Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 25 posiedzeniu w dniu 22 listopada 2012 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1.    Przyjęcie protokołu nr 24/2012 z poprzedniego posiedzenia

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2012 rok w działach merytorycznie podległych komisji

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

4.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2013 roku

5.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2013 rok

6.    Sprawy różne.

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 24/2012 z poprzedniego posiedzenia

 

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 24/2012 z poprzedniego posiedzenia i w wyniku głosowania przyjęła go 5 głosami za – jednogłośnie.

 

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2012 rok w działach merytorycznie podległych komisji – druki nr 426, 426A i 426/1

 

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie miasta w działach merytorycznie podległych komisji wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 21.XI.2012r. przedstawiła komisji Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukami nr 426, 426A i 426/1.

Komisja nie wniosła uwag i zapytań w tym punkcie obrad i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2012 rok, wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 21 listopada 2012r. w działach merytorycznie podległych komisji – zgodnie z drukami nr 426, 426A i 426/1.

 

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – druk nr 421, 421A

 

Komisja  po zapoznaniu się z wnioskiem Prezydenta Miasta jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały sprawie udzielenia dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – zgodnie z drukiem 421A.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2013 roku – druk nr 430, 430A

 

            Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia – zgodnie z drukiem nr 430 – w załączeniu do protokołu.

 

W dyskusji głos zabrali:

 

            Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w tym temacie podziękowała za przygotowanie informacji na temat dyżurów aptek w niedziele i święta. Jednocześnie zwróciła się z prośbą o zamieszczenie tej informacji wraz z uchwałą Rady Miejskiej w sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 roku.

 

            Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że wszystkie informacje o dyżurach aptek umieszczane są na stronie internetowej miasta, są ogólnie dostępne.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w  sprawie ustalenia dyżurów aptek w mieście Łomża w I półroczu 2013r. zgodnie z drukiem nr 430A.

 

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2013 rok – druk nr 413, 413A

 

            Wniosek w w/w sprawie przedstawiła Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta – zgodnie z drukiem nr 413 – w załączeniu do protokołu.

 

            Przewodnicząca obrad zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że zapoznała się z protokołem z konsultacji w sprawie programu, z którego wynika, że organizacje pozarządowe biorące udział w tym spotkaniu zgłosiły swoje uwagi i sugestie. Jedna z nich dotyczyła np. szerszej informacji na temat ogłaszanych konkursów. W związku z tym poprosiła o wyjaśnienie czy propozycje zgłoszone przez uczestników konsultacji zostały w omawianym programie przedstawione.

 

            Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu wyjaśniła, że pewne sugestie w Programie zostały zawarte. Dodała, że program jest publikowany na stronie internetowej miasta. Jest tam wiele informacji na temat samych organizacji pozarządowych, jak też kwot przyjętych w budżecie miasta na poszczególne dziedziny. Informacja podana w BIP jest bardzo szczegółowa i na bieżąco wszelkie dane są aktualizowane.

 

            Radna Bogumiła Olbryś zwróciła uwagę na fakt, że zarejestrowanych jest w Łomży ponad 100 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Niektóre z nich działają bardzo mało albo od całkiem. W związku z tym poprosiła o wyjaśnienie czy miasto ma wpływ na ich działalność?

 

            Pan Wawrzyniec Kłosiński – Wydział Kultury Promocji i Sportu wyjaśnił, że faktycznie ok. 60 z zarejestrowanych stowarzyszeń nie przejawia żadnej działalności, jednak miasto nie ma na to wpływu. Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe kierują się swoimi zasadami. To Zarząd stowarzyszenia czy organizacji kieruje działalnością i decyduje o jej działalności, czy też wyrejestrowaniu. Miasto może tylko inspirować organizacje i stowarzyszenia do działania i to czyni przesyłając np. informacje o organizowanych konkursach. Do udziału w nich zmusić nie może nikogo.

 

            Radny Andrzej Modzelewski poprosił o wyjaśnienie czy organizacje i stowarzyszenia zarejestrowane w innych gminach ale działające na rzecz miasta Łomży mogą się ubiegać o dotacje z naszego miasta?

 

            Pani Ewa Grygo wyjaśniła, że organizacja nie zarejestrowana w Łomży może otrzymać z miasta dofinansowanie pod warunkiem, że złoży dobrą ofertę konkursową, i wykaże się faktycznymi działaniami na rzecz miasta i jego mieszkańców.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie - zgodnie z drukiem nr 413A.

 

Ad. 6

Sprawy różne:

 

Radna Wanda Mężyńska zgłosiła wniosek formalny o zatrudnienia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży na cały lub pół etatu pracownika niezbędnego do wykonywania prac związanych z obsługą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego przy MOPS. Uzasadniając wniosek stwierdziła, że Obsługa Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego przy MOPS jest pracą wymagającą ogromnego zaangażowania i czasu, jaki należy poświęcić na organizację pracy grup roboczych, zawiadamianie członków Zespołu oraz analizę gromadzonych dokumentów.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła jednogłośnie – 6 głosami za, kierując go do Prezydenta Miasta.

 

Radny Andrzej Modzelewski poruszył problem Pana Grzegorza Świderskiego – niepełnosprawnego mieszkańca Łomży /osoba na wózku inwalidzkim/ dot. jego bardzo złej sytuacji mieszkaniowej. Stwierdził, że spotkał się z Panem Grzegorzem Świderskim w jego mieszkaniu i widział w jak strasznych warunkach ta osoba żyje. Dodał, że Pan Świderski poinformował go, że nie jest zadowolony z mieszkania, które proponuje mu miasto do zamieszkania. Osobiście uważa, że Pan Grzegorz Świderski powinien otrzymać większe mieszkanie niż jest mu proponowane – o pow. 23m2, w którym osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, jaka jest Pan Grzegorz, nie będzie miała możliwości poruszania się.

 

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do w/w problemu stwierdziła, że sytuacja mieszkaniowa Pana Grzegorza Świderskiego jest rzeczywiście bardzo trudna przede wszystkim w tego powodu, że w mieszkaniu brak jest łazienki. Dodała, że Pan Grzegorz nie znajduje się na liście przydziału mieszkań socjalnych, na której znajdują się cztery rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w tym dwie rodziny z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Wyjaśniła, że zgodnie z obowiązującym prawem jeśli w Łomży znajdzie się wolne większe mieszkanie komunalne, Prezydent Miasta skieruje do niego bardziej liczne rodziny, tj. 3-4 osobowe. Pan Grzegorz Świderski jest osobą samotną, a oferowane mu mieszkanie zostanie przez miasto wyremontowane, dostosowane przy pomocy środków z PFRON do korzystania przez osobę niepełnosprawną, tj. zostanie wykonany podjazd, itp. Pan Świderski mieszka obecnie w szesnastometrowym mieszkaniu bez łazienki, a oferowane jest mu mieszkanie o metrażu 23m2 z łazienką. Uważa więc, że na chwilę obecną, na obecne możliwości miasta oferowane mieszkanie Pan Grzegorz Świderski powinien przyjąć. Jeśli sytuacja się zmieni, będą nowe mieszkania komunalne, czy pozyskane zostaną z odzysku, a osoby znajdujące się na liście przydziału mieszkań również już mieszkania otrzymają, będzie możliwa zmiana warunków na lepsze Pana Grzegorza. Na chwilę obecną miasto oferuje takie mieszkanie, jakie ma do dyspozycji.

 

Więcej spraw w tym punkcie obrad komisja nie zgłosiła.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

 

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 4 gru 2012 07:38
  • Data opublikowania: wtorek, 4 gru 2012 07:40
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej