Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 27 posiedzeniu w dniu 12 lutego 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Sprawy różne

2.
Przyjęcie protokołów nr 25 i 26 z poprzednich posiedzeń Komisji

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy osiedlu i ulicom na tym osiedlu

4.
Analiza strony wydatkowej projektu budżetu miasta Łomży na 2004 rok

Ad. 1

Sprawy różne:

1.
Głos w tym punkcie obrad zabrała Pani Teresa Polecka, która przedstawiła Komisji przebieg dotychczasowych prac nad utworzeniem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Łomży. Przedstawiła też treść pisma Społecznego Komitetu ds. utworzenia tej uczelni w Łomży z prośbą o poparcie tej inicjatywy przez Komisję Edukacji.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tej sprawie na wstępie przedstawił Komisji treść pisma Ministra Edukacji, z którego jasno wynika, że podejmie on wszelkie działania oraz udzieli miastu wszelkiej pomocy, by PWSzZ w Łomży powstała. Następnie odczytał treść deklaracji podpisanej na spotkaniu zorganizowanym przez Tygodnik „KONTAKTY” w sprawie szkolnictwa wyższego w Łomży.

Przewodniczący obrad kończąc dyskusję w tym temacie poddał pod głosowanie wniosek w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Łomży.
Komisja jednogłośnie zaopiniowała wniosek w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Łomży.

2.

Przewodniczący obrad przedstawił wniosek grupy radnych w sprawie obchodów Roku Witolda Lutosławskiego w Łomży – wniosek w załączeniu do protokołu.
W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie /11 głosami za/ powyższy wniosek przyjęła.

3.

Przewodniczący obrad przedstawił pismo dyrektorów jednostek kultury /w załączeniu/ w sprawie finansowania podległych im jednostek w roku 2004. Stwierdził, że kwestia poruszona w tym piśmie zostanie przez Komisję przeanalizowana w pkt. „Analiza strony wydatkowej projektu budżetu miasta na 2004 rok”.

4.

Przewodniczący obrad przedstawił treść pisma w sprawie udostępnienia części pomieszczeń w budynku Starostwa Powiatowego pod potrzeby Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej – pismo w załączeniu do protokołu.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tej sprawie stwierdził, że już wstępne rozmowy zostały podjęte. Na potrzeby orkiestry mają zostać przekazane te pomieszczenia nieodpłatnie.

Radny Ryszard Matuszewski stwierdził, że orkiestrze nowa siedziba jest bardzo potrzebna, jest więc ku temu okazja i należy zrobić wszystko, by pomieszczenia, które wskazuje Starosta na potrzeby orkiestry pozyskać. Kończąc swą wypowiedź postawił wniosek formalny, by Komisja zaopiniowała pozytywnie powyższą propozycję i by skierowała pismo – prośbę do Prezydenta o podjęcie rozmów i działań ze Starostą w celu pozyskania pomieszczeń od Starostwa.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła jednogłośnie – 11 głosami za.

Ad. 2

Przyjęcie protokołów nr 25 i 26 z poprzednich posiedzeń Komisji

Komisja nie wniosła uwag do w/w protokołów i w wyniku głosowania przyjęła je następującą ilością głosów:

1. protokół nr 25/04 – 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących
2. protokół nr 26/04 – 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 wstrzymujących

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy osiedlu i ulicom na tym osiedlu

Radny Lech Kołakowski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że należy usystematyzować nazewnictwo ulic w naszym mieście. Uważa, że nieporozumieniem jest, by nazwa osiedla miała taką samą nazwę jak nazwa ulicy na tym osiedlu. Wnosi o negatywne zaopiniowanie przedmiotowej uchwały.

Radny Tomasz Gałązka poparł wniosek przedmówcy. Dodał, że przyjęcie uchwały poniosłoby za sobą duże koszty społeczne mieszkańców tego osiedla, związane z wymianą wielu dokumentów, tj. dowodów osobistych, rejestracyjnych, praw jazdy. Ponadto stwierdził, że z rozmów z mieszkańcami Zawad Przedmieścia wynika, że oni nie wiedzą nic o proponowanych zmianach.

Radny Zenon Piechoćiński również poparł zgłoszony wniosek. Dodał, że w uzasadnieniu negatywnej opinii Komisji winno być uzasadnienie, że przedłożony wniosek nie zawiera szacunkowych kosztów, jakie mieszkańcy w zw. z proponowanymi zmianami musieli by ponieść.

Więcej uwag do projektu powyższej uchwały Komisja nie zgłosiła.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek zgłoszonego przez radnego Lecha Kołakowskiego, by negatywnie zaopiniować projekt powyższej uchwały.

W wyniku głosowania Komisja 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym wniosek przyjęła.

Ad. 4

Analiza strony wydatkowej projektu budżetu miasta na 2004 rok

Przewodniczący obrad przed przystąpieniem do realizacji tego punktu obrad zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem czy Prezydent podjął działania zmierzające do zabezpieczenia w budżecie miasta na rok bieżący środków na oświatę do wysokości 97% - zgodnie z wnioskiem przyjętym przez Komisję na poprzednim posiedzeniu. Dodał, że środki zaplanowane na oświatę są niewystarczające nawet na pokrycie kosztów osobowych, tj. płac i ich pochodnych.

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że Prezydent podtrzymuje swoje stanowisko, nie proponuje zmian w przedłożonym projekcie budżetu.

Pani Skarbnik uzupełniając wypowiedź Prezydenta Choińskiego stwierdziła, że z wyliczeń wynika, że aby wniosek Komisji zrealizować, należałoby do oświaty dołożyć kwotę 2.606.116zł. Następnie wyjaśniła, że zgodnie z obowiązującym prawem od 2004 roku samorządy w 100% będą pokrywać wydatki związane z dodatkami mieszkaniowymi. Dano przy tym samorządom możliwość ustalenia prawem lokalnym zwiększenia, bądź zwiększenia dofinansowania dodatków mieszkaniowych o 20%. W związku z powyższym Prezydent Miasta Łomży przedłoży Radzie na najbliższej sesji projekt uchwały w sprawie obniżenia o 20% wskaźnika stosowanego do obliczania dodatku mieszkaniowego /projekt uchwały w załączeniu do protokołu/. Dodała, że wprowadzenie tej uchwały w życie – od 1 kwietnia br. przyniosłoby oszczędność rzędu 800tyś. zł i ta kwota mogłaby być przeznaczona na finansowanie zadań oświatowych.

Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Ryszard Matuszewski. Odnosząc się do projektu budżetu w zakresie kultury stwierdził, że jeśli Pan Prezydent nie wniesie autopoprawki, to nie widzi możliwości funkcjonowania jednostek kultury w naszym mieście w 2004 roku.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że w tym miesiącu ma się ukazać rozporządzenie dotyczące zasad finansowania jednostek kultury. Prawdopodobnie zasady finansowania kultury pozostaną te same. Zmienić ma się tylko to, że nie będzie to dotacja celowa, a zadaniowa, a zakres dofinansowania ma być znacznie poszerzony. Jak jednak będzie, jaka ustawa zostanie przyjęta przez Rząd, na to trzeba zaczekać.

Radny Ryszard Matuszewski ponownie zabierając głos w tej kwestii stwierdził, że zgodnie z przedłożonym przez Prezydenta projektem budżetu, jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, to już w połowie roku zabraknie środków na kulturę. Zastanawia się więc w jakim kierunku w tej sytuacji jak Rada ma do tego podejść, czy pozostawić to jak jest, czy szukać i wnioskować o przesunięcie środków na ten cel z innych działów budżetu miasta.

Radny Lech Kołakowski odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że jego zdaniem należy finalizować budżet poprzez zgłaszanie konkretnych wniosków do projektu budżetu miasta o przesunięcia środków, wskazując konkretnie z jakich zadań zdjąć środki, a na które zwiększyć.

Następnie Pani Skarbnik poinformowała Komisję, że dokonane zostało rozliczenie szkół wg nowych, przyjętych przez Radę zasad ich finansowania i dziś już wiadomo jest, że potrzeby zgłaszane przez szkoły do budżetu roku 2003 były znacznie zawyżone. Dodała, że łączny koszt wszystkich szkół za 2003 rok to kwota 51.405.733zł, w tym koszcie znajdują się już „13-tki” oraz zobowiązania szkół. Kończąc swą wypowiedź stwierdziła, że trudno jest więc dać wiarę, że wielkości zapotrzebowań przedstawione przez dyrektorów szkół na rok 2004 są rzetelne.

Pani Alicja Grabińska uzupełniając wypowiedź Pani Skarbnik stwierdziła, że gdyby budżet oświaty został uchwalony zgodnie z wnioskiem Komisji – tj. do wielkości 97% oraz przy założeniu, że od września byłby on korygowany w zależności od liczby uczniów uczęszczających do danej szkoły, to można byłoby mówić o zachowaniu sporej gospodarności w szkołach. Dodała, że kwota 2.600tyś zł /brakująca do zabezpieczenia zadań oświatowych na poziomie 97%/ dawałaby ok. 5% dotacji do przyznanej subwencji oświatowej.

Radny Zenon Piechociński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że należy zmienić sposób myślenia jeśli chodzi o finansowanie oświaty. Dodał, że wiele razy padają słowa, że pieniądze na oświatę to pieniądze przejedzone. On osobiście uważa, że inwestycja w oświatę, wychowanie i kształcenie dzieci jest inwestycją najważniejszą.

Pani Skarbnik ponownie zabierając głos w dyskusji wyjaśniła, że tegoroczna subwencja przekazywana samorządom z budżetu państwa nie będzie tzw. kosztem sztywnym, co oznacza, że będzie ściśle uzależniona od wpływami podatków samorządowych do budżetu państwa. Przypomniała, że w latach ubiegłych samorząd otrzymywał 1/13 przyznanej z budżetu państwa subwencji, w tym roku będzie to wielkość zmienna /jeśli z miasta Łomży nie będą do budżetu państwa wpływały dochody z podatków, to subwencja przekazywana Łomży z budżetu państwa będzie zmniejszana/. Tak więc zmniejszenie inwestycji mieć będzie ogromny wpływ na otrzymywaną przez miasto subwencję i to Rada powinna wziąć pod uwagę przy ewentualnych wnioskach do projektu budżetu miasta przedstawionego przez Prezydenta Miasta.

Radny Ryszard Matuszewski odnosząc się do wypowiedzi Pani Skarbnik stwierdził, że należałoby dokonać podziału inwestycji na prorozwojowe czyli te, które dają konkretny dochód do budżetu oraz pozostałe inwestycje, z których dochód jest pojęciem względnym.

Radna Alicja Konopka poprosiła Panią Skarbnik o wyjaśnienie na co są zabezpieczone środki i czemu aż w takiej ilości /wzrost o 1667%/ w dziale Gospodarka mieszkaniowa, rozdział Gospodarka gruntami i nieruchomościami – pozycja „pozostałe usługi”.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że środki te są przewidziane na wykup gruntów pod zasób komunalny /np. przy scalaniu, czy wykupie działek potrzebnych do inwestycji miejskich/.

Radna Konopka odnosząc się do wypowiedzi pani Skarbnik stwierdziła, że aż takich inwestycji to raczej miasto nie planuje, by potrzeba było na to 200 tyś. zł.

Pan Jerzy Łuba zabierając głos w dyskusji poinformował Komisję, że w tym roku nie przekazał do Kuratorium aneksów do projektów szkół, gdyż przekazanie ich wiązałoby się z koniecznością zwiększenia godzin w szkołach, a to są koszty. Ponadto stwierdził, że w niektórych z łomżyńskich szkół nie są zgodnie z prawem podzielone lekcje języka angielskiego i wychowania fizycznego. Stwierdził, że efekty tego będą w przyszłości bardzo widoczne.

Przewodniczący obrad nawiązując do wypowiedzi Naczelnika Łuby stwierdził, że efekty są już dziś widoczne, szczególnie te związane z przeładowaniem dzieci w klasach. Uważa, że nauka języków obcych nie dość, że przez niewykwalifikowanych nauczycieli /z uwagi na oszczędności/, to i w dużych grupach, mija się z celem. Te problemy od kilku lat już narastają. Uważa więc, że środki na oświatę muszą się znaleźć, bo inaczej degradacja oświaty nadal będzie następowała.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że jest za zwiększeniem budżetu oświaty, jednak chce Komisję poinformować, że szukanie ich nie oznacza wcale, że kolejne działania nie zostaną w oświacie podjęte – są one konieczne wręcz z uwagi na niż demograficzny. Dodał, że naukowcy z SGH opracowują kompleksową analizę łomżyńskiej oświaty, zostanie ona w niedługim czasie Radzie przedstawiona.

Następnie Przewodniczący obrad zgłosił wniosek formalny, by od września tego roku były dokonywane zmiany w budżetach poszczególnych szkół, tj. dostosowywane do ilości uczęszczających do nich uczniów.

Następnie radna Alicja Konopka wniosła o:
1. zdjęcie kwoty 180tyś.zł z działu Gospodarka mieszkaniowa, rozdział Gospodarka gruntami i nieruchomościami – pozycja „pozostałe usługi”
2. zdjęcie kwoty 100tyś.zł z działu Gospodarka mieszkaniowa, rozdział Dotacja przedmiotowa z budżetu dla zakładu budżetowego, w tym na nieściąg należności
3. zdjęcie kwoty 100tyś zł z MPK, w tym: 50tyś zł z wiat, 50 tyś. zł z remontów
4. zdjęcie kwoty 500tyś. zł z ul, Chopina
5. zdjęcie kwoty 1.620.000 zł z administracji /z remontu ratusza, komputeryzacji i podwyżek wynagrodzeń/
Pozyskaną kwotę dzięki w/w wnioskom w kwocie 2.500.000zł proponuje przeznaczyć po połowie na oświatę/1.250tyś.zł/ i kulturę /również 1.250tyś. zł/
Ponadto Komisja ponawia wniosek o zwiększenie dotacji danej jednostki oświatowej o kwotę wypracowanych przez nią środków dodatkowych.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.




Przewodniczący
Komisji Edukacji i Kultury

Dariusz Szymański

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 18 mar 2004 14:33
  • Data opublikowania: czwartek, 18 mar 2004 14:40
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:52
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej