Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 52 posiedzeniu w dniu 23 września 2014 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

 



1. Przyjęcie protokołu nr 51/2014 z ostatniego posiedzenia komisji


2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 832, 832A


3. Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2014 roku – druk nr 819 wraz z informacją o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej, w tym przebiegu realizacji przedsięwzięć za I półrocze 2014r. – druk nr 818 oraz informacją o przebiegu wykonania planu finansowego jednostek kultury za I półrocze 2014r. - druk nr 805


4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na rok 2015 – druk nr 834, 834A


5. Zaopiniowanie projektów uchwał:

a) zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – druk nr 824, 824A

b) zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – druk nr 824, 824B

6. Informacja dotycząca sieci szkół i kierunków kształcenia (rok szkolny 2014/2015) oraz wyniki naboru do przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych. Ruch kadrowy nauczycieli – druk nr 829

7. Sprawy różne i wolne wnioski

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 51/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 51/2014 z ostatniego posiedzenia. W wyniku głosowania komisja protokół przyjęła jednogłośnie – 8 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 832, 832A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukiem nr 832 – w załączeniu do protokołu.

Przewodniczący obrad radny Janusz Mieczkowski poprosił o wyjaśnienie z czego wynika tak duże zwiększenie planowanych wydatków bieżących w placówkach oświatowych – na ogólną kwotę 2.539.941zł.

Pani Anna Mierzejewska – Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty wyjaśniła, że rozdział 80103 są to oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. W SP nr 10 nastąpiło zmniejszenie oddziałów przedszkolnych, dlatego nastąpiło przesunięcie środków z oddziałów przedszkolnych na rzecz SP nr 10 na kwotę 64.651zł. Dodała, że proponowane w projekcie uchwały zmiany budżetowe wynikają głównie ze zmniejszenia liczebności grup, utworzenia dodatkowych oddziałów, z awansów zawodowych nauczycieli, urlopów zdrowotnych.

Następnie Przewodniczący obrad poprosił o wyjaśnienie o wyjaśnienie czego dotyczą proponowane zmiany w rozdziale 80148 w szkołach: SP nr 7, Zespół Szkół Specjalnych oraz SP nr 10.

Pani Anna Mierzejewska – Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty wyjaśniła, że rozdział 80148 to są stołówki szkolne. Zmiany dotyczą głównie żywienia w szkołach.

Radna Bernadeta Krynicka poprosiła o wyjaśnienie czy proponowane zmiany w budżetach jednostek oświatowych mają służyć zabezpieczeniu im środków na prawidłowe funkcjonowanie do końca br.?

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że w każdym roku w ostatnim kwartale następują tego rodzaju zmiany w budżetach jednostek oświatowych, ponieważ nie da się pewnych rzeczy w oświacie przewidzieć, nie da się tak zaplanować budżetu, by nie zachodziła potrzeba dokonywania w nim zmian. Proponowane zmiany dotyczą m.in. podwyżki płac dla 64 nauczycieli, którzy uzyskali awans zawodowy, urlopów zdrowotnych, godzin ponadwymiarowych, nauczania indywidulanego – tego wszystkiego nie dało się przewidzieć planując budżety placówek.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania Komisja 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 głosach wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały  w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014, w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 3

Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2014 roku – druk nr 819 wraz z informacją o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej, w tym przebiegu realizacji przedsięwzięć za I półrocze 2014r. – druk nr 818 oraz informacją o przebiegu wykonania planu finansowego jednostek kultury za I półrocze 2014r. - druk nr 805

Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2014 roku w działach merytorycznie podległych komisji wraz z w/w informacjami przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta.

Radna Wanda Mężyńska poprosiła o wyjaśnienie przyczyn niskiego wykorzystania budżetu na zadanie pn. „dokształcanie nauczycieli”.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że wydatki na dokształcanie nauczycieli są realizowane zgodnie ze złożonymi wnioskami, potrzebami jakie wpływają.

Następnie radna Wanda Mężyńska zwróciła uwagę, że w I półroczu br. nie wydatkowano żadnych środków na wiele zadań inwestycyjnych oświaty. Poprosiła o wyjaśnienie czy zadania z tego zakresu, m.in. budowa drogi dojazdowej do szkoły, modernizacja korytarza, pokrycie dachu, itp. były realizowane w czasie wakacji, czy w tym temacie coś się działo, czy zadania te zostały przesunięte do realizacji na dalszy czas.

Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że z informacji jakie posiada wynika, że zadania o które pyta radna były realizowane w czasie wakacji i ich rozliczenie nastąpi w II półroczu br.

Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła.

W wyniku głosowania komisja 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Łomża za I półrocze 2014 roku w działach merytorycznie podległych komisji, wraz z informacją o przebiegu wykonania planu finansowego jednostek kultury za I półrocze 2014 roku oraz informacją o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej, w tym przebiegu realizacji przedsięwzięć za I półrocze 2014 roku.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na rok 2015 – druk nr 834, 834A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła Pani Anna Kadłubowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, zgodnie z drukiem nr 834 – w załączeniu do protokołu.

Radny Andrzej Wojtkowski zwrócił uwagę na zapis pkt. 2 w dziele Oświata wychowanie „budowa boisk do piłki nożnej przy placówkach oświatowych”. Wyjaśnił, że niemal przy każdej szkole boiska do piłki nożnej  już są lub są w trakcie realizacji. Zdaniem radnego zapis powinien brzmieć „budowa boisk wielofunkcyjnych”, czy „budowa kompleksów sportowych”. Poprosił o wyjaśnienie w/w zapisu.

Pani Anna Kadłubowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych wyjaśniła, że z wnioskiem o wpisanie do „Założeń ..” zadania „budowa boisk do piłki nożnej przy placówkach oświatowych” wystąpił Wydział Oświaty.            Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że sprawdzi w dokumentacji jak był ogłoszony przetarg, jaka nazwa zadania została w nim wpisana. W przypadku innej nazwy w przetargu, wpis w „Założeniach …” zostanie poprawiony.

Radna Bernadeta Krynicka zgłosiła wniosek o ujęcie w projekcie „Założeń …” w dziale „Oświata i wychowanie” punktu „Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7”. Uzasadniając zgłoszony wniosek stwierdziła, że w roku 2014 została wykonana dokumentacja techniczna sali gimnastycznej przy SP nr 7, w związku z czym zadanie to powinno być w 2015 roku kontynuowane.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radną Bernadetę Krynicką.

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 9 głosami za, przy 1 głosie przeciw i braku głosów wstrzymujących.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na 2015 rok komisja zaopiniowała pozytywnie – 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym w działach merytorycznie podległych komisji, wraz z wyżej wymienionym, przyjętym przez komisję wnioskiem.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektów uchwał:

a) zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – druk nr 824, 824A

b) zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – druk nr 824, 824B

 

Wniosek w sprawie w/w projektów uchwał przedstawił Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty, zgodnie z drukiem nr 824 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektów w/w uchwał i w wyniku głosowania zaopiniowała je następująco:

a) projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – 10 głosami za  - jednogłośnie, zgodnie z drukiem nr 824A

b) projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów – 10 głosami za  - jednogłośnie, zgodnie z drukiem nr 824B.

Ad. 6

Informacja dotycząca sieci szkół i kierunków kształcenia (rok szkolny 2014/2015) oraz wyniki naboru do przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych. Ruch kadrowy nauczycieli – druk nr 829

Radna Bogumiła Olbryś w imieniu środowiska nauczycieli zwróciła się do pani Prezydent z zapytaniem czy jest możliwość ingerowania miasta w tworzone przez szkoły ponadgimnazjalne kierunki szkół, tj. aby jeden kierunek kształcenia nie był tworzony w kilku szkołach, a w jednej, tematycznie z kierunkiem związanej.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że już w założeniach na rok przyszły miasto chce zwrócić uwagę na sprawę poruszoną przez radną Bogumiłę Olbryś. Dodała, że jest to proces długoletni, wiąże się ze zwalnianiem nauczycieli, z ograniczaniem ich pracy. Nie jest też pewne, że zamknięcie kierunku w danej szkole spowoduje, że w szkole tematycznie z nim związanej, dany kierunek się utworzy. Potwierdziła, że proces potrwa, aczkolwiek pewnie ma sens. Tego typu zmiany należy przeprowadzać w szkołach powoli, bo mogą one popaść w kłopoty.

Następnie radna Bogumiła Olbryś poprosiła o wyjaśnienie czy są przepisy prawa, które pozwolą miastu na nie wydanie pozwolenia na otwarcie kolejnej szkoły niepublicznej. Dodała, że widoczna jest już przewaga szkół niepublicznych nad publicznymi.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że nie ma możliwości prawnej, by samorząd mógł zabronić otwierania szkół, czy nowych kierunków w szkołach niepublicznych jeśli spełnione są warunki do prowadzenia tej szkoły czy tego kierunku.

Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski zabierając głos w sprawie przedmiotowej informacji zwrócił uwagę, że od ubiegłego roku nastąpił dość duży wzrost liczby uczniów szkół podstawowych – o ok. 200 uczniów, w przedszkolach publicznych ubyło 40 dzieci, natomiast w gimnazjach ubyło 90 uczniów, a w szkołach ponadgimnazjalnych ubyło 231 uczniów. Zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o skomentowanie w/w danych.

Pani Mirosława Kluczek – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdziła, że rzeczywiście najbardziej niż demograficzny dotknął gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Wzrost liczby uczniów szkół podstawowych wynika z tego, że do szkół tych doszły sześciolatki z pierwszego półrocza. Taka sytuacja będzie również w przyszłym roku. Następnie wyż demograficzny dotrze do gimnazjów i szkół średnich. Dodała, że jeśli idzie o przedszkola, to spadek liczby dzieci ma związek ze zmianą przepisów mówiących o tym, że grupy przedszkolne nie mogą być większe niż 25 osobowe. W roku przyszłym szkoły podstawowe z uwagi na brak miejsca nie zechcą przyjąć zerówek, w związku z tym więcej dzieci zostanie w przedszkolach. Uważa, że to wszystko się zbilansuje, że większych problemów miasto z naborem i ilością miejsc w placówkach oświatowych mieć nie będzie. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że przez najbliższy czas będzie na pewno kryzys w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, będzie walka o ucznia tym bardziej, że rynek szkół nie prowadzonych przez samorząd jest dość bogaty. Do dyrektorów i rad pedagogicznych szkół należy stworzenie takiej oferty, by uczeń chciał uczyć się w szkole podległej miastu, a nie prowadzonej przez inny organ.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

Komisja informację przyjęła przez aklamację.

Ad. 7

Sprawy różne i wolne wnioski:

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 29 paź 2014 07:40
  • Data opublikowania: środa, 29 paź 2014 07:46
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej