Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Zarządzenie Nr 130/05

z dnia: 22 sierpnia
w sprawie: ustanowienia Kodeksu Etyki Pracowników Samorządowych Urzędu Miejskiego w Łomży
KODEKS ETYKI PRACOWNIKÓW
SAMORZĄDOWYCH URZĘDU MIEJSKIEGO W ŁOMŻY


Rozdział I
Zasady ogólne

§ 1

1.Kodeks wyznacza zasady postępowania pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Łomży w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych.
2. Zasady określone w Kodeksie winny być stosowane przez wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży posiadających status pracownika samorządowego zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych.
3. Pracownik samorządowy traktuje pracę jako służbę publiczną, na zajmowanym stanowisku służy państwu i społecznościom lokalnym, przestrzega porządku prawnego i wykonuje powierzone mu zadania.
4. Pracownik samorządowy obowiązany jest przestrzegać norm prawnych, etycznych i moralnych, w tym zawartych w niniejszym Kodeksie.
5. Normy niniejszego Kodeksu narusza pracownik samorządowy, który wskutek postępowania, zarówno w miejscu pracy jak i poza nim ryzykuje utratą zaufania niezbędnego przy wykonywaniu zadań publicznych.
Rozdział II
Zasady postępowania

§ 2

1. Pracownik samorządowy obowiązany jest dbać o wykonywanie zadań publicznych oraz środki publiczne z uwzględnieniem interesów państwa oraz indywidualnych interesów obywateli.
2. Pracownik samorządowy powinien przy wykonywaniu swoich obowiązków w szczególności przestrzegać i stosować następujące zasady:
- praworządności
- bezstronności i bezinteresowności
- obiektywizmu
- uczciwości i rzetelności
- odpowiedzialności
- jawności postępowania
- dbałości o dobre imię urzędu i pracowników samorządowych
- godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim
- uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwładnymi i współpracownikami


Rozdział III
Wykonywanie zadań

§ 3

1. Służba publiczna opiera się na zaufaniu publicznym i wymaga od pracowników samorządowych poszanowania Konstytucji i prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty. Obywatele oczekują od pracowników samorządowych wysokich standardów etycznych zachowań.
2. Pracownik samorządowy pełni urząd w ramach prawa i działa zgodnie z prawem, podejmowane przez niego rozstrzygnięcia i decyzje posiadają podstawę prawną, ich treść jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, zawiera uzasadnienie oraz informację o możliwościach złożenia odwołania.
3. W toku podejmowania decyzji pracownik samorządowy uwzględnia wszystkie istotne czynniki, przypisuje każdemu z nich należne mu znaczenie, nie uwzględnia żadnych okoliczności nie należących do sprawy.
4. Pracownik samorządowy załatwia sprawy niezwłocznie, zgodnie z przepisami określającymi terminy załatwiania spraw.

§ 4

1. Pracownik samorządowy winien wykonywać swoje obowiązki bezstronnie i bezinteresownie.
2. Pracownik samorządowy nie podejmuje żadnych prac ani zajęć pozostających w sprzeczności z jego obowiązkami pracowniczymi.
3. Pracownik samorządowy nie uczestniczy w podejmowanu rozstrzygnięć oraz tych czynności lub opiniowaniu w sprawach, w których ma bezpośredni lub pośredni intreres osobisty.
4. Pracownik samorządowy pełniąc swoje obowiązki kieruje się interesem publicznym i nie czerpie korzyści materialnych ani osobistych z tego tytułu, a także nie działa w prywatnym interesie osób lub grup osób.
5. Pracownik samorządowy nie ulega wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
6. Pracownik samorządowy nie może czynić użytku z uprzywilejowanego dostępu do informacji.
§ 5

1. Pracownik samorządowy nie dopuszcza do powstania konfliktów interesów między interesem publicznym a prywatnym. W przypadku powstania sprzeczności interesów, pracownik samorządowy obowiązany jest kierować się przepisami prawa, w razie braku normy prawnej – zasadą sprawiedliwości i interesu publicznego
2. Pracownik samorządowy wypełnia polecenia przełożonego, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem.
3. Pracownik samorządowy obowiązany jest do zachowania uprzejmości, życzliwości, lojalności w kontaktach ze zwierzchnikami, podwładnymi, współpracownikami i w kontaktach z obywatelami oraz do zachowania się z godnością.
4. Pracownik samorządowy nie angażuje się w działania, które zagrażają prawidłowemu wypełnianiu obowiązków służbowych lub wpływają negatywnie na obiektywizm podejmowanych decyzji.



§ 6

1. Pracownik samorządowy ponosi odpowiedzialność za własne działania.
2. Pracownik samorządowy ujawnia próby marnotrastwa, defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji odpowiednim instytucjom lub organom.
3. Pracownik samorządowy zgłasza wątpliwości dotyczące celowości lub legalności podejmowanych w Urzędzie decyzji przełożonemu, a w przypadku braku reakcji, odpowiednim organom.
§ 7

1.Pracownik samorządowy udostępnia zainteresowanym informacje i dokumenty
dotyczące ich spraw zgodnie z zasadami określonymi w ustawach.
2. Pracownik samorządowy obowiązany jest do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej w zakresie przewidzianym przez prawo.

§ 8

1. Pracownik samorządowy jest zatrudniany, wynagradzany i awansowany w oparciu o przesłanki merytoryczne: kwalifikacje i umiejętności zawodowe.
2. Pracownik samorządowy rozwija swoje kwalifikacje zawodowe i pogłębia wiedzę potrzebną do wykonywania swoich obowiązków.
3. Pracownik samorządowy udziela obiektywnych, zgodnych z najlepszą wolą i wiedzą porad i opinii zwierzchnikom, wyłącznie z oceną legalności i celowości ich działania.

§ 9

1.W kontaktach z obywatelami pracownik samorządowy zachowuje się uprzejmie, jest
pomocny, udziela odpowiedzi na skierowane do niego pytania wyczerpująco i dokładnie.
2. Pracownik samorządowy dba o dobre stosunki międzyludzkie, przestrzega zasad
poprawnego zachowania, właściwych człowiekowi o wysokiej kulturze osobistej.


Rozdział IV
Odpowiedzialność dyscyplinarna i porządkowa.

§ 10

Pracownik samorządowy za nieprzestrzeganie niniejszego Kodeksu ponosi odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.


Rozdział V
Postanowienia końcowe.

§ 11

1. Pracownik samorządowy zobowiązany jest przestrzegać zapisów Kodeksu i kierować się jego zasadami.
2. Naczelnicy wydziałów i kierownicy biur Urzędu Miejskiego w Łomży upowszechniają zasady zawarte w Kodeksie wśród podległych im pracowników.
3. Oświadczenie o zapoznaniu się pracownika z niniejszym Kodeksem powinno być dołączone do akt osobowych.
4. Zmiana Kodeksu może nastąpić w drodze Zarządzenia Prezydenta Miasta Łomża.


§ 12

1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.










  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: poniedziałek, 22 sie 2005 14:46
  • Opublikował(a): Aldona Zientalska
  • Zaakceptował(a): Aldona Zientalska
  • Artykuł był czytany: 2536 razy
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej