Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 40 posiedzeniu w dniu 22 listopada 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad
1
Przyjęcie protokołu nr 39/04 z poprzedniego posiedzenia Komisji

2
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia „Strategii promocji gospodarczej Łomży 2005-2010”

3
Analiza strony dochodowej projektu budżetu miasta Łomży na 2005 rok

4
Sprawy różne.

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 39/04 z poprzedniego posiedzenia Komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 39/04 z poprzedniego posiedzenia Komisji z dnia 9 listopada 2004 roku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia „Strategii promocji gospodarczej Łomży 2005-2010”

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Wiesława Serwatko – Naczelnik WPGI – zgodnie z drukiem nr 355 – w załączeniu do protokołu.

Głos w dyskusji w tym temacie zabrali:

Radny Ryszard Matuszewski odnosząc się do zapisu zawartego na str. 15 pkt. 1.7. „Analiza SWOT” – „Mocne strony” w „Instytucjach otoczenia biznesu” przy „Silnych instytucjach kulturalnych” zapisano „nie spełniają jednak oczekiwań młodzieży”. Uważa ten zapis za nieadekwatny skoro został zapisany w mocnych stronach Analizy SWOT. Dodał, że jego zdaniem łomżyńskie instytucje kultury realizują potrzeby wyższego rzędu, a potrzeby młodzieży są bardzo różne i przypuszcza, że chodzi tu o bary, dyskoteki, puby – a tego z uwagi nawet na brak przyzwolenia społecznego instytucje kultury robić nie będą, a więc nie w pełni mogą spełniać oczekiwania młodzieży.
Pani Wiesława Serwatko wyjaśniła, że zapis o którym mówi radny Matuszewski to głos młodzieży współuczestniczącej w tworzeniu tego dokumentu.
Pan Prezydent Choiński uważa, że nie do końca instytucje kultury wychodzą z ciekawą propozycją spędzania czasu wolnego przez młodzież i jego zdaniem ten zapis należy tak traktować. Dodał, że instytucje kultury powinny pracować jeszcze nad swoją ofertą, doskonalić ją, tworzyć programy na rzecz młodzieży i jej je oferować.
Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że wymieniono wiele osób, w tym ją jako współuczestników tworzenia tego dokumentu. Uważa, że taki dokument jak na pracę tylu ludzi pod nazwą „Strategia ...” jest dla niej zbyt skromny. Ponadto stwierdziła, że autorzy dokumentu nie ujęli wszystkich zgłoszonych uwag, wniosków i propozycji zgłaszanych przez osoby współuczestniczące w jego tworzeniu. Dodała, że dokument ten szumnie brzmi, a nie zawiera i nie obejmuje wszystkich problemów, jak też nie wskazuje kierunków działania w celu rozwoju.
Pani Wiesława Serwatko stwierdziła, że jest to „Strategia promocji gospodarczej” i tylko tej dziedziny dotyczy. Ponadto stwierdziła, że nie jest twórcą tego dokumentu. Autor „Strategii ...” będzie obecny na sesji Rady, będzie tę strategię na sesji prezentował.
Pan Lech Kołakowski stwierdził, że zapis na str. 10 pkt. 1.3. „Infrastruktura techniczna” jest znikomy. Więcej się w tym zakresie w mieście dzieje niż tu zapisano.
Radny Ryszard Matuszewski ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że samo słowo strategia oznacza jakiś dalekosiężny cel, który chce się w jakimś okresie czasu osiągnąć w oparciu o jakieś drogi, kierunki działania. Materiał o którym mowa nakreśla cele, jednak nie wskazuje na metody ich realizacji.
Pani Wiesława Serwatko stwierdziła, że na str. 24 wskazano działania w ramach realizacji założonego celu.
Radny Ryszard Matuszewski stwierdził, że rzeczywiście w dziale 5 wskazano na pewne działania zmierzające do osiągnięcia założonego celu. Ponadto stwierdził, że w związku z wieloma wątpliwościami proponuje, by Komisja nie opiniowała „Strategii promocji gospodarczej Łomży na lata 2005-2010” – radni zagłosują na sesji, natomiast Przewodniczący Komisji na sesji przedstawi efekt dzisiejszego posiedzenia w formie wymienienie wątpliwości zgłoszonych w trakcie dyskusji.
W wyniku głosowania Komisja 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym wniosek radnego Matuszewskiego przyjęła.

Ad. 3

Analiza strony dochodowej projektu budżetu miasta Łomży na 2005 rok

Stronę dochodową projektu budżetu miasta Łomży na rok 2005 przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 357A.

W dyskusji głos zabrali:

Przewodniczący obrad zwrócił się do Pani Skarbnik z prośbą o wyjaśnienie o ile została zmniejszona subwencja oświaty w części gminnej.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że o 367 uczniów zmalała liczba uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych – jest to wielkość subwencji przypadającej na 1 szkołę.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że w związku z zaistniałą sytuacją przedstawi do miesiąca lutego projekt uchwały dot. sieci gimnazjów. Dodał, że jest też w trakcie opracowania projekt dot. sieci szkół ponadgimnazjalnych. Dodał, że należy uporządkować sieć oświaty gminnej, jak też przy okazji należy opracować perspektywiczny plan oświaty powiatowej. Stwierdził, że posiada 2 koncepcje w tym zakresie i w stosownym czasie przedłoży je Komisji do zaopiniowania.
Radna Alicja Konopka odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdziła, że skoro planuje się jakieś zmiany w oświacie to dobrze by było, by Pan Prezydent przedłożył Komisji swoją propozycję kompleksowych działań w zakresie oświaty – od szkół podstawowych, poprzez gimnazja aż po szkoły średnie.
Następnie Przewodniczący obrad poprosił Panią Skarbnik o wyjaśnienie, czy w roku 2005 zmienią się zasady finansowania jednostek kultury, czy będą takie same jak w roku 2004 oraz czy zostały już określone kwoty dotacji dla tych jednostek na rok przyszły.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że zasady finansowania jednostek kultury nie uległy zmianie. Dodała, że zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego oraz rozporządzenia obowiązującego od 2004 roku jednostki kultury wzorem br. mają składać wnioski o dofinansowanie zadań w zakresie mecenatu państwa.
Radny Ryszard Matuszewski odnosząc się do zasad finansowania jednostek kultury stwierdził, że owszem Ministerstwo czeka na wnioski jednostek kultury, jednak aby zyskały one przychylność muszą być wnioskami o charakterze ponadregionalnym, a po drugie jednostka kultury występując o dofinansowanie zadania musi mieć na nie część środków własnych, a z tym jest problem.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że miasto będzie się starało wspomóc kulturę w miarę możliwości budżetowych, niemniej jednak jednostki kultury muszą podejmować takie działania, by mogły pozyskiwać środki z zewnątrz.
Radny Lech Kołakowski stwierdził, że należałoby wnioskować o zmianę ustawy o finansach publicznych w zakresie finansowania jednostek kultury, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem jedna gmina nie jest w stanie wielu zadaniom sprostać.
Pani Skarbnik stwierdziła, że w momencie gdy samorządy przejęły jednostki kultury, część samorządów polikwidowało wiele działających na ich terenie placówek kulturalnych, gdyż nie było ich stać na ich utrzymanie.
Pan Prezydent Choiński poinformował Komisję, że w miesiącu grudniu Starosta Łomżyński złoży miastu propozycję współfinansowania Regionalnego Ośrodka Kultury, bo w innym przypadku będzie zmuszony do jego likwidacji.

Następnie Pani Alicja Grabińska poinformowała Komisję, że Ministerstwo Edukacji pozytywnie zaopiniowało i w całości zrefunduje miastu koszt nauki obywateli Czeczeni – uczniów dwóch łomżyńskich szkół za rok 2004. Jest to kwota 11.965 zł.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła.

Ad. 4

Sprawy różne:

Komisja ustaliła, że stronę wydatkową projektu budżetu miasta na rok 2005 przeanalizuje na posiedzeniu w dniu 25 listopada br. o godz. 16.00 - przed spotkaniem z działaczami sportu.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 30 gru 2004 09:18
  • Data opublikowania: czwartek, 30 gru 2004 09:21
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:53
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej