Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Protokół 10 z dnia 28 września 2015 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

  1. Przyjęcie protokołu nr 9/15 z dnia 25 sierpnia 2015 roku
  2. Informacja z realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej za I półrocze 2015r. – druk nr 191
  3. Ocena realizacji budżetu miasta za I półrocze 2015 roku - druk nr 169
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcie Założeń Polityki Społeczno–Gospodarczej Miasta Łomża na rok 2016 – druk nr 195, 195A
  5. Informacja z działań podjętych przez Prezydenta Miasta w ramach promocji turystycznej miasta - druk nr 197
  6. Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 9/15 z dnia 25 sierpnia 2015 roku

 

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 9/15 z poprzedniego posiedzenia. W wyniku głosowania komisja protokół przyjęła.

 

Ad. 2

Informacja z realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej za I półrocze 2015r. – druk nr 191

 

            Informację z realizacji w/w Programu przedstawiła Komisji Pani Anna Bigiej – inspektor ds. patologii społecznych Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, zgodnie z drukiem nr 191 – w załączeniu do protokołu.

            Radny Adam Zwierzyński poprosił o wyjaśnienie czy środki nie wykorzystane w br. na profilaktykę można przeznaczyć na inne cele, na inne zadania.

            Pani Anna Bigiej wyjaśniła, że środków na inne cele przeznaczyć nie można. Te środki muszą być wykorzystane na zadania z obszaru profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i patologii społecznych.

            Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski przytoczył zapis § 8 pkt. 1 Rocznego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2015 rok, który mówi, że: na zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz patologii społecznej przeznacza się kwotę 43tys., na zadania z zakresu portu – 815.417zł. Dodał, że z przedłożonej informacji o realizacji ŁPPiRPA za I półrocze br. wynika, że w tym roku na działalność klubów sportowych przekazano kwotę ok. 131tys.zł. W roku 2014 na kluby sportowe miasto przekazało kwotę 239.150zł. Ponadto stwierdził, że w ubiegłym roku na sport łącznie z programami profilaktycznymi miasto wydatkowało ponad milion zł. W tym roku środki na sport i zostały pomniejszone o 100tys.zł. Z profilaktyki w tym roku została kwota ok. 200tys.zł. i nie ma szans by w tym roku została wydatkowana. W związku z powyższym poprosił Panią Prezydent o wyjaśnienie czy jest możliwe przekazanie na sport kwoty 100tys.zł jeszcze w tym roku ze środków pozostałych z profilaktyki i czy Komisja Sportu jako komisja reprezentująca środowisko sportowe będzie uczestniczyła w podziale tych środków. Ponadto poprosił o wyjaśnienie czy kwota 100tys.zł zasili nową pulę środków na sport czy spowoduje,, że Prezydent o 100tys.zł mniej zaproponuje na zadania sportowe w budżecie roku 2016.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że środków z profilaktyki nie można wydatkować na inne cele, o czym na początku posiedzenie mówiła Pani Anna Bigiej. Środki niewykorzystane w br. zasilą pulę środków na profilaktykę na rok 2016.

            Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta uzupełniając wypowiedź Prezydent Muzyk stwierdziła, że środki pozostałe z profilaktyki z tego roku zwiększą wydatki na profilaktykę w roku 2016. Środki te nie mogą pomniejszyć dotacji Prezydenta Miasta na ten cel. Ta kwota powiększy budżet zadań profilaktycznych na 2016 rok. Dodała, że wszelkie zmiany związane z budżetem zadań profilaktycznych muszą się znaleźć w uchwale Rady, nie tylko w jej załączniku. RIO bardzo tego pilnuje i kontroluje.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta dodała, że kwoty na zadania w ramach ŁPPiRPA to planowane dochody z tzw. „korkowego”. Nie da się przewidzieć do końca ile tych środków w tym roku spłynie i jaką kwotę można na podstawie tegorocznych wpływów przewidzieć na rok 2016. Natomiast jeśli chodzi o środki niewydatkowane w roku 2015, to wchodzą one w nadwyżkę budżetową i zwiększą pulę środków na profilaktykę na rok 2016.

Następnie Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski zwrócił się do Pani Prezydent z zapytaniem jakie miasto ma zamierzenia na rok 2016 jeśli chodzi o kluby sportowe, tj. zwiększenie dofinansowania klubów sportowych w ramach programów profilaktycznych, w związku z niewykorzystaniem środków na ten cel w roku 2015.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że na pytanie Przewodniczącego obrad odpowie pytaniem – czy luby sportowe zamierzają pisać takie projekty, które będą rzeczywiście projektami profilaktycznymi. Władze miasta nie mają zamierzeń związanych z poszczególnymi podmiotami, organizacjami pozarządowymi czy klubami sportowymi. Władze miasta mają zamierzenie, by w sposób zgodny z prawem realizować założenia, o których wyraźnie mówi rozporządzenie. Rozporządzenie jest jednoznaczne. Nie wskazuje wyraźnie kto ma być realizatorem programu, ale jednoznacznie wskazuje jakie zadania w programie, do którego przystępuje dany podmiot mają być realizowane w zakresie profilaktyki. Dodała, że kilka miesięcy temu odbyło się szkolenie na temat programów profilaktycznych. Jeśli zajdzie potrzeba i będą chętni, władze miasta wygospodarują jeszcze trochę środków na zorganizowanie jeszcze jednego takiego szkolenia, na którym wykładowcami będą specjaliści z PARPA. Komisja opiniująca projekty programów nie odstąpi od kryteriów. Pozytywnie opiniować będzie tylko dobre programy profilaktyczne, bo jeżeli przyjdą kary za dofinansowywanie złych, niezgodnych z przepisami programów profilaktycznych, to z tego rozliczany będzie Prezydent Miasta, a nie komisja opiniująca. Zapewniła, że każdy klub otrzyma dofinansowanie z profilaktyki ale pod jednym warunkiem, że napisze dobry program profilaktyczny, zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Dodała, że programy, które były do tej pory składane były to programy sportowe, a nie profilaktyczne. W wielu z nich zajęcia z psychologiem czy innym specjalistą od profilaktyki były znikome.

Radny Zbigniew Prosiński odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk stwierdził, że nie należy popadać w skrajności. Uważa, że odciągnięcie młodzieży od zajęć typu „zaglądanie pod kapsel” jest już profilaktyką. Ściągnięcie dzieci i młodzieży na boisko, danie im alternatywy na spędzenie wolnego czasu już samo w sobie jest profilaktyką.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że nie może się zgodzić z wypowiedzią radnego. Przepisy jasno określają jaki program jest programem profilaktycznym, jakie wymogi musi spełniać. Ponownie zaproponowała udział radnych i przedstawicieli klubów w szkoleniu na temat pisania dobrych programów profilaktycznych. Stwierdziła, że jeśli znajdą się osoby chętne, takie szkolenie zostanie zorganizowane. Osobami szkolącymi będą specjaliści z PARPA.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że zgodnie z planem pracy komisji w miesiącu październiku odbędzie się debata na temat sportu w mieście. Na spotkanie to zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich klubów sportowych z Łomży. Uważa, że debata będzie właściwym miejscem do rozmowy na temat programów profilaktycznych. Następnie stwierdził, że nie chodzi o sport wyczynowy, a o wsparcie, dofinansowanie sportu dzieci i młodzieży – zajęć uczniowskich klubów sportowych, w których zajęciach uczestniczyć może każdy uczeń szkoły.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że z toczącej się dyskusji wynika, że bardzo ważne są zajęcia pozalekcyjne w szkołach, w tym sportowe. Bardzo chciałaby te zajęcia wzmocnić, zwiększyć ich ilość. Temat przedyskutuje z dyrektorami placówek oświatowych.

Radny Łukasz Kacprowski zwrócił się do Prezydent Muzyk z zapytaniem na jakiej podstawie udziela miasto dotacji klubom i stowarzyszeniom sportowym. Dodał, że pyta o tę sprawę, ponieważ są w mieście kluby i stowarzyszenia, które skupiają ogromną liczbę dzieci i uczniów i otrzymują małe wsparcie finansowe, a niektóre mało liczne otrzymują dużo środków. Nie raz słyszał pretensje i zapytania dlaczego klub dostał tyle, a nie tyle pieniędzy.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że czasami to nie liczba uczestników decyduje o wielkości przyznanej dotacji. Często jest tak, że klub jest nieliczny, a ma bardzo duże osiągnięcia i potrzebuje wsparcia. Tego nie można lekceważyć. Bardzo często jest tak, że bardzo dobre osiągnięcia mają osoby, które nie są zawodnikami żadnego klubu i ich osiągnięcia również często miasto poprzez wsparcie finansowe docenia. Następnie poprosiła Pana Józefa Babiela o przedstawienie zasad udzielania dotacji.

Pan Józef Babiel – podinspektor Centrum Współdziałania Społecznego wyjaśnił, że dotacje na sport były podzielone na dwa główne działy. Jednym z nich jest sport dzieci i młodzieży, którego zasady dofinansowania opracowała Łomżyńska Rada Sportu. Zasady te wskazują na ilość dzieci, na wyniki, na ilość punktów w systemie współzawodnictwa sportowego. Zasady te tworzą wręcz algorytm, na podstawie którego dotacja na sport dzieci i młodzieży była przydzielana. W przypadku tych dotacji na sport dzieci i młodzieży raczej już uwag i pretensji nie ma. Natomiast w drugim dziale – sport wyczynowy (seniorski) głównymi czynnikami decydującymi o wysokości dotacji są: ilość zawodników, ale przede wszystkim klasa rozgrywkowa, pozycja w tej klasie, popularność dyscypliny. Na podstawie tych elementów komisja konkursowa decyduje o wielkości dotacji. W przypadku sportu wyczynowego trudno jest zastosować algorytm, bo inaczej kosztuje np. ŁKS – trzecioligowy, 20-osobowy zespół, a inaczej 4-osobowy zespół tenisistek grających w ekstraklasie. Ponadto stwierdził, że pozostaje zawsze pula dodatkowych środków na sport przewidziana na nieprzewidziane wydarzenia jak np. awans. Z tej puli środków na nowe, nieprzewidziane wydarzenia również można ubiegać się o środki w wysokości do kwoty 10tys.zł.

Radny Adam Zwierzyński poprosił o wyjaśnienie w jaki sposób weryfikowane są pieniądze z profilaktyki otrzymywane przez kluby, stowarzyszenia i organizacje.

Pani Anna Bigiej - inspektor ds. patologii społecznych Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że każdy program jest z końcem roku rozliczany pod względem merytorycznym i finansowym. Żądane jest okazanie oryginałów faktur, potwierdzenia przekazania zakupów sprzętu, itp. Wymagane są także dzienniki zajęć, w szkołach także listy obecności.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia kontrolują obecnie poszczególne jednostki, kluby, organizacje i stowarzyszenia z realizacji programów za rok 2014.

Rany Jan Olszewski poprosił o wyjaśnienie czy uczestnikami programów realizowanych w ramach ŁPPiRPA mogą być podmioty tylko z Łomży, czy spoza Łomży również.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że programy mogą być spoza Łomży. Komisja konkursowa starała się jednak preferować miejskie podmioty. Tylko jedna decyzja komisji dotyczyła programu spoza Łomży, ponieważ proponowała programy, które mają być realizowane w miejskich szkołach, a są rekomendowane przez PARPA. Są to przykłady bardzo dobrych praktyk, które w innych społecznościach zalazły uznanie, zostały zweryfikowane przez PARPA. Jedna z firm złożyła projekt dot. przeszkolenia nauczycieli gimnazjów, dlatego jako jedyna firma spoza Łomży zyskała punktację i dzięki temu będzie realizowała program profilaktyczny w miejskich gimnazjach.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk stwierdził, że w ubiegłej kadencji Rada zmieniła uchwałę i zgodnie z nową uchwałą tylko podmioty z Łomży mają prawo otrzymywać dotacje na realizację programów. W Programie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi słowo „lub” zamieniono na „i” i dotacje mogą otrzymywać obecnie organizacje, stowarzyszenia i kluby które mają swoją siedzibę w Łomży i działają na rzecz Łomży. Mówi o tym zapis § 10 pkt. 7. Wcześniejszy zapis mówił, że organizacje mające siedzibę w Łomży lub działające na rzecz Łomży.

Następnie radny Jan Olszewski poprosił o wyjaśnienie czy ilość osób uzależnionych, dotkniętych problemem alkoholowym zmniejsza się w ostatnich latach dzięki realizacji ŁPPiRPA.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że nie ma takich badań w Łomży. Natomiast na ostatnim szkoleniu przedstawione zostały ogólnokrajowe dane statystyczne w tym zakresie i jeśli taka jest wola komisji, dane takie zostaną komisji przekazane. Dodała, że urząd ma dane dot. ilości osób skierowanych na leczenie. Aby udzielić rzetelnej informacji należałoby zrobić badania. Bez względu na wyniki badań działania realizowane w ramach ŁPPiRPA konieczne

Radny Jan Olszewski odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk stwierdził, że nie podważa konieczności podejmowania działań. Zadaje jednak pytanie czy działania w tej formule prowadzone powodują, że ilość mieszkańców Łomży uzależnionych od alkoholu czy narkotyków zmniejsza się.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że aby takie badania zrobić, należałoby zagrożone rodziny obserwować w badaniach podłużnych tj. Powtarzalnych rok, dwa, trzy lata po programie profilaktycznym. Należałoby przy tych badaniach wziąć też pod uwagę fakt, że nie tylko rodzina pochodzenia jest tą zmienną, która wpływa na alkoholizm. Zmienną jest też np. grupa rówieśnicza i wiele, wiele innych. Nie prowadząc badań nie jest w tej chwili w stanie powiedzieć czy liczba mieszkańców nadużywających alkoholu maleje czy rośnie. Jeśli Rada uzna, że takie badania należy przeprowadzić trzeba będzie w budżecie miasta na przyszły rok zabezpieczyć środki na ten cel.

Radny Jan Olszewski odnosząc się do wypowiedzi Prezydent Muzyk stwierdził, że dopóki nie będzie badań potwierdzających, że rozwiązania i programy polecane przez PARPA są dobrymi rozwiązaniami, to nie ma przekonania do tego, żeby trzymać się wytycznych agencji, a nie własnych. Uważa, że każde zajęcia, w tym sportowe odciągają dzieci i młodzież od złych zachowań, od używek, alkoholu – są zajęciami profilaktycznymi.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że PARPA takimi badaniami dysponuje. Są to badania ogólnokrajowe, ale nie badania z terenu miasta Łomża. Dodała, że zalecenia PARPA wynikają z przepisów prawa i należy się do nich stosować.

Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia poinformowała, że NIK kontrolując samorządy na terenie Polski wydał mnóstwo zaleceń dotyczących niewłaściwego dysponowania środkami na programy profilaktyczne, niezgodnymi z wytycznymi PARPA dlatego przyznając środki na zadania w ramach ŁPPiRPA należy ściśle trzymać się zaleceń PARPA.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie czy kontrola w Łomży wykazała nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji w ramach ŁPPiRPA.

Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że kontrola wykazała nieprawidłowości, w szczególności były zalecenia dot. przekazywania środków na bieżącą działalność, nie stricte na program profilaktyczny.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski kończąc dyskusję w tym punkcie obrad stwierdził, że na sport w Łomży (bez MOSiR-u) w 2013 roku wydatkowana została kwota 820tys.zł (ze środkami z profilaktyki), a w roku bieżącym 1.248.064zł (również ze środkami z profilaktyki). Środki wydatkowane na sport z roku na rok wzrastały. W związku z powyższym zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą, aby w budżecie na rok 2016 na sport znalazła się kwota nie mniejsza niż przyznana w roku bieżącym.

Komisja informację z realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej za I półrocze 2015r w działach merytorycznie podległych komisji przyjęła.

 

Ad. 3

Ocena realizacji budżetu miasta za I półrocze 2015 roku - druk nr 169

 

            Realizację budżetu miasta za I półrocze br. w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Elżbieta Parzych – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukiem nr 169.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie zapisu na str. 122 w dziele Kultura fizyczna pkt 2 „słabe zaawansowanie w wydatkach usług remontowych”.

Skarbnik Miasta wyjaśnił, że zapis dotyczy pływalni. Remonty w czasie przerw technicznych zaplanowane zostały na drugie półrocze i w drugim półroczu wydatki zostaną wykonane.

Następnie Przewodniczący obrad zgłosił kwestię oświetlenia nowych boisk, w szczególności boiska przy Zespole Szkół Weterynaryjnych. Sprawę tę zgłaszali do niego nauczyciele pracujący w tej szkole. Dodał, że ZSzWet. znajduje się w takim a nie innym miejscu miasta, w zaciemnionym zaułku i oświetlenie szkoły i boiska oraz zainstalowanie monitoringu są niezbędne. Kolejno poprosił o wyjaśnienie czy zostały już wykonane wszystkie zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Skarbnik Miasta wyjaśnił, że Zespół Szkół Weterynaryjnych powinien złożyć wniosek w sprawie wykonania oświetlenia i monitoringu. Odnosząc się do prac realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego wyjaśniła, że dokładnej odpowiedzi nie udzieli. Tematem zajmuje się Wydział Inwestycji. Planowany termin wykonania prac upłynął z końcem sierpnia.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie nie zgłoszono.

W wyniku głosowania Komisja 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I półrocze br. w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcie Założeń Polityki Społeczno–Gospodarczej Miasta Łomża na rok 2016 – druk nr 195, 195A

 

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski poprosił o wyjaśnienie na czym będzie polegała realizacja zapisów pkt. 5 w dziele „Turystyka” – „Promocja Miasta w kraju i za granicą w celu rozwoju ruchu turystycznego”.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że realizacja w/w zadania o będzie się odbywała w różnych formach, jakie będą tylko dostępne. Materiały promocyjne są przygotowane w języku angielskim i w przypadku gdy przedstawiciele miasta wyjeżdżają w delegację za granicę takie materiały promocyjne zostawiają albo przekazują przyjeżdżającym do Łomży gościom. Materiały promocyjne miasta dotyczą gospodarki, edukacji, kultury, itd. – promują Łomżę w celu zachęcenia turystów do zwiedzania miasta. Wszelkimi możliwymi sposobami odbywa się promocja Łomży. Nie jest to szeroko zakrojona akcja, a pewien rodzaj aktywności, którego nie sposób pominąć jeżeli nadarzy się ku temu okazja.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że przygotowując się do dzisiejszego posiedzenia komisji zapoznał się z wieloma informacjami dot. turystyki. Z informacji wynika, że infrastruktura turystyczna w mieście Łomża jest o wiele lepsza niż np. w Białymstoku, jednak w Białymstoku o  turystyce mówi się bardzo dużo, a w Łomży bardzo mało. Uważa, że potencjał turystyczny miasta nie jest właściwie wykorzystywany.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że przygotowana jest koncepcja realizacji punktu „Promocja Miasta w kraju i za granicą w celu rozwoju ruchu turystycznego” na rok 2016. Koncepcja zostanie przedłożona Radzie, która będzie musiała podjąć decyzję czy wyraża zgodę na tego rodzaju wydatki.

Radny Adam Zwierzyński również odniósł się do zapisu pkt. 5. Poprosił o wyjaśnienie co miasto promuje, czy ma co promować, bo bazy jako takiej i atrakcji miasto nie ma.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do zapytania radnego stwierdziła, że Łomża ma kilka bardzo interesujących obiektów zabytkowych, ma bazę turystyczną, piękne położenie, historię, Międzynarodowy „Teatr w Walizce”, „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża” itd.

Następnie Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że w opracowywanej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta nie ma nic o turystyce.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że do tworzenia strategii o której wspomniał Przewodniczący obrad zaproszeni zostali wszyscy radni Rady Miejskiej. Praca nad dokumentem odbywała się w zespołach. Były to spotkania otwarte i władze miasta zapraszały o zgłaszanie się klubów, organizacji, stowarzyszeń – wszystkich mieszkańców Łomży zainteresowanych rozwojem miasta. Aktywność była różna. Nie bardzo się wielu ludziom chce pracować, ale łatwo pisać negatywną opinię. Wszystkie osoby chętne, zainteresowane strategią rozwoju miasta zaprosiła na spotkanie w dniu jutrzejszym dodając, że sprawa jeszcze nie jest zamknięta, jeszcze strategia znajduje się na etapie dopracowywania. Zaproszenie zostało umieszczone na wszystkich portalach internetowych, do wszystkich chętnych, by każdy kto ma jakiś pomysł zgłosił go. Ponadto wszelkie propozycje, sugestie i uwagi można zgłaszać przez Internet poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że spotkania odnośnie strategii odbywały się w godzinach pracy, stąd mała frekwencja.

Pani Mariola Jabłonowska – inspektor Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji stwierdziła, że przez ostatnie cztery lata zajmowała się m.in. turystyką. Stwierdziła, że Łomża jest jednym z najciekawszych miast w regionie, najbogatszym historią, kulturą i naprawdę ma co zaprezentować. Powodem małej ilości działań ukierunkowanych na turystykę w mieście są ograniczone środki finansowe. Następnie wyjaśniła, że pracowała w jednej z grup roboczych dot. Strategii Rozwoju Miasta i starała się bronić turystyki w mieście. W związku z tym że temat turystyki w strategii został całkowicie pominięty, złożyła czterostronne uwagi na piśmie, zabierała głos na spotkaniach – broniła turystyki jak mogła, jednak w tej grupie roboczej większość stanowili przedsiębiorcy, dla których inne sprawy są ważniejsze. Nie było nikogo kto broniłby turystyki w Łomży. Z pozycji urzędnika zrobiła w sprawie turystyki wszystko co mogła. Następnie stwierdziła, że autorem Programu Rozwoju Miasta jest dr Miara, z którym dość długo dyskutowała, jednak nie wie jakie to przyniesie efekty, jakie dr Miara ma pomysły. Na jednym ze spotkań dr Miara powiedział, że nie ma czegoś takiego jak turystyka w Łomży. Przypuszcza że właśnie dlatego w Programie Rozwoju Łomży nie znalazły się żadne zapisy dot. turystyki. Dodała, że środowiska okołoturystyczne zachęcała do uczestniczenia w pracach nad Strategią.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że władze miasta, Rada Miejska i mieszkańcy miasta mają priorytetowy wpływ na to jak widzą miasto Łomża w przyszłości. Dr Miara, dr Plawgo czy inni specjaliści od pisania programów rozwoju miast mogą proponować zapisy, ale o ostatecznym kształcie decydują władze miasta i Rada Miejska. Dodała, że nie uczestniczyła w pracach grupy roboczej związanej z gospodarką miasta, w tym z turystyką. Podziękowała za zgłoszone uwagi i spostrzeżenia oraz zapewniła, że zostaną one w programie ujęte.

Pani Joanna Pliszewska – inspektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych wyjaśniła, że dr Plawgo opracowując Program Rozwoju Łomży brał pod uwagę możliwości finansowe jakie można pozyskać ze środków unijnych. W tym okresie programowania jest naprawdę niewiele środków na turystykę. Program był pisany w ten sposób, by było jak realizować te zadania, które zostały w nim zapisane.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że nie ujęcie turystyki w programie jest niejako przyznaniem się, że turystyki w mieście faktycznie nie ma. Zadania z zakresu turystki należy wpisać i starać się o środki z zewnątrz na ich realizację. Nie wpisanie zadań spowoduje całkowity brak działań miasta w tym zakresie.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że rzeczywiście było wskazanie żeby miasto szukając rozwiązań, szukało również zewnętrznych źródeł finansowania. Nie znaczy to, że miasto nie ma swojego budżetu, z którego też może finansować zadania z zakresu turystyki. Dlatego właśnie w omawianych „Założeniach …” turystyka się pojawiła i pojawi się szczegółowa koncepcja realizacji zadań z tego zakresu i zostanie przedłożona Radzie do zaopiniowania.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski zwrócił się do Prezydent Muzyk z prośbą o przedstawienie na jutrzejszym spotkaniu w sprawie programu uwag z dzisiejszego posiedzenia komisji.

Radny Adam Zwierzyński stwierdził, że dr Miara miał rację mówiąc, że turystyki w Łomży nie ma ale to nie znaczy, że nie będzie. Uważa, że w założeniach za dużo jest propozycji związanych z turystyką przez co i środki i same zadania się rozdrabniają, „rozmywają”. Lepiej mieć jeden, dwa produkty turystyczne, które będą promowały Łomżę w całej Polsce, a nie tylko w okolicach.

Następnie Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski wniósł o zmianę zapisu w pkt. 8 ppkt. 1 w dziale Kultura fizyczna i sport zapis z „dofinansowanie rocznych kalendarzy imprez sportowych” na zapis „dofinansowanie imprez sportowych wynikających z rocznego kalendarza imprez sportowych”.

W wyniku głosowania Komisja poprawkę przyjęła jednogłośnie – 5 głosami za.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania Komisja projekt „Założeń Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomża na rok 2016” zaopiniowała pozytywnie 2 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 2 głosach wstrzymujących, w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 5

Informacja z działań podjętych przez Prezydenta Miasta w ramach promocji turystycznej miasta - druk nr 197

 

            Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że w  przedłożonej informacji Prezydent Miasta informuje Radę, że miasto przystąpi do opracowania Strategii Rozwoju Turystyki Miasta Łomży do roku 2010. W związku z powyższym zwrócił się do Prezydent Muzyk z prośbą o kilka słów wyjaśnienia.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że miasto zgodnie z oczekiwaniami komisji przystąpi do opracowania strategii. Dodała, że Przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji wielokrotnie zgłaszał wolę i prośbę dot. opracowania strategii turystyki miasta i strategii rozwoju sportu w Łomży. Oba postulaty traktuje bardzo poważnie, jednak z dnia na dzień strategii nie da się opracować, to wymaga czasu. Konsekwentnie, powoli stara się to realizować. Zapewniła, że obie strategie na pewno się pojawią. Do współpracy i wsparcia przy tworzeniu obu dokumentów zaprosiła członków Komisji. Dodała, że Łomżyńska Rada Sportu również w prace nad w/w strategiami zostanie włączona. Kolejno odnosząc się do wypowiedzi radnego Adama Zwierzyńskiego odnośnie produktów turystycznych które warto i należy promować stwierdziła, że te wszystkie sprawy należy przeanalizować, przedyskutować.

Następnie Przewodniczący obrad poprosił Prezydent Muzyk o informacje dot. udziału miasta w projekcie „Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego” oraz kto jest przedstawicielem miasta w projekcie.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że pełnomocnikiem miasta w projekcie jest Pani Mariola Jabłonowska. Poinformowała komisję, że w ubiegłym tygodniu wraz z Panią Mariolą Jabłonowską były w Solcu Kujawskim, gdzie spotkała się Rada Programowa „Szlaku …”. Na spotkaniu tym padła propozycja założenia stowarzyszenia „Szlaku Wodnego im. Stefana Batorego”. W związku z tym zwróciła się do Komisji z prośbą o opinię w tej sprawie dodając, że 28.X.br. będzie miało miejsce spotkanie integracyjne stowarzyszenia. Na razie „Szlak …” jest taką formą organizacyjną, która rzeczywiście nie daje wielu możliwości pozyskiwania środków. Utworzenie stowarzyszenia znacznie ułatwi możliwość występowania o środki z zewnątrz. Rada Miejska Łomży poprzedniej kadencji podjęła uchwałę w sprawie akceptacji do przystąpienia do stowarzyszenia. To było pięć lat temu, a propozycja utworzenia stowarzyszenia została złożona dopiero w tym roku. W związku z tym wystąpi do Rady obecnej kadencji z wnioskiem w tej sprawie, z prośbą o opinię. Udział miasta w stowarzyszeniu wiązać się będzie z opłatą członkowską w kwocie ok 10tys.zł rocznie.

Radny Adam Zwierzyński stwierdził, że jest przeciwny przystąpieniu miasta do stowarzyszenia „Szlak Wodny im. Stefana Batorego”. Narew w okolicach Łomży nie jest spływalna, a dopiero za Nowogrodem.

Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski stwierdził, że popiera wypowiedź przedmówcy. Uważa, że mimo tego, że „Szlak Wodny …” funkcjonuje już od kilku lat, to w tym temacie w mieście Łomży nic się nie dzieje.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że z wnioskiem do Rady w niedługim czasie wystąpi Prezydent Miasta i Rada po namyśle, po analizie podejmie decyzję czy chce przystąpić do stowarzyszenia „Szlaku im. Stefana Batorego” czy nie.

Więcej uwag i zapytań w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

Komisja informację przyjęła.

           

Ad. 6

Sprawy różne i wolne wnioski

 

            Radny Jan Olszewski poruszył sprawę dostępności boisk dla mieszkańców miasta. Dodał, że od lutego czeka na odpowiedź Prezydenta Miasta w sprawie interpelacji dot. możliwości biegania przy SP nr 9. Dodał, że jednym z punktów „Założeń …” jest zwiększenie dostępności boisk i terenów sportowych dla mieszkańców miasta. Jest to jednak pusty zapis, a nic w tym temacie nadal się nie zmieniło.

            Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że również by chciała żeby wszystkie boiska były otwarte. Dodała, że „poprawa dostępności” nie znaczy dostępność 24 godziny na dobę. W przypadku gdy obiekt jest dostępny całą dobę, musi być na nim zatrudniony instruktor – opiekun, która dba o bezpieczeństwo przebywających na obiekcie, chroni ich, monitoruje. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami związanymi z utrzymaniem obiektów.

            Radny Jan Olszewski stwierdził, że zna przepisy w tym zakresie. Sprawę poruszył, bo takie zapisy znajdują się w dokumentach opracowywanych przez władze miasta. Nie rozumie po co takie obietnice są składane, skoro nadal dostępność mieszkańców miasta do obiektów sportowych jest żadna pomimo tego, że to z podatków mieszkańców obiekty są realizowane. Dodał, że w Warszawie tego problemu nie ma. Obiekty są dla mieszkańców dostępne.

            Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski zgodził się z wypowiedzią Prezydent Muzyk. Stwierdził, że również opowiada się za dostępnością obiektów, ale pod warunkiem, że zostaną zatrudnieni na nich opiekunowie. W razie zagrożenia bezpieczeństwa, w razie jakiegoś wypadku na obiekcie np. szkolnym odpowiedzialność spada na dyrektora szkoły. Obiekty aby mogły być dostępne, muszą mieć opiekunów, instruktorów, którzy będą odpowiadać za bezpieczeństwo osób na obiektach przebywających.

            Radny Adam Zwierzyński poparł wypowiedź przedmówców, że za obiekt i bezpieczeństwo w nim odpowiada administrator czyli w wielu wypadkach dyrektor szkoły. Można jednak obiekty ogólnodostępne wyłączyć spod kurateli szkoły i przekazać innym podmiotom do prowadzenia.

            Przewodniczący obrad – radny Andrzej Wojtkowski wyjaśnił, że temat należy przeanalizować dokładnie. Przekazanie obiektów innym podmiotom do prowadzenia nie jest dobrym rozwiązaniem.

            Radny Łukasz Kacprowski stwierdził, że jednym z produktów turystycznych miasta Łomży mogłaby być wieża ciśnień. Zawrócił się do Pani Prezydent z prośbą o informację czy istnieje szansa aby miasto pozyskało środki na remont wieży, jej renowację i utworzenie z niej obiektu turystycznego.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że wieżą zainteresowanych było kilku biznesmenów ale póki co nic w jej sprawie się nie dzieje. Miasto ma szansę pozyskania środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego na remont wieży pod warunkiem, że wieża zyska status budynku zabytkowego. Jest to jedyna szansa na pozyskanie środków zewnętrznych na tego rodzaju przedsięwzięcie jeśli wieża ciśnień miałaby zostać w strukturach budżetowych miasta.

            Więcej spraw w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 23 paź 2015 08:27
  • Data opublikowania: piątek, 23 paź 2015 08:30
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej