Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 31 posiedzeniu w dniu 26 lutego 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
  1. Przyjęcie protokołów nr 27/08, 28/08, 29/08, 30/08 z poprzednich posiedzeń Komisji.

  2. Wydanie opinii do wniosku w sprawie propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży / druk nr 218/.

  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiących własność Miasta Łomży na prawach powiatu, na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa / druk 277,277 A/

  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania nazw nowym ulicom /druk 282,282 A/.

  5. Zaopiniowanie projektu uchwały zamieniającej uchwałę w sprawie opłat za świadczenia w prowadzonych przez Miasto Łomża przedszkolach /druk nr 283, 283 A/.

  6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych /284,284 A/.

  7. Sprawy różne

 

 

Ad. 1

 

  1. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 27/08 z dnia 10.01.2008 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie

  2. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 28/08 z dnia 16.01.2008 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie

  3. Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 29/08 z dnia 29.01.2008 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie

  4. Komisja nie wniosła także uwag do protokołu nr 30/08 z dnia 30.01.2008 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie

 

Ad. 2

 

Przewodnicząca obrad przypominała, że od 21 listopada 2007 roku Komisja Edukacji bardzo wnikliwie analizowała wniosek przedstawiony przez Pana Prezydenta o wydanie opinii do propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespól Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Została powołana podkomisja Komisji Edukacji, aby wypracować najbardziej optymalne wyjście w tej sytuacji w jakiej znalazły się dwie placówki. Przewodniczącym tego Zespołu był radny Jan Bajno. Poprosiła radnego Jana Bajno o przedstawienie sprawozdania z pracy Zespołu Roboczego.

Radny Jan Bajno zwrócił się z pytaniem czy Komisja będzie rozważała druk 218 czy druk 277, bo jest w nich przedstawiona zupełnie inna koncepcja. Poprosił o uściślenie, który wniosek będzie podlegał dalszej analizie.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że Prezydent Miasta postawił wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiącej własność Miasta. Przypomniał, że podczas dyskusji na temat przekazania tej nieruchomości dla OKE pojawiały się sugestie i zapytania co będzie ze Szkołą Drzewną czy znajdzie siedzibę, czy będzie podzielona i wchłonięta przez inne Zespoły. Na posiedzeniu Komisji został postawiony wniosek o dokonanie analizy, w którym miejscu ZSD powinien się znaleźć. Prezydent przedstawił koncepcję, aby Szkoła Drzewna znalazła się przy ul. Sikorskiego. Dodał, że dzisiaj jako podstawę Komisja powinna przedyskutować punkt 3, czyli druk 277,277 A.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że skoro wniosek zawarty w druku 218 był skierowany do Komisji, to musi ona go zaopiniować.

Radny Jan Bajno wniósł o poddanie pod głosowanie wniosku w sprawie propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży -druk nr 218.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie powyższy wniosek.

Komisja w wyniku głosowania wniosek przyjęła 6 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw.

Kolejno Komisja w wyniku głosowania jednogłośnie /8 głosami przeciw/ negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie propozycji przekazania obiektu szkolnego jakim jest Zespół Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży / druk nr 218/.

 

Ad. 3

 

Radny Jan Bajno przedstawił Sprawozdanie z pracy Zespołu Roboczego ds. ZSD ( w załączeniu do protokołu).

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że również była w składzie tego Zespołu. Wspólnie zastanawiali się nad wieloma sprawami, rozważania były bardzo wnikliwe i bardzo szczegółowe. Wiadomo, że nagłośnie tej sprawy jest tak ogromne, bo skala problemu jest ważna. Warunki na ul. Sikorskiego są na tą chwilę katastrofalne. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna również jest podmiotem bardzo istotnym i potrzebnym. Warunki nie są warunkami, w których mógłby się dziać normalny proces dydaktyczno – edukacyjny. Podkreśliła, że na tą chwilę niemożliwe jest przeniesienie szkoły na ul. Sikorskiego. Może jednak uda się pomimo tego, że Zespól uznał tę koncepcję za niemożliwą, pozyskać budynek na ul. Wiejskiej. Obecnie budynek jest pod zarządem marszałkowskim, ale są takie procedury i jest taka jedna z koncepcji możliwa. Wówczas Zespół Szkół Drzewnych mógłby być przeniesiony do tego budynku, co byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem. Obecnie przychylenie się do przekazania tego budynku i gruntu OKE stworzyłoby precedens społeczny, że lokuje się dużą społeczność – 360 uczniów, całą kadrę i zaplecze administracyjne, w bardzo nieciekawych warunkach.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, iż nie ulega wątpliwości, że bierzemy udział w historycznym momencie naszego miasta i Zespołu Szkół Drzewnych. Jej ogromnym marzeniem jako Przewodniczącej Komisji Edukacji jest znalezienie jak najlepszego wyjścia dla Zespołu Szkół Drzewnych. Zwróciła się z pytaniem do Pana Czesława Jabłońskiego – przedstawiciela OKE czy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nadal jest zainteresowana przejęciem tego budynku, jakie środki w Ministerstwie ma zarezerwowane na jego remont, i czy wiadomo jakie środki są potrzebne na remont.

Pan Czesław Jabłoński – przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej stwierdził, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podtrzymuje chęć przejęcia budynku. W budżecie na bieżący rok mają 1 mln 100 tys. zł zabezpieczonych środków na modernizację budynku, który miała przejąć OKE. To są pieniądze, które już mogą wydawać. W następnych latach będzie to priorytet Ministerstwa jeżeli chodzi o inwestycje Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

Przewodnicząca stwierdziła, że bardzo wszystkim zależy na tym, aby OKE była w Łomży, jak również na tym aby Zespół Szkół Drzewnych był w Łomży. Zespół przedstawił sprawozdanie i były wypracowane różne koncepcje. Odpadła koncepcja budynku Publicznego Gimnazjum Nr 1 i chyba bardzo dobrze się stało, bo jest to tak dobre gimnazjum w tej części miasta, że łączenie tych dwóch szkół byłoby absurdem. Upadły koncepcje budynku Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących, i budynku Zespołu Szkół Medycznych w Łomży, ale nie upadły inne koncepcje.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że pokrótce przypomni tok myślenia Miasta. W stanowisko Prezydenta Miasta jest wkalkulowane wiele niepopularnych decyzji. Dzisiaj ciężko jest podjąć decyzję, bo są wątpliwości co stanie się ze Szkołą Drzewną i Okręgową Komisją Egzaminacyjną, a nade wszystko co stanie się z oświatą w Łomży. Dziś muszą sobie odpowiedzieć na szereg pytań. Najbardziej wygodnie by było objąć stanowisko, nie podejmować decyzji i przesiedzieć dwie kadencje, tylko później trzeba by było odpowiedzieć na pytanie co się stało z oświatą w Łomży. Z pełną odpowiedzialnością i stanowczością mówi, że koncepcja została poddana nie po to żeby coś w Łomży zniszczyć, tylko żeby coś wspólnie zbudować. Jeżeli dojdziemy do tego, że Łomża nie zadba o system oświaty to szybsze będą Suwałki, Białystok i inne mniejsze miejscowości. Mamy wypracować koncepcję dającą przyszłość Łomży i całej oświacie. Koncepcja określa, że Szkoła Drzewna nie zostanie zlikwidowana. Zrobili analizę i wiedzą, że muszą zadbać o kształcenie zawodowe, licealne, gimnazjalne i podstawowe. Jeżeli dziś Łomża nie pójdzie w rozwój kształcenia zawodowego, to będzie się cofać. W poprzednich latach była podjęta decyzja i na ul. Przykoszarowej wybudowano fundamenty i sporządzono wizję rozwoju. W pewnym momencie było to zatrzymane ze względu na finanse. Teraz mają szanse pozyskać pieniądze unijne i to rozbudować. Na dzień dzisiejszy jest koncepcja, że nie można pozbyć się z Łomży Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej . Najprawdopodobniej OKE dojdą inne zadania. Jeżeli dzisiaj powiemy sobie, że OKE jest nam niepotrzebna, to radni zdecydują i mogą podjąć decyzję, iż ZSD będzie w tym samym miejscu. Natomiast jeżeli na okres przejściowy – 4 lat przeniesiemy szkołę na ul. Sikorskiego w miejsce warsztatów tam, gdzie było serce Szkoły Drzewnej, jest w stanie powiedzieć, że wyremontuje budynek i da godne warunki. Podkreślił, że nie może szkoły wprowadzić w miejsce, gdzie Sanepid, PIP i Straż nie zaakceptują warunków. Radni wiedzą, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na remont. Ma już po części wykonane kosztorysy. Jeżeli dziś czy jutro zapadnie decyzja o przeniesieniu ZSD to wówczas usiądą z Panią Dyrektor i będą analizować co mają doprecyzować w tym budynku żeby godnie rozpocząć 1 września. W koncepcji rozbudowy ul. Przykoszarowej powstaną:

  • obiekt warsztatowy, w którym mają mieścić się pracownie ćwiczeń praktycznych

  • bursa szkolna, z funkcją pracowni do zajęć praktycznych z zakresu gastronomii

  • budynek szkolny na 700 uczniów, z przeznaczeniem dla Zespołu Szkół Drzewnych

Dodał, że jeżeli w tym roku powstanie dokumentacja, a tak się stanie bo mają zabezpieczone pieniądze w budżecie, to wówczas od następnego roku mogą zabiegać o środki finansowe i budować pierwszy budynek, który może być przeznaczony dla Szkoły Drzewnej. W tym kompleksie będzie również umieszczona sala gimnastyczna. Jeżeli budynek ZSD zostanie przekazany dla OKE to zaoszczędzimy dużo pieniędzy, które powinny być włożone w jego remont. Stwierdził, że jeżeli radni dzisiaj nie podejmą takiej decyzji, to w przyszłości trzeba będzie rozważyć, czy ten budynek należy remontować, a jeśli tak to czy też nie należy wyprowadzić szkoły na czas remontu. Tak czy inaczej najprawdopodobniej ZSD będzie się musiał przenieść na czas remontu do innego budynku. Stwierdził, że gdyby nawet za 2, 3 lata był inny Prezydent, to jeżeli ZSD dostanie siedzibę z całym zarządem czyli z całą działką, to ma miejsce na rozbudowę. Dziś wspólnie należy złożyć się na dobro Szkoły Drzewnej i zadbać o to żeby był nabór, bo to też jest problem. Dodał, że jeżeli Szkoła zostanie przeniesiona z całym szyldem na ul. Sikorskiego, to będzie to naprawdę doby punkt, bo młodzież ma blisko do miasta i do dworca. Zostanie tam zabezpieczonych 11 pomieszczeń na izby lekcyjne.

Podkreślił, że jeżeli OKE zostanie przeniesiona do innego miasta to ci nauczyciele, którzy tam pracują, przyjdą do Prezydenta żeby dał im odprawy, bo w większości są oni oddelegowani ze szkół. Działania nie są bezcelowe, to wszytko jest uzasadnione i objęte pewną koncepcją dla dobra całego społeczeństwa i tego żeby utrzymać te wszystkie etaty w Łomży.

Przewodnicząca obrad zwróciła uwagę, że Komisja Edukacji nie jest za tym, aby Okręgową Komisję Egzaminacyjną wyprowadzić z Łomży. Stwierdziła, że Pan Prezydent przedstawił koncepcję, aby ZSD przenieść tymczasowo na 4 lata na ul. Sikorskiego. Zapytała czy nie dałoby się zrobić takiej koncepcji żeby już na zawsze zostawić ZSD na ul. Sikorskiego i rozbudować budynek.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że dlatego też nie przenosi ZSD do Zespołu Szkół Mechanicznych, tylko na ul. Sikorskiego. Dodał, że jeżeli na 1 września zostaną tam stworzone warunki, a życie poprowadzi tak źle, że nie będą mogli budować przy ul. Przykoszarowej to przecież Pani Dyrektor ZSD będzie to wszystko miała w zarządzie.

Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że kilkakrotnie padały zarzuty czy radni, nauczyciele i tutaj zgromadzeni chcą żeby łomżyńska oświata się rozwijała. Chciałaby odpowiedzieć na ten zarzut. Podkreśliła, że całym sercem jest za tym żeby Okręgowa Komisja Egzaminacyjna otrzymała budynek, który by mogła zaadaptować na swoją siedzibę. Wiadomo, że są zakusy Białegostoku czy też Olsztyna i gdyby im dać taką propozycję, to znaleźliby naprawdę godziwą siedzibę na funkcjonowanie OKE. W obecnej siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej jest rzeczywiście ciasno, pracownicy są stłoczeni w małych pomieszczeniach i nie ma miejsca na archiwum. Dodała, że bez wątpienia powinna to być instytucja, która będzie znajdowała się w odrębnym budynku. Z drugiej strony rozumie także oburzenie środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy uczą się w ZSD i bronią swojej placówki. Uważa, że Pan Prezydent powinien ten wniosek przedstawiać radnym dopiero po konsultacjach i akceptacji dyrekcji, rodziców i społeczności całej Szkoły Drzewnej, która zgodziłaby się na przeniesienie. Podkreśliła, że powinno to być przeniesienie w godne miejsce do placówki, która spełniałaby standardy placówki edukacyjnej. To miejsce, w którym obecnie funkcjonuje ZSD do tej pory przez rodziców było wymieniane jako takie nie do końca zadowalające, ale mimo wszystko warunki są o wiele lepsze niż te, które zastała w budynku przy ul. Sikorskiego. Była tam po raz pierwszy i miała wrażenie, że jest w palcówce edukacyjnej z XIX w. Obawia się, że jeżeli ZSD zostanie przeniesiony do tego budynku, to za cztery lata nie będzie roztaczana żadna wizja, bo rodzice już teraz od września swoich dzieci do tej szkoły nie poślą.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że celowo posiedzenie Komisji zrobiła przy ul. Sikorskiego, aby Pan Prezydent powiedział czy to w takie warunki ZSD przejdzie, czy w inne. Pan Prezydent parokrotnie podkreślał, że to nie będą te warunki, które radni widzieli i są przedstawione w internecie, natomiast radni chcieliby usłyszeć jakie to będą warunki. Dodała, iż jej celem było zorganizowanie tam posiedzenia Komisji nie po to by pokazać, że Pan Prezydent chce w takie warunki przenieść ZSD tylko by zaprezentować jakie warunki są w tej chwili w placówce i co Pan Prezydent ma do zaproponowania.

Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że środki, o których mówił wtedy Pan Prezydent to 180 tys. zł. Nie wie jak za 180 tys. można przystosować ten budynek do tego żeby ZSD mógł godziwie funkcjonować w takich warunkach. Uważa, że jeżeli Szkoła Drzewna zostanie przeniesiona do tego budynku to za kilka lat jej nie będzie, a sam kierunek kształcenia jest bardzo ważny i potrzebny na rynku.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że na dzień dzisiejszy ma kosztorysy na 180 tys. zł. Z całej zamiany, którą Prezydent dokona z Wojewodą już z samych podatków będzie ponad 300 tys. zł. Dzisiaj można założyć, że szkoła nie może funkcjonować jeżeli nie odbierze jej Sanepid, PIP i Straż. Podkreślił, że na pewno nie wprowadzi szkoły do tych warunków jakie zobaczyli radni, bo ma być wykonany remont.

Pani Irena Zwornicka – Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych stwierdziła, że będąc dyrektorem z racji pełnienia tej funkcji jest zobligowana do pilnowania interesów szkoły. Rzeczywiście przedstawiono propozycje rozbudowy, ale jedynie ustnie. Również w formie ustnej został przedstawiony zakres robót jakie trzeba wykonać w celu dostosowania tego obiektu. Pan Prezydent powiedział, że to ma w związku z czym poprosiła o taki dokument, bo chciała zobaczyć, czy rzeczywiście w koncepcji rozbudowy na ul. Przykoszarowej mówi się o Zespole Szkól Drzewnych. Podkreśliła, że nie dostała tego dokumentu, natomiast go widziała i jest on zatytułowany „ rozbudowa Zespołu Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego”. Nie ma w tytule Zespołu Szkół Drzewnych, jak też nie jej ma w miejscu kiedy pisze się o budynku dydaktycznym, że ten miałby być przeznaczony dla szkoły. Nikt tego dokumentu nie podpisał. Obawia się, że tu nie mówi się o Zespole Szkół Drzewnych dlatego poprosiła o ten dokument. Poprosiła również o zakres robót przystosowawczych. Nie dostała ani jednego, ani drugiego. Pan Prezydent odpisał, że było to przedstawiane. Dodała, że też w swoim piśmie napisała, iż było to przedstawione w formie ustnej dlatego prosiła o przedstawienie koncepcji opisowej i graficznej rozbudowy kompleksu na ul. Przykoszarowej, informacji o zabezpieczeniu środków na opracowanie dokumentacji rozbudowy, informacji o zakresie robót podczas planowanego remontu budynku warsztatów i przewidywanych kosztach dostosowania obiekty do potrzeb ZSD, i wstępnego potwierdzenia Sanepidu, PIP, Inspektora Nadzoru Budowlanego o zgodności przewidywanego dostosowania z odpowiednimi przepisami. Prosiła o przekazanie takiej informacji w trybie pilnym tak żeby dziś mogła powiedzieć, że rzeczywiście myśli się o rozbudowie szkoły. Obawia się, że żeby dostosować obecny budynek warsztatów do pożądanych warunków to trzeba by kwotę 180 tys. zł zwielokrotnić. Jeśli to miałaby być kwota naprawdę wielka, sięgająca pewnie 1 mln zł to czy powinno się uznać za zasadne remontowanie tak zniszczonego obiektu, czy może pomyśleć o czymś nowym. Następnie przypomniała priorytety zawarte w Stanowisku w sprawie działań dotyczących ZSD Nr 9. ZSD jest niejako podstawiony pod ścianę, tak to przynajmniej odczuwa, że Szkoła jest powodem jakiegoś pospiechu, upiera się, a powinny być podjęte decyzje i odpowiedź dla MEN i OKE. Nie chciałaby sama dźwigać tej odpowiedzialności dlatego, że Szkoła Drzewna o kolejnej możliwości wyprowadzenia się z tego budynku dowiedziała się w listopadzie 2007 roku, podczas gdy rozmowy, jak powiedział Dyrektor Jabłoński podjęto w styczniu 2007 roku. Podkreśliła, że powtarzane wielokrotnie powtarzane priorytety ZSD nie zmieniły się.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że ma kosztorys. Koszt remontu sali gimnastycznej będzie wynosił w granicach 65 tys. zł. Natomiast drugi kosztorys opiewa na 86 tys. zł i dotyczy adaptacji pomieszczeń warsztatowych na dydaktyczne. Otwarcie mówi, że nie ma jeszcze na elektrykę, wodociągi i ewentualnie na posadzki i korytarze. Są przygotowani na to, żeby więcej zainwestować w ten obiekt. Dodał, że ten temat powinien by zakończony w styczniu. Po podjęciu decyzji trzeba w czerwcu, lipcu przygotować budynek, tak żeby mógł być już oddawany do użytku dlatego nie można tej sprawy przedłużać. Podejmując taką decyzję wiadomo, że jest wiele plusów dla miasta, bo za Szkołę Drzewną zostanie dokonana zamiana działek, z których będzie płynął podatek. Jeżeli radni w uchwale pozwolą na sprzedaż tych działek to Łomża pozyska miliony. Jeżeli Ministerstwo wyremontuje budynek Szkoły Drzewnej to ten budynek pozostaje i musi być przeznaczony na cele oświaty i wówczas ta substancja będzie wyremontowana poprzez finanse w Ministerstwach. Jeżeli dzisiaj zapadnie decyzja na „nie” to Prezydent będzie musiał się również zastanowić nad tym czy nie oddać działki do Wojewody, a następnie czy zaniechać wizję tworzenia kompeksu na ul. Przykoszarowej. Dziś mówi się w ten sposób, że najpierw trzeba było wybudować, podać na tacy i łaskawie poprosić czy zechcą wziąć.

W koncepcji jest założone, że przy zamianie budują i w trakcie to wszystko dopracowują. Uważa, że jest to mądra decyzja. Podkreślił, że nie można sobie pozwolić na likwidowanie kierunków w ZSD. Cała rada pedagogiczna gdy przejdzie do drugiego budynku będzie miała w pełni zabezpieczone zatrudnienie. Nie ma opcji przejścia do innych zespołów, gdzie wówczas zatrudnienie byłoby wątpliwe, bo dyrektorzy mieliby już pracowników. Szkoła będzie w pełni przeniesiona i może nad ta wizją pracować. Miasto będzie się dołączać. Poprosił o zrozumienie i odpowiedzialne podejmowanie decyzji.

Rada Alicja Konopka stwierdziła, iż dokładnie rozumie pracowników ZSD, że chcą żeby szkoła była w tym miejscu i jej bronią, bo to jest normalne. Dyrekcja i pracownicy tak powinni postępować. Rozumie również Pana Prezydenta, który musi dbać o to żeby jakąś koncepcję rozwoju oświaty w mieście Łomża wypracować. Obawia się natomiast „wylania dziecka z kąpielą”. Zwróciła się z pytaniem, czy jest pewne, że jeżeli oddamy budynek to tam na pewno będzie siedziba OKE , i kto radnych może o tym zapewnić. Wydaje jej się, że zapewnienia były poprzedniego Ministra, a wiadomo, że jak zmieniają się władze to zmieniają się również koncepcje. Chciałaby żebyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji, że oddamy budynek i nie będziemy mieli ani OKE w Łomży, ani Szkoły Drzewnej. Radni mają ogromny dylemat, bo chcieliby żeby było jedno i drugie. Chcieliby mieć pewność, iż będą miejsca pracy, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna i, że nie będą likwidowane kierunki, które są w Łomży niezbędne. Ma wątpliwości czy remontowanie budynku na określony czas nie będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Pan Czesław Jabłoński – przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej stwierdził, że pieniądze są zapisane w budżecie. W tej chwili są już praktycznie do wydania. Trwają rozmowy z Panią Minister Szumilas. Ta koncepcja jest przyjęta przez Ministerstwo i będzie to priorytet jeżeli chodzi o pieniądze dla Okręgowych Komisji. Podkreślił, że na pewno te pieniądze będą. Dodał,że jeżeli ktoś wydaje 1 mln 100 tys. zł na modernizację budynku w tym roku, to nie sądzi żeby raptem za rok zmieniła się koncepcja i tych pieniędzy nie było. Uważa, iż te pieniądze na pewno będą, tym bardziej, że w zeszłym roku złożyli docelowy kosztorys, który opiewa na około 5 mln zł i Ministerstwo go przyjęło dając od razu w tym roku 1 mln 100 tys. zł. Jeżeli natomiast chodzi o obawy, iż budynek nie wróci do oświaty to jest postanowione, że w przypadku gdy nie będzie w tym budynku placówki oświatowej wraca on do pierwotnego właściciela.

Radny Krzysztof Sychowicz stwierdził, że od początku był zwolennikiem przeniesienia ZSD z bardzo prostych powodów. Pierwszy to pozostawienie miejsc pracy w OKE w Łomży ponieważ jest to instytucja, która będzie tu istnieć nie rok czy 3 lata, ale przez długi okres czasu, bez względu na to jak będzie przekształcana i reformowana. Drugi to taki, że jeżeli Łomża nie jest w stanie zapewnić takiego lokum dla OKE, to jej tutaj po prostu nie będzie. Trzeba przyjąć do wiadomości, że wtedy 100 osób będzie na bezrobociu. Dodał, że po rozmowach jest zwolennikiem opcji wiążącej się z przeniesieniem Szkoły Drzewnej, ale na ul. Sikorskiego, przy czym albo z faktycznym zaangażowaniem się miasta w wyszykowanie tych budynków, albo zdecydowanym zapewnieniem środków na wyremontowanie i dostosowanie budynków. Jednak optowałby za celowym umieszczeniem tam Szkoły Drzewnej czyli rozbudową budynku i w ten sposób umiejscowieniem tam ZSD na stałe i w perspektywie 3,4 lat budowy tam siedziby szkoły, a na nie wyrzucenia kilkuset tysięcy tylko po to by doczyścić te budynki.

Radny Jan Kleczyński złożył wniosek formalny o zamknięcie dyskusji i przejście do procedury głosowania. Uważa, że tym punkcie Komisja otrzymała dostateczną ilość wiedzy i może spokojnie przejść do procedury glosowania.

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że składa dalej idący wniosek o zamknięcie dyskusji i o 10 minut przerwy.

Radny Jan Bajno zwrócił się z prośbą, aby udzielić głosu Panu Andrzejowi Wojtkowskiemu .

Przewodnicząca obrad wycofała swój wniosek.

Radny Jan Kleczyński stwierdził, że swojego wniosku nie wycofuje, natomiast wyraża zgodę, aby przed głosowaniem głos zabrali przedstawiciel rodziców i przedstawiciel związków zawodowych.

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek radnego Jana Kleczyńskiego.

W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wytrzymującym.

Przedstawicielka rodziców stwierdziła, że „ ubolewa nad tym, iż mówi się tu o miejscach jako budynkach, a nie o zawartości tych budynków, bo dzieci to są istoty czujące i myślące. Dzieci czują się świetnie w tej szkole. Wypowiada się w imieniu wszystkich rodziców. Rodzice chcą dobra dzieci i nie kryją tego. Dla rodziców fundusze miasta są ważne, ale dobro dzieci jest najważniejsze. Zdecydowali, że jeżeli szkoła nie będzie przystosowana i nie będzie godnych warunków to nie puszczą tam dzieci, i muszą mieć to na piśmie”.

Pan Andrzej Wojtkowski – przedstawiciel związków zawodowych stwierdził, że cały czas jest tu mowa o budynkach, działkach, placach. Nikt nie powiedział o czynniku ludzkim. Ze słów Pani Dyrektor zrozumiał, że nie jest ona za tym aby ZSD był koniecznie w tym miejscu, może być przystosowany budynek przy ul. Sikorskiego. Pan Prezydent mówił, że tę decyzję trzeba podjąć jak najszybciej.

Znając ten teren i środki zabezpieczone w budżecie obawia się, że do 1 września nie zdążą ze wszystkimi remontami. Radzie pedagogicznej chodzi o to, że wtedy trzeba będzie przenieść młodzież z ZSD do innych szkół.

Przewodnicząca obrad przypomniała, że wniosek zawarty w druku 218 dotyczący przeniesienia kierunków do różnych szkół Komisja odrzuciła i Pan Prezydent wcale się przy tym nie upierał.

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że za to czy zdążymy odpowiedzialność bierze Prezydent. Rozmowy toczą się w lutym żeby na czerwiec i lipiec był gotowy budynek. Budynek będzie przekazany Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej po zakończeniu roku szkolnego. Gdyby się tak zdarzyło, że się nie uda to on będzie musiał odpowiedzieć za to przed radnymi i Prezydentem Brzezińskim. Dodał, że gdyby nie było remontów to na ten temat można by było rozmawiać w maju dlatego dziś mówił, że powinno się zakończyć ten temat w styczniu. W tym wszystkim chodzi o czynnik ludzki, o to by nie zaprowadzić młodzieży i nauczycieli w takie warunki, jakie tam są, bo na to nie pozwolą uprawnione do tego instytucje. Uważa, że jest to logiczne. Przewodnicząca obrad zamknęła dyskusję i ogłosiła 10 minut przerwy.

 

Po przerwie

 

Przewodniczą obrad poddała pod głosowanie projekt uchwał w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiących własność Miasta Łomży na prawach powiatu, na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa /druk nr 277,277A/.

W wyniku głosowania Komisja negatywnie - 5 głosami przeciw, przy 4 głosach wstrzymujących i braku głosów za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

 

Ad. 4

 

Wniosek w sprawie nadania nazw nowym ulicom przedstawiła Komisji Pani Anna Rzędarska – Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Lokalowych– zgodnie z drukiem nr 282,282 A.

Przewodnicząca Komisji przedstawiła pismo (w załączeniu do protokołu), które otrzymała od Pana Aleksandra Jakubowskiego w sprawie nadania nazw ulicom. Następnie zgłosiła i poddała pod głosowanie wniosek, aby jednej z ulic, która w najbliższym czasie będzie otrzymywała swoją nazwę, nadać nazwę Jana Stypuły.

W wyniku głosowania 2 głosami za, przy braku głosów przeciw i 4 wstrzymujących Komisja wniosek odrzuciła.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania nazw nowym ulicom.

W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie - 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

 

Ad. 5

 

Wniosek w sprawie opłat za świadczenia w prowadzonych przez Miasto Łomża przedszkolach przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – zgodnie z drukiem nr 283,283 A.

 

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania pozytywnie / 5 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym i braku głosów przeciw/ zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

Ad. 6

 

Wniosek w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z posiłków w stołówkach szkolnych przedstawił Komisji Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – zgodnie z drukiem nr 284,284 A.

Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie - 6 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

 

 

 

Ad. 7

Przewodnicząca obrad zapoznała Komisję z treścią pisma Łomżyńskiego Klubu Sportowego w sprawie cen biletów i karnetów.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 31 mar 2008 08:17
  • Data opublikowania: poniedziałek, 31 mar 2008 08:31
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:51
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej