Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 42, wspólnym z Komisją Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia posiedzeniu w dniu 22 grudnia 2004 roku

Komisje realizowały następujący porządek obrad:
1
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji, tj.:
a/ nr 37/04 z posiedzenia Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia z dnia
23 listopada 2004 roku
b/ nr 41/04 z posiedzenia Komisji Edukacji i Kultury z dnia 25 listopada 2004 roku

2
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom

3
. Zaopiniowanie projektów uchwał:
a/ zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Łomżyńskiej Karty Współpracy Miasta
i Organizacji Pozarządowych
b/ w sprawie programu współpracy na 2005 rok miasta Łomży z organizacjami
pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia
24 kwietnia 2003 roku o działalności użytku publicznego i wolontariacie

4
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok

5
Sprawy różne

Ad. 1

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji:

a/ nr 37/04 z posiedzenia Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia z dnia
23 listopada 2004 roku – Komisja Rodziny Opieki Społecznej i Zdrowia nie wniosła
uwag do w/w protokołu i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 4 głosami
za
b/ nr 41/04 z posiedzenia Komisji Edukacji i Kultury z dnia 25 listopada 2004 roku –
Komisja Edukacji i Kultury nie wniosła uwag do w/w protokołu i w wyniku głosowania
przyjęła go jednogłośnie – 11 głosami za

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisjom Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki – zgodnie z drukiem nr 368 – w załączeniu do protokołu.

Komisje nie wniosły uwag do w/w wniosku i w wyniku głosowania zaopiniowały go pozytywnie następującą ilością głosów:

a/ Komisja Edukacji i Kultury – jednogłośnie – 11 głosami za
b/ Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia – jednogłośnie – 4 głosami za

Ad. 3

Zaopiniowanie projektów uchwał:
a/ zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Łomżyńskiej Karty Współpracy Miasta
i Organizacji Pozarządowych
b/ w sprawie programu współpracy na 2005 rok miasta Łomży z organizacjami
pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia
24 kwietnia 2003 roku o działalności użytku publicznego i wolontariacie

Wniosek w powyższych sprawach przedstawiła Komisjom Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki – zgodnie z drukiem nr 369 – w załączeniu do protokołu.
Radna Edyta Śledziewska zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że w programie współpracy miasta na 2005 rok z organizacjami pozarządowymi wymienione zostało m.in. zadanie pn. „zapewnienie noclegu osobom bezdomnym”. Dodała, że w Łomży funkcjonuje noclegownia dla mężczyzn, brak jest natomiast noclegowni dla kobiet. Chciałaby zapytać Prezydenta czy rozważał możliwość utworzenia noclegowni czy hostelu dla kobiet, jednak z uwagi, że na Komisji nie jest obecny stawia wniosek formalny w tej sprawie i prosi o przekazanie go Prezydentowi Miasta.
Radny Lech Kołakowski odnosząc się do wniosku przedmówczyni stwierdził, że sytuacja budżetu 2005 roku jest bardzo trudna. Jest w nim zapisanych wiele zadań, w tym kontynuowanych i rozpoczętych w latach poprzednich dlatego proponuje, by wniosek radnej Śledziewskiej skierować ale do realizacji ale do budżetu roku 2006. Dodał, że jeśli w trakcie 2005 roku znajdą się dodatkowe środki budżetowe, to należy tę sprawę monitować i być może uda się zrealizować to zadanie wcześniej.
Pani Skarbnik zabierając głos w dyskusji stwierdził, że dotychczas w Łomży tylko jedna kobieta zwróciła się o tego rodzaju pomoc. Odszukano jej rodzinę zamieszkałą w pobliskiej gminie i ta rodzina udzieliła jej i jej dzieciom schronienia. Nie ma więc pilnej potrzeby na dzień dzisiejszy tworzenia w naszym mieście hostelu czy noclegowni dla kobiet.
Więcej uwag w tym temacie Komisje nie zgłosiły i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowały n/w projekty uchwał następującą ilością głosów:

a/ projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Łomżyńskiej Karty
Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych

- Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia – 4 głosami za – jednogłośnie
- Komisja Edukacji i Kultury – 11 głosami za – jednogłośnie

b/ w sprawie programu współpracy na 2005 rok miasta Łomży z organizacjami
pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia
24 kwietnia 2003 roku o działalności użytku publicznego i wolontariacie – wraz
z uwagą dot. potrzeby zabezpieczenia środków w budżecie roku 2006 celem
zorganizowania noclegowni czy hostelu dla kobiet

- Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia – 4 głosami za – jednogłośnie

- Komisja Edukacji i Kultury – 10 głosami za, przy braku głosów przeciw
i 1 wstrzymującym

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2004 rok

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisjom Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukami nr 372 i 372/1.
Radny Lech Kołakowski odnosząc się do w/w wniosku zwrócił uwagę na ogromne kwoty zobowiązań wymagalnych SP 9 i 10 wobec MPWiK i MPEC. Dodał, że nie wie czy nie było błędem tworzenie spółek, które mają się coraz lepiej i „żerują” m.in. na biednej oświacie. Pyta czy miasto i oświata jest dla tych spółek czy odwrotnie. Uważa, że ten temat Rada musi rozpatrzyć, co prawda na innej, merytorycznej komisji ale wrócić do niego należy.
Pani Alicja Grabińska wyjaśniła, że obie te szkoły złożyły wnioski o dotację na ten cel w kwotach zapisanych w omawianej uchwale. Dodała, że opłaty ponoszone przez jednostki oświatowe za wodę, ścieki i ciepło sukcesywnie rosną.
Następnie Przewodniczący obrad zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem czy w tych zmianach budżetowych zostały uwzględnione wszystkie zobowiązania wymagalne szkół. Jeśli nie, to prosi o przedstawienie kwoty pozostałych jeszcze do zapłacenia za 2004 rok zobowiązań wymagalnych szkół.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że na tyle uwzględniono zobowiązania szkół, na ile pozwoliła wielkość środków do rozdysponowania. Dodała, że wszystkie wnioski zgłoszone przez jednostki zostały rozpatrzone, jednak po weryfikacji w kilku przypadkach gdzie potrzeby nie były aż tak pilne zaproponowano mniejszą niż we wniosku jednostki kwotę dofinansowania.
Więcej uwag w tym temacie Komisje nie zgłosiły i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Łomży na 2004 rok wraz z autopoprawką Prezydenta Miasta z dnia 20 grudnia br. następującą ilością głosów:

- Komisja Edukacji i Kultury – 8 głosami za, przy braku głosów przeciw
i 3 wstrzymujących
- Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia – 4 głosami za – jednogłośnie

Ad. 5

Sprawy różne:

Przewodniczący obrad przystępując do realizacji tego punktu obrad stwierdził, że w mieście pojawił się nowy temat – plany likwidacji PG nr 4 im. Królowej Jadwigi mieszczącego się przy ul. Dwornej. Dodał, że otrzymał na piśmie stanowisko RO nr 4 w tej sprawie oraz, że na dzisiejsze posiedzenie Komisji przyjdą przedstawiciele Komitetu Obrony Szkoły, którzy przedstawią Komisji swoje stanowisko w tej sprawie.
Radny Lech Kołakowski zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że o planach likwidacji PG nr 4 dowiedział się z prasy. Formalnie nie ma żadnych dokumentów w tej sprawie, więc trudno zabierać w niej głos.
Przewodniczący obrad stwierdził, że otrzymał informację, że Pan Prezydent Choiński spotkał się z nauczycielami PG nr 4 i PG nr 3 i przedstawił im zamiar połączenia obu gimnazjów. W związku z tym rodzice uczniów PG nr 4 są zaniepokojeni tym zamiarem i chcą na dzisiejszej Komisji przedstawić swoje stanowisko. Dodał, że po wysłuchaniu przez Komisję stanowiska rodziców dyskusji w tym temacie nie będzie z uwagi na brak formalnych dokumentów w tej kwestii.
Kolejno głos w dyskusji zabrała radna Alicja Konopka. Stwierdziła, że popiera wypowiedź radnego Lecha Kołakowskiego. Dodała, że nie może tak być – i ciągle członkowie Komisji o tym mówią, że Pan Prezydent ma jakąś koncepcję czy zamysł reformy oświaty i nie informuje o tym członków Komisji Edukacji i Kultury, trzyma się to w tajemnicy a radni dowiadują się o tym z prasy czy telewizji. Poprosiła Przewodniczącego obrad o przekazanie Panu Prezydentowi Choińskiemu, że to jest chore że radni tego miasta nic nie wiedzą o wielu sprawach. Ludzie pytają a radni nie znają odpowiedzi na zadawane pytania bo sami nic nie wiedzą.
Pani Aleutyna Kołos również zwróciła się z tą samą prośbą do Przewodniczącego obrad co radna Konopka – o rozmowy w kwestii zamierzeń Prezydenta co do łomżyńskiej oświaty z radnymi i związkami zawodowymi oświaty, które również z prasy dowiedziały się o rozmowach dot. likwidacji PG nr 4.
Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że Rada nie wie nic o koncepcji funkcjonowania oświaty w mieście, a okazuje się że wizje są ale nie są przedstawiane Radzie, która przecież decyduje o zamiarze czy o likwidacji placówek oświatowych.
Przewodniczący obrad przed udzieleniem głosu przedstawicielom Komitetu Obrony Szkoły zaprosił członków obu Komisji na kolejne wspólne posiedzenie na dzień 28 grudnia br. na godz. 16.00. Dodał, że na posiedzeniu tym Komisje zaopiniują materiały na sesję oraz projekt uchwały Klubu Radnych w sprawie opłat za pobyt dziecka w Dziennym Ośrodku Pomocy.
Radny Ryszard Matuszewski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że w dniu wczorajszym w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyło się spotkanie opłatkowe środowiska nauczycielskiego. Zwrócił się z zapytaniem do Przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury czy uczestniczył w tym spotkaniu.
Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury wyjaśnił, że wiedział o tym spotkaniu, jednak pracował i nie uczestniczył w nim.
Radny Ryszard Matuszewski kontynuując swą wypowiedź poprosił Przewodniczącego Komisji Edukacji i przedstawienie następujących pytań Panu Prezydentowi:

1. dlaczego na to spotkanie nie zostali poproszeni radni, a przynajmniej członkowie Komisji Edukacji i Kultury? czy Pan Prezydent boi się że radni spotykając się z dyrektorami placówek oświaty poznają ich sprawy i problemy?
2. dlaczego robi się selektywnie wybór środowisk? skoro odbyło się spotkanie opłatkowe ze środowiskiem oświatowym to dlaczego nie było takiego spotkania ze środowiskiem kultury?
Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że Komisja Edukacja po to w br. odbyła spotkania z dyrektorami wszystkich typów szkół, by poznać problemy kierowanych przez nich placówek. Dodała, że na tych spotkaniach do radnych zgłaszane są różnego rodzaju uwagi i pretensje, natomiast na spotkaniu opłatkowym kiedy to środowisko spotyka się w duchu pojednania, radnych nie ma, nie zaprasza się ich. Uważa, że Rada jest nieliczna i dla dobra środowiska nauczycielskiego na to spotkanie winni być zaproszeni wszyscy radni.
Przewodniczący obrad stwierdził, że zgłoszone uwagi i zapytania przedstawi Prezydentowi na sesji w dniu 29.XII.br. Następnie zaprosił na salę obrad przedstawicieli Komitetu Obrony Szkoły i wyjaśnił na wstępie, że Komisje Rady nic na temat zamiaru likwidacji PG nr 4 nie wiedzą oficjalnie. O fakcie tym radni dowiedzieli się z prasy, jak też od zainteresowanych nauczycieli i rodziców. Kolejno udzielił głosu przedstawicielom Komitetu Obrony Szkoły.
Pani Ewa Zawłocka – przedstawicielka KOSz na ręce Przewodniczących Komisji złożyła pisma i pokrótce przedstawiła kwestię związaną z likwidację PG nr 4 – pismo w załączeni do protokołu.
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Lech Kołakowski. Stwierdził, że w prasie wyczytał bardzo niepokojącą informację, że za 15 lat będą w Łomży tylko dwie szkoły podstawowe i dwa gimnazja. Nie wie czy są to prawdziwe dane ale w związku z tym jest zaniepokojony demografią w naszym mieście i złożył wniosek formalny o przedłożenie na jedno z najbliższych posiedzeń Komisji pisemnej informacji nt. ilości urodzonych w latach 1997-2004 i faktycznie zamieszkałych na terenie miasta dzieciach, które będą podlegały obowiązkowi szkolnemu - wg obwodów szkolnych, jak też rodzaju szkoły /szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne/ celem wypracowania polityki oświatowej w naszym mieście.
Komisje wniosek przyjęły przez aklamację.
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 30 gru 2004 09:28
  • Data opublikowania: czwartek, 30 gru 2004 09:35
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:45
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej