Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

UCHWAŁA NR 176/XXVIII/08

z dnia: z dnia 23 kwietnia 2008 r.
w sprawie: zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łomża
Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 roku Nr 236, poz. 2008, zm. Dz.U. Nr 180, poz. 1495, Dz.U. z 2006 roku Nr 144, poz. 1042) oraz po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, uchwala się co następuje:
§ 1. W uchwale Nr 413/LXIV/06 z dnia 26 kwietnia 2006 roku w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie miasta Łomża opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego Nr 159, poz. 1472 wprowadza się następujące zmiany:
1. § 11 otrzymuje brzmienie:
„§ 11 Zasady rozliczania usług w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi i nieczystościami ciekłymi.
1. Określa się następujące zasady rozmieszczania pojemników na odpady komunalne na nieruchomościach:
1) ilość pojemników znajdujących się na danej nieruchomości powinna być ustalona z uwzglednieniem iloczynu ilości osób zamieszkujących na terenie nieruchomości oraz średniej ilości odpadów wytwarzanych na nieruchomości zgodnie z ust.2 pkt. 1.
2) na nieruchomościach obejmujących budynki wielomieszkaniowe, biurowe, szpitalne lub inne służące przebywaniu większej liczby osób łączna objętość pojemników może się różnić o 1/10 w stosunku do objętości wyliczonej zgodnie z zasadami określonymi w pkt.1.
2. Przyjmuje się następujące wskaźniki wytwarzania nieczystości:
1) Średnie ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych oraz innych źródłach przez jedną osobę w ciągu 2 tygodni:
a) 35 l - jako ilość podstawową w gospodarstwach domowych,
b) 25 l- jako ilość podstawową w gospodarstwach domowych prowadzących selektywną zbiórkę odpadów,
c) 2 l - na każdą z osób przebywającą na terenie szkoły każdego typu,
d) 5 l - na każdą z osób przebywających na terenie przedszkoli lub żłobków,
e) 12 l - na jedno łóżko (lub miejsce) w szpitalach, internatach i innych obiektach użyteczności publicznej,
f) 4 l - na każdego pracownika zatrudnionego w obiekcie biurowym.
2) Ilości wytwarzanych nieczystości płynnych ustala się na podstawie zużycia wody według wskazań wodomierza, a w przypadku jego braku – w oparciu o normy zużycia wody określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14.01.2002. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U. Nr 8, poz. 70).
3) Powyższe wskaźniki służą do ustalenia wysokości obciążenia właściciela nieruchomości za przejęcie przez gminę w trybie wykonania zastępczego, obowiązku odbierania odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, w przypadku braku udokumentowania ponoszenia przez niego opłat związanych z odbiorem i utylizacją odpadów.”

2. § 14 otrzymuje brzmienie:
㤠14
1. Usuwanie odpadów z posesji i opróżnianie zbiorników bezodpływowych odbywa się na zasadach określonych w umowach zawartych z jednostkami wywozowymi.
2. Częstotliwość wywozu odpadów powinna gwarantować utrzymanie właściwego stanu sanitarno – higienicznego i estetykę nieruchomości.
3. Wywóz nieczystości powinien następować z częstotliwością:
1) odpady komunalne:
a) w budownictwie jednorodzinnym – w miarę potrzeb , jednak nie rzadziej niż co 14 dni z wyjątkiem ppkt. c),
b) w budownictwie wielorodzinnym – w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 7 dni,
c) dla gospodarstw domowych jedno i dwuosobowych, dopuszcza się wywóz odpadów 1 raz w miesiącu pod warunkiem, że prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów,
d) inne tereny – w miarę potrzeb.
2) nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości z częstotliwością gwarantującą niedopuszczenie do przepełnienia zbiorników oraz zanieczyszczenia powierzchni ziemi i wód gruntowych.
4. Właściciele nieruchomości są zobowiązani zapewnić pracownikom jednostek wywozowych dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbiór odpadów, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażenia na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów.Powyższe obowiązki dotyczą także dostępu do urządzeń służących do gromadzenia nieczystości ciekłych.”

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Łomża.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący
Rady Miejskiej Łomży
Wiesław Tadeusz Grzymała
  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: czwartek, 24 kwi 2008 14:27
  • Opublikował(a): Śleszyńska Dorota
  • Zaakceptował(a): Śleszyńska Dorota
  • Artykuł był czytany: 1774 razy