Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 5 posiedzeniu w dniu 1 lutego 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża - druk nr 18 2. Zaopiniowanie projektu budżetu miasta Łomży na 2007 rok w działach merytorycznie podległych Komisji - druk nr 1, 1/1 oraz 1/2 3. Sprawy różne.
Ad. 1

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża - druk nr 18

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w dyskusji stwierdził, że od ostatniego posiedzenia Komisji nic w kwestii tej uchwały nie uległo zmianie, tj. Prezydent podtrzymuje swoje stanowisko co do dodatków dla nauczycieli – zgodnie z drukiem nr 18. Poprosił Komisję o zaopiniowanie projektu uchwały, by na najbliższej sesji sprawa stanęła pod obrady Rady.
Przewodnicząca obrad stwierdziła, że sytuacja ze strony prawnej wygląda nieciekawie, gdyż Komisja powinna zaopiniować projekt uchwały, a nie został spełniony wymóg formalny – uzgodnienia ze związkami zawodowymi.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącej obrad stwierdził, że związki zawodowe podpisały protokół rozbieżności, a fakt, że nie doszło do konsensusu nie zmienia sytuacji – uzgodnienia przeprowadzono.
Kolejno głos w dyskusji zabrała Pani Bożena Danowska – Zastępca Prezesa ZNP, która stwierdziła, że są w naszym regionie gminy bardzo zadłużone, a mimo to nauczyciele przez nie zatrudniani mają o wiele wyższe dodatki. Uważa, że samorząd łomżyński powinien swoim nauczycielom zwiększyć dodatek za wychowawstwo, bo jest on najniższy w województwie podlaskim.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że każdy samorząd prowadzi własną politykę finansową i ma do tego prawo. Dodał, że polityka państwa idzie w kierunku obciążania samorządów coraz to nowymi wydatkami, samorządy nie są w stanie same tym wydatkom sprostać, dlatego stanowisko Prezydenta jest takie, by dodatki utrzymać na poziomie, jak w druku nr 18, bo na oświatę na 2007 rok bez podwyżek tych dodatków i tak brakuje dużo pieniędzy.
Pan Janusz Żebrowski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że związki zawodowe wystąpiły z propozycjami kwot dodatków dla nauczycieli ale były w stanie je negocjować, zmniejszyć ale nie miały drugi raz możliwości rozmawiania o tym. Ponadto stwierdził, że w omawianym dokumencie brak jest uregulowania tzw. dodatku za grupy łączone, które występują tylko w Zespole Szkół Specjalnych. Dodał, że oprócz dodatku za wychowawstwo związki wystąpiły o zwiększenie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych z 9 do 15% i uciążliwych z 7 do 10%. Zwrócił się do Komisji z prośbą o wygospodarowanie środków w budżecie miasta na podwyżki w/w dodatków dla nauczycieli. Skutek finansowych tej podwyżki to kwota 175tys.zł.
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Tadeusz Zaremba, który stwierdził, że nie jest rolą Komisji uczestniczenie w negocjacjach omawianych dodatków dla nauczycieli. Zadaniem Komisji jest zaopiniowanie przedłożonego wniosku przez Prezydenta Miasta. Dodał, że Komisja mając stanowisko Prezydenta i związków zawodowych winna wystosować wnioski do Rady Miejskiej celem podjęcia uchwały. Następnie stwierdził, że z własnego doświadczenia przekonał się, że jeśli płaci się wszystkim, to tak naprawdę nie płaci się nikomu. Jest przeciwnikiem płacenia „za podpisanie listy”, bo to oznacza, że aspiracje płacowe rosną a nie ma komu zrobić coś ponad. W związku z powyższym postawił wniosek formalny o pozytywne zaopiniowanie wniosku Prezydenta Miasta i jednocześnie poprosić Prezydenta, by przeanalizował, jaką pulę środków – ekwiwalentną w stosunku do utraconego wzrostu dodatków, mógłby przeznaczyć na wewnętrzne, dodatkowe poszerzenie grantów na projekty wychowawcze wychowawców klas.
Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi radnego Tadeusza Zaremby stwierdził, że nauczyciele mogą się ubiegać o środki na programy ze środków na profilaktykę. Dodał, że coraz sprawniej wychodzi nauczycielom i szkołom pisanie programów, są one coraz bardziej atrakcyjne.
Następnie radna Wanda Mężyńska zgłosiła wniosek o podwyższenie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo dla nauczycieli do kwoty 50zł miesięcznie.
Następnie głos w dyskusji zabrała radna Edyta Śledziewska, która stwierdziła, że przydałaby się w Wydziale Oświaty komórka, która zajmowałaby się instruowaniem nauczycieli i dyrektorów jak te programy pisać.
Radny Tadeusz Zaremba poinformował Komisję, że Łomża jako jedno z nielicznych miast w Polsce nie wzięła udziału w konkursie na utworzenie regionalnego ośrodka szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego.
Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji poparła wniosek radnej Wandy Mężyńskiej o zwiększenie dodatku za wychowawstwo do kwoty 50zł. Odnosząc się do wypowiedzi radnej Edyty Śledziewskiej stwierdziła, że we wszystkich szkołach jest ogłoszenie o bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, każdy nauczyciel ma więc możliwość nauczenia się pisania programów.
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Jan Bajno, który złożył wniosek – kierując go do Prezydenta Miasta – by się zastanowił, ponownie przeanalizował budżet i znalazł środki na podwyższenie dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli do kwoty 50zł miesięcznie.
Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że tego typu wniosek jest wnioskiem intencyjnym. Składając wnioski w sprawie budżetu należy wskazać źródło finansowania skąd zdjąć środki na to zadanie. Kolejno zgłosiła następujący wniosek :
b/ o zwiększenie dodatku za trudne warunki pracy z 9 do 15% /§18, pkt. 1, ppkt. a/
c/ o zwiększenie dodatku za uciążliwe warunki pracy z 7 do 15% /§18, pkt. 1, ppkt. b/
wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję w tym punkcie obrad i przystąpiła do głosowania zgłoszonych wniosków. Jako pierwszy poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radną Wandę Mężyńską dot. podwyższenia nauczycielom dodatku funkcyjnego za wychowawstwo do wysokości 50zł miesięcznie.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy 1 przeciw i braku głosów wstrzymujących się.
Następnie Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek dotyczący zwiększenia dodatku za trudne warunki pracy z 9 do 15%.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 wstrzymujących.
Jako kolejny Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o zwiększenie dodatku za uciążliwe warunki pracy z 7% do 15%.
W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 wstrzymujących.
Następnie Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża, wraz z w/w, przyjętymi przez Komisję poprawkami.
W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie /8 głosami za/ zaopiniowała projekt powyższej uchwały, wraz z w/w, przyjętymi przez Komisję poprawkami.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu budżetu miasta Łomży na 2007 rok w działach merytorycznie podległych Komisji

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że na poprzednim posiedzeniu, na którym Komisja analizowała projekt budżetu miasta w działach merytorycznie podległych Komisji mówił, że w oświacie brakuje środków obrotowych, że brak pieniędzy na spięcie wydatków szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceów profilowanych oraz edukacyjnej opiece wychowawczej. Spore są to sumy w budżecie, a rezerwa budżetowa utworzona na ten cel w żaden sposób tego braku środków nie zabezpieczy. Zwrócił się więc do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem czy po spotkaniu z Wiceministrem Edukacji, Kultury i Sportu ma jakieś dobre wieści dla samorządu łomżyńskiego.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że w zasadzie zasada wyliczania subwencji metryczką się nie zmienia ale na dziś jest ona i tak nieznana, nastąpi to prawdopodobnie w marcu. Ponadto z planowanych 5%towych podwyżek, jakie mieli nauczyciele otrzymać, na dziś wiadomo o podwyżce 3,6% ale czy to się utrzyma, też do końca nie wiadomo. Czekają na konkretne decyzje na piśmie w tych sprawach.
Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Jan Bajno, który wniósł o dofinansowanie z promocji miasta ŁKS-u - zgodnie z prośbą Prezesa Klubu, zgłoszoną na poprzednim posiedzeniu Komisji. Uważa, że Klub należy wspomóc finansowo.
Komisja przez aklamację poparła wniosek radnego Bajno i wniosła do Prezydenta by uwzględnił w programie promocji miasta formy promocji Łomży przez ŁKS i przeznaczył na ten cel kwotę 150.000zł w budżecie roku 2007.
Następnie radny Jan Kleczyński zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem jakie zobowiązania wymagalne mają szkoły za 2006r.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że szkoły nie mają żadnych zobowiązań wymagalnych za 2006r.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie – 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących zaopiniowała projekt budżetu miasta w działach merytorycznie podległych Komisji, wraz z przyjętymi poprawkami – opinia Komisji w sprawie projektu budżetu miasta na 2007 rok w załączeniu do protokołu.

Ad. 3

Sprawy różne:

Przewodnicząca obrad zapoznała Komisję z treścią pisma, jakie na wniosek Komisji z ostatniego posiedzenia skierowała do łomżyńskich Parlamentarzystów – pisma w załączeniu do protokołu.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.



  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 22 lut 2007 09:28
  • Data opublikowania: czwartek, 22 lut 2007 09:31
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:39
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej