Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 20 posiedzeniu w dniu 21 października 2003 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołów nr 17/03 i 18/03 z poprzednich posiedzeń Komisji

2.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia procedury opracowania i uchwalenia budżetu miasta Łomży oraz rodzaje i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu – druk nr 143, 143A

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2003 rok – druk nr 171

4.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej Miasta Łomży na 2004 rok” – druk nr 163, 163A

5.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu – rondo – Aleja Józefa Piłsudskiego z ul. Zawadzką „Rondo Solidarności” – druk nr 155, 155A

6.
Zaopiniowanie wniosków o dofinansowanie – druk nr 170

7.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania statutów jednostkom pomocniczym miasta Łomża – druk nr 165, 165A

8.
Sprawy różne

Ad. 1

Przyjęcie protokołów nr 17/03 i 18/03 z poprzednich posiedzeń Komisji

1. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 17/03 z posiedzenia Komisji z dnia 25 sierpnia 2003 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 12 głosami za /jednogłośnie/
2. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 18/03 z posiedzenia Komisji z dnia 16 września 2003 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 12 głosami za /jednogłośnie/

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia procedury opracowania i uchwalenia budżetu miasta Łomży oraz rodzaje i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Radny Ryszard Matuszewski stwierdził, że Rada nie otrzymała do opiniowania żadnych oficjalnych poprawek do projektu omawianej uchwały, że tylko przekazano je Radzie ustnie. Ponadto stwierdził, że na wczorajszym posiedzeniu Komisja Finansów i Skarbu Miasta nie ustosunkowała się do projektu tej uchwały, natomiast wybrała zespół, który do dnia 27.X.br. ma opracować projekt uchwały. W związku z powyższym postawił wniosek formalny, by Komisja Edukacji i Kultury nie opiniowała przedłożonego projektu uchwały, a przekazała sprawę zespołowi powołanemu przy Komisji Finansów i Skarbu Miasta do jej opracowania.

Pani Skarbnik odnosząc się do wypowiedzi radnego Matuszewskiego stwierdziła, że Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta na posiedzeniu w dniu 20.X.br. stwierdziła, że z uwagi na fakt, że nie wszystkie komisje Rady wypracowały opinie w sprawie tej uchwały, poczeka na te stanowiska i dopiero wówczas Komisja biorąc je pod uwagę, wypracuje opinię w sprawie przedmiotowej uchwały.

Radna Alicja Konopka potwierdziła, że rzeczywiście brakuje opinii niektórych Komisji w tej sprawie ale faktem jest również, że Komisja Finansów powołała zespół, który ma pracować nad projektem uchwały w sprawie określenia procedur związanych z uchwaleniem budżetu.

Radny Jerzy Cwalina stwierdził, że Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przyjęła wersję, że budżet ma zostać opracowany na podstawie obowiązującej uchwały, a z jej zmianą należy zaczekać do rozstrzygnięcia NSA w zakresie zapisów kompetencyjnych. Osobiście uważa, że dopóki nie będzie wyroku NSA, nie powinno być żadnej dyskusji nad projektem tej uchwały. Zgłosił więc wniosek o nie dokonywanie zmian w uchwale dotyczącej procedur uchwalania budżetu do czasu rozstrzygnięcia spornych kwestii przez NSA.

Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że oba zgłoszone wnioski się nie wykluczają. Uważa, ze zespół powołany przy Komisji Finansów i Skarbu Miasta winien pracować nad projektem omawianej uchwały, a z jej uchwaleniem Rada winna zaczekać do czasu rozstrzygnięcia przez NSA. Dodał także, że znowelizowany projekt uchwały raz jeszcze powinny przeanalizować i zaopiniować Komisje Rady.

Więcej uwag w tym temacie nie zgłoszono.

W związku z tym Przewodniczący poddał pod głosowanie wnioski zgłoszone w trakcie dyskusji:
1. radnego Ryszarda Matuszewskiego dotyczący przekazania opracowania projektu uchwały w powyższej sprawie zespołowi utworzonemu przy Komisji Finansów i Skarbu Miasta – w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 4 wstrzymujących
2. radnego Jerzego Cwaliny – o nie opiniowanie i nie przedkładanie pod obrady sesji projektu przedmiotowej uchwały do czasu rozstrzygnięcia przez NSA - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 4 wstrzymujących.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2003 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Radny Roman Sarnacki zabierając głos w dyskusji stwierdził, że Rada podjęła uchwałę w sprawie przyznania dotacji jednostkom oświatowym. W związku z tym zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem czy wraz ze zmianą ilości uczniów w poszczególnych placówkach oświatowych nastąpiła zmiana przyznanej im dotacji. Dodał, że obawia się, że szkoły, w których przybyła spora ilość uczniów nie poradzą sobie.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że uchwała, o której mówi radny Sarnacki dotyczy niepublicznych placówek oświaty. Ponadto stwierdziła, że do Ministerstwa Edukacji zostały przesłane wnioski o zwiększenie subwencji z rezerwy oświatowej na liczbę 567 dzieci, gdyż o taką ilość dzieci szkoły łomżyńskie zwiększyły swój potencjał. Uważa, że w miesiącu listopadzie lub w grudniu Ministerstwo Edukacji prześle urzędowi decyzję w tej sprawie. Dodała, że jeśli chodzi o korekty dotacji w poszczególnych placówkach oświatowych w związku ze zmianą ilości uczniów, to stwierdziła, że zostaną one poddane analizom i jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaną skorygowane.

Radny Jan Bajno zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem dlaczego w pozycji „pokrycie kosztów z tytułu awansów zawodowych nauczycieli w II półroczu br.” nie znalazła się SP nr 5 skoro wie, że w szkole tej nauczyciele otrzymali z tego tytułu gratyfikacje.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że wszystkie placówki, które w tej sprawie złożyły wnioski otrzymały potrzebne środki i znajdują się w wykazie ujętym w omawianym projekcie uchwały.

Radna Alicja Konopka przypomniała, że Komisja już kilkakrotnie prosiła o informację na temat bieżącej sytuacji finansowej placówek oświatowych, jak też o informację na temat zapotrzebowania na środki przez poszczególne jednostki do końca br., jednak taka informacja do dnia dzisiejszego nie została Komisji przekazana. Dodała, że taka informacja winna być znana Komisji w sytuacji, gdy dokonywane są zmiany w budżecie, a środków w rezerwie oświatowej nie pozostaje nic, a w rezerwie ogólnej miasta tylko 15.000zł.

Pani Skarbnik stwierdziła, że zakończył się III kwartał br., w związku z czym kierownik oddziału budżetu oświaty taką analizę prowadzi i zostanie ona przedłożona Komisji Edukacji na następnym posiedzeniu.

Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że rezerwa budżetowa miasta jest prawie zerowa, a zostały utworzone nowe ośrodki kosztów, tj. nowe inwestycje w szkołach. Zastanawia się czy jest to zasadne, czy nie zajdzie potrzeba zaciągnięcia pożyczki, by oświata dotrwała do końca roku.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że środki na inwestycje, o których mówi radny Jan Bajno zostały przyznane z subwencji oświatowej na remonty placówek oświatowych – jak przedstawiono je w przedmiotowym wniosku i miasto chcąc z nich skorzystać musi połowę kosztu inwestycji ponieść z własnych środków. Dodała, że są to dotacje celowe, w związku z czym nie można ich przeznaczyć na inny cel.

Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 5 wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2003 rok.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej Miasta Łomży na 2004 rok”.

Projekt „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomży na 2004 rok” przedstawiła Komisji Pani Grażyna Makuszewska – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Inwestycji.

W dyskusji nad projektem „Założeń ...” Komisja zgłosiła i przyjęła następujące poprawki:
1. w dziale Polityka społeczno-gospodarcza władz miasta Łomży opierać się będzie w szczególności na: - str. 9 – odnośnik 2 – proponuje się skreślić słowo „centrum” i przyjęcie tego zapisu w brzmieniu: „poprawie stanu zagospodarowania miasta”
2. w dziale Gospodarka mieszkaniowa - str. 10 poz. 6 otrzymuje brzmienie: „przeznaczenie na lokale socjalne lokali mieszkalnych o substandardowym wyposażeniu technicznym” – reszta zapisu do wykreślenia, gdyż jest niezgodna z obowiązującym prawem
3. w dziele Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży – str. 10 pkt. 2 Komisja proponuje skreślić słowo „ponadgimnazjalnych” i w ostateczności przyjąć brzmienie tego punktu w treści: „reorganizacja sieci szkół, w tym między innymi ...”
4. w dziale Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego str. 11 ppkt. 2 otrzymuje brzmienie: „promowanie twórców i animatorów kultury poprzez nagrody Prezydenta Miasta Łomży”
5. w dziale Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego str. 11 ppkt. 3 proponuje się skreślić odnośnik 4, gdyż oba odnośniki, tj. 4 i 5 dotyczą tego samego stowarzyszenia
6. w dziele Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży na str. 11 proponuje się dopisać ppkt. 13 w brzmieniu: „budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego na terenie byłej strzelnicy na osiedlu Konstytucji 3 Maja”
7. w sferze promocji i ochrony zdrowia – str. 12 skreśla się odnośnik 2 „działalność Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”. Zdaniem Komisji kierunek ten jest zawarty w odnośniku pierwszym, tj. w realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ...
8. w dziale Opieki społeczna – str. 12 ppkt. a otrzymuje brzmienie: „Zadaniem pomocy społecznej jest budowanie poczucia bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców oraz zapewnienie osobom i ich rodzinom niezbędnych potrzeb życiowych, a także w miarę możliwości doprowadzenie ich do życiowego usamodzielnienia”
9. str. 13 w zadaniach własnych MOPS proponuje się skreślenie ostatniego punktu ”zapewnienie środków na wynagrodzenia dla pracowników”
10. w dziale Działania miasta, które będą ukierunkowane na stymulowanie przedsiębiorczości – str. 19:
1/ odnośnik 1 otrzymuje brzmienie: „przygotowanie odpowiednio wyposażonych
w infrastrukturę terenów dla potencjalnych inwestorów”
2/ odnośnik 9 otrzymuje brzmienie: „rozwój sieci informatycznej w urzędzie i placówkach
podległych – sprawny obieg dokumentacji oraz szybki dostęp do informacji dla klienta,
w tym osób niepełnosprawnych /formularze w wersji elektronicznej/
3/ odnośnik 11 otrzymuje brzmienie: „pomoc inwestorom w nawiązywaniu kontaktów
z potencjalnymi kooperantami”
11. w dziale Porządek i bezpieczeństwo publiczne str. 31 poz. 10 uzupełnić o „balkony i witryny sklepowe”.

Więcej uwag Komisja w tym temacie nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 12 głosami za zaopiniowała projekt „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na 2004 rok”, wraz z w/w, przyjętymi przez Komisję poprawkami.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy skrzyżowaniu – rondo – Aleja Józefa Piłsudskiego z ul. Zawadzką „Rondo Solidarności”.

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta.

Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała ją pozytywnie 7 głosami za, przy 4 przeciw i 1 wstrzymującym.

Ad. 6

Zaopiniowanie wniosków o dofinansowanie.

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta.

Komisja nie wniosła uwag do w/w wniosku i w wyniku głosowania zaopiniowała go pozytywnie 9 głosami za, przy 1 przeciw i 2 wstrzymujących.

Ad. 7

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania statutów jednostkom pomocniczym miasta Łomża.

Na wstępie głos w tym punkcie obrad zabrał Pan Jan Lisiecki – Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 11. Stwierdził, że omawiany projekt statutu rad osiedlowych próbuje ograniczyć, a nawet zakończyć działalność rad osiedlowych w Łomży poprzez ustanowienie 30% progu wyborczego.

Radny Zenon Piechociński stwierdził, że jego zdaniem działalność rad osiedlowych przy tak rozwiniętej w Łomży palecie organizacji pozarządowych jest zbyteczna.

Radny Lech Kołakowski stwierdził, że część rad osiedlowych działa bardzo prężnie, inne rady są „martwe”, nie spotykają się, nie działają, a działalność przewodniczących rad tych osiedli ogranicza się tylko do ich obecności na sesji i pobrania diety.

Radny Jan Bajno stwierdził, że w obrębie osiedla które zamieszkuje działają i to bardzo prężnie cztery rady osiedla.

Radny Jerzy Cwalina poprosił o interpretację zapisu w § 9 przedmiotowej uchwały, tj. czy dotyczy on tylko powołania nowej, nie istniejącej jeszcze rady osiedla, czy powołania nowych rad ale na bazie już istniejących?

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że zapis mówiący o 30% progu dotyczy nowotworzonych rad osiedli, a nie nowych wyborów ale do już istniejących rad osiedli. Dodała, że jeśli chodzi o kontrolę działalności rad osiedli, to zgodnie z ustawą jest to kompetencja rady miejskiej, więc jeśli istnieją w Łomży źle funkcjonujące rady osiedlowe, to świadczy to źle o samorządzie.

Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek, by próg wyborczy określić na 5% - dotyczy to § 9 przedmiotowej uchwały.

Radna Alicja Konopka wniosła, by było to 7%.

Więcej wniosków w sprawie omawianej uchwały Komisja nie zgłosiła, w związku z czym Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski:
1. radnej Alicji Konopka by przyjąć 7% próg wyborczy /§ 9/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek odrzuciła stosunkiem głosów: za – 5, przeciw – 6, wstrzymujących się – 1
2. swój wniosek by przyjąć 5% próg wyborczy /§ 9/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy 4 głosach przeciw i 1 wstrzymującym.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W wyniku głosowania Komisja 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 4 wstrzymu-jących pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania statutów jednostkom pomocniczym miasta wraz z w/w, przyjętą przez Komisję poprawką.

Ad. 8

Sprawy różne:

W tym punkcie obrad Komisja zapoznała się z pismem dyrektora Gimnazjum Publicznego nr 4 w Łomży dotyczącym remontu sali gimnastycznej.
Komisja skierowała w tej sprawie wniosek do Prezydenta Miasta z prośbą o uwzględnienie tego zadania w budżecie roku 2004.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 10 gru 2003 11:39
  • Data opublikowania: środa, 10 gru 2003 11:51
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:50
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej