Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 49 posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2005 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
1.
Przyjęcie protokołu nr 47/05 z poprzedniego posiedzenia Komisji.

2.
Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów /druk nr 431, 431 A/.

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie założenia szkół policealnych w Łomży /druk nr 432,432 A/.

4.
Zapoznanie z informacją o funkcjonowaniu placówek oświatowych miasta Łomży (Bursy, świetlice) / druk nr 433 /

5.
Sprawy różne.

Ad. 1

Komisja nie zgłosiła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji i w wyniku głosowania 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym protokół przyjęła.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów.

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta – zgodnie z drukiem nr 431,431 A – w załączeniu do protokołu.
Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie– 9 głosami za.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie założenia szkół policealnych w Łomży.

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS – zgodnie z drukiem nr 432,432 A – w załączeniu do protokołu.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Radny Roman Sarnacki stwierdził, że należy zastanowić się czy nadawać takie numery tym szkołom policealnym jakie są, czy dać numery szkół w jakich one by były, bo po co szkoła nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 a będzie 3, poza tym jest dwie „1”, jedna policealna przy Zespole Szkół Mechanicznych i Szkoła dla Dorosłych Nr 1. Stwierdził, że mimo, że nie będzie ciągu numerycznego byłby za tym by przypisać przykładowo Policealną Szkołę Nr 4 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS wyjaśnił, że w ustawie mówi się, że nowo powstała szkoła przyjmuje numer i każda następna kolejny numer oznaczony cyfra arabską. Dodał, że spróbuje jeszcze raz to skonsultować z prawnikiem i jeżeli będzie taka możliwość to chętnie zmieni numeracje, bo to ma sens.
Radny Jan Bajno zwrócił się z pytaniem, czy jeżeli przy tych wymienionych szkołach powstaną szkoły policealne to uczniowie będą nabywać kwalifikacje zawodowe o kierunku wiodącym przypisanym danej szkole.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS wyjaśnił, że ta uchwała dotycząca m.in. pewnych kierunków kształcenia spowoduje to, że Kurator przyjmie na siebie pewną odpowiedzialność dokonując weryfikacji- akceptując lub nie. Akceptacja będzie polegała na sprawdzeniu, czy szkoła potrafi zabezpieczyć kadrę, warunki pracy. Dodał, że wszystkie szkoły policealne są szkołami stricte zawodowymi, nie mają przedmiotów ogólnokształcących, jest to typowa nauka zawodu.
Radny Jan Bajno zwrócił się z pytaniem, czy przykładowo Szkoła Policealna Nr 2 będzie komórką organizacyjną Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5, czy będzie jeden dyrektor.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS odpowiedział, że tak, że będzie to integralny element Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5.
Radny Lech Kołakowski stwierdził, że jeżeli jest tworzona szkoła to jeśli nie dyrektor to jakiś pełnomocnik tej szkoły powinien się tym zająć.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że będzie to przypisane dyrektorowi szkoły w zakresie jego obowiązków.
Radny Roman Sarnacki stwierdził, że taka sama zależność występowała kiedy dwa lata temu w zespołach szkół wprowadzano licea profilowane i też nie było pełnomocników do zakładania.
Następnie radny Lech Kołakowski zwrócił się z pytaniem, czy zamiast nazwy „Szkoła Policealna Nr 1” nie powinno się zmienić szyku słów na „ Policealna Szkoła Techniczna Nr 1”.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS wyjaśnił, że takie nazewnictwo z jednej strony narzuca ustawa, a z drugiej strony jest to bardzo mądre rozwiązanie dlatego, że dołączenie jakiegokolwiek przymiotnika bardzo mocno coś zawęża i profiluje. Dodał, że trzeba pamiętać, że szkoły policealne maja być organizmem maksymalnie mobilnym kierunkowo, jeżeli nazwę ustali się uchwałą to trzeba będzie co roku podejmować uchwały zmieniające.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie /9 głosami za/ pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.





Ad. 4

Informację o funkcjonowaniu placówek oświatowych miasta Łomży (bursy, świetlice) przedstawiła Komisji Pani Alicja Grabińska – Kierownik OBO – zgodnie z drukiem nr 433 – w załączeniu do protokołu.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta dodał, że odnośnie problemu burs jest taki dylemat, że poradnia jest utworzona w bursie nr 1 i patrząc na układ burs zasadne by było żeby wyłączyć „3”, a włączyć do „1”. Stwierdził, że patrząc na bursę nr 3 dochodzi do tego, że trzeba w nią ogromnie zainwestować. Siadła tam instalacja elektryczna i stanowi to zagrożenie dla młodzieży.
Radny Roman Sarnacki zwrócił się z pytaniem na jakiej zasadzie miałoby to być wyłączenie.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że trzeba by było przenieść poradnię, a w miejsce poradni przenieść bursę.
Radna Alicja Konopka zwróciła się z pytaniem, czy ci pracownicy, którzy są zatrudnieni w poradni nie są jednocześnie w tych samych godzinach pracy zatrudnieni w szkołach.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że dzisiaj nie może odpowiedzieć na to pytanie, ale to sprawdzi.
Radna Alicja Konopka poprosiła, aby taka informacja została przygotowana i przedstawiona Komisji.
Następnie Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS stwierdził, że jeżeli chodzi o bursy to jak przedstawiała to już Pani Alicja Grabińska problem jest taki , że jest pełne obłożenie miejsc, a są nawet okresy kiedy miejsc brakuje. Powodem jest tworzący się pewien ruch wśród młodzieży, jest to dla przykładu funkcjonowanie Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, gdzie przyjeżdżają czterotygodniowe turnusy młodych ludzi z całego województwa podlaskiego, z warmińsko- mazurskiego, mazowieckiego, którzy płacą za te bursy. Co cztery tygodnie przyjeżdża ponad stu osobowa grupa ludzi i w pewnych momentach miejsc w bursach brakuje. Uważa, że problem koedukacyjności burs to żaden problem, dlatego, że oprócz bursy katolickiej, która jest męska tylko bursa nr 1 jest żeńska. Pozostałe bursy nr 2 i nr 3 od kilku lat funkcjonują w formule koedukacyjnej. Dodał, że jest wystąpienie Pani Dyrektor Bursy Nr 1, by wyrazić zgodę na to by ta bursa również stała się koedukacyjna, dlatego że trudno jest w trakcie naboru osób do burs przewidzieć czy będzie więcej dziewcząt czy chłopców. Stwierdził, że będą momenty przy różnicowaniu grup kiedy pojawią się tylko grupy męskie lub tylko żeńskie. Zauważył, że należy pamiętać, że każda taka grupa przyjeżdżająca do Łomży to są pieniądze dla miasta, bursy, sklepów i wielu innych.
Wracając do tematu stanu bursy nr 3 stwierdził, że stan instalacji elektrycznej tego obiektu jest zły i niestety naprawa będzie bardzo dużo kosztować.
Pani Alicja Grabińska – Kierownik OBO dodała, że bursy szkolne to jest ta grupa placówek, która w pełni utrzymuje się tylko z subwencji oświatowej.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że źle się stało, że nie wyłoniono obsługi przedszkoli w księgowości, bo w tym roku można by było dołączyć bursy, nikogo by nie zwolniono a byłyby duże oszczędności.
Radny Jan Bajno stwierdził, że jeżeli w przyszłości będzie funkcjonowała sieć szkół policealnych to należałoby zastanowić się nad zwiększeniem liczby burs.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że dlatego bursy pozostają na razie bez likwidacji.
Radna Edyta Śledziewska zwróciła się z pytaniem dlaczego koszty rzeczowe funkcjonowania świetlicy w SP Nr 5 są takie duże w porównaniu z innymi świetlicami.
Pani Alicja Grabińska – Kierownik OBO wyjaśniła, że wymieniano patelnie w kuchni więc robiono zakupy, które wpływały na wzrost kosztów rzeczowych.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta dodał, że zmieniony został tam także trzon węglowy na elektryczny.
Więcej uwag do powyższej informacji Komisja nie zgłosiła.

Ad. 5

Przewodniczący Komisji zgłosił wniosek o zabezpieczenie środków pieniężnych w wysokości 10000 zł na nagrody dla szkół, które biorą udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez Szkolny Związek Sportowy.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła jednogłośnie – 10 głosami za.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta poruszył sprawę połączenia PG Nr 3 i PG Nr 4. Stwierdził, że trzeba stworzyć godne warunki dla dzieci, które przychodzą do szkoły. Dodał, że wizytowali razem z Naczelnikiem WOKiS PG Nr 3. Pomieszczenia są niemalowane, utrzymują się farby sprzed 30 lat. Stwierdził, że mają pewne zamysły, aby może stworzyć brygadę remontową z więźniów, na to są również potrzebne pieniądze. Zabiega o to , aby jakieś pieniądze z budżetu pozyskać i myśli, że Komisja poprze go w tych działaniach. Zaproponował, aby następne posiedzenie Komisji Edukacji zorganizować w PG Nr 3.
Radna Maria Śmiarowska zwróciła uwagę, że ulice miasta są w dni słoneczne są bardzo dobrze oświetlone. Kilka dni temu o godzinie 9 rano widziała oświetlone ulice: Wyszyńskiego, Mickiewicza i przy SP Nr 1.
Przewodniczący poinformował, że grupa dziewcząt pod wodzą trenera Stanisława Niedbały zajęła VII miejsce w finałach ogólnopolskich w piłce ręcznej dziewcząt. Zwrócił się do Pana Prezydenta z prośbą, aby w jakiś sposób wynagrodzić zawodniczki i trenera, bo jest to bardzo duże osiągnięcie.
Radny Roman Sarnacki przypomniał, że Komisja prosiła, aby w miarę możliwości wyposażyć szkoły ponadgimnazjalne w urządzenia multimedialne w celu ułatwienia sprawnego przeprowadzenia egzaminów. Stwierdził, że po pewnym czasie można by poprosić Panią Gołaszewską z OKE, aby powiedziała jakie trudności dyrektorzy szkół napotkali i jak przebiegały matury w ogólnym zarysie. Dodał, że niedawno były egzaminy w szkołach podstawowych a niedługo będą egzaminy gimnazjalne. Uważa, że Komisja chętnie by posłuchała co się w tych placówkach działo.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS zaproponował by takie spotkanie nastąpiło w lipcu, ponieważ wszystkie egzaminy w szkołach, w tym prowadzone przez OKE i CKE, kończą się dopiero w połowie lipca.
Radny Roman Sarnacki stwierdził, że takie spotkanie mogło by być nawet we wrześniu. Rada będzie przed budowaniem budżetu na przyszły rok, jeżeli przyjdzie zastępca dyrektora CKE i powie, jak przebiegały egzaminy w szkołach, czy natrafiono na jakieś trudności, czy nie, to Rada będzie miała pełny obraz i będzie wiedziała, czy coś jest potrzebne, czy nie.
Następnie radny Jan Bajno zwrócił się do Pana Prezydenta z następującymi pytaniami:
1. Jakie są dalsze plany co do zagospodarowania budynku po pływalni przy I Liceum Ogólnokształcącym ?
2. Czy są próby pozyskania środków zewnętrznych na wybudowanie lub przygotowanie sali gimnastycznej przy II Liceum Ogólnokształcącym ?
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że odnośnie pływalni w maju będą spotkania, których tematem będzie całkowita analiza dotycząca pływalni i terenu wokół pływalni. Chciałby to przekształcić w salki gimnastyczne typowo potrzebne dla szkoły, nie tylko dla środowiska. Dodał, że będzie to już zlecane do projektu i jest nawet przygotowanych na to trochę pieniędzy.
Odnosząc się do pytania dotyczącego II Liceum Ogólnokształcącego stwierdził, że żałuje, że uczelnia nie powstała w budynku Liceum Medycznego. Tym samym narazie „umarła śmiercią naturalną” szansa wybudowania sali gimnastycznej, bo gdyby powstała uczelnia automatycznie musiałaby powstać sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj to zostaje zepchnięte na dalszy plan.
Następnie radny Lech Kołakowski stwierdził, że swego czasu zgłaszał konieczność remontu boiska asfaltowego SP Nr 4. Zwrócił się do Pana Prezydenta z pytaniem, czy zrobiono coś w tej kwestii.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że nie. Stwierdził, że są pilniejsze sprawy takie jak np. remont dachu i to jest pierwsze co trzeba zrobić przy tej szkole, a boisko narazie musi poczekać.
Radny Lech Kołakowski zwrócił się z pytaniem, czy zerówki będą w szkołach podstawowych, czy w przedszkolach i kiedy te decyzje zapadną.
Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że wydaje mu się, że na ten wrzesień jeszcze nie będzie zmian.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie Komisji.
















































  • Data powstania: Data powstania: środa, 13 lip 2005 09:26
  • Data opublikowania: środa, 13 lip 2005 09:31
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:44
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej