Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół nr 21/13 z dnia 21 marca 2013 r.

Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom przewodniczyła Pani Alicja Agata Gołaszewska – Przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która po zapoznaniu się z listą obecności i stwierdzeniu quorum przedstawiła porządek obrad (w załączeniu). Poprosiła o uwagi do zaproponowanego porządku. Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 4 głosami za – jednogłośnie, przyjęła następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 21/13 z dnia 21 marca 2013 r. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Łomża”. 3. Analiza działalności Straży Miejskiej w Łomży pod kątem zasadności funkcjonowania tej jednostki w mieście – druk nr 491. 4. Sprawy różne.

Ad. 1

 

            Przewodnicząca Komisji poprosiła o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

            Członkowie Komisji nie wnieśli uwag i w wyniku głosowania 4 głosami za – jednogłośnie,  przyjęli protokół nr 20/13 z dnia 19 lutego  2013 roku.

 

Ad. 2

 

            Przewodnicząca Komisji otworzyła dyskusję na temat projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Łomża” ( w załączeniu).  Odnosząc się do zapisów programu pkt 4 ppkt 4 (str.3) poprosiła o wyjaśnienie w jakiej sposób miasto ma zamiar to robić. 

            Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że miasto przekazuje schronisku spore kwoty, mogłoby przeznaczyć niewielkie pieniądze na realizację tego zadania w formie plakatów lub ogłoszeń i zachęcić mieszkańców do opieki nad bezdomnymi psami. Obawia się, że zachęty finansowe nie do końca mogłyby mieć decydujące znaczenie w podejmowaniu takiej decyzji.

            Przewodnicząca Komisji przypomniała, że radni przegłosowali 30 tys. zł na przeprowadzenie akcji „Sprzątaj po swoim psie”. Uważa, że można dorzucić ten temat np. „sprzątaj po swoim pupilu” plus „weźmiesz psa ze schroniska będziesz zwolniony z opłaty za psa”. Zwróciła następnie uwagę, że opinia Powiatowego Lekarza Weterynarii jest negatywna, ponieważ projekt programu zawiera dużo niedociągnięć. Uważa, że dopóki radni nie otrzymają poprawionego programu, który uwzględni uwagi lekarza weterynarii, nie powinni głosować nad projektem uchwały.

            Radny Maciej Głaz stwierdził, że Komisja otrzymuje materiał niepoprawiony i nie wie, czy dyskusja nad takim materiałem jest zasadna. Nie rolą  radnych jest  poprawianie materiału. Komisja może wnieść uwagi i zatwierdzić projekt programu. Odnośnie schroniska stwierdził, że pieniądze przekazywane schronisku nie są spore, jak wyraził się Prezydent Dobosz. Pieniądze są wystarczające, ponieważ pracownicy schroniska radzą sobie, ale tylko dzięki własnej pracy i własnemu zaangażowaniu pozyskując sponsorów. Uważa, że pomysł Przewodniczącej Komisji odnośnie połączenia akcji jest bardzo dobry, ponieważ schronisko ma skromne środki finansowe.

            Andrzej Karwowski – Naczelnik GKO wyjaśnił, że wszystkie uwagi lekarza weterynarii zostały uwzględnione w programie. Zmiany zostały  wprowadzone w programie stosownie do zaleceń lekarza weterynarii. Dodał, że obowiązkiem miasta jest zasięgnięcie opinii lekarza, ale opinia ta  nie jest wiążąca i nie ma obowiązku jej uwzględnienia.

            Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że po naniesieniu poprawek powinna być  opinia lekarza weterynarii, czyli materiał z poprawkami powinien ponownie trafić do lekarza wet. i po uzyskaniu  opinii być przedłożony radnym.

            Beniamin Dobosz – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że zostanie załączona informacja, że uwagi lekarza weterynarii zostały uwzględnione w treści programu.

            Przewodnicząca zamknęła dyskusje i poddała projekt uchwały pod głosowanie. Komisja w  wyniku głosowania 2 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała pozytywnie  projekt uchwały zgodnie z drukiem nr  491 A.

 

Ad. 3

 

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej  przedstawił  analizę funkcjonowania Straży Miejskiej w Łomży (w załączeniu).

            Przewodnicząca Komisji otworzyła dyskusję. Poprosiła o wyjaśnienie jaka jest obsada etatowa straży miejskiej i jak to wygląda w stosunku do miast podobnej wielkości.

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej  wyjaśnił, że przelicznik funkcjonariuszy straży miejskiej to 1 funkcjonariusz na określoną ilość mieszkańców. Generalnie przyjmuje się ok. 3 tys. mieszkańców na 1 funkcjonariusza. W chwili obecnej w Łomży  przelicznik ten wynosi 4.900 mieszkańców na 1 strażnika. Każda straż funkcjonuje we własnym systemie, jest jednostką samorządową, a jej funkcjonowanie określają możliwości finansowe samorządu i potrzeby. Dodał, że obsada etatowa straży miejskiej w ciągu ostatnich 6 lat zwiększyła się o 3 etaty, a wcześniej było 10 strażników i 1 osoba w ramach obsługi administracyjnej. Przypomniał, że planowane było zwiększenie o 5 etatów. Zrezygnował z dwóch etatów i przyszedł kryzys.

            Radny Konrad Haponik poprosił o informację dot. wyegzekwowania kwoty z tytułu wykroczeń i postępowań w 2012 roku. Poprosił również o podanie całkowitego kosztu utrzymania straży miejskiej w skali roku oraz odpowiedź na pytanie, czy gdyby nie było straży miejskiej to wszystkie zadania  przypisane straży, zdaniem Komendanta SM,  byłyby realizowane przez policję. Stwierdził, że wg niego straż miejska jest potrzebna w mieście.

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej  wyjaśnił, że ściągalność kształtuje się na poziomie 80 %. Stwierdził, że nie jest w stanie dokładnie podać kosztu utrzymania straży miejskiej, ale uważa, że jest to kwota ponad 300 tys. zł. Policja ma szerszy zakres uprawnień, ale policja wielu tych zadań nie mogłaby i nie chciałaby robić. Dodał, że Łomży nie stać na to,  żeby zrezygnować ze straży miejskiej.

            Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę, że Komisja rozpatruje analizę zasadności funkcjonowania Straży Miejskiej i jeżeli zauważymy, a w tym kierunku zmierza dyskusja, że nie powinniśmy likwidować  straży miejskiej, ponieważ policja nie jest w stanie przejąć wszystkich obowiązków straży, to Straż Miejska na tych zasadach, na jakich działa w chwili obecnej nie jest w stanie spełniać  oczekiwań mieszkańców. Dodała, że oczekiwałaby od członków Komisji pewnych wniosków, które przegłosowane na sesji Rady Miejskiej pozwolą na usprawnienie funkcjonowania SM w Łomży. Czy przy tej liczbie funkcjonariuszy, wg Komendanta Straży, funkcjonowanie straży jest optymalne. Czy zwiększenie obsady etatowej o 2-3 etaty usprawniłoby to funkcjonowanie. Ponadto zwróciła uwagę na osoby siedzące i śpiące w głównym holu Urzędu Miejskiego. Uważa, że w stosunku do tych osób Komendant Straży Miejskiej musi podjąć drastyczne kroki. Komisja Bezpieczeństwa nie może tego pominąć. Trzeba coś z tą sytuacją zrobić. Również należy podjąć działania w stosunku do osób stojących przy ul. Pocztarskiej, którzy przenieśli się spod filarów, a którzy piją alkohol.

            Bogdan Rutkowski – Komendant Straży Miejskiej   stwierdził, że to co można zrobić jest robione. Problemem w mieście jest brak izby wytrzeźwień, a policja odmawia przyjęcia pijanej osoby. Skończyło się też wystawianie mandatów, które jest nieściągalny. Przygotowywane są wnioski do sądu, ale to trwa.

            Radny Mariusz Chrzanowski stwierdził, że każdy z radnych powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy straż miejska w Łomży jest potrzebna. Gdybyśmy zlikwidowali straż miejską, to musielibyśmy ją czymś zastąpić. Straż Miejska ma zadania, które nie mogą być realizowane przez inne  jednostki. Temat Straży Miejskiej jest bardzo medialny i łatwo wychwytywany przez mieszkańców. Wizerunek Straży Miejskiej w mieście nie jest pozytywny. Gdybyśmy przeprowadzili konsultację, na pewno okazałoby się, że mieszkańcy byliby za likwidacją Straży Miejskiej. Jesteśmy jednak radnymi tego miasta i musimy być za to miasto odpowiedzialni i musimy podejmować rozsądne decyzje. Osobiście nie zagłosuje za likwidacją Straży Miejskiej. Należy przyglądać się Straży Miejskiej i wspomagać jej działania.

            Przewodnicząca Komisji zamknęła dyskusję. Poinformowała, że dalsza część dyskusji, która zakończy się stanowiskiem Komisji w sprawie zasadności funkcjonowania Straży Miejskiej w Łomży, odbędzie się na posiedzeniu przed sesją w dniu 27 marca. br o godz. 9.00.

 

Ad. 4

 

            Nie zgłoszono

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodnicząca zamknęła posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 16 kwi 2013 08:01
  • Data opublikowania: wtorek, 16 kwi 2013 08:03
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej