Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 40 posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2009 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom przewodniczyła Pani Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała zebranych i po zapoznaniu się z listą obecności stwierdziła prawomocność posiedzenia. Następnie poprosiła o uwagi do proponowanego porządku obrad /w załączeniu/.

            Komisja nie wniosła uwag do proponowanego przez Przewodniczącą porządku i w wyniku głosowania jednogłośnie - 5 głosami za przyjęła następujący porządek dzienny:

1.    Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji

2.    Przyjęcie Planu Pracy Komisji na 2009 rok oraz propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2009 rok

3.    Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji za 2008 rok

4.    Sprawy różne  

Ad. 1 Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji            

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 39/08 z dnia 15 grudnia 2008 roku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 6 głosami za.   

Ad. 2 

Przyjęcie Planu Pracy Komisji na 2009 rok oraz propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2009 rok – w załączeniu do protokołu            

Członkowie Komisji zgłosili następujące uwagi do przedłożonego przez Przewodnicząca obrad projektu Planu Pracy Komisji na 2009 rok:           

Radny Jan Kleczyński wniósł o uzupełnienie Planu Pracy Komisji w I kwartale 2009 roku o punkt „Ocena realizacji strategii rozwiązywania problemów społecznych za 2008 rok”.            

Pani Alicja Bandzul – Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że jest to ważny temat, należy go w Planie Pracy Komisji ująć. Zaproponowała wpisać ten temat jako pkt. 8 w I kwartale.            

Następnie radna Bogumiła Olbryś zaproponowała wpisanie do Planu Pracy Komisji następujących tematów:1.    Informacja na temat realizacji ogólnopolskiego programu „Jeśli kocham, nie biję” na terenie miasta Łomży2.    Informacja na temat skali zjawiska zwanego eurosieroctwem na terenie miasta Łomży.           

Radna Agata Gołaszewska stwierdziła, że temat eurosieroctwa można dopisać II kwartale w pkt. 4, który ostatecznie otrzymałby brzmienie: „Informacja na temat stanu bezrobocia w mieście oraz działaniach podejmowanych przez miasto i Urząd Pracy w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Bezrobocie wśród młodych osób niepełnosprawnych na terenie miasta. Skala zjawiska euro sieroctwa w mieście Łomża”. Jeśli zaś chodzi o kwestię realizacji programu „Jeśli kocham, nie biję” – zastanawia się kto przedstawi Komisji informację w tej sprawie.            

Przewodnicząca obrad – radna Alicja Bandzul odnosząc się do propozycji tematów zgłoszonych przez radną Bogumiłę Olbryś stwierdziła, że sprawy są ważne, jednak obawia się czy będzie komu przedłożyć komisji informację na nie, bo nie są to zadania samorządu.           

Radna Bogusława Olbryś stwierdziła, że na temat realizacji programu „Jeśli kocham, nie biję” informację powinien przedstawić komisji MOPS, zaś na temat euro sieroctwa Wydział Oświaty. Uważa, że informację na temat realizacji ogólnopolskiego programu „Jeśli kocham, nie biję” na terenie miasta Łomży można ująć w pkt. 9 w III kwartale, który otrzymałby brzmienie: „ Informacja o stanie zagrożenia patologią w mieście Łomża /alkoholizm, narkomania, przemoc /ze szczególnym uwzględnie-niem dzieci i młodzieży/, bo ten punkt tego problemu dotyczy.            

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że tak zapisany przez Przewodniczącą Komisji punkt 9 w III kwartale zawiera problem poruszony przez radna Bogusławę Olbryś. Uważa, że nie ma potrzeby precyzować tego programu, bo w nim zawiera się wszystko co dotyczy narkomanii, alkoholizmu i przemocy. Informację o tym temacie Komisja otrzyma od wszystkich podmiotów, które tymi zagadnieniami się zajmują. Ponadto stwierdził, że sama informacja o realizacji tego programu w mieście na niewiele zda się Komisji.            

Radna Agata Gołaszewska poparła wypowiedź radnego Jana Kleczyńskiego. Stwierdziła, że zapisany w III kwartale pkt. 9 ujmuje problem przemocy i nie ma potrzeby wpisywania go oddzielnie. Temat przemocy jest realizowany przez wiele programów, nie tylko ten, o którym mówi dziś radna Bogusława Olbryś. Program, o którym mówi radna Olbryś jest akurat nagłośniony. W większych miastach na bilbordach również jest jego reklama, a do mniejszych miast nie weszło to, bo jest to związane z kosztami. Następnie stwierdziła, że ewentualnie przy słowie przemoc w pkt. 9 III kwartału można dopisać „z uwzględnieniem programów, jakie są realizowane w tym zakresie w Polsce i w mieście Łomża”. Następnie stwierdziła, że stowarzyszenie Europa Donna, którym kieruje, również zajmuje się sprawami przemocy. W 2008 roku stowarzyszenie realizowało dwa programy w świetlicy „Promyczek” u Ojców Kapucynów, a jest o nich cicho, bo stowarzyszenie nie ma pieniędzy na reklamę. Dodała, że gdy udała się do mediów celem nagłośnienia tych programów, to powiedziano jej, że robi sobie kampanię. Jest to bolesne, ale media poprzez to, że ktoś działa społecznie na rzecz miasta – oczekują za to pieniędzy.            

Radna Bogusława Olbryś ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że jej zdaniem zasadne jest ujęcie zgłoszonych przez nią tematów w Planie Pracy Komisji, by Komisja miała orientację jak zjawisko przemocy i euro sieroctwa w naszym mieście wygląda, by przeznaczać na programy profilaktyki przemocy stosowne środki.           

Radna Wanda Mężyńska zaproponowała, by uwzględnić propozycję radnej Bogusławy Olbryś poprzez zapisanie pkt. 9 w III kwartale w następującym brzmieniu: „Informacja o stanie zagrożenia patologią w mieście Łomża /alkoholizm, narkomania, przemoc /ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży/ i realizacji ogólnopolskich i łomżyńskich programów”.       

Przewodnicząca obrad – radna Alicja Bandzul zwróciła się do członków Komisji z zapytaniem, kto przedstawi komisji sprawozdanie z realizacji tych programów, o których mówi radna Bogumiła Olbryś. Uważa, że nikt, więc za nie zasadne uważa ich wpisanie do Planu Pracy komisji na 2009 rok jako oddzielne zagadnienia. Dodała, że informacje, jakie komisja zawsze otrzymuje od służb Prezydenta zawierają opis realizacji wszystkich programów realizowanych w danym temacie w mieście. Programy, o których mówi radna Olbryś nie są realizowane przez jednostki samorządu, więc nie będzie komu przedstawić komisji informacji o ich realizacji. Następnie poddała pod głosowanie wniosek, aby uzupełnić Plan Pracy Komisji na 2009 rok w III kwartale w pkt. 9 o temat zgłoszony przez radną Bogusławę Olbryś.           

W wyniku głosowania komisja wniosek odrzuciła 2 głosami za, przy 2 przeciw i 2 wstrzymujących.           

Następnie Przewodnicząca obrad zgłosiła wniosek o uzupełnienie planu pracy komisji na 2009 rok o temat „zorganizowanie ośrodka rewalidacyjno–opiekuńczo-wychowawczego”. Dodała, że jest to problem, który dotyczy dość dużej ilości dzieci z terenu naszego miasta i powinien taki ośrodek w Łomży powstać.            

Radna Agata Gołaszewska zaproponowała, aby punkt ten wpisać jako punkt 1 w II kwartale z uwagi na to, że w kwietniu dokonuje się naboru do przedszkoli.               

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że jest to ważny problem, zajmują się tym tematem 3 komisje Rady. Dodał, że w budżecie na 2009 rok Rada uchwaliła kwotę 100tys.zł na zespół rewalidacyjno-wychowawczy przy ZSzS nr 8. W Strategii Rada przyjęła zadanie „budowa ośrodka rewalidacyjno-opiekuńczo-wychowawczego”. Z tego, co powiedział Pan Prezydent Choiński jest to pośrednia formuła, docelową będzie ośrodek. Przy ZSzS jest budynek, dobudówka, która ma być zaadoptowana na potrzeby tego ośrodka. Dodał, że przy ocenie Strategii problemów społecznych Komisja powinna szczegółowo temat przeanalizować.            

Przewodnicząca obradradna Alicja Bandzul zaproponowała, aby zgłoszony przez nią temat ująć wraz z tematem zgłoszonym na początku posiedzenia Komisji przez radnego Jana Kleczyńskiego i zapisać go w I kwartale jako pkt. 8 w brzmieniu: „Ocena realizacji Strategii rozwiązywania problemów społecznych za 2008 rok – zaawansowanie prac nad zorganizowaniem ośrodka rewalidacyjno-opiekuńczo-wychowawczego w mieście Łomża”.           

W wyniku głosowania Komisja powyższą poprawkę przyjęła jednogłośnie – 6 głosami za.            

Więcej uwag w tym temacie nie zgłoszono.           

Następnie Komisja 6 głosami za – jednogłośnie przyjęła Plan Pracy Komisji na 2009 rok wraz z przyjętymi poprawkami.            

Następnie Komisja przeanalizowała propozycję tematów do planu pracy Rady na 2009 rok i nie zgłosiła uwag do przedłożonych przez Przewodnicząca obrad tematów i w wyniku głosowania przyjęła je 6 głosami za – jednogłośnie.   

Ad. 3 Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji za 2008 rok            

Przewodnicząca obrad zwróciła się do członków komisji z prośbą o zapoznanie się z przedłożonym sprawozdaniem. Dodała, że jego przyjęcie nastąpi na kolejnym posiedzeniu. Następnie stwierdziła, że Komisja otrzymała podziękowanie od mieszkańców ul. Wojska Polskiego, które do sprawozdania zostanie załączone.           

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji. 

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 16 mar 2009 10:59
  • Data opublikowania: poniedziałek, 16 mar 2009 11:03
  • Data przejścia do archiwum: środa, 22 gru 2010 12:35
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej