Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 6 posiedzeniu w dniu 20 lutego 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji: a/ nr 4/07 z dnia 24 stycznia 2007 roku b/ nr 5/07 z dnia 1 lutego 2007 roku 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Łomży” - druk nr 47, 47A 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, a także w sferze podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej - druk nr 42, 42A 4. Zaopiniowanie autopoprawki do wniosku z dnia 8 stycznia 2007 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża – druk nr 18/1 5. Dyskusja nad uchwałą w sprawie „Nagrody opiekuńczej” 6. Sprawy różne
Ad. 1

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji:

a/ nr 4/07 z dnia 24 stycznia 2007 roku – Komisja nie wniosła uwag do protokołu
i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 7 głosami za,
b/ nr 5/07 z dnia 1 lutego 2007 roku - Komisja nie wniosła uwag do protokołu
i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 7 głosami za.

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Łomży”

Wniosek w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Prezydent Choiński – zgodnie z drukiem nr 47, 47A – w załączeniu.
Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w powyższej sprawie i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 7 głosami za.

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, a także w sferze podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 42, 42A – w załączeniu.
Radny Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji wniósł o zmianę zapisu § 9 na „W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, w tym nie przedstawienia rozliczenia w terminie określonym w umowie, nieterminowego zwrotu niewykorzystanej części dotacji, podania nieprawidłowych lub niepełnych informacji, podmiot dotowany zobowiązany jest do zwrotu wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem części dotacji wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w terminie do 28 lutego następnego roku oraz traci prawo ubiegania się o dotację z budżetu miasta Łomża przez kolejne 3 lata”, a nie jak w projekcie zaproponowano 10 lat.
W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie /7 głosami za/ przyjęła wniosek radnego Jana Kleczyńskiego.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie /7 głosami za/ zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie, wraz z w/w, przyjętym przez Komisję wnioskiem.

Ad. 4

Zaopiniowanie autopoprawki do wniosku z dnia 8 stycznia 2007 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża – druk nr 18/1

Przewodnicząca obrad zabierając głos w sprawie powyższej autopoprawki stwierdziła, że Komisja na trzech poprzednich posiedzeniach analizowała dodatki dla nauczycieli i wypracowała swą opinię w tej sprawie w dniu 1 lutego br. – opinia w załączeniu do protokołu.
Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że autopoprawka została przekazana już na posiedzeniu Komisji i radni nawet nie mieli czasu jej przeczytać. Poza tym jest to już 3 wersja tego dokumentu a stanowisko Komisji w sprawie dodatków jest. Nie rozumie więc skąd nowa wersja dodatków.
Przewodnicząca obrad postawiła wniosek formalny o podtrzymanie opinii komisji w sprawie w/w regulaminu, wypracowanej na posiedzeniu w dniu 1 lutego br.
Pan Prezydent Choiński zwrócił się do Komisji z prośbą o pozytywne zaopiniowanie przedstawionej dziś autopoprawki. Wyjaśnił, że podwyżek dodatków nie uwzględniono w projekcie budżetu miasta na 2007 rok.
Pani Aleutyna Kołos zabierając głos w dyskusji poinformowała Komisję, że w ubiegłym tygodniu przedstawiciele związków zawodowych pracowników oświaty spotkali się z Prezydentem na negocjacjach w sprawie w/w dodatków ale do konsensusu nie doszło. Prezydent upierał się przy kwocie 25 zł za wychowawstwo, więc do podpisania protokołu nie doszło. Dodał, że dodatek za wychowawstwo nie był zwiększany nauczycielom od co najmniej 6 lat, zaś propozycja zróżnicowania go – jak zaproponował Prezydent w autopoprawce – uważa, że nie jest dobrym rozwiązaniem. Wychowawca klasy ma określone zadania i za sam fakt ten dodatek mu się należy, różnicować nauczycieli za dobrą czy gorszą pracę dyrekcja szkoły winna dodatkiem motywacyjnym, bo taka jest jego rola. Różnicowanie nauczycieli dodatkiem za wychowawstwo przy kwocie wyjściowej 25zł, a maksymalnej 50zł jest rozwiązaniem nie do przyjęcia. Wiadomym jest, że skoro dyrekcja szkoły ma wygospodarować środki na ten cel z posiadanego budżetu, to ten dodatek na tych 25zł pozostanie utrzymany.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że rok 2006 pokazał, że są szkoły, które tak gospodarowały otrzymanym budżetem, że za zaoszczędzone pieniądze dokonały wielu wydatków rzeczowych na sprzęt, pomoce naukowe, itp. Jest więc możliwość zwiększenia dodatku poprzez racjonalne gospodarowanie posiadanym budżetem. Ponadto stwierdził, że rok 2007 byłby czasem na przyjrzenie się mechanizmowi takiego funkcjonowania tego dodatku. Jeśli się sprawdzi, zostanie wdrożony i na lata kolejne, jeśli nie – da wskazówkę, że trzeba tę procedurę zmienić.
Następnie głos w dyskusji zabrał radny Jan Kleczyński, który stwierdził, że aby procedurę zaproponowaną dziś w autopoprawce Prezydenta szkoły mogły wprowadzić, potrzebne są dodatkowe środki na oświatę. Jeśli tych dodatkowych środków nie będzie, dodatki pozostaną na tym samym poziomie, bo tak jak miasto, tak i szkoły już swoje budżety na 2007 rok zaplanowały.
Radna Edyta Śledziewska poparła wypowiedź przedmówcy. Stwierdziła, że w szkołach ponadgimnazjalnych jest szansa, że nauczyciela dostaną zwiększone dodatki, zaś w szkołach gminnych z uwagi na tak niskie ich finansowanie utrzymają się one na obecnym poziomie.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że dyrektorzy szkół prowadząc właściwą gospodarkę budżetem są w stanie wygospodarować środki na zwiększenie dodatków. Ubiegły rok pokazał, że w szkołach były oszczędności.
Pani Aleutyna Kołos zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że skoro Pan Prezydent chwali się oszczędnościami w szkołach, to dlaczego w roku ubiegłym nie był realizowany fundusz zdrowotny. Jest to wymóg ustawowy, zapisany w art. 72 Karty Nauczyciela. Następnie odnosząc się do autopoprawki stwierdziła, że takich zapisów jak zawarty w par. 3 w regulaminach się nie stosuje, nie ma więc sensu nad tym dokumentem pracować.
Pani Skarbnik stwierdziła, że w tym roku również fundusz zdrowotny nie będzie realizowany, nie przewidziano na ten cel środków w budżecie miasta.
Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania negatywnie zaopiniowała autopoprawkę przy braku głosów za, 5 przeciw i 2 wstrzymujących.

Ad. 5

Dyskusja nad uchwałą w sprawie „Nagrody opiekuńczej”

Radny Jan Kleczyński stwierdził, że nieporozumieniem było skierować ten dokument pod obrady różnych Komisji Rady Miejskiej. Uważa, że powinien powstać zespół ekspertów powołany przez Prezydenta Miasta i rozważyć, co dalej z tym projektem zrobić. Uważa, że ta nagroda opiekuńcza jest elementem działania MOPS. Kończąc stwierdził, że tym tematem powinni zająć się eksperci a nie Komisje Rady. W związku z tym zgłosił wniosek o skierowanie projektu uchwały w sprawie nagrody opiekuńczej do Prezydenta Miasta celem wypracowania stanowiska z merytoryczną Komisją Rady Miejskiej oraz wykorzystania jej przy tworzeniu polityki prorodzinnej miasta Łomży.
W wyniku głosowania Komisja powyższy wniosek przyjęła jednogłośnie – 7 głosami za.
Następnie radna Bogumiła Olbryś wniosła, o uzupełnienie „Karty współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi” o zapis dotyczący wspierania polityki prorodzinnej miasta.
W wyniku głosowania Komisja powyższy wniosek przyjęła 3 głosami za, przy 1 przeciw i 3 wstrzymujących.

Ad. 6

Sprawy różne:

Radna Edyta Śledziewska poprosiła o informację, jakie są formy wsparcia dla dzieci z Czeczenii uczęszczających do łomżyńskich szkół.
Naczelnik Kowalik wyjaśnił, że dzieci z Czeczenii uczęszczają do różnych łomżyńskich szkół, jest ich już duża grupa. Dodał, że każda czeczeńska rodzina, która posyła swoje dziecko do szkoły otrzymuje wsparcie od Rządu RP w kwocie kilkuset złotych miesięcznie przez cały okres uczęszczania dziecka do szkoły.
Następnie Przewodnicząca obrad zapoznała Komisję z treścią wniosku SP 10 w sprawie zwiększenia dotacji budżetowej na 2007 rok – wniosek w załączeniu.
Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że ten wniosek wpłynął również do niego. Stwierdził, że odbył się przegląd techniczny wszystkich szkół i obiektów przy nich się znajdujących, celowo powołany przez Prezydenta Miasta i na podstawie tego przeglądu został opracowany harmonogram prac oraz zaplanowane środki i tylko w ramach tych środków zapisanych na inwestycje oświatowe na 2007 rok można będzie te zadania kolejno realizować. Stwierdził, że SP 10 zapisano na 2007r. kwotę 180tys.zł i szkoła musi zadecydować, które zadania są najpilniejsze do realizacji i za tę kwotę je zrealizuje. Kończąc stwierdził, że dyrektor SP 10 niezbyt dobrze pracował z komisją szacującą potrzeby remontowe szkoły, bo żadne z zadań zawartych we wniosku nie zostało ujęte w harmonogramie pilnych prac opracowanym przez zespół.
Kolejno Przewodnicząca obrad zwróciła się do Prezydenta z prośbą o włączenie się w ramach promocji miasta w organizację Igrzysk organizowanych przez Wspólnotę Polską w formie przekazania różnego rodzaju gadżetów.
Pan Prezydent Choiński stwierdził, że do organizacji Igrzysk Polonijnych zostali skierowani przedstawiciele urzędu. Dodał, że wniosek zgłoszony przez Przewodniczącą winna na ręce Prezydenta Miasta złożyć Pani Prezes Wspólnoty Polskiej.
Następnie głos w tym punkcie obrad zabrał radny Jan Kleczyński. W imieniu zainteresowanego – historyka sztuki wniósł o uzupełnienie składu Komisji o jego osobę. Dodał, że są tematy rozpatrywane przez Komisję, na których opinia tego rodzaju specjalisty byłaby bardzo użyteczna.
Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że jest otwarta na współpracę i propozycję radnego Kleczyńskiego rozważy.
Następnie przypomniała, że kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się dnia 26 lutego br. o godz. 16.00 i udział w nim wezmą łomżyńscy parlamentarzyści.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.
  • Data powstania: Data powstania: piątek, 23 mar 2007 08:23
  • Data opublikowania: piątek, 23 mar 2007 08:28
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:42
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej