Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 4 posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 3/07 z dnia 9 stycznia 2007 roku 2. Zaopiniowanie projektów uchwał: a/ w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2007 rok b/ w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjno-Opiniującego ds. Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi 3. Informacja o wypoczynku zimowym dzieci i młodzieży 4. Informacja dotycząca łomżyńskiej oświaty w roku szkolnym 2006/2007 5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża 6. Zaopiniowanie projektu budżetu miasta Łomży na 2007 rok w działach merytorycznie podległych Komisji - ciąg dalszy dyskusji z dnia 9.I.2007r. 7. Zgłoszenie propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2007 rok w oparciu o przyjęty Plan Pracy Komisji na 2007 rok – punkt nie zrealizowany na poprzednim posiedzeniu Komisji 8. Sprawy różne
Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 3/07 z dnia 9 stycznia 2007 roku

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 3/07 z dnia 9 stycznia 2007 roku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 7 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektów uchwał:
a/ w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta
z Organizacjami Pozarządowymi na 2007 rok
b/ w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjno-Opiniującego ds. Współpracy
Miasta z Organizacjami Pozarządowymi
Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie powyższych uchwał przedstawiła Komisji Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury i Sportu – zgodnie z drukiem nr 27A – w załączeniu do protokołu. Ponadto przedstawiła Komisji autopoprawkę polegającą na dodaniu w § 2 pkt. 7 podpunktu następującej treści: „ochrona dóbr kultury”.
Komisja nie wniosła uwag do projektów powyższych uchwał i w wyniku głosowania zaopiniowała je następującą ilością głosów:

a/ w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami
Pozarządowymi na 2007 rok – 7 głosami za – jednogłośnie,
b/ w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjno-Opiniującego ds. Współpracy Miasta
z Organizacjami Pozarządowymi – 7 głosami za – jednogłośnie.

Ad. 3

Informacja o wypoczynku zimowym dzieci i młodzieży

Informację o wypoczynku zimowym dzieci i młodzieży przedstawiła Komisji Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury i Sportu – zgodnie z drukiem nr 28 – w załączeniu do protokołu.
Komisja informację przyjęła, nie zgłosiła do niej żadnych uwag.

Ad. 4

Informacja dotycząca łomżyńskiej oświaty w roku szkolnym 2006/2007

Informację dotyczącą łomżyńskiej oświaty w roku szkolnym 2006/2007 przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – zgodnie z drukiem nr 20 – w załączeniu do protokołu.
Radny Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że na podstawie wszystkich dostępnych radnym materiałów doszedł do przekonania, że kondycja oświaty na 2007 rok nie jest za mocna. Po pierwsze występuje ogromny deficyt środków obrotowych w poszczególnych jednostkach oświatowych sięgający ogółem ok. 6mln.zł, a po drugie poziom finansowania szkół podstawowych na poziomie 93,8% wskazuje na niedobór środków na ten cel w kwocie ok. 1mln.zł, w szkołach gimnazjalnych finansowanie na poziomie 92,2% co też daje niedobór środków na ok. 1mln.zł oraz na licea profilowane brak ok. 200tys.zł. Tak więc łącznie ok. 2.200tys.zł brakuje na oświatę, a rezerwa budżetowa oświaty wynosi 1.420tys.zł, więc w żaden sposób nawet rezerwa tych braków nie pokryje. Następnie stwierdził, że kolejna sprawa, jaka go niepokoi to fakt, że mimo tak wielkiego braku środków finansowych miasto dofinansowuje niepubliczne jednostki oświatowe, kształcące osoby dorosłe kwotą 1.350 tys.zł, mimo, że nie ma tam obowiązku szkolnego. Poprosił o wyjaśnienie, na jakiej podstawie to dofinansowanie się odbywa.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że jeśli chodzi o dofinansowanie niepublicznych szkół kształcących osoby dorosłe, to odbywa się ono zgodnie z ustawą o systemie oświaty i uchwałą Rady na podstawie tej ustawy podjętą. Następnie stwierdziła, że jeśli chodzi o budżet oświaty na 2007 rok, to szkoły powiatowe mają zabezpieczenie w środki, natomiast szkołom gminnym brak środków i jeśli jeszcze ministerstwo zmniejszy tę subwencję w związku z mniejszą liczbą uczniów – o 462 osoby, to te braki będą jeszcze większe. Dodała, że koszty stałe oświaty mimo spadku liczby uczniów nie zmieniają się. Gro kosztów oświaty – ok. 91% stanowią płace.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że wzorem ubiegłej kadencji należy podjąć prace zmierzające do zamknięcia jednej ze szkół. Dodał, że była to trudna, ale skuteczna decyzja, bo gdyby do likwidacji jednej ze szkół wówczas nie doszło, dziś sytuacja finansowa oświaty łomżyńskiej byłaby o wiele gorsza.
Pani Aleutyna Kołos zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że mówi się o malejącej liczby uczniów w szkołach, jednak wcale komfort pracy w szkołach się nie zmienia – klasy nadal są przeładowane. Uważa, że zamiast mówić o zwalnianiu nauczycieli trzeba trzymać się standardów i robić mniej liczebne klasy.
Pan Janusz Żebrowski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że istnieje coś takiego jak wskaźnik wydatków budżetowych państwa na oświatę, który w cywilizowanym kraju wynosi 5-6%, zaś w Polsce wynosi on niespełna 4%. Gdyby budżet państwa utrzymywał wskaźnik na 5-6%, to wówczas niezależnie od spadku liczby uczniów nakłady na oświatę byłyby wystarczające. Tego obywatele, a przede wszystkim samorząd winien pilnować. Należy iść naprzód w rozwoju cywilizacyjnym, a nie się cofać. Następnie stwierdził, że jeśli chodzi o koszty związane z utrzymaniem oświaty, to jego zdaniem likwidacja szkoły nie da pożądanych oszczędności, gdyż gro kosztów – 90% pochłaniają płace nauczycieli. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że w skali globalnej zmniejszanie się liczby uczniów w szkołach nie jest zagrożeniem, a wręcz przeciwnie, jest szansą dla oświaty.
Przewodnicząca obrad poparła wypowiedź przedmówcy. Uważa, że należy pilnować standardów i dążyć do rozwoju oświaty, a nie odwrotnie.
Następnie radny Jan Kleczyński stwierdził, że Wicepremier RP w czasie swej konferencji prasowej poinformował, że jest kwota 700mln Euro przeznaczona na zajęcia pozalekcyjne w szkołach. Zwrócił się do Prezydenta z zapytaniem czy z tej kwoty Łomża też coś dostanie.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że taka informacja do Kuratorium Oświaty dotarła, jednak jest ona niekompletna, gdyż do dziś żadna decyzja o przyznaniu środków nie wpłynęła. Dodał, że jeśli takie pieniądze łomżyńska oświata otrzyma, jest przygotowana na ich zagospodarowanie.
Następnie radny Jan Bajno stwierdził, że skoro z dyskusji wynika wiele problemów związanych z finansowaniem oświaty należy wystąpić do łomżyńskich Parlamentarzystów z prośbą o zajęcie się tematem na szczeblu centralnym, a następnie zaprosić ich do udziału w jednym z posiedzeń Komisji i kwestię przeanalizować, wysłuchać planów w tym zakresie.
Komisja przez aklamację propozycję radnego Jana Bajno przyjęła – pismo do Parlamentarzystów w załączeniu do protokołu.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła.

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża

Na wstępie głos w tym temacie zabrała Pani Aleutyna Kołos, która stwierdziła, że nie został spełniony obowiązek związany z uzgodnieniem projektu w/w uchwały ze związkami zawodowymi nauczycieli. Dodała, że odbyło się w tej sprawie tylko jedno spotkanie, nie doszło do ugody, został tylko spisany protokół rozbieżności i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa rozmowy winny się toczyć dalej, aż do osiągnięcia konsensusu. Nie uzgodnienie przedmiotowej uchwały ze związkami zawodowymi spowoduje jej zaskarżenie do Wojewody, a w konsekwencji jej uchylenie. Ponadto stwierdziła, że związki zawodowe wystąpiły o zwiększenie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych, jak też o zwiększenie dodatku za wychowawstwo z 25 do 100zł, który w łomżyńskich szkołach jest najniższy w powiecie. Dodała, że są gminy, w których nauczyciele mają ten dodatek w kwocie 130zł i już trwają prace nad ich podwyższeniem.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi Pani Prezes ZNP stwierdził, że porównywać się do innych samorządów zawsze można, ale różnie to wygląda z różnej strony. Rzeczywiście w samorządzie, o którym Pani Prezes mówiła dodatki za wychowawstwo są wysokie, ale samorząd ten jest bardzo zadłużony, nasz nie. Każdy samorząd ma jakąś swoją politykę. Dodał, że łomżyński samorząd jest zdania, że należy podnieść nauczycielom dodatki, o które związki wnioskują, jednak jest problem z wygospodarowaniem środków na ten cel.
Radny Jan Bajno stwierdził, że jest wola rozmowy ze strony samorządu, o czym świadczy chociażby fakt, że już kolejny raz w tym temacie Komisja się spotyka, analizuje. Dodał, że związki zawodowe muszą się z organem prowadzącym dogadać, tak jak mówią o tym przepisy.
Pan Janusz Żebrowski stwierdził, że niejednokrotnie próbował w tej sprawie umówić się na spotkanie z Prezydentem Brzezińskim, jednak Prezydent od jakiegoś czasu stał się nieuchwytny. Regulamin powinien być uzgodniony, a nie wprowadzany jednostronnie, bez żadnej dyskusji.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że to on jest odpowiedzialny za oświatę, on za nią merytorycznie odpowiada, więc prosi, by nie obarczać o to Prezydenta Brzezińskiego.
Przewodnicząca obrad stwierdziła, że była pewna, że Prezydent ze związkami zawodowymi dojdą do konsensusu w sprawie tej uchwały i dlatego tylko ten punkt ujęła w porządku dzisiejszego posiedzenia Komisji. Zastanawia się teraz jak problem rozwiązać, jak sprawę tę załatwić. Prosi o wypowiedzi członków Komisji w tej sprawie.
Radny Jan Bajno zawnioskował by na dzisiejszym posiedzeniu Komisja ponownie tylko przeanalizowała budżet, a nie opiniowała go i aby na kolejnym spotkaniu kwestię dodatków dla nauczycieli po raz kolejny omówiła i już zaopiniowała. Da to czas Prezydentowi i związkom zawodowym na uzgodnienie regulaminu i jego zaopiniowanie na kolejnym posiedzeniu
Wniosek powyższy Komisja przyjęła jednogłośnie.

Ad. 6

Analiza projektu budżetu miasta Łomży na 2007 rok w działach merytorycznie podległych Komisji - ciąg dalszy dyskusji z dnia 9.I.2007r.

Na wstępie głos w tym punkcie obrad zabrał Pan Stanisław Kaseja – Prezes Łomżyńskiego Klubu Sportowego, który przedstawił Komisji założenia budżetowe Klubu na 2007 rok – w załączeniu do protokołu.
Po wysłuchaniu w/w informacji Przewodnicząca Komisji zwróciła się do Prezesa ŁKS z następującymi pytaniami: czy pierwszy mecz, jaki ma się odbyć w miesiącu marcu 2007r. uda się przeprowadzić przy udziale kibiców, czy kara nałożona na nich zostanie odwołana? Po drugie stwierdziła, że w tym roku przypada 80-łecie ŁKS i czy w związku z tym trwają przygotowania do obchodów tego święta?
Pan Prezes Kaseja stwierdził, że wysłane zostało odwołanie do PZPN w sprawie odwołania zakazu wstępu kibiców na ten pierwszy mecz. Jeśli zaś chodzi o obchody 80-Lecia klubu to już czynione są przygotowania do obchodów tego święta. Dodał, że Zarząd Klubu ustalił, że na pierwsze mecze ŁKS-u bilet wstępu ulgowy wynosił będzie 10zł i w zależności od zachowania młodzieży jego cena jeszcze zmaleje, bądź wzrośnie na kolejne mecze.
Radny Jan Kleczyński zwrócił się do Prezesa ŁKS z zapytaniem, czy stadion do pierwszego meczu zostanie doprowadzony do takiego stanu, że ten mecz będzie się mógł na nim odbyć?
Pan Prezes Kaseja poinformował, że w ubiegły poniedziałek odbyła się inspekcja stadionu, w której udział wziął Prezydent Sroczyński, przedstawiciele Policji, nadzoru budowlanego oraz pracownicy Oddziału Inwestycji UM, jak też wykonawca i podczas tych oględzin określono najistotniejsze prace do wykonania i ich terminy. Wszystko to ma zostać do marca wykonane.
Następnie radny Jan Bajno zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem jak będzie wyglądała sprawa utrzymania stadionu w 2007 roku.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że prowadzone są prace w kierunku przekazania utrzymania stadionu wraz z całą pozostałą infrastrukturą do prowadzenie MPGKiM. Jeśli prawo na to pozwoli i czas, to już z końcem lutego br. MPKGiM to przejmie, co nie zwalnia miasta z przekazania na ten cel środków – stąd taka pozycja w budżecie miasta.
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Maciej Borysewicz, który przedstawił Komisji sytuację finansową sekcji lekkoatletycznej działającej przy ŁKS. Stwierdził, że trener tej sekcji na Walnym Zgromadzeniu Klubu wystąpił z apelem o dofinansowanie sekcji, którą obecnie finansuje w większości ze swych prywatnych pieniędzy oraz ze środków rodziców. Dodał, że w sekcji tej trenuje m.in. Paulina Korzeniecka, która jest Mistrzynią Polski i w zeszłym roku została powołana do Kadry Narodowej. Poza nią jest wielu innych bardzo dobrych sportowców trenujących w tej sekcji, a brak środków na działalność klubu źle wróży ich dalsze trenowanie. Stwierdził następnie, że nie jest członkiem Komisji Edukacji, Kultury i Sportu i nie może wnioskować o środki na tę sekcję ale zwraca się z taką prośbą do członków Komisji – o zabezpieczenie kwoty 8.000 zł na udział w zawodach, wyjazdy i odżywki dla członków sekcji LA działającą przy ŁKS-ie.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi radnego Macieja Borysewicza stwierdził, że sportowcy ci otrzymali stypendium od Prezydenta Miasta, poza tym nie ma innej możliwości dofinansowania tej sekcji jak ubieganie się o środki z profilaktyki. Przepisy prawa regulują tę kwestię i tego należy się trzymać, tj. ustawy o pożytku publicznym oraz uchwały w sprawie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.
Radny Jan Bajno stwierdził, że Komisja dopiero na przyszłym posiedzeniu będzie opiniowała projekt budżetu na rok 2007. Uważa, że problem dofinansowania sekcji LA został zasygnalizowany i Prezydent do czasu następnej Komisji rozważy możliwość realizacji tego wniosku i przekaże Komisji informację w tej sprawie – tak by wszystko było zgodne z prawem.


Ad. 7

Sprawy różne

Wiceprzewodnicząca obrad przedstawiła Komisji z treść pisma Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców PG 2 w sprawie złej sytuacji finansowej jednostki w 2007r. – pismo w załączeniu.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do w/w pisma stwierdził, że nie rozumie skąd nagle takie pismo, tym bardziej, że niedawno Pan Dyrektor Mariak poinformował Prezydenta, że miał pewne oszczędności i wykorzystał je na tzw. wydatki rzeczowe. Ponadto dodał, że w GP 2 w tym roku szkolnym spadła liczba uczniów o 187 osób i Pan Dyrektor zlikwidował tylko jeden oddział, a nie zrobił nic, by zmniejszyć zatrudnienie. Podkreślił, że dyrektorzy szkół muszą politykę swą dostosować do polityki miasta w zakresie oświaty, przeprowadzi w tej kwestii poważną rozmowę z dyrektorem Mariakiem.
Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że problem niedofinansowania nie dotyczy tylko GP 2 ale również wielu innych placówek. Dodała, że jest zdziwiona postawą Prezydenta, który chce rozliczać dyrektora za zakupy map, które już dawno powinny być wymienione? Ponadto stwierdziła, że na posiedzeniu Rady pedagogicznej GP 2, której jest członkiem nauczyciele wyrazili ogromne zaniepokojenie sytuacją finansową szkoły na 2007r. przedstawioną przez dyrektora, tj. brak ok. 17tys.zł miesięcznie na wynagrodzenia i pochodne. I jako że jest to problem nie tylko tej szkoły zwróciła się do Prezydenta z prośbą o informację, dlaczego dokonano tak nierównych cięć planów finansowych szkół – rozbieżność cięć mieści się w granicach 12-30%, jak też o przedłożenie Komisji dokumentacji – planów finansowych przedłożonych przez szkoły podstawowe i gimnazja, jakie szkoły te złożyły zapotrzebowanie, a ile im z budżetu środków zostało zdjętych i czym się przy tym sugerowano.
Pani Alicja Grabińska stwierdziła, że średnia wielkość oddziału w GP 2 wynosi 23,2% osoby. Ponadto w gimnazjum tym z racji posiadania przez nie klasy sportowej i klasy integracyjnej przyjęty został do budżetu najwyższy wskaźnik na jednego ucznia, który we wszystkich tego typu szkołach wynosi 3.870zł, a w GP 2 4.570zł na ucznia. Kończąc swą wypowiedź stwierdziła, że w stosunku do dotacji przekazanej temu gimnazjum w roku 2006 otrzymuje ono w br. tylko o niecałe 400tys.zł mniej tracąc ponad 30% dzieci. Takie są relacje i je dyrektor winien przy planowaniu wydatków szkoły uwzględnić. Odnosząc się zaś do „skromnych” zakupów dokonanych niedawno przez GP 2 stwierdziła, że szkoła dostała pomoce naukowe – sponsorowane na kwotę 140tys.zł oraz zaoszczędzone 102tys.zł na funduszu płac szkoła wydatkowała na dodatkowe wyposażenie. Nie są to więc małe kwoty.
Radna Edyta Śledziewska ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że wszystkie te argumenty i tak nie przekonują ją do pozytywnego opiniowania budżetu oświaty na 2007r. Występuje w budżecie ogromny niedobór w tym zakresie. Pyta Prezydenta jaką ma wizję oświaty łomżyńskiej na 2007r. i lata następne.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że radna Śledziewska jest radną już drugą kadencję. Prosi, by przypomniała sobie stan finansów łomżyńskiej oświaty z tego okresu, która przypomniał była bardzo zadłużona. Dziś oświata nie ma długów. Rok 2006 po raz pierwszy placówki oświatowe zakończyły bez zobowiązań wymagalnych.
Radny Jan Kleczyński stwierdził, że w roku 2006 miasto partycypowało w budżecie oświaty kwotą powyżej 11mln.zł. Prosi o informację, jaką kwotę w tym roku się przewiduje.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że planowana na ten rok kwota to 10.890tys.zł

Ad. 8

Zgłoszenie propozycji tematów do Planu Pracy Rady Miejskiej na 2007 rok w oparciu o przyjęty Plan Pracy Komisji na 2007 rok – punkt nie zrealizowany na poprzednim posiedzeniu Komisji

Komisja wniosła o uzupełnienie Planu Pracy Rady Miejskiej Łomży na 2007 rok o n/w tematy:
1. Informacja o zagrożeniach patologiami społecznymi w łomżyńskich szkołach – kwiecień 2007r.
2. Informacja o realizacji kształcenia integracyjnego, ponadgimnazjalne kształcenie integracyjne w Łomży.

Następnie Komisja ustaliła termin następnego posiedzenia na dzień 1 lutego br. na godz. 15.00
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.











  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 22 lut 2007 09:24
  • Data opublikowania: czwartek, 22 lut 2007 09:28
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:39
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej