie zwrócił się do Dyrektora Jagielaka z zapytaniem, czy nie byłoby problemem, gdyby chciał zajrzeć do katalogu osób kierowanych do domów pomocy społecznej, za które miasto płaci w całości tym gminom, w których osoby z terenu Łomży przebywają.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że do katalogu można zajrzeć.

 

Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu uzupełniając wypowiedź Dyrektora MOPS stwierdziła, że jest kilka osób, których rodziny dopłacają określone kwoty do pobytu swoich członków rodzin. Opłaty te ustalane są na podstawie dochodu rodzin osób kierowanych do ośrodków. Dodała, że osób, za które miasto ponosi pełną odpłatność jest coraz więcej.

 

Radny Jan Kleczyński stwierdził, że chciałby mieć wgląd do dokumentów osób z Łomży kierowanych do ośrodków poza teren miasta, zobaczyć jak to wszystko wygląda.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że może Komisji przedstawić tylko listę osób, całości dokumentacji nie, bo zabrania tego ustawa o ochronie danych osobowych. Jest w tej sprawie wyrok NSA.

 

Następnie radny Jan Kleczyński zwrócił się do Pani Kierownik Oddziału Budżetu z zapytaniem, czy w br. nie ma takiej sytuacji, jaka miała miejsce w roku ubiegłym, że z działu 85212 „Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny” miasto musiało odprowadzać środki do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego?

 

Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu stwierdziła, że dziś miasto otrzymało korektę budżetu państwa, która przyznaną kwotę 13.200tys.zł zmniejszyła o 754tys.zł. Dodała, że wykonanie zadań z tego działu za I półrocze jest duże – 6.096tys.zł. Liczba zasiłków zmniejszyła się, każdy miesiąc będzie analizowany i jeśli zajdzie potrzeba, miasto wystąpi o uzupełnienie brakujących kwot.

 

Kolejno radny Jan Kleczyński poprosił Panią Kierownik Oddziału Budżetu o wyjaśnienie przyczyn niskiego – tylko na poziomie 29% wykonania zadań w dziale 853 rozdział 85311 „rehabilitacja zawodowa i społeczna”.

 

Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu stwierdziła, że z Boną, Zambrowem i Marianowem miasto ma podpisane porozumienia i zgodnie z nimi po upływie kwartału następuje rozliczenie zadań. W związku z tym w sprawozdaniu wykazane jest tylko wykonanie I kwartału.

 

Następnie głos w dyskusji zabrała radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji. Poprosiła o podanie kwoty zasiłku rodzinnego, jaki był wypłacany na koniec roku 2008 i jaka jest jego obecna wielkość.

 Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu stwierdziła, że w okresie od 1.09.2008r. do 31.10.2009r. zasiłek miesięczny wynosi:

1.    do ukończenia 5 roku życia dziecka – 48zł

2.    Powyżej 5 roku życia do lat 18 – 64zł

3.    Powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat – 68zł,

Natomiast w okresie od 1.11.2009r. do 31.10.2010r. zasiłek wynosić będzie miesięcznie:

1.    do ukończenia 5 roku życia dziecka – 68zł

2.    Powyżej 5 roku życia do lat 18 – 91zł

3.    Powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat – 98zł.

 

Następnie radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że do działów merytorycznie podległych komisji należy także zadanie pn.”Ośrodek Interwencji Kryzysowej”, do którego w dniu dzisiejszym komisja się uda. Dodała, że ze sprawozdania z wykonania budżetu za I półrocze br. wynika, że w 41,4% zadania ośrodka zostały wykonane czyli w normie. Kształtuje się to na poziomie roku 2008 więc sądzi, że do końca roku budżet ośrodek zrealizuje w pełni.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania sprawozdanie z realizacji budżetu miasta za I półrocze br. zaopiniowała pozytywnie 2 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się.

  

Ad. 2

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalne usługi opiekuńcze z wyłączeniem  specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia oraz opłat i trybu ich pobierania dla osób samotnych oraz na rzecz osób w rodzinie, odpłatności za pobyt w Klubie Seniora oraz zasad zwrotu wydatków za usługi opiekuńczo – lecznicze, pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i celowe - druk nr 612, 612 A

  

Na wstępie głos w tym temacie zabrał Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta, który stwierdził, że wraz z Dyrektorem Jagielakiem podjęli trud wyliczenia, jak po proponowanych podwyżkach będzie się kształtowała wysokość opłat za usługi świadczone przez MOPS w poszczególnych kategoriach. Następnie poprosił Pana Dyrektora Jagielaka o przedstawienie komisji tej informacji.

 Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS przedstawił komisji informację nt. opłat za usługi dla osób samotnych i w rodzinie w poszczególnych kategoriach zaszeregowania, uzależnionych od dochodu na członka rodziny – w załączeniu.

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z zapytanie, jak Pan Prezydent Brzeziński zapatruje się na to, by zakres wzrostu świadczeń od 1 stycznia 2010 trochę zmniejszyć?

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że ewentualnie można zejść z tej kwoty, ale w następnym roku trzeba będzie wrócić do tematu. Dodał, że w dyskusji radni twierdzą, że jednorazowo jest to duża podwyżka, więc zgadza się na jej zmniejszenie ale w realnej kwocie. Dodał, że nie przyjęcie w br. podwyżki 3zł spowoduje jednak, że w przyszłym roku sprawa podwyżki za usługi ponownie wróci pod obrady Rady.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos stwierdził, że tak jak komisja proponowała na poprzednim posiedzeniu – kwota 2zł za godzinę usługi byłaby odpowiednia.

 

Pan Prezydent Choiński oraz Pan Dyrektor Jagielak przyznali, że proponowana kwota 2zł podwyżki za godzinę usługi opiekuńczej na ten rok jest do przyjęcia.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że sprawa dotyczy bardzo delikatnej sfery i należy do tego podejść indywidualnie. W związku z tym zaproponowała, by nie spieszyć się z decyzją i zostawić to do następnej komisji. Wówczas Pan Dyrektor na piśmie przedstawi komisji wniosek zmniejszający podwyżkę z 3 na 2zł za godzinę usługi.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że przedstawi wniosek, który będzie już kierowany na sesję Rady, który uwzględni wnioski komisji.

 

Radny Jarosław Kozłowski zgłosił wniosek formalny o ustalenie wartości jednej godziny usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w wysokości 9zł.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając ponownie głos w tym punkcie obrad stwierdził, że Pan Dyrektor Jagielak udzielił komisji bardzo szczegółowej i merytorycznej informacji i jego zdaniem nie ma potrzeby przekładania opiniowania podwyżki na kolejne posiedzenie. Zaproponował zamknięcie dyskusji i przegłosowanie wniosku zgłoszonego przez radnego Jarosława Kozłowskiego.

 

W związku z powyższym radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Jarosława Kozłowskiego.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 2 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 1 wstrzymującym się.

 

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały.

 

W wyniku głosowania Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalne usługi opiekuńcze z wyłączeniem  specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia oraz opłat i trybu ich pobierania dla osób samotnych oraz na rzecz osób w rodzinie, odpłatności za pobyt w Klubie Seniora oraz zasad zwrotu wydatków za usługi opiekuńczo – lecznicze, pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i celowe - 2 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymującymi się, wraz z w/w, przyjętą przez komisję poprawką.

 

Ad. 3

 

Informacja o realizacji zespołu otwartych ogólnodostępnych stref rekreacji dziecięcej na terenie miasta /plac zabaw przy ul. Wojska Polskiego 161A, B, C, D

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta zabierając głos w tym temacie stwierdził, że na terenie o którym mowa funkcjonuje obecnie PP nr 8 oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Plac zabaw znajduje się na terenie ośrodka. Mieszkańcy bloków przy ul. Wojska Polskiego 161A, B, C, D zabiegają o utworzenie placu zabaw dla swoich dzieci. Dodał, że na dzień dzisiejszy dzieci z tego osiedla mogą korzystać z placu zabaw, który znajduje się na terenie ośrodka. Bramy placu zabaw są otwarte, jest regulamin korzystania z placu zabaw i wszystkie dzieci mają prawo na nim przebywać, bawić się. Następnie stwierdził, że Pan Artur Kułaga – Dyrektor MPGKiM ma za zadanie dokonanie analizy, gdzie należy usytuować na tym osiedlu dodatkowy plac zabaw. Prawdopodobnie plac zabaw mieszczący się obecnie na terenie ośrodka zostanie przeniesiony na teren między blokami, a plac dla ośrodka i PP nr 5 planuje  zrealizować w ramach dofinansowania ze środków unijnych. W założeniach do strategii rozwoju miasta na rok przyszły wpisane zostało zadanie „Zagospodarowanie placów zabaw przy przedszkolach” i urząd złoży projekt na te place do Marszałka, aby otrzymać 75% dofinansowania  do nich. Będzie to wspólny projekt na place dla wszystkich przedszkoli miejskich. Dodał, że jeśli to uda się wykonać, to PP nr 8 uzyska swój plac zabaw, a dla ośrodka trzeba będzie przygotować specjalistyczny plac zabaw, ale to zadanie ma w swojej jurysdykcji Pani Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że jest koncepcja przeniesienia z PP nr 5 placu zabaw na teren między blokami i postara się tę koncepcję zrealizować

 

Ad. 4

  

Sprawy różne

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad zwrócił się do Dyrektora Jagielaka z zapytaniem dotyczącym wniosku, który już kilka miesięcy temu złożył na jednym z posiedzeń komisji, aby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował zestawienie z ostatnich 10 lat dotyczące łomżyńskich rodzin, które dziedzicznie korzystają z opieki społecznej.

 

            Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że materiał jest przygotowywany, jest na ukończeniu i prawdopodobnie w przyszłym miesiącu wpłynie do komisji.

 

            Następnie  radny Jan Kleczyński stwierdził, że czuje się zaniepokojony wystąpieniem jednego z radnych podczas ostatniej sesji Rady, który sugerował, że jest już odpowiednia liczba radnych, którzy są w stanie przegłosować zwiększoną liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych – co więcej – są w stanie zliberalizować miejscowe prawo odnośnie wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. W związku z tym wniósł, aby komisja przekazała wszystkim radnym „Apel Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski na sierpień 2009” podpisany przez Przewodniczącego Zespołu, Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Dodał, że przekaże treść apelu Biskupa w Biurze Rady, które go powieli i przekaże całej Radzie.

 

            Komisja przez aklamację przyjęła wniosek radnego Jana Kleczyńskiego.

  

Ad. 5

  

Wyjazd do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Wojska Polskiego 161 w Łomży

  

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że bardzo dobrze się stało, że taki ośrodek w naszym mieście funkcjonuje, pełni on także funkcję hotelu. Dodała, że ośrodek posiada bardzo ładne pomieszczenia, bardzo dobre warunki.

 

Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS stwierdził, że ośrodek powstał po to, by pomóc i zapewnić opiekę matkom i dzieciom z tych rodzin, w których występuje przemoc. Dodał, że osoby trafiające do ośrodka przebywają w nim 3 miesiące, a w uzasadnionych wypadkach przedłuża się im pobyt do 6 miesięcy. W czasie pobytu w ośrodku z rodziną prowadzona jest praca terapeutyczna.

 

Pani Anna Maksymiuk – Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że była jego kierownikiem w momencie jak ośrodek w Łomży powstał, następnie sprawowała funkcję Dyrektora Domu Dziecka, a obecnie ponownie wygrała konkurs i jest Kierownikiem Ośrodka Interwencji Kryzysowej od 2 lipca br. Dodała, że jest w ośrodku zatrudniona na ½ etatu. W chwili obecnej w ośrodku nie przebywają żadni pensjonariusze, natomiast cały czas odbywa się w nim poradnictwo.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że Pani Anna Maksymiuk została zatrudniona zgodnie potrzebami ośrodka, po analizie jego zdań. Dodał, że jak widać w dniu dzisiejszym żadni pensjonariusze w ośrodku nie zamieszkują, odbywa się tylko praca związana z poradnictwem. Ponadto stwierdził, że zadań, jakie ośrodek ma do wykonania jest za mało na cały etat kierowniczy. Oprócz kierownika ośrodek zatrudnia pięciu innych pracowników. To są koszty.

 

Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że zatrudnienie tylko na ½ etatu Pani Anny Maksymiuk, która jest matką samotnie wychowującą dzieci jest dla tej Pani problemem.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji zwrócił się do Pana Prezydenta Choińskiego z prośbą, aby jeden z członków Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia był członkiem komisji konkursowej, opiniującej kandydatów na stanowisko nowego dyrektora Domu dziecka przy ul. Rybaki.

 

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym temacie zwróciła się do Pani Dyrektor Maksymiuk z następującymi pytaniami: jak wygląda sprawa zagospodaro-wania ośrodka, może Pani Kierownik ma jakieś innowacyjne pomysły, które pozwolą na zwiększenie obsady kadrowej, tj. na dopełnienie etatu Pani Kierownik do pełnego zatrudnienia, jak też, czy ma jakiś pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń ośrodka na czas, gdy nie ma w nim pensjonariuszy? Następnie stwierdziła, że dobrze się stało, że została poruszona sprawa Pani Kierownik Maksymiuk, bo uważa, że władze miasta powinny uszanować, jak też zagospodarować należycie osoby z takim potencjałem wiedzy i doświadczenia, jakie prezentuje Pani Anna Maksymiuk.

 

Następnie radny Jan Kleczyński zwrócił się do Pani Kierownik z prośbą o przedstawienie komisji zadań statutowych ośrodka.

 

Pani Anna Maksymiuk – Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej wyjaśniła, że najważniejsze zadania placówki, którą prowadzi to: pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, rozwiązywanie problemów w sytuacjach kryzysowych, pomoc przy pisaniu pism procesowych, zabezpieczenie przed eskalacją przemocy w pomieszczeniach ośrodka na określony czas. Dodała, że ponadto ośrodek pomaga osobom tu trafiającym w rozwiązywaniu wszelkich innych problemów, o które proszą – często są to nieporadności życiowe, nie radzenie sobie z dziećmi, pomoc osobom uzależnionym. Stwierdziła, że osoby trafiające do ośrodka to w większości osoby z rodzin patologicznych – alkoholowych, narkomanii, choroby psychiczne, itp. Dodała, że pracownicy ośrodka od  niedawna pełnią też rolę mediatorów. Dzięki temu działaniu już jest jeden sukces – jedna rodzina pogodziła się.

 

 Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając głos w dyskusji zwróciła się z prośbą do Dyrektora MOPS i Pani Kierownik OIK, by od strony ulicy Wojska Polskiego znalazł a się duża tablica informacyjna, że w tym budynku taki ośrodek się mieści.

 

Radny Jarosław Kozłowski zabierając głos w tym punkcie obrad zwrócił się do Prezydenta z zapytaniem, jak to jest, że strażnicy Straży Miejskiej Łomży nie wiedzą, gdzie mieści się ośrodek. Dodał, że dwóch strażników SMŁ nie potrafiło przywieźć członków komisji do ośrodka.

 

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że być może byli to strażnicy, którzy od niedawna są w Straży Miejskiej zatrudnieni, nie wie, nie może na to odpowiedzieć, należałoby tych panów o to zapytać. Następnie wyjaśnił, że niebawem otrzyma wynik analizy potrzeb kadrowych ośrodka, jakiej dokonają pracownicy działu kontroli UM. Jeśli analiza wykaże potrzebę zwiększenia obsady kadrowej, to to nastąpi.

 

Następnie Pani Anna Maksymiuk – Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej poinformowała Komisję, że ośrodek rozesłał do ościennych gmin informację, czy chciałyby pertraktować w kosztach, czy chcą z miastem zawrzeć porozumienie odnośnie umieszczania ich mieszkańców w tym ośrodku. Na dzień dzisiejszy gmina Piątnica i Szumowo odpowiedziały, że chętnie porozumienie takie podpiszą. Nowogród odmówił podpisania porozumienia, a z pozostałych gmin jeszcze odpowiedzi nie wpłynęły.  Następnie poinformowała komisję, że przez okres 3 lat funkcjonowania ośrodka, mieszkało w nim 18 rodzin, z czego w tym roku cztery rodziny – w tym jedna to osoba samotna i 3 rodziny. Jeśli chodzi o udzielane porady, to w I półroczu br. udzielono ich ponad 500. Dotyczyły one m.in.: udzielenia pomocy w skierowaniu i umówieniu dziecka na wizytę z terapeutą, udzielenia informacji nt. postępowania w sprawie o uzyskanie alimentów, wystąpienia o separację, itp.

  

Sprawy różne: - ciąg dalszy

  

            Radna Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji zabierając głos w tym punkcie obrad ponownie zwróciła się do Pana Prezydenta, Pana Dyrektora MOPS i Pani Kierownik OIK, by na budynku, w którym mieści się ośrodek, na jego części od strony głównej ulicy znalazła się tablica informacyjna ośrodka. Kolejno ponowiła prośbę do Prezydenta Choińskiego, by w konkursie na stanowisko Dyrektora Domu dziecka uwzględnił Panią Annę Maksymiuk – matkę samotnie wychowującą dzieci, by miała cały etat, jak też, aby do składu tej komisji konkursowej zaprosił jednego z członków Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 1 paź 2009 11:55
  • Data opublikowania: czwartek, 1 paź 2009 12:00
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:30
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej