Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 37 posiedzeniu Komisji w dniu 22 września 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:
CZĘŚĆ I

1
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji:
1) nr 35/04 z dnia 27 lipca 2004 roku
2) nr 36/04 z dnia 25 sierpnia 2004 roku

2
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok

3
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2005 rok

4
Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
1) zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania uczniom stypendiów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa
2) zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania studentom stypendiów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa

5
Ocena realizacji uchwał za I półrocze 2004 roku

6
Sprawy różne

CZĘŚĆ II – godz. 1800 w Katolickim Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Sadowa 12 - Spotkanie z dyrektorami gimnazjów łomżyńskich na temat funkcjonowania tych jednostek w 2004 roku.

Ad. 1

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji:

1) nr 35/04 z dnia 27 lipca 2004 roku – Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 35/04 i w wyniku głosowania przyjęła go 9 głosami za – jednogłośnie
2) nr 36/04 z dnia 25 sierpnia 2004 roku – Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 35/04 i w wyniku głosowania przyjęła go 9 głosami za – jednogłośnie.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2005 rok – druk nr 333, 333A i 333/1

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Teresa Morawska – Kierownik Oddziału Budżetu – w załączeniu.
Pan Prezydent Choiński uzupełniając wypowiedź w powyższej sprawie stwierdził, że w dniu dzisiejszym wpłynęło do UM pismo z ministerstwa mówiące o przyznaniu dotacji celowej dla jednostek kultury – po 50 tyś. zł dla każdej prowadzonej przez samorząd instytucji kultury.

W dyskusji w tym temacie głos zabrali:

Radny Roman Sarnacki zabierając głos w dyskusji stwierdził, że pocieszający jest fakt, że środki dodatkowo wypracowane przez szkoły wróciły do tych szkół – zgodnie z wnioskiem Komisji. Następnie poprosił o wyjaśnienie: 1/ ile jeszcze środków pozostało w rezerwie oświatowej, 2/ czy w rezerwie oświatowej zawarta jest również kwota na działalność kół zainteresowań – o czym mówiła Pani Minister Łybacka.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że w rezerwie oświaty nie ma już żadnych środków, jeśli zajdzie potrzeba dofinansowania któregoś z zadań oświaty trzeba będzie zabezpieczyć na to środki z rezerwy ogólnej budżetu miasta. Następnie stwierdził, że w subwencji oświatowej nie było środków na prowadzenie kół zainteresowań. Dodał, że jest to problem ułożenia oddziałów w danej szkole. Temat ten jest powiązany mocno z zajęciami pozalekcyjnymi i na pewno zostanie on poruszony w II części dzisiejszego posiedzenia Komisji – na spotkaniu z dyrektorami gimnazjów.
Radny Jan Bajno poprosił o wyjaśnienie z czego wynika zdjęcie kwoty 167.000zł z inwestycji GP nr 1.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że zdjęcie tej kwoty jest uzasadnione zmianą zakresu prac inwestycyjnych w tej placówce w br. Dodał, że inwestycja ta pozostaje to realizacji na rok przyszły.
Pani Jolanta Łapińska – inspektor WPGiI uzupełniając wypowiedź Prezydenta stwierdziła, że inwestycja PG nr 1 została zmniejszona do remontu jednego segmentu, wymagającego najpilniejszej naprawy. Reszta segmentów tego budynku została zgłoszona do realizacji na rok przyszły z funduszy strukturalnych.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok, wraz z autopoprawką.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2005 rok

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta – zgodnie z drukiem nr 331 – w załączeniu.

W dyskusji w tym temacie głos zabrali:

Radny Lech Kołakowski wniósł o dokonanie remontu boiska przy SP nr 4.
Radny Roman Sarnacki odnosząc się do wniosku przedmówcy stwierdził, że należy dokonać przeglądu wszystkich boisk szkolnych i dokonać ich modernizacji, jak też wybudować nowe boiska przy szkołach, które ich w ogóle nie posiadają.
Radny Jan Bajno wniósł o zapisanie w „Założeniach ...” na 2005 rok zadania pn. „realizacja terenu rekreacyjno sportowego na osiedlu Łomżyca, w rejonie SP nr 5”. Dodał, że temat ten został wpisany w Wieloletni Plan Inwestycyjny.
Radna Edyta Śledziewska poprosiła o wyjaśnienie na jakiej zasadzie są uwzględniane i realizowane prace remontowe w placówkach oświatowych, gdzie funkcjonują dwie jednostki – dotyczy to zespołów szkół.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że temat poruszony przez radną Śledziewską to tzw. problem dwóch gospodarzy w jednym budynku. Dodał, że remonty w tych obiektach są dokonywane po uzgodnieniach z dyrektorami obu szkół mieszczących się w jednym budynku.
Radny Jan Bajno wniósł o wykreślenie zapisu zawartego na str. 17 „utworzenie inkubatora przedsiębiorczości adresowanego do nowopowstających firm, zakładanych przez bezrobotnych” z uwagi na fakt, że jednostką nadzorującą i realizującą to zadanie jest Powiatowy Urząd Pracy, a nie samorząd.
Radny Zenon Piechociński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że należy zastanowić się nad filozofią wydatkowania pieniędzy przez samorząd. Dodał, że w gospodarce rynkowej wydatkowany pieniądz powinien się zwrócić. Nie wolno środków tylko wydawać, należy tak je lokować, w takie inwestycje, by one się zwróciły.
Radny Ryszard Matuszewski stwierdził, że we wniosku dołączonym do „Założeń ...” jest napisane, że załącznik do uchwały w tej sprawie przekazuje się Radzie w wersji elektronicznej na płytach CD. On w tej wersji tego dokumentu nie otrzymał. Następnie zgłosił wnioski o:
1. uzupełnienie zapisu na str. 5 w rozdziale „Prowadzenie stabilnej, realistycznej polityki na rzecz rozwoju Łomży opierać się będzie na:” o podpunkt: „utrzymanie aktualnego stanu posiadania w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego”
2. by 10 ppkt. na str. 9 w dziale „Cele polityki społeczno-gospodarczej” otrzymał brzmienie: „prowadzenie działań w zakresie dalszego rozwoju kultury, sportu i rekreacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży”
3. by ppkt. 1 na str. 11 w rozdziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” otrzymał brzmienie: „finansowanie działalności programowej miejskich instytucji kultury”.
Kolejno radny Jan Bajno wniósł o uzupełnienie zapisu w rozdziale „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o punkt: „Podjęcie działań na rzecz zagospodarowania terenów na Osiedlu Łomżyca, w obrębie Szkoły Podstawowej nr 5 na cele sportowo-rekreacyjne”.
Radny Lech Kołakowski wniósł o uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „gospodarka mieszkaniowa” o zadanie pn. „budowa budynku komunalnego zabezpieczającego mieszkania dla rodzin przekwaterowywanych w ramach rewitalizacja Starówki”.
W związku z brakiem dalszych uwag i wniosków w tym temacie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie zgłoszone poprawki:
1. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „gospodarka mieszkaniowa” o zadanie pn. „budowa budynku komunalnego zabezpieczającego mieszkania dla rodzin przekwaterowywanych w ramach rewitalizacja Starówki” /str. 10/ – w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących
2. uzupełnienie zapisu w rozdziale „Prowadzenie stabilnej, realistycznej polityki na rzecz rozwoju Łomży opierać się będzie na ...” o podpunkt: „utrzymanie aktualnego stanu posiadania w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego” /str. 5/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 10 głosami za - jednogłośnie
3. by ppkt. 10 w dziale „Cele polityki społeczno-gospodarczej” otrzymał brzmienie: „prowadzenie działań w zakresie dalszego rozwoju kultury, sportu i rekreacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży” /str. 9/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 10 głosami za – jednogłośnie
4. by ppkt. 1 w rozdziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” otrzymał brzmienie: „finansowanie działalności programowej miejskich instytucji kultury” /str. 11/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 10 głosami za – jednogłośnie
5. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna”, rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „Podjęcie działań na rzecz zagospodarowania terenów na Osiedlu Łomżyca, w obrębie Szkoły Podstawowej nr 5 na cele sportowo-rekreacyjne” /str. 11/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 10 głosami za – jednogłośnie
6. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „prowadzenie remontów i budowa boisk przy szkołach łomżyńskich” /str. 11/ - w wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.

Następnie Komisja 10 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na 2005 rok” wraz z w/w, przyjętymi przez Komisję poprawkami.

Ad. 4

Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:

A) zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania uczniom stypendiów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa
B) zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania studentom stypendiów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa

Wniosek w sprawie w/w projektów uchwał przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta – zgodnie z drukiem nr 332.
Komisja nie wniosła uwag do projektów w/w uchwał i w wyniku głosowania zaopiniowała je pozytywnie następującą ilością głosów:
a/ w sprawie zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania uczniom stypendiów finansowanych
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa – 10 głosami za –
jednogłośnie
b w sprawie zatwierdzenia projektu regulaminu przyznawania studentom stypendiów
finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa – 10
głosami za - jednogłośnie

Ponadto Komisja w tym punkcie obrad zgłosiła Przewodniczącego Komisji – Dariusza Szymańskiego na swego przedstawiciela do składu Komisji Stypendialnej.

Ad. 5

Ocena realizacji uchwał za I półrocze 2004 roku

Komisja nie wniosła żadnych uwag ani wniosków do przedłożonej informacji w sprawie realizacji uchwał Rady za I półrocze 2004 roku.

Ad. 6

Sprawy różne:

1. Przewodniczący obrad zapoznał Komisję z pismem JE Ks. Biskupa w sprawie dofinansowania szkół katolickich – pismo w załączeniu do protokołu.
2. Przewodniczący obrad zapoznał Komisję z pismem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej w sprawie dofinansowania – pismo w załączeniu do protokołu.
3. Radna Edyta Śledziewska zgłosiła wniosek, by w tworzeniu budżetu oświaty w zakresie remontów szkół w jednostkach, w których w jednym budynku funkcjonuje więcej niż jedna szkoła – uczestniczyli dyrektorzy wszystkich szkół funkcjonujących w danym budynku.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 6 głosami za, przy 1 przeciw i 3 wstrzymujących.
4. Przewodniczący obrad zapoznał Komisję z pismem Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącym funkcjonowania Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej Pracowników Oświaty – pismo w załączeniu do protokołu.
5. Radny Roman Sarnacki zgłosił wniosek dot. wyróżnienia sportowców – uczniów szkół łomżyńskich, którzy zajęli wysokie lokaty w Mistrzostwach Polski Juniorów, tj.:
1/ Piotr Krzyżanowski – Złoty Medal w skoku w dal – uczeń III LO
2/ Anna Pruszkowska – Srebrny Medal w skoku w dal – uczennica ZSEiO nr 6
3/ Marcin Dudek – Brązowy Medal w skoku w dal – uczeń ZSMiO nr 5
Ponadto wniósł o przyznanie nagrody trenerowi w/w sportowców - mgr Janowi Kotowskiemu, jak też zwiększenie dotacji na 2005 rok dla prowadzonego przez niego Klubu „Narew” Łomża.
6. Radny Ryszard Matuszewski zwrócił się do Prezydenta o wyjaśnienie następujących spraw:
1. za kilka tygodni ma zostać odebrany i przekazany właścicielom budynek zajmowany obecnie przez Muzeum Północno-Mazowieckie – w związku z tym pyta czy Pan Prezydent zabezpieczył już inny lokal na potrzeby muzeum – Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że najprawdopodobniej nie dojdzie do przekazania budynku zajmowanego przez muzeum jego właścicielom i muzeum nadal w nim będzie funkcjonowało
2. poprosił o wyjaśnienie na jakim etapie jest konkurs na dyrektora Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej – Pan Prezydent Choiński stwierdził, że odbyło się już jedno posiedzenie komisji konkursowej, następne odbędzie się 28.09.br., a w dniu 14.10.br. odbędzie się ostatni, rozstrzygający go etap przy współudziale publiczności
3. stwierdził, że wielokrotnie wnioskował o zorganizowanie Dnia Działacza Kultury, jednak do dnia dzisiejszego do takiego spotkania nie doszło. W związku z tym pyta czy dojdzie do spotkania i uhonorowania na nim pracowników i placówek łomżyńskiej kultury – odpowiedzi w tym temacie udzieliła radnemu Pani Małgorzata Sawicka-Kujawa – Naczelnik WOKiS. Stwierdziła, że jest w trakcie rozmów i przygotowań zmierzających do zorganizowania Dnia Działacza Kultury.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął I część posiedzenia Komisji.

II część posiedzenia Komisji

W spotkaniu uczestniczyły osoby zgodnie z załączoną listą obecności.
W trakcie dyskusji dyrektorzy gimnazjów zgłosili następujące postulaty:

1. W celu podniesienia efektów dydaktycznych i wychowawczych odejście od obowiązujących standardów – zmniejszenie ilości uczniów w oddziałach do 26
2. zwiększenie ilości godzin pozalekcyjnych, w tym oddzielenie rekreacyjno-sportowych w szkołach podstawowych i gimnazjach.
  • Data powstania: Data powstania: środa, 20 paź 2004 11:58
  • Data opublikowania: środa, 20 paź 2004 12:08
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:47
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej