Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 16 posiedzeniu w dniu 22 sierpnia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:


1. 
Przyjęcie protokołów nr 14 i 15 z poprzednich posiedzeń Komisji


2. 
Informacja o przygotowaniach do utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta


3. 
Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2007 roku


4. 
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2007


5. 
Ocena realizacji uchwał podjętych przez Radę w l półroczu 2007 roku


6. 
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji z budżetu miasta na realizację zadań z zakresu kultury dla instytucji kultury


7. 
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy


8. 
Informacja o przygotowaniu szkół, przedszkoli i placówek do nowego roku szkolnego


9. 
Informacja o zaawansowaniu prac inwestycyjno-remontowych w placówkach oświatowych


10. 
Sprawy różne

 

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołów nr 14 i 15 z poprzednich posiedzeń Komisji

 

             Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 14/07 z dnia 26 czerwca br. i w wyniku głosowania przyjęła go 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.            

Komisja nie wniosła również uwag do protokołu nr 15/07 z dnia 18 lipca br. i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 8 głosami za. 

Ad. 2 

Informacja o przygotowaniach do utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta

Radny Tadeusz Zaremba wprowadzając do tematu stwierdził, że przedstawiciele szkół średnich miasta Łomży zwrócili się do niego z prośbą o formalne utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta Łomży. W związku z tym zaprosił na Komisję przedstawicieli tej grupy inicjatywnej, by pokrótce przedstawili istotę swojej inicjatywy. Następnie zaproponował, aby w dniu dzisiejszym Komisja wytypowała ze swego grona przedstawicieli, którzy tym młodym ludziom pomogą doprowadzić do przygotowania tej inicjatywy w sensie roboczym, tj. dopracować opracowany przez nich statut i regulamin. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że chciałby, aby w dniu dzisiejszym Komisja tylko opowiedziała się czy jest za taką inicjatywą. Jeśli tak, to na jednym z kolejnych posiedzeń, już w normalnym trybie, z przygotowanym w tym temacie materiałem temat stanie na posiedzeniu Komisji.             Następnie głos w dyskusji zabrali przedstawiciele grupy inicjatywnej – Tomek Malinowski – I LO i i Paweł Niedźwiecki – III LO. Stwierdzili, że chcieliby stworzyć reprezentację – organ, który reprezentowałby całą młodzież szkół średnich miasta Łomży, a z czasem być może i gimnazjalnych. Ideą tej grupy inicjatywnej jest krzewienie idei samorządności. Grupa ta opracowała już projekt statutu i regulaminu Młodzieżowej Rady Miasta Łomża, w skład której wchodziłoby 15 osób – po jednym reprezentancie każdej szkoły, wybranym w demokratycznych wyborach w danej placówce. Do Komisji zwracają się z prośbą o wsparcie, pomoc merytoryczną, prawną, o doprowadzenie do utworzenia Młodzieżowej rady Miasta Łomży.           

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że młodzież przedstawiła bardzo cenną inicjatywę i uważa, że Komisja winna wesprzeć te działania. Należy pomóc młodzieży w opracowaniu dokumentów statutowych i umożliwić współuczestniczenie w życiu miasta, tym bardziej, że bardzo dużo młodzieży z miasta wyjeżdża.            

Następnie Przewodnicząca Komisji poprosiła o zgłaszanie się członków Komisji, którzy zechcą pomóc w sformalizowaniu Młodzieżowej Rady Miasta.           

Do składu zespołu wspomagającego utworzenie MRM zgłosili się następujący radni: Alicja Konopka, Bogumiła Olbryś, Edyta Śledziewska, Tadeusz Zaremba i Mariusz Chrzanowski.           

Na tym zakończono w/w punkt obrad. 

Ad. 3 

Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2007 roku – druk nr 163            

Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I półrocze br. przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 163.           

Przewodnicząca obrad odnosząc się do przedłożonego sprawozdania zwróciła się do Pani Skarbnik z zapytaniem, jaka jest przyczyna złej sytuacji finansowej PG 3, SP nr 10 i PG nr 2. Z rozmowy z dyrekcją PG nr 3 wynika, że tam jest po prostu mało uczniów, a duży budynek. Pyta, czy w przypadku PG 2 i SP 10 jest ten sam problem?           

Pani Skarbnik wyjaśniła, że w momencie przyjmowania budżetu była o tym mowa, że szkoły muszą się do budżetu odnieść poprzez zmniejszenie zatrudnienia, bo koszty osobowe w oświacie stanowią 92%. Dodała, że zmniejszyła się liczba dzieci, a subwencja jest przekazywana na ucznia. Dyrekcje szkół, o które zapytała Przewodnicząca obrad nie podjęły żadnych działań, stąd takie efekty w postaci braku środków. Ponadto w SP 10 i PG 2 funkcjonują klasy integracyjne, a one również stanowią problem finansowy, dużo kosztują. Następnie poprosiła Panią Alicję Grabińską – Kierownika Oddziału Budżetu oświaty o przedstawienie analizy dotyczącej kosztów integracji.           

Pani Alicja Grabińska poinformowała Komisję, że w subwencji na 2007 rok na integrację środki otrzymały trzy szkoły, tj. SP nr 5, SP nr 10 i PG nr 2, w tym SP nr 5 otrzymała 51.199zł, SP nr 10 – 145.514zł, a GP nr 2 – 70tys.zł. Dodała, że w pierwszej wersji tworzenia budżetu oświaty SP nr 10 zgłosiła zapotrzebowanie na 850tys.zł., w następnej zmniejszyła nieco te koszty.            

Kontynuując swą wypowiedź Pani Skarbnik stwierdziła, że muszą być określone pewne ramy, warunki dot. przyjmowania uczniów do szkół, zatrudniania nauczycieli, itp.            

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że takie zasady już obowiązują. Dodała, że we wrześniu Komisja zajmie się szeroko nauczaniem integracyjnym i jeszcze raz do spraw finansowych w tym temacie powróci. Rozmawiała z dyrektorami tych szkół i uzyskała od nich informację, że nabór do klas integracyjnych odbywa się tylko na podstawie zaświadczeń z poradni.           

Pani Skarbnik odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że wachlarz schorzeń zaliczanych obecnie do integracji jest bardzo szeroki i to Rada musi podjąć decyzję, ustalić warunki, które z nich do integracji należy włączyć, a które nie.            

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji stwierdził, że Komisja powinna mieć informację dot. ogólnej kwoty subwencji oświatowej, kwoty subwencji na jednego ucznia w klasie normalnej i w klasie integracyjnej i winno to być w wersji na poszczególne szkoły, bo subwencja jest różna w różnych placówkach. Taka informacja da możliwość wyliczenia szczegółowo ile budżet miasta dokłada do subwencji oświatowej konkretnej szkole na jednego ucznia.             Przewodnicząca obrad stwierdziła, że tak szczegółowy materiał Komisja otrzymała i analizowała go na początku br., a dotyczył on roku 2006. Uważa, że należy takie zestawienie i za I półrocze br. wykonać i będzie możliwość porównania kosztów. Komisja tym tematem zajmie się na wrześniowym posiedzeniu przy okazji analizy nauczania integracyjnego w łomżyńskich szkołach.            

Pani Alicja Grabińska wyjaśniła Komisji, że Szkoła Specjalna tak dużo środków na niepełnosprawnych uczniów otrzymuje, że 333.118zł. nie była w stanie w tym roku wykorzystać.           

Następnie Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu stwierdził, że to rodzice dzieci decydują, do jakiej szkoły będzie chodzić ich dziecko. Nawet, jeżeli jest orzeczenie poradni o konieczności kształcenia specjalnego, to i tak decyzję o wyborze szkoły podejmie rodzic. Nie należy mówić, że to poradnia kieruje dzieci do nauczania integracyjnego, bo to nie jest prawda.

Następnie Przewodnicząca obrad zwróciła się do Pani Skarbnik z zapytaniem, czy realizacja budżetu za I półrocze br. w dziele oświata i wychowanie na poziomie 49,4% jest na odpowiednim poziomie?

Pani Skarbnik wyjaśniła, że te 49,4% o których mówi Przewodnicząca obrad, to udział wydatków oświaty w ogólnym budżecie miasta. Następnie stwierdziła, że wykonanie budżetu oświaty dla jednostek budżetowych publicznych /szkoły samorządowe/ mieści się w granicach od 62 do 66% planu, natomiast dla szkół niepublicznych, prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne wykonanie budżetu wynosi 50%.

Radny Tadeusz Zaremba ponownie zabierając głos w dyskusji złożył wniosek formalny do Prezydenta Miasta z prośbą o przedłożenie Komisji materiałów, umożliwiających Komisji dokonanie szczegółowej analizy kosztów utrzymania szkół i placówek oświatowych w odniesieniu do jednego ucznia, porównując to z wysokością otrzymanej na ten cel subwencji za 9 miesięcy 2007 roku.

 

Pani Skarbnik poinformowała Komisję, że Oddział Budżetu Oświaty posiada pełną informację o stanie finansów wszystkich placówek oświatowych, jest ona przekazywana na bieżąco. Dodała, że w niedługim czasie do Rady wpłynie wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia szkół na jednostki budżetowe.

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek złożony przez radnego Tadeusza Zarembę.

W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła jednogłośnie – 9 głosami za, kierując go do Prezydenta Miasta z prośbą o przedłożenie Komisji stosownych materiałów.

Kolejno radny Tadeusz Zaremba poprosił o wyjaśnienie, czy podana w sprawozdaniu kwota na ŁKS jest kwotą, jaka klubowi przysługiwała na cały rok?

Pani Skarbnik stwierdziła, że ŁKS otrzymał dotację na stadion za styczeń i luty br., a w marcu została ona przeniesiona do MPGKiM, bo stadion przeszedł pod administrację tego przedsiębiorstwa.

Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 3 głosami za, przy braku głosów przeciw i 7 wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2007 rok w działach merytorycznie podległych Komisji.

 

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2007 – druk nr 164, 164A 

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła Komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 164 – w załączeniu do protokołu.           

Radny Jan Bajno zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem czy te środki na remonty szkół proponowane w w/w projekcie uchwały na kwotę 80tys.zł mają służyć na pokrycie już wykonanych remontów czy coś jeszcze ma być w szkołach robione? Za kilka dni koniec wakacji, ma więc nadzieję, że remonty szkół dobiegają końca.            

Pani Skarbnik wyjaśniła, że część prac rzeczywiście dobiega końca, jednak np. sala gimnastyczna w GP nr 1 będzie wykonywana dopiero w miesiącu wrześniu i październiku br. Jest to sala dodatkowa, rzadko przez szkołę wykorzystywana a remont jej wykonać należy jak najszybciej z uwagi na to, że będą tam się odbywać zawody drugoligowe. Dodała, że szkoła ta ma jeszcze inną, główną salę gimnastyczną, na której będą się odbywać normalne zajęcia wychowania fizycznego.           

Kolejno radny Tadeusz Zaremba poprosił o wyjaśnienie kwestii dotyczącej zespołu terenowych obiektów sportowo-rekreacyjnych przy ul. Konstytucji 3 Maja, na które to zadanie z jednej strony jest zmniejszenie o 218tys.zł dochodów miasta jako zmniejszenie wpływów ze spółdzielni mieszkaniowej, a z drugiej strony są pokazane wydatki niewygasłe na kwotę 132tys.zł. Pyta jak należy to rozumieć – czy w roku ubiegłym była na to wpisana kwota „z sufitu”, czy też z tego, co zaplanowano, zrealizowano tylko cząstkę. Dodał, że nie wie na czym remont tego terenu polegał, bo z tego co widział to nadal jest on rozkopany, nic nie uporządkowany.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że w momencie przyjmowania wydatków niewygasłych nie było podpisanej jeszcze umowy. Zadanie zostało w określonym terminie wykonane – do czerwca br. i pozostała kwota 135tys.zł. Dodała, że w ramach realizacji tego zadania już usunięto olbrzymie masy ziemi oraz wyrównano pewną część terenu. Na II etap prac tego zadania przetarg już został rozstrzygnięty.

            Więcej uwag w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 8 głosami za pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2007 rok.

 

  

Ad. 5

 

Ocena realizacji uchwał podjętych przez Radę w l półroczu 2007 roku – druk nr 168 

Informację w sprawie realizacji uchwał przedstawił Komisji Pan Jan Zawistowski – Sekretarz Miasta – zgodnie z drukiem nr 168 – w załączeniu do protokołu.           

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania jednogłośnie – 6 głosami za powyższą informację przyjęła.  

Ad. 6

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji z budżetu miasta na realizację zadań z zakresu kultury dla instytucji kultury – druk nr 162, 162A  

 

Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 6 głosami za.

 

Ad. 7

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy – druk nr 169, 169A            

W dyskusji w sprawie w/w uchwały członkowie Komisji zwrócili uwagę na brak w tej sprawie opinii Rady Osiedla, brak danych dotyczących ilości osób zamieszkałych na tym obszarze, ilu z nich opowiada się za a ilu przeciwko proponowanej nazwie ulicy. Ponadto Komisja zwróciła uwagę, że Rada poprzedniej kadencji podjęła uchwał w sprawie nazwy ulicy, gdzie głosy mieszkańców były podzielone i całą winą obarczono Radę. Należy więc tym razem na tyle poznać opinię mieszkańców, by nie podjąć zbyt pochopnie decyzji.

W związku z toczącą się dyskusją radna Alicja Konopka stwierdziła, że Komisja winna zwrócić się do Prezydenta z wnioskiem o uzupełnienie przedłożonego wniosku o dane dotyczące ilości mieszkańców, których ta sprawa dotyczy, jak też o podanie do wiadomości Komisji informacji, jaki procent tej społeczności jest za, a jaki przeciw nadaniu tej ulicy nazwy Handlowa.

W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie – 6 głosami za wniosek radnej Konopna przyjęła.Ponadto Komisja ustaliła, że po otrzymaniu odpowiedzi na w/w wniosek spotka się ponownie jeszcze przed sesją i projekt uchwały zaopiniuje. 

Ad. 8 

Informacja o przygotowaniu szkół, przedszkoli i placówek do nowego roku szkolnego – druk nr 174           

Informację w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu zgodnie z drukiem nr 174 – w załączeniu do protokołu.           

Komisja nie wniosła uwag do przedłożonej informacji. Zwróciła jednak w dyskusji uwagę na fakt zatrudniania w szkołach emerytowanych nauczycieli w sytuacji, gdy młoda kadra pedagogiczna pozostaje bez pracy. Komisja ustaliła, że podejmie ten temat pod koniec września lub na początku października br., i o przygotowanie danych dotyczących nauczycieli emerytów zatrudnionych w placówkach podległych miastu zwróciła się do Pana Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. 

Ad. 9 

Informacja o zaawansowaniu prac inwestycyjno-remontowych w placówkach oświatowych – druk nr 173            

Informację w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu zgodnie z drukiem nr 173 – w załączeniu do protokołu. Uzupełniając w/w informację wyjaśnił, że osobami najbardziej zorientowanymi w temacie są sami dyrektorzy szkół, w których remonty się odbywają. Dodał, że w żadnej szkole nie ma zagrożenia, że rok szkolny się rozpocznie i prowadzony remont może to utrudnić. Tam, gdzie nawet jakieś prace do zrobienia pozostały, nie będą utrudniać prowadzenia zajęć.            Komisja nie wniosła uwag do przedłożonej informacji.

Ad. 10 

Sprawy różne:            

Przewodnicząca obrad przekazała wszystkim członkom Komisji odpowiedź na piśmie na wniosek Komisji dotyczący remontu stadionu – odpowiedź w załączeniu do protokołu.           

Następnie Przewodnicząca obrad zwróciła się z zapytaniem do Naczelnika Kowalika kto pisał – miasto czy szkoły – wnioski unijne na wycieczki historyczne i kto je opiniował, bo wszystkie one zostały odrzucone ze względów formalnych.           

Naczelnik Kowalik wyjaśnił, że wnioski pisały szkoły, a on osobiście je opiniował. Trudno jest mu jednak wskazać przyczynę ich odrzucenia. Dodał, że były to wnioski ministerialne, nie unijne.           

Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do w/w wniosków stwierdził, że w naszym mieście brakuje ludzie, którzy potrafią pisać programy. Ludzi trzeba wesprzeć, wyszkolić w pisaniu programów i dopiero wymagać. Takie bezpłatne szkolenia w Łomży się odbywają, za miesiąc zapyta Prezydentów ile osób ze szkół z tego darmowego szkolenia w ramach EFS zostało wyszkolonych.           

Więcej spraw różnych Komisja nie zgłosiła 

Na tym protokół zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 19 wrz 2007 09:07
  • Data opublikowania: środa, 19 wrz 2007 09:17
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:45
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej