Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 28 posiedzeniu w dniu 16 stycznia 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
 

 

  1. Przyjęcie protokołów nr 24/07, 25/07, 26/07 z poprzednich posiedzeń Komisji.

  2. Zaopiniowanie projektu uchwały zamieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia w prowadzonych przez Miasto Łomża przedszkolach / 262,262 A/.

  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych/ druk nr 261,261 A/

  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych na 2008 rok /druk nr 263,263 A/

  5. Wydanie opinii do wniosku w sprawie propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży / druk nr 218/.

  6. Opracowanie planu pracy Komisji Edukacji Kultury i Sportu na 2008 r. i propozycji tematów sesji w poszczególnych miesiącach.

  7. Informacja o przygotowaniu do wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży /druk 259/.

  8. Sprawy różne.

 

 

Ad. 1

 

  1. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 24/07 z dnia 21.11.br i w wyniku głosowania przyjęła go 7 głosami za – jednogłośnie

  2. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 25/07 z dnia 26.11.br i w wyniku głosowania przyjęła go 7 głosami za – jednogłośnie

  3. Komisja nie wniosła także uwag do protokołu nr 26/07 z dnia 17.12.br. i w wyniku głosowania przyjęła go 7 głosami za – jednogłośnie

 

Ad. 2

Projekt uchwały zamieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia w prowadzonych przez Miasto Łomża przedszkolach przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Łomży zgodnie z drukami nr 262, 262 A - w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Ad. 3

 

Wniosek w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik –Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Łomży zgodnie z drukami nr 261, 261 A - w załączeniu do protokołu.

Radny Jan Kleczyński poprosił by Pan Naczelnik odniósł się do § 3 ust. 1. Zwrócił się z pytaniem czy dzieci, które zgodnie z ustawą o pomocy społecznej są poniżej kryterium dochodowego będą traktowane na innych zasadach.

Pan Wojciech Kowalik –Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że te dzieci mają prawo skorzystać z pomocy MOPS w sfinansowaniu posiłków w stołówce i w wielu przypadkach korzystają czyli de facto same nie płacą.

Więcej uwag Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie – 7 głosami za pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

Ad. 4

 

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych na 2008 rok przedstawiła Komisji Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki zgodnie z drukami nr 263, 263 A - w załączeniu do protokołu.

Radny Jan Bajno zgłosił wniosek aby w § 2 „Za priorytetowe w roku 2008 uznaje się „ punkcie 2 „W zakresie ochrony zdrowia” zapis „opiekę hospicyjno – paliatywną nad chorymi w terminalnym stadium choroby nowotworowej” rozszerzyć o opiekę lecznictwa zamkniętego.

W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących.

Następnie Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt uchwały wraz z ww wnioskiem.

Komisja w wyniku głosowania jednogłośnie – 7 głosami za pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie wraz z ww wnioskiem.

 

Następnie Przewodnicząca zaproponowała aby punkt 7 „Informacja o przygotowaniu do wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży /druk 259/” przesunąć na punkt 5 posiedzenia Komisji.

Komisja wyraziła zgodę.

 

Ad. 5

 

Informację o przygotowaniu do wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży przedstawiła Komisji Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki zgodnie z drukami nr 259 - w załączeniu do protokołu.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się z pytaniem jaki jest ogólny koszt realizacji wszystkich działań.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że programy będą rozliczane w trakcie roku. Szereg zajęć odbędzie się w szkołach, w ramach zajęć pozalekcyjnych. Organizują to dyrektorzy z nauczycielami we własnym zakresie i tu nie ma kosztów.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, iż ma nadzieję, że koszty będą podane wraz z rozliczeniem programów.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że będą podane.

 

Ad. 6

 

Wydanie opinii do wniosku w sprawie propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży / druk nr 218/

 

Na wstępie Przewodnicząca obrad zaproponowała, aby najpierw Komisja przeszła się po budynku i obejrzała sale i korytarze.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że otrzymał pismo od Pani Dyrektor ZSD. Zaznaczył, że nie rozmawiają o likwidacji szkoły tylko o zmianie siedziby. Dodał, że podczas oglądania przez Komisję budynku razem z Naczelnikiem WOKiS i Dyrektorem tej placówki będą starać się wskazać miejsca, gdzie będą izby lekcyjne i będzie wykonany remont. Po powrocie będą starali się omawiać i odpowiedzieć na zadane pytania.

Pani Aleutyna Kołos – Prezes ZNP zapytała jakie wnioski wypracował zespół roboczy, bo na tym posiedzeniu Komisji miały być one przedstawione.

 

Następnie członkowie Komisji i zaproszeni goście zwiedzili budynek.

 

Przewodnicząca obrad przypomniała, że jest to już drugie posiedzenie Komisji na ten temat. Pierwsze odbyło się 21 listopada 2007 roku i wtedy został powołany zespół roboczy w skład którego weszło troje radnych, Pan Prezydent Choiński, Pan Naczelnik WOKiS, Pani Dyrektor i przedstawiciele ZSD. W dniu dzisiejszym Komisja chciałaby usłyszeć stanowisko zespołu i Pana Prezydenta.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że 16 stycznia wpłynęło do niego pismo od Pani Dyrektor ZSD w sprawie działań dotyczących zespołu Szkół Drzewnych. Chce jednoznacznie powiedzieć, że zespół roboczy spotkał się dwukrotnie. Dodał, że na poprzednim posiedzeniu Komisji nie padła propozycja kto ma tym zespołem dowodzić. Podkreślił, że on nie ma obowiązku przewodniczyć takiemu zespołowi. Jego zadaniem było przygotowywać materiały i strategie przekazania tego budynku dla ZSD. Jedno spotkanie zespołu roboczego odbyło się w jego gabinecie, a drugie w tym budynku, w którym właśnie odbywa się posiedzenie Komisji. Chodziło o to aby pokazać budynek, a następnie zastanowić się jak przystosować go do przekazania. Stwierdził, że ze swojej strony na dzień dzisiejszy jest przygotowany. Występował do Przewodniczącej obrad aby posiedzenie odbyło się dzisiaj dlatego żeby pokazać radnym ten budynek. Przedstawi sposób zagospodarowania i adaptacji tych pomieszczeń po czym radni powinni się do tego ustosunkować, a jeżeli będzie za mało informacji w dniu dzisiejszym to jeszcze jest czas żeby rozmawiać w innym terminie. Najlepiej by było zakończyć ten temat z nowym semestrem. Po feriach zimowych powinna być podjęta ostateczna decyzja. Postara się przedstawić w dzisiejszej dyskusji wszystkie plusy tego budynku, bo szykuje się wielka szansa rozwoju oświaty łomżyńskiej. Dodał, że jako osoba odpowiedzialna za oświatę nie może patrzeć tylko z jednego punktu. Jego rolą jest zadbanie o to żeby kierunek drzewny rozwijał się w Łomży i aby przedsiębiorcy mogli w przyszłości powiedzieć, że szkoła rzeczywiście przygotowuje do zawodu drzewnego. Zaproponował, aby głos zabrał Pan Naczelnik, który przedstawi koncepcje rozbudowy i realizacji inwestycji przy Zespole Centrów kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Poinformował, że w budżecie mają już zabezpieczone pieniądze na rozbudowę całego kompleksu, w którym znajdzie się również budynek przeznaczony dla Zespołu Szkół Drzewnych. Będą pozyskiwać pieniądze z zewnątrz, budować te budynki, zapewniać pełne wyposażenie i dbać o rozwój tego kierunku. Trzeba sobie uzmysłowić, że nie rozmawiamy o likwidacji kierunku. Na dzień dzisiejszy dopasowujemy się do tego, że kierunek powinien zostać. Szkoła powinna być w pełni przeniesiona, bo będzie miała warunki. Stwierdził, że zabezpieczają 11 sal lekcyjnych na 15 oddziałów plus sala gimnastyczna, która będzie tutaj w użytku. W jego ocenie nie robią nic co miałoby godzić w ZSD. Zrobi wszystko, aby kierunek drzewny się rozwijał.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ma szanse wyremontować budynek. Na dzień dzisiejszy miasta nie stać na to żeby 5 mln złotych, albo i więcej zainwestować w budynek, który patrząc na działkę i całe obejście nie jest dobrze zorganizowany dla szkoły.

Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu poinformował, że w obiekcie przy ZCKPiU mają powstać pracownie ćwiczeń praktycznych. Dodał, że mówi tutaj o dwóch grupach pracowni. Pracownie drzewne będą w stanie przyjąć 90 uczniów na zmianę. Proponowana jest pracownia obróbki maszynowej, obróbki ręcznej drewna i montażu, dekarsko- ciesielska, obróbki wykańczającej drewna, lakiernia, pracownia obróbki maszynowej i pomieszczenia pomocnicze wspólne dla zespołu pracowni. Mają powstać w tym obiekcie pracownie budowlane przyjmujące również 90 uczniów na zmianę w tym pracownia murarstwa, robót wykończeniowych, posadzkarska, glazurnictwa, sale dydaktyczne na potrzeby CKP, CKU, ODiKZ na 350 osób.

W drugim obiekcie będzie bursa szkolna na 200 miejsc noclegowych w pokojach 2,3,4 osobowych, 25 o podwyższonym standardzie z łazienkami w wydzielonej części, pracownie do zajęć praktycznych z zakresu gastronomii w tym wydzielona sala dydaktyczna o powierzchni ok 40 m2, stołówka, pomieszczenie restauracyjne na 40 miejsc z funkcją pracowni do zajęć praktycznych z zakresu kelnerstwa w tym wydzielona sala dydaktyczna o powierzchni 20 m2, recepcja z funkcją pracowni do zajęć praktycznych z zakresu hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego w tym wydzielona sala dydaktyczna o powierzchni 20 m2.

Trzeci obiekt to budynek szkolny na 700 uczniów. Będzie się tam mieściło 28 sal dydaktycznych, wśród których jest aula, biblioteka na 16 tys. woluminów, czytelnia, centrum multimedialne, szatnia , pomieszczenia dla administracji i obsługi – minimum 10.

Następny budynek to sala gimnastyczna.

Kolejny obiekt na tym terenie to układ komunikacyjny z około 300 miejscami parkingowymi.

Stwierdził, że to jest plan i na bazie tej koncepcji będzie tworzony projekt.

Pan Jan Gromak – Stanowisko ds. Oświaty stwierdził, że potrzebne będzie przystosowanie 2 sal i sali gimnastycznej na potrzeby Zespołu Szkół Drzewnych. Pierwsza sala to ta największa. Przystosowanie jej będzie bardzo proste ponieważ wymaga tylko podzielenia i zrobienia drugiego wejścia. Sala gdzie jest ręczna obróbka ma być podzielona na trzy części. Sala do której bezpośrednio prowadzą drzwi będzie o 1,5 metra szersza, a pozostałe dwie będą o równej długości i powierzchni. W dzisiejszych czasach nie ma żadnego problemu technicznego z adaptacją. Pod tym względem prace będą bardzo krótkie i proste. Natomiast trzeba tam od nowa zrobić instalację elektryczną należy również przenieść centralne ogrzewanie.

Pan Wacław Dariusz Grzelak – Dyrektor Zespołu Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego wyjaśnił, że Zespól Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego składa się z trzech rodzajów placówek jest to Centrum Kształcenia Praktycznego, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Zawodowego.

W tej chwili w zajęciach na pracowniach drzewnych codziennie uczestniczy po jednej klasie z Zespołu Szkół Drzewnych. Równolegle z tymi uczniami zajęcia tutaj od poniedziałku do piątku odbywają uczniowie na tzw. kursach dokształcających, kursach Ośrodka Doskonalenia i Kształcenia Zawodowego. Przyjeżdżają oni z 17 szkół województwa podlaskiego i mazowieckiego , i jest to rocznie około 1100-1200 uczniów na poszczególnych turnusach. W tej chwili odbywają się cztery turnusy, w których uczestniczy 140 uczniów. Centrum Kształcenia Ustawicznego pracuje w systemie zaocznym w soboty i niedziele. Jest 7 lub osiem semestrów w zależności od tego jakie zajęcia się odbywają, a więc jest to około 250-270 słuchaczy. Dodał, że na ulicy Przykoszarowej jest 6 semestrów, w szczególności szkół policealnych i technikum uzupełniającego i tam jest około 150 słuchaczy. Gdyby doszło do sytuacji, że z tych obiektów miałby skorzystać Zespół Szkół Drzewnych to przewiduje, iż na okres 4 lat czyli do czasu powstania dobrych warunków dla ZCKPiU i ZSD przy ul. Przykoszarowej, ograniczyliby swoją działalność. Przypuszcza, że zrezygnowaliby z organizowania pewnej ilości kursów, a pozostałą część by przenieśli na ul. Przykoszarową. Teraz nie odbywają się tam dlatego, że doskonałym elementem tego obiektu, w którym odbywa się posiedzenie Komisji jest lokalizacja przy dworcu autobusowym.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając wypowiedź przedmówcy dodał, że byłaby taka możliwość aby pewna ilość kursów odbywała się w Zespole Szkół Mechanicznych, więc nie trzeba by było rezygnować z takiej formy dokształcania w Łomży. Poprzednia koncepcja zakładała podzielenie ZSD na trzy, ale dzisiaj jest najlepsza koncepcja, w której cała szkoła powinna przejść do tego budynku.

Poprosił Radę Pedagogiczną o pomoc w stworzeniu wizji Szkoły Drzewnej. Dodał, że w budynku w którym odbywa się posiedzenie można prowadzić zajęcia pozalekcyjne, jest park maszynowy,drewno, sklejka i to wszystko można wykorzystać. Na dzień dzisiejszy Szkoła Drzewna znajduje się w budynku, w którym prowadzi tylko dydaktykę, a patrzy bokiem czy może skorzystać z tego czy nie , czy pójść na warsztaty czy na praktykę do przedsiębiorcy i nad tym też należy się zastanawiać.

Dodał, że nie ma zamysłu inwestowania w budynek Zespołu Szkół Drzewnych, bo jest to kosztowne. Chcą, aby to było zrobione „rękoma” Ministerstwa, gdzie OKE podejmie działania.

Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Czesław Jabłoński – przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Stwierdził, że sprawa jest aktualna. Ministerstwo Edukacji jest zainteresowane tym, aby Okręgowa Komisja Egzaminacyjna ubiegała się o ten budynek. Dyrektor OKE jest po rozmowach z Panią Minister Hall. W projekcie budżetu na ten rok mają zapisane 1mln 100 tys. zł na modernizację tego budynku.

Pani Irena Zwornicka – Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 przedstawiła stanowisko w sprawie działań dotyczących Zespołu Szkół Drzewnych ( w załączeniu do protokołu). Dodała, że na poprzednim posiedzeniu Komisji padła propozycja, aby ZSD przenieść do budynku PG Nr 1. Pan Prezydent Choiński powiedział wtedy, że nie wyobraża sobie dwóch zarządców w obiekcie, ale teraz proponuje się budynek, w którym też Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych nie będzie miał prawa do zarządzania nim. Podkreśliła, że w tym budynku w dalszym ciągu zarządzającym będzie ZCKPiU, a Zespół Szkół Drzewnych ma tutaj „pomieszkiwać”. Następnie przedstawiła priorytety dotyczące miejsca dla ZDS, zawarte w stanowisku w sprawie działań dotyczących Zespołu Szkół Drzewnych. Stwierdziła, że ZSD ma wcale nie gorsze wyposażenie od tego jakie znajduje się w budynku warsztatów. ZSD ma pracownię językową o większej licznie stanowisk i dwie pracownie komputerowe też o większej liczbie stanowisk. Dodała, że szkoła ma pracownie badań laboratoryjnych, którą tu nie bardzo widzi, gdzie ulokować.

Podkreśliła, że taniej byłoby wybudować nowy budynek niż remontować stary w związku z czym to nie będzie tak, że wystarczy 180 tys. zł. Zespół Szkół Drzewnych użytkuje dydaktycznie 17 pomieszczeń plus wiele innych w związku z czym proponowane 11 skutkuje pracą na drugą zmianę czyli dla młodzieży w 60 % dojeżdżającej zakończeniem zajęć po godzinie 20. PKS nie uruchomi dodatkowych i nie ma co liczyć na takie rozwiązanie.

Uważa, że nie jest tak iż w obecnej siedzibie ZSD nie ma możliwość rozwoju i rozbudowy. Nie decyduje o tym dyrektor tylko włodarze miasta. To co proponuje się w dniu dzisiejszym nie jest propozycją, na którą mogłaby się zgodzić. W proponowanym budynku znajduje się za mało „oczek” w sanitariatach. Budynek ZSD przy Al. Legionów ma ich zbyt mało, a to co jest tu to nawet nie połowa tego co ma szkoła. Będzie to pierwszy podstawowy zarzut. Podkreśliła, że mandaty za niewłaściwe przygotowanie obiektu płaci dyrektor, w takim razie pyta który dyrektor? Prosi o zrozumienie jej obaw.

Radny Jan Kleczyński stwierdził, że ważne jest aby w granicach naszego miasta znajdowała się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, ale równie ważne jest aby istniał Zespół Szkół Drzewnych, który ma swoją tradycje sięgającą początków ubiegłego wieku. Dodał, że słuchał tej koncepcji, którą przedstawiał Pan Naczelnik i obawia, iż jest ona bardzo kosztowna i obliczona na wiele lat. Uważa, że nawet radni obecnej kadencji nie ujrzą nawet jednego z budynków, o których mówił Pan Kowalik, dlatego radzi się nad tym zastanowić. Dodał, że suma 180 tys. zł, która ma być przeznaczona na adaptację budynku warsztatów jest dość spora i mogłaby być przeznaczona na wykonanie projektu obiektów, które maja być budowane. Stwierdził, iż nie można robić czegoś takiego, że przenosi się szkołę do jeszcze gorszych warunków.

Radna Wanda Mężyńska zwróciła się z pytaniem, kiedy ZSD miałby się przenieść do budynku warsztatów.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, iż zakłada, że do końca maja budynek będzie przystosowany i czerwiec byłby miesiącem, w którym szkoła mogłaby zacząć się przenosić.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się z pytaniem do Pana Czesława Jabłońskiego czy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna poczekałaby 4 lata na wybudowanie nowego obiektu dla ZSD, i czy MEN nie sfinansowałoby remontu gdyby szkoła znajdowała się w tym budynku, Dodała, że Komisja powinna zastanowić się nad argumentami, które przemawiają „na nie” za ulokowaniem ZSD w PG Nr 1, co było rozważane na posiedzeniu Komisji w listopadzie.

Pan Czesław Jabłoński – przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wyjaśnił, że trudno powiedzieć co będzie za cztery lata. Dodał, że współistnienie ZSD i OKE w jednym budynku nie wchodzi w grę ponieważ powierzchnia budynku nie jest wielka.

Radna Bogumiła Olbryś zwróciła się z pytaniem do Pana Choińskiego czy nie można by było wybudować budynku dla OKE skoro MEN wyłożyło środki na ten cel.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że nie ma takiej możliwości. MEN interesuje przejęcie budynku i jego modernizacja.

Nawiązując do wypowiedzi radnej Bogumiły Olbryś i umieszczenia ZSD w PG Nr 1 stwierdził, że chodzi o to żeby Szkoła Drzewna miała miejsce, które jest związane z kierunkiem drzewnym. Jeżeli ZSD zostanie ulokowany w PG Nr 1 to dostanie jeden segment i będzie siedzieć na „pokomornym” u dwóch dyrektorów. Zapytał czy to będzie odpowiadać ZSD, młodzież gimnazjum, ponadgimnazjalna i problemy wychowawcze, dydaktyczne itd. W budynku warsztatów ZSD będzie praktycznie sam. Będą zapadać decyzje kto będzie zarządzał tym budynkiem.

Radny Jan Bajno zwrócił się z pytaniem jaki jest koszt adaptacji pomieszczeń, bo kwota 180 tys. zł wydaje się nierealna.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że dokumenty są przygotowane i tam jest określona suma 180 tys. zł. Rezerwa oświatowa jest zabezpieczona i są przygotowani ją rozszerzyć jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Radny Jan Bajno zwrócił się z pytaniem jaki jest koszt budowy szkoły na ul. Przykoszarowej.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że będą zlecać dokumentację do przetargu i wówczas wszystkie koszty będą określane.

Radny Jan Bajno poprosił, aby Komisja nie wydawała dzisiaj opinii w tej sprawie ponieważ są następne kwestie, którym zespół roboczy ds. ZSD powinien się przyjrzeć. Pierwsza sprawa to taka, że Pan Prezydent powiedział, że będzie mniej o 7 oddziałów gimnazjum. Zwrócił się z pytaniem o ile zmniejszy się liczba oddziałów w szkołach podstawowych. Trzeba przyjąć pewna politykę rozwoju oświaty w naszym mieście.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że w pionie szkół podstawowych będzie 8 oddziałów mniej. Trzeba ten okres przeczekać, bo wskaźniki wskazują, że będzie przyrost.

Pan Mariusz Bacławski – przedstawiciel ZSD zabierając głos w dyskusji stwierdził, że nie wierzy, że są w stanie w tak krótkim okresie przyszykować ten obiekt, a po drugie nie widzi sensu jego przygotowywania i marnowania pieniędzy skoro za cztery lata Zespół Szkół Drzewnych miałby się przenieść do obiektu na ul. Przykoszarowej. Jeżeli na dzień dzisiejszy możliwe są inne lokalizacje dla ZSD to nie rozumie dlaczego była rozważana tylko ta jedna i skupiono się na budynku warsztatów. Uważa, że zespół roboczy powinien jeszcze raz przeanalizować tę sytuację.

Pan Tadeusz Tomaszewski – absolwent Zespołu Szkół Drzewnych stwierdził, że jest rozczarowany tym co przedstawiono. Zostały przedstawiono jakieś ogólne plany, założenia. Nie może być tak, że szkole, która znajduje się w budynku 90- letnim i wewnątrz jest w zupełnie przyzwoitym stanie, a na zewnątrz wygląda wręcz okropnie, bo może jest celowo doprowadzona do ruiny, przedstawia się alternatywę przeniesienia do budynku nieprzystosowanego do zajęć dydaktycznych i przyjęcia wszystkich 350 czy 400 uczniów. Dodał, że Pan Prezydent wskazuje, że wszystko jest pięknie, mają 180 tys. zł, w maju budynek będzie oddany więc pyta, gdzie procedury przetargowe. Już mamy prawie luty, ogłoszenie przetargu, rozstrzygnięcie przetargu, a dzisiaj firmy na takie ruiny nie idą.

Dodał, że powinna być przedstawiona pełna dokumentacja koncepcji łącznie z pokazem multimedialnym aby przekonać Radę i nauczycieli. Wszyscy absolwenci, z którymi ma kontakt są oburzeni, że znowu wraca temat likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych.

Pan Eugeniusz Wojsz – przedstawiciel Rady Rodziców stwierdził, że Pan Prezydent podejmując decyzję w ten sposób nigdy nie odbuduje szkolnictwa zawodowego.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że dalszy ciąg dyskusji i wypracowanie opinii Komisji nastąpi na kolejnym posiedzeniu.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta poprosił, aby do zespołu roboczego ds ZSD wprowadzić osobę wiodącą, bo nie widzi w swoim obowiązku organizacji tych spotkań. Chciałby żeby do połowy lutego całkowicie tę sprawę zamknąć.

Przewodnicząca obrad poprosiła o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego zespołu roboczego.

Radny Jarosław Kozłowski zgłosił radnego Jana Bajno.

Radny Jan Bajno wyraził zgodę.

Przewodnicząca poinformowała, że punkt „Opracowanie planu pracy Komisji Edukacji Kultury i Sportu na 2008 r. i propozycji tematów sesji w poszczególnych miesiącach” zostanie zrealizowany na kolejnym posiedzeniu Komisji i zamknęła posiedzenie Komisji.

 

 

  • Data powstania: Data powstania: środa, 27 lut 2008 11:35
  • Data opublikowania: środa, 27 lut 2008 11:39
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:50
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej