Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 32 posiedzeniu w dniu 20 maja 2004 roku

Komisja realizowała następujący porzadek obrad:
1. Przyjęcie protokołu nr 31/04 z poprzedniego posiedzenia Komisji
2. Informacja na temat funkcjonowania placówek, instytucji, stowarzyszeń i organizacji kultury działających na terenie miasta Łomży
3. Informacja dotycząca oceny stanu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych na terenie Łomży
4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok
5. Sprawy różne

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 31/04 z poprzedniego posiedzenia Komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 31/04 z posiedzenia Komisji z dnia 26 kwietnia 2004 roku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie.

Ad. 2

Informacja na temat funkcjonowania placówek, instytucji, stowarzyszeń i organizacji kultury działających na terenie miasta Łomży

Na wstępie głos w tym punkcie obrad zabrał radny Ryszard Matuszewski. Stwierdził, że radni otrzymali informację w sprawie funkcjonowania placówek kultury w Łomży. Są w niej wyszczególnione wszystkie problemy, z jakimi te placówki na co dzień się borykają. Dodał, że o problemach łatwo się rozmawia, natomiast trudniej je rozwiązać. Sytuację łomżyńskiej kultury określa jako sytuację „pod kreską”. Kreska dotyczy nie funkcjonowania placówek, bo one pracują bardzo dobrze ale układu, który stworzył się w naszym mieście, który jemu jako człowiekowi siedzącemu w temacie zupełnie nie pasuje. Przypomniał, że w momencie restrukturyzacji urzędu, gdy łączono wydział oświaty z wydziałem kultury sugerował, że jeśli już łączy się te wydziały to należy utworzyć stanowisko zastępcy naczelnika wydziału i to byłby człowiek kierunkowy na kulturę. Jednak tych rad nie posłuchano. Stworzono Biuro Kultury i Sportu, które nie chce tu nic złego mówić, bo pewnie robi ono co może, ale to jest biuro, które nie ma bezpośredniego kontaktu z Prezydentem, a tak być powinno. Obieg informacji powinien być ciągły, a nie poprzez ... Przypomniał następnie, że kolejną propozycją jaką składał Panu Prezydentowi i została ona przez Komisję przyjęta w formie wniosku było zorganizowanie spotkania, debaty o kulturze z udziałem nie tylko dyrektorów jednostek kultury podległych samorządowi ale poszerzonego o grono ludzi zainteresowanych i pracujących w łomżyńskiej
kulturze. Proponował, by spotkanie zorganizowano w trzeciej dekadzie maja przy okazji obchodów Dnia Działacza Kultury, by na tym spotkaniu w jakiś sposób nagrodzono tych, którzy odnoszą szczególne zasługi w dziedzinie kultury. Jednak efekt wniosku jest taki, że jest koniec maja, nic się nie dzieje i przypuszcza, że nic się już nie wydarzy. Kolejna sprawa, jaką wnosił do Prezydenta to utworzenie nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury mijają jednak lata i nic z tym wnioskiem się nie dzieje.
Pani Ewa Grygo - Kierownik Biura Kultury i Sportu odnosząc się do wypowiedzi radnego Matuszewskiego stwierdziła, że nie jest tak, że nic się nie dzieje z tymi wnioskami. Stwierdziła, że pomysł zorganizowania forum kultury jest naprawdę dobry. Dodała, że na pewno warto o tym pomyśleć i na pewno takie forum w przyszłym roku się odbędzie /odpowiedź na ten wniosek znajduje się w dokumentacji komisji/. Jeśli chodzi o nagradzanie działaczy kultury, to stwierdziła, że przy różnych okazjach takie nagrody Prezydent w miarę możliwości przydziela.
Następnie Przewodniczący obrad odczytał odpowiedź na wniosek Komisji w sprawie zorganizowania Łomżyńskiego Forum Kultury /w załączeniu/.
Radny Ryszard Matuszewski odnosząc się do w/w odpowiedzi na wniosek Komisji stwierdził, że chodzi mu o nie dokonywanie podziałów na poszczególne resorty kultury lecz o potraktowanie jej globalnie. Dodał, że wniosek Komisja zgłosiła w miesiącu kwietniu i jest odpowiedź, że brakuje czasu to w to nie wierzy. Przyjmuje ją jako brak chęci. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że problem braku środków finansowych na kulturę jest powszechnie znany, jednak żenujący jest fakt, że pracownicy kultury od 4 czy nawet 5 lat nie mieli żadnej regulacji płac, w przeciwieństwie do innych pracowników podległych Prezydentowi Miasta.
Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdził, że o wielu uroczystościach czy imprezach kulturalnych organizowanych przez miasto dowiaduje się z prasy. Uważa, że radni winni otrzymywać zaproszenia na tego typu imprezy.
Pan Jerzy Jastrzębski - Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego zabierając głos w dyskusji stwierdził, że najistotniejszym problemem kierowanej przez niego jednostki jest brak pieniędzy. Z braku ich wynikają wszystkie inne problemy np. kwestia siedziby muzeum, remonty, wystawy, a przede wszystkim wynagradzanie pracowników. Uważa, że najistotniejszą rzeczą winno być stworzenie polityki, określenie kierunków i priorytetowych zadań łomżyńskiej kultury. Zaprosił następnie Komisję na imprezę do Nowogrodu na dzień 6 czerwca br.
Radny Ryszard Matuszewski ponownie zabierając głos w dyskusji wniósł o zabezpieczenie w budżecie 2005 roku środków na podwyżki płac dla pracowników jednostek kultury podległych Prezydentowi Miasta.
Radny Zenon Piechociński przypomniał, że Komisja wnioskowała o nadanie rondu przy zbiegu ul. Szosa Zambrowska z ul. gen. Sikorskiego imienia Witolda Lutosławskiego. Pyta czy wniosek jest realizowany czy nie będzie, gdyż Komisja nie otrzymała w tej sprawie żadnej odpowiedzi.
Pani Ewa Zielińska-Grygo stwierdziła, że czynione są starania, by Łomżyńskiej Orkiestrze Kameralnej nadać imię Witolda Lutosławskiego i prawdopodobnie tak się stanie, więc kwestia nadania rondu tego samego imienia została uznana za niecelową.
Radny Zenon Piechociński stwierdził, że był to wniosek Komisji i nie może być tak, że rozmawia się o nim w gabinecie, dochodzi się do pewnych wniosków, a Komisji się o niczym nie informuje. W ten sposób przepada wiele wniosków zgłaszanych przez Komisję, a tak być nie może.
Kolejno głos w dyskusji zabrał Pan Marek Makieła - Przewodniczący RO nr 3. Stwierdził, że kultura to i otoczenie obiektów kultury, a to w przypadku obiektów MDK-DŚT oraz kina pozostawia wiele do życzenia. Następnie stwierdził, że Honorowy Obywatel Miasta Łomży - Pan Jan Dobkowski w dniu uroczystości związanych z wręczaniem mu honorowego obywatelstwa wyraził wolę przekazania miastu połowy swego domu mieszczącego się przy Alei Legionów z przeznaczeniem na Galerię Sztuki Współczesnej. Jednak wówczas nie było ku temu klimatu. Uważa, że do rozmowy należy wrócić.
Kolejno głos w dyskusji zabrał Pan Roman Borawski - Dyrektor MDK-DŚT. Stwierdził, że o poprawę otoczenia MDK-DŚT głównie chodzi o wymianę płytek chodnikowych wnioskuje od kilku lat, jednak jak do tej pory nie udało się tego zrealizować. Dodał, że przedkładając coroczny plan działania, jak też potrzeby finansowe na realizację zadań, przedkłada również potrzeby w zakresie inwestycji i remontów. Uważa więc, że z całą gamą potrzeb jednostek kultury winny być zapoznawane merytoryczne komisje Rady przed uchwaleniem budżetu miasta na dany rok. Spotkanie z dyrektorami jednostek kultury w sprawie m.in. planów finansowych pozwoliłoby komisjom Rady szerzej spojrzeć na działalność jednostek kultury, jak też przekonać się o tym, że często składają wnioski i widzą wiele potrzeb i możliwości rozwoju, jednak nie wszystko z racji braku środków może być przez nie realizowane. Dodał, że od kilku lat wnioskuje też o zakup samochodu czy sprzętu nagłaśniającego ale bezskutecznie. Kończąc swą wypowiedź poparł zorganizowanie spotkania roboczego z działaczami kultury, na którym wszyscy zainteresowani mieliby możliwość przedstawienia zarówno swych bolączek jak i pochwalenia się osiągnięciami, bo takiej możliwości na dzień dzisiejszy wielu z nich nie ma.
Pan Dyrektor Jastrzębski ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że kwestia przekazania miastu połowy domu przez Pana Jana Dobkowskiego z powodów rodzinnych jest nieaktualna. Artysta jednak gotów przekazać miastu swoje prace na wystawę stałą, jeśli Łomża takie miejsce znajdzie i zechce mu poświęcić. Dodał, że jest to artysta światowej sławy i ma nadzieję, że taka galeria w naszym mieście powstanie.
Radna Alicja Konopka zwróciła się do dyrektorów jednostek kultury z propozycją, by wnioski inwestycyjne składane Prezydentowi Miasta do projektu miasta przedkładali również do wiadomości Komisji Edukacji i Kultury, jak też Komisji Finansów i Skarbu Miasta.
Radny Zenon Piechociński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że jego zdaniem należy jedno z posiedzeń komisji poświęcić zagadnieniu realizacji wniosków z zakresu kultury, ocenić stopień ich wykonania.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że widzi problemy łomżyńskiej kultury. Widzi potrzebę zakupu samochodu i sprzętu nagłaśniającego dla MDK-DŚT, jak też innych wniosków zgłaszanych przez dyrektorów podległych jednostek. Dodał, że być może uda się choć część z nich zrealizować dzięki wnioskowi złożonemu w Ministerstwie na refundację poniesionych nakładów na kulturę. Ponadto stwierdził, że należy mówić i o dobrych sprawach, o tym co już udało się zrobić w tej dziedzinie. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że zaplanował już spotkanie Komisji z przedstawicielami kultury w siedzibie teatru.
Radny Ryszard Matuszewski odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdził, że dzisiejsze spotkanie ma na celu przedyskutowanie problemów łomżyńskiej kultury i szukanie dróg rozwiązań, a nie zachwalanie tego, co dobrego uczyniono. Uważa, że należy stworzyć jakiś perspektywiczny plan działań miasta w tym zakresie.
Radna Maria Śmiarowska poparła wniosek radnego Matuszewskiego dotyczący zorganizowania spotkania z działaczami kultury. Zdaniem radnej dałoby ono radnym możliwość zapoznania się z problemami kultury w szerokim zakresie, jak też próbę podjęcia naprawy istniejącej sytuacji w tej dziedzinie.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że odpowiedź na ten wniosek Komisja otrzymała i on ją podtrzymuje. Dodał, że w tym roku zapoczątkowane zostały pewne działania w tym zakresie - indywidualne co prawda ale w roku przyszłym wniosek komisji zrealizuje globalnie, włączy temat na stałe do planu pracy, zorganizuje spotkanie z szerokim gronem przedstawicieli kultury, uhonoruje i nagrodzi najbardziej zasłużonych działaczy kultury. Jeśli jednak wola Komisji jest taka, by spotkanie takie odbyło się jeszcze w tym roku, zrealizuje to jednak będzie miało ono skromniejszy zakres, nagrody już przyznano i nie ma już środków na ten cel w budżecie miasta.
Kolejno głos w dyskusji zabrał Pan Jarosław Antoniuk - Dyrektor Teatru Lalki i Aktora. Stwierdził, że miasto powinno przede wszystkim stworzyć wieloletnią strategię rozwoju kultury i nad tym należy popracować, bo jeśli taka strategia powstanie, to wówczas wiele zadań, o których dziś była mowa doczeka się realizacji. Strategia uporządkuje finansowanie ważnych wydarzeń kulturalnych w Łomży. Uważa, że powinien się utworzyć komitet sterujący, w skład którego wejdą ludzie zaangażowani w rozwój lokalnej kultury i stworzą jej model rozwoju. Musi być grupa ludzi, która będzie się zajmować i wspierać wszelkie przedsięwzięcia w tej dziedzinie. Niesnaski, pretensje nie mają żadnego sensu, do niczego nie prowadzą. Prawdą jest, że potrzeby sprzętowe, lokalowe w dziedzinie kultury są ogromne i należy o nich rozmawiać w gronie ludzi zainteresowanych, by wspomóc działania, by Łomża stała się silnym ośrodkiem kultury. Osiągnięcia naszego miasta w zakresie kultury, zarówno indywidualnych twórców, jak i jednostek upowszechniania kultury są bardzo duże. O Łomży bardzo dużo i bardzo dobrze się mówi, jednak ta grupa potrzebuje wsparcia ze strony Rady, Prezydentów, jak też zrozumienia społecznego, bo praca jest uciążliwa, jednostki kultury podległe samorządowi pracują bez budżetu, a jednak wykonują swe zadania. Ta sytuacja nie wynika ze złej winy samorządu lecz chorego systemu państwa, gdzie brak jest jasności co do finansowania jednostek kultury.
Pan Dyrektor Borawski poparł wypowiedź przedmówcy. Stwierdził, że robocze spotkania, jak tez opracowanie strategii rozwoju kultury jest bardzo Łomży potrzebne.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do toczącej się dyskusji zobowiązał Panią Ewę Grygo -Kierownika Biura Kultury i Sportu do zorganizowania inauguracyjnego spotkania „Łomżyńskiego Forum Kultury w miesiącu wrześniu br.
Przewodniczący obrad zakończył dyskusję w tym temacie i poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Matuszewskiego, by w budżecie miasta na 2005 rok zapewnić środki na podwyżkę płac dla pracowników kultury.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła jednogłośnie - 9 głosami za.

Ad. 3

Informacja dotycząca oceny stanu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych na terenie Łomży

Informację w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Adam Skibiński z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Stwierdził, że każda szkoła ma inne problemy, jest to zależne od wielu czynników, m.in. od wielkości szkoły, jej umiejscowienia, typu itd. Dodał, że problemem numer jeden wszystkich szkół jest agresja wśród dzieci i młodzieży, przejawia się ona zwłaszcza w gimnazjach. Uważa, że problem ten rozwiązałby monitoring.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że kwestia monitoringu rusza w szkołach. Jeszcze w tym roku kamery zostaną zainstalowane na terenie trzech gimnazjów, w kolejnych latach kolejne placówki zostaną objęte monitoringiem.
Ponadto głos w dyskusji w tym temacie zabrał Pan Marek Makieła - Przewodniczący RO nr 3. Poruszył kwestię bezpieczeństwa w rejonie gimnazjum mieszczącego się przy starym szpitalu, jak też problem złego stanu technicznego budynku SP nr 5 i jej okolicy.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że sala gimnastyczna SP nr 5 zostanie wyremontowana, drzewa rosnące na posesji szkoły są wycinane, teren jest na bieżąco porządkowany. Dodał, że w przyszłym roku dokonane zostanie kompleksowe docieplenie szkół. Stwierdził, że na problemy szkół patrzy kompleksowo i dobro wszystkich szkół leży mu na sercu. W br. poszły bardzo duże środki na poprawę stanu technicznego szkół i ich otoczenia, a jest to dopiero początek działań w tym zakresie. Zostało złożonych 9 wniosków o dofinansowanie remontów szkół.
Przewodniczący obrad kończąc dyskusję w tym temacie podziękował Prezydentowi i przedstawicielowi Policji za podjęte działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie szkół.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok

Na wstępie głos w tym punkcie obrad zabrała Pani Alicja Grabińska - Kierownik Oddziału Budżetu Oświaty, która przedstawiła Komisji informację o wysokości subwencji oświatowej i dotacji dla szkół i placówek oświatowych w 2004 roku /w załączeniu do protokołu/.
Kolejno Pani Jadwiga Kozłowska -Skarbnik Miasta przedstawiła Komisji wniosek Prezydenta w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok /w załączeniu/.
Radny Ryszard Matuszewski zwrócił się z zapytaniem jaka jest przyczyna likwidacji rezerwy na cele kultury i włączenia jej do rezerwy ogólnej budżetu miasta? Pyta czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie tych środków na poszczególne instytucje kultury, jak też co stanie się z tymi pieniędzmi w razie gdy budżet państwa przekaże ze swej puli środki na ten cel.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że przeniesienie środków z rezerwy kultury do rezerwy ogólnej miasta pozwoli samorządowi jak najracjonalniej je wykorzystać. Dodała, że jeśli budżet państwa przekaże środki w odpowiedniej kwocie na zabezpieczenie zadań w dziale kultury, to Prezydent Miasta zawnioskuje do Rady o ich przeniesienie na poszczególne zadania miasta i Rada podejmie stosowną uchwałę na sesji.
Ponadto w dyskusji członkowie Komisji zgłosili swoje obawy co do powrotu środków przeniesionych z rezerwy kultury do rezerwy ogólnej z powrotem na zadania z zakresu kultury,
Następnie Pani Skarbnik przedstawiła Komisji autopoprawkę Prezydenta Miasta do wniosku z dnia 10 maja br. w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok - w załączeniu do protokołu.
Komisja nie wniosła więcej uwag do wniosku Prezydenta w sprawie zmian w budżecie, jak też do autopoprawki Prezydenta do w/w wniosku i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok wraz z autopoprawką - 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.

Sprawy różne:

1. W odpowiedzi na pismo OKS.II.1/6/2004 Komisja wytypowała radnego Ryszarda Matuszewskiego do składu komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 3 w Łomży, jak też zgłosiła radnego Ryszarda Rutkowskiego jako swego przedstawiciela do pracy w przypadku ogłoszenia przez Prezydenta Miasta kolejnego konkursu na stanowisko dyrektora szkoły
2. Radny Lech Kołakowski poprosił o przygotowanie na kolejne posiedzenie Komisji pisemnej informacji o stanie łomżyńskiej oświaty pod kątem demograficznym wg poszczególnych typów szkół.
3. Komisja ustaliła, że spotkania z dyrektorami gimnazjów i szkół średnich odbędą się w miesiącu wrześniu i październiku br., a nie jak planowano w maju i czerwcu.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 24 cze 2004 08:15
  • Data opublikowania: czwartek, 24 cze 2004 08:40
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:47
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej