Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 54 posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2009 roku

komisja realizowała następujący porządek dzienny:

1.    Przyjęcie protokołu nr 52/09 z dnia 25 lutego 2009 roku

2.    Informacja nt „Zadania zrealizowane podczas łomżyńskich ferii zimowych 2009”

3.    Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za 2008 rok – druk nr 525

4.    Sprawy różne  

Ad. 1 

Przyjęcie protokołu nr 52/09 z dnia 25 lutego 2009 roku            

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 52/09 i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 8 głosami za.   

Ad. 2 

Informacja nt „Zadania zrealizowane podczas łomżyńskich ferii zimowych 2009”            

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym temacie stwierdził, że z informacji wynika, że został wykonany duży zakres działań w czasie ferii 2009 i ma nadzieję, że z roku na rok będzie się on powiększał. Dodał, że należy się cieszyć z tego, że szkoły nie zamykają swoich podwojów, choć zdaje sobie z tego sprawę, że dla dyrektorów jest to dodatkowy kłopot ale z dokumentu wynika, że mogą sobie z nim poradzić.           

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty stwierdził, że znowelizowana ustawa o systemie oświaty zobowiązuje nauczycieli do przepracowania jednej godziny tygodniowo bezpłatnie w tym roku, a w kolejnym 2 godziny tygodniowo bezpłatnie. Dodał, że na bazie tych godzin jest teraz możliwość polecenia nauczycielom wypracowanie tych dyżurów.           

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że zgadza się ze zdaniem Pana Naczelnika, że teraz będzie łatwiej polecić nauczycielom pracę w wakacje, ferie czy inne dni wolne od nauki. Dodał, że zna jednak samorządy, w których wójt tak ustawia pracę nauczycielom, że w ramach 40 godzinnego czasu pracy w tygodniu mają 2 godziny tygodniowo być dyspozycyjni.            

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że nie powinien samorząd Łomży narzekać na brak czy małą ilość zajęć pozalekcyjnych, gdyż projekt organizacyjny każdej szkoły takie zajęcia uwzględnia. Dodał, że wielu nauczycieli społecznie prowadzi zajęcia pozalekcyjne z dziećmi i młodzieżą.            

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że dobrze byłoby upubliczniać dane pokazujące tych nauczycieli, którzy całkiem społecznie dużo pracują z dziećmi i młodzieżą. To też uważa byłby argument do zaangażowania się przez innych nauczycieli do społecznej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.            

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że jej zdaniem były to bardzo udane ferie, a co najważniejsze, że w czasie ich trwania nie zdarzyło się żadne nieszczęście.           

Radny Jarosław kozłowski zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że mieszkańcy Łomży, szczególnie dzieci i młodzież skarżą się na to, że zamyka im się boiska sportowe. Dodał, że dotyczy to rejonu Starego Miasta, a w szczególności dawnego PG 3. Kończąc swą wypowiedź w imieniu młodzieży z tego rejonu miasta serdecznie poprosił o otwarcie tego boiska i zezwolenie młodzieży na spędzanie na nim czasu wolnego.           

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że na tym boisku nie zostały zakończone jeszcze prace budowlane. Dodał, że do 1 czerwca wszystkie obiekty sportowe, na których trwają jeszcze jakieś prace, zostaną oddane do użytku. Ich zasadą jest to, że one muszą być otwarte. Będą się na nich odbywały różne imprezy sportowo-rekreacyjne pod opieką studentów Akademii Wychowania Fizycznego i nauczycieli wychowania fizycznego każdej ze szkół, przy której takie boiska będą czynne. Umowy z opiekunami obiektów sportowych zostaną podpisane i środki na nie pójdą z ŁPPiRPA.

                     

Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła i przyjęła w/w informację przez aklamację.  

Ad. 3 

Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Łomża za 2008 rok – druk nr 525 

Głos w tym temacie zabrali:            

Radna Wanda Mężyńska poprosiła o wyjaśnienie, dlaczego Muzeum dostało dofinansowanie, a Filharmonia nie pomimo tego, że ta sama firma wygrała przetarg na realizację tych zadań? Dodała, że w sprawozdaniu podano, że wniosek Filharmonii pozytywnie przeszedł ocenę formalna i merytoryczną, ale nie został zakwalifikowany do dofinansowania.           

Pani Skarbnik wyjaśniła, że nie wystarczyło środków na dofinansowanie Filharmonii, tylko na Muzeum. Poza tym stwierdziła, że pozostałe zadania, w tym Filharmonia oczekują w kolejce na dofinansowanie. 

Następnie radna Wanda Mężyńska poprosiła o wyjaśnienie, dlaczego nie został ujęty w planie remont klatek schodowych w PG 8. Dodała, że miało to być wykonane.           

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że w zamian za to w PG 8 wykonano nowe podłogi.           

Kolejno radna Wanda Mężyska stwierdziła, że na 2009 rok pozostała kwota 8mln.zł środków niewygasłych za 2008 rok z inwestycji oświatowych. Poprosiła o wyjaśnienie, dlaczego aż tak wielka kwota nie została wykorzystana w roku ubiegłym?           

Pani Skarbnik wyjaśniła, że wszystkie inwestycje, w tym oświatowe są wykonywane zgodnie z planem. Dodała, że większość z nich to inwestycje kilkuletnie, nie zakończone, dlatego tyle środków przeszło z nich na rok 2009. Zostaną one zakończone w miesiącu maju br.           

Następnie radny Jarosław Kozłowski poprosił o wyjaśnienie dlaczego tylko w 91% wykonano zadanie w dziale 926 „kultura fizyczna i sport”, rozdział „obiekty sportowe”.           

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że zadanie to dotyczy boiska „Orlik”, które zostanie oddane do użytku również 1 czerwca br., stąd nie w pełni wykorzystane na nim zostały środki w roku ubiegłym. Ponadto wyjaśnił, że na tym boisku zaistniał poważny problem, bo nastąpiło zarwanie jego powierzchni. Przyczyna tego stanu rzeczy jeszcze do końca nie została wyjaśniona ale prawdopodobnie wiąże się to z tym, że teren mógł być podmyty. Dodał, że jeśli się okaże, że usterka powstała z winy wykonawcy to on poniesie koszt naprawy, a jeśli z winy miasta, to samorząd będzie musiał ten koszt ponieść.           

Kolejno Przewodnicząca obrad poprosiła o wyjaśnienie jak przedstawia się udział miasta w finansowaniu oświaty w porównaniu z rokiem ubiegłym.           

Pani Skarbnik wyjaśniła, że nastąpił wzrost udziału miasta w finansowaniu zadań oświaty o 18% w stosunku do roku 2007. Dodała, że same wydatki na inwestycje w roku 2007 były o połowę niższe niż w 2008 roku, ponadto o 9% wzrosły płace nauczycieli – to są koszty i dlatego wzrosły wydatki miasta na zadania oświatowe aż o 18%.           

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2008 rok w działach merytorycznie podległych komisji.       

Ad. 4           

Sprawy różne:            

Na wstępie Przewodnicząca obrad przedstawiła komisji zaproszenie na wernisaż fotografii organizowany w MDK-DŚT – w załączeniu.           

Następnie Przewodnicząca obrad odczytała „informację do propozycji nadania nazwy rondu miejskiemu imienia dr Jana Stypuły” – w załączeniu. Następnie zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem – co takiego w życiorysie dr Jana Stypuły było, że IPN w ten sposób się odniósł.           

Radna Alicja Konopka zabierając głos w tej sprawie stwierdziła, że jest to podejście nie do określenia. Dodała, że dr Jan Stypuła nie żyje i teraz ktoś mu grzebie w życiorysie i on nie może się bronić. Kontynuując swą wypowiedź stwierdziła, że dr Jan Stypuła wiele dla Łomży zrobił, dla „Wspólnoty”, dla dzieci z Litwy i dla całego województwa i dzisiaj grzebie mu się w życiorysie i on nie ma prawa obrony, bo wiadomo jest, że inni mogą sprawę oddać do sądu, sprawdzić to, weryfikować, bronić, a on nie. Nie wie jak tak można było postąpić.            

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji zapytał jaki przepis nakazał poprosić o opinię IPN, bo z tego co ostatnio widać w skali kraju, to w papierach IPN ma różne głupoty. Dodał, że dr Stypuła był dyrektorem Weterynarii, wielu ludzi zgłosił do robienia habilitacji. Była to wówczas jedna z najlepszych szkół weterynaryjnych w kraju. Chciałby dowiedzieć się, co w dokumentach IPN na temat dr Stypuły jest, bo sam fakt, że jest on tam odnotowany, to jeszcze o niczym nie świadczy. Kończąc swą wypowiedź prosi o wyjaśnienie gdzie jest napisane, że w takich sytuacjach trzeba występować do IPN.           

Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w dyskusji stwierdził, że uważa, że dobrym zwyczajem jest występować do IPN, by nie mieć żadnej wątpliwości co do tego, że podjęta decyzja nie będzie potem budziła kontrowersji i nie będzie wywoływała konfliktów z czysto logicznego punktu widzenia. Stwierdził, że jest to zwyczaj, który stosuje przynajmniej kilkanaście samorządów na terenie naszego województwa. Nikt ich do tego nie zmusza, ale dla tych samorządów jest to normalne.           

Radna Alicja Konopka ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że komisja powinna wystąpić do Prezydenta z zapytaniem czyje imiona nadawano ostatnio w Łomży ulicom, rondom, placom, mostom i czy były zastosowane te same procedury. Uważa, że warto się tym zainteresować, czy taką weryfikację i w poprzednich sprawach zastosowano. Dodała, że chodzi tu o dobre imię człowieka.           

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że problem wbrew pozorom jest bardzo poważny i dotyczy praw obywatelskich, bo to, że gdzieś coś jest napisane to nie jest jeszcze żaden dokument ani dowód. Sprawa zakończona procesem sądowym – obojętnie jaki by nie był, to jest powód, a tutaj – zupełnie nie rozumie procedury.            

Radny Krzysztof Sychowicz ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że nie należy mylić procesu nadawania nazwy ronda z procesem lustracyjnym, bo są to dwie różne rzeczy.            

Radna Alicja Konopka raz jeszcze podkreśliła, że Komisja powinna wystąpić do IPN o dokumenty, bo chodzi tu o dobre imię Pana Stypuły.            

Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Jan Bajno. Stwierdził, że istotą nadawania imienia jest osoba zasłużona. Należy więc wszystkie wątpliwości wyjaśnić tu na komisji, by nie było tak, że dyskusje zaczną się na sesji. Przypomniał sytuację, gdy Rada nadawała honorowe obywatelstwo Profesorowi Tazbirowi – było to żenujące i należy zrobić wszystko, by takie sytuacje więcej nie miały miejsca. Poparł więc stanowisko radnych, którzy w swych wypowiedziach opowiedzieli się za przedłożeniem komisji dokumentów IPN w sprawie dr Jana Stypuły.            

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że z dyskusji i pisma, jakie komisja otrzymała w tej sprawie od Prezydenta Sroczyńskiego wynika, że należy zgłosić następujące zapytania: 1. czy jest taka procedura, która mówi, że należało to skierować do IPN, 2. Jakie dane pozyskano z archiwum IPN, że postanowiono zrezygnować z propozycji nadania rondu imienia dr Jana Stypuły. Dodała, że proponuje takie zapytania skierować do Prezydenta Sroczyńskiego, który jest za to odpowiedzialny, a Pan Prezydent Sroczyński dokona procedury zgodnie z prawem.            

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że jej zdaniem Pan Prezydent już zrobił wszystko to, co uważał za stosowne i przekazał komisji do zaopiniowania. Osobiście uważa, że komisja powinna wystąpić do IPN, a co IPN odpowie to już jest inna sprawa. Dodała, że zgłasza to jako wniosek formalny.           

Radny Krzysztof Sychowicz stwierdził, że nie jest pewien czy komisja może wystąpić do IPN o udostępnienie materiałów archiwalnych dotyczących innych osób.           

Następnie radny Jarosław Kozłowski zgłosił wniosek formalny o zamknięcie dyskusji w tym temacie            

Radna Alicja Konopka stwierdziła, że najwyżej IPN odpowie, że takich danych komisji nie udostępni. Następnie zwróciła uwagę Przewodniczącej obrad, że zgłosiła formalny wniosek, a Przewodnicząca nie poddała go pod głosowanie. Następnie opuszczając obrady stwierdziła, że nie ma porządku na posiedzeniu Komisji i tak jest zawsze.           

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że radny Kozłowski też zgłaszał wniosek formalny, po jego wypowiedzi miał być głosowany wniosek radnej Alicji Konopka, jednak z powodu opuszczenia przez radna sali obrad wniosek nie zostanie poddany pod głosowanie.           

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że radna Alicja Konopka niesłusznie się uniosła. Stwierdziła, że radny Sychowicz formułował na piśmie wniosek radnej Alicji Konopka, który miał być wnioskiem komisji i miał być przegłosowany.            

Następnie Przewodnicząca obrad poprosiła o przedstawienie wniosku radnego Krzysztofa Sychowicza. Radny Krzysztof Sychowicz zgłosił wniosek następującej treści: „Komisja Edukacji, Kultury i Sportu po zapoznaniu się z „Informacją do propozycji nadania nazwy rondu miejskiemu imienia dr Jana Stypuły” zwraca się do Pana Prezydenta z uprzejmą prośbą o udostępnienie członkom komisji materiałów archiwalnych uzyskanych z Oddziału IPN w Białymstoku, dotyczących Pana dr Jana Stypuły”.

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek przedstawiony przez radnego Krzysztofa Sychowicza.

W wyniku głosowania Komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.

Radna Bogumiła Olbryś stwierdziła że na stronie Internetowej www.4lomza.pl znajduje się wiele informacji w sprawie omawianej przez komisję, w tym dokumentów archiwalnych IPN w sprawie dr Jana Stypuły.

Następnie Przewodnicząca obrad odczytała członom Komisji treść „Informacji do propozycji nadania nazwy rondu miejskiemu” imienia Augustyna Gontarskiego przedłożoną przez Prezydenta Sroczyńskiego – pismo w załączeniu do protokołu.

Komisja przyjęła do wiadomości treść powyższego pisma.

Więcej spraw różnych nie zgłoszono, w związku z powyższym Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 26 cze 2009 08:23
  • Data opublikowania: piątek, 26 cze 2009 08:32
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:13
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej