Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 57 posiedzeniu w dniu 27 maja 2009 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Zaopiniowanie autopoprawki Prezydenta do wniosku z dnia 13 maja 2009r. w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok

 

2.    Zaopiniowanie projektów uchwał  w sprawie:

 

a)    założenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży

 

b)     włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży

 

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji Dziennego Domu Pomocy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polowa 39

 

4.    Sprawy różne

 

    Ad. 1 

 

Zaopiniowanie autopoprawki Prezydenta do wniosku z dnia 13 maja 2009r. w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 567/1, 567B

 

            Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok oraz do autopoprawki PM i w wyniku głosowania zaopiniowała go pozytywnie – 5 głosami za w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 2

 

Zaopiniowanie projektów uchwał  w sprawie:

 

a)    założenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży

 

b)     włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży

  

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie w/w  projektów uchwał przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 561 – w załączeniu do protokołu.

 

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tym punkcie obrad podziękował komisji za to, że w dniu dzisiejszym ta komisja się odbywa, gdyż jest to ważne ze względów proceduralnych. Dodał, że po podjęciu w dniu dzisiejszym na sesji uchwały w sprawie powołania ośrodka, automatycznie zostanie złożony wniosek do Ministerstwa o pozyskanie środków z rezerwy na jego wyposażenie. Dodał,  że na wyposażenie ośrodka jest czas do września, bo lipiec jest miesiącem urlopu, a w sierpniu dzieci jeszcze na miesiąc powrócą do DPS i od 1 września zostanie już uruchomiona placówka przy ul. Wojska Polskiego.

 

Następnie głos w dyskusji zabrała radna Edyta Śledziewska, która odniosła się do zapisów w pkt. 8 i 9 przedłożonego komisji „Harmonogramu realizacji prac nad utworzeniem Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego w Łomży” – w załączeniu. Stwierdziła, że potrzeby tych dzieci są specyficzne, gdyż są to dzieci z głęboką niepełnosprawnością i nie wystarczy tylko w ten sposób przygotować ośrodek, że zakupi się meble i pomoce dydaktyczne. To, co się proponuje w pkt. 8 wspomnianego „Harmonogramu” to mniej więcej tyle ile potrzeba do zabezpieczenia zdrowym dzieciom, np. w sensie przygotowania sali dydaktycznej. Dodała, że jest głęboko przekonana, że pkt. 8 nie zaspokoi potrzeb tych dzieci. Następnie zwracając się do Prezydenta Choińskiego odnośnie wniosku, jaki ma zostać złożony w Ministerstwie na wyposażenie ośrodka w sprzęt zapytała, jaką inną alternatywę ma Prezydent w sytuacji, gdy miasto tych środków z Ministerstwa nie pozyska.

 

Pan Prezydent Choiński stwierdził, że nie ma tak skromnych i złych założeń. Będzie się starał ubogacić ten ośrodek jak najbardziej. Dodał, że miasto w pozyskiwaniu środków z rezerwy 0,6% jest doświadczone, bo pozyskuje je niemal do każdej szkoły i zrobi wszystko, by pozyskać je i dla tego ośrodka. Ponadto stwierdził, że Pan Dyrektor Chrzanowski z DPS przekaże ośrodkowi część sprzętu, już się do tego zobowiązał. Nad wyposażeniem ośrodka szczegółowo pracuje Pani Dyrektor Niewińska, bo jest fachowcem w tej sprawie.

 

Pani Bożena Niewińska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że w ubiegłorocznym budżecie kierowanej przez nią placówki pozostało trochę środków i za nie już sporo sprzętu zakupiła do nowego ośrodka, bo wiedziała, że taki powstanie. Ponadto stwierdziła, że w ZSzS utworzyła 4-godzinny oddział dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością, więc obawa Pani radnej Edyty Śledziewskiej jest nieuzasadniona. Stwierdziła, że co roku ubiega się o środki z rezerwy budżetowej i jeszcze nigdy nie otrzymała odmowy. Następnie stwierdziła, że bardzo dobrze się stanie, że będzie ośrodek włączony do szkoły i powstanie zespół, bo w ZSzS jest pielęgniarka na etacie, więc nie będzie problemu zorganizowania pracy tej osoby tak, żeby była do dyspozycji i dzieci z ZSzS i dzieci z ośrodka. Ponadto w ZSzS zatrudniony jest psycholog, który będzie też pracował w ośrodku. W projekcie organizacyjnym ośrodka jest ujęty rehabilitant i zostanie tam od września zatrudniony.

 

Pan Prezydent Choiński ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że bardzo dobrze, że ośrodek powstanie w połączeniu z ZSzS jako zespół, bo w innym wypadku gdyby trzeba było utworzyć oddzielną komórkę, to dopiero wszyscy by się zastanawiali skąd wziąć na to pieniądze.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że w tym tygodniu był w tej części budynku PP nr 8, w której ma się mieścić ośrodek. Celem jego wizyty było sprawdzenie przebiegu prac związanych z utworzeniem ośrodka, przedstawionym Radzie w harmonogramie. Dodał, że rzeczywiście prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że zakończą się zgodnie z planem. Jest też całkowicie spokojny o stronę merytoryczną tego zadania, gdyż zna fachowość i wrażliwość Pani Dyrektor Niewińskiej i jest przekonany, że ośrodek będzie profesjonalnie prowadzony.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym temacie stwierdził, że komisja zgłaszając wniosek Prezydentowi dotyczący przedstawienia harmonogramu prac nad utworzeniem ośrodka nie miała na uwadze harmonogramu budowlanego, a taki otrzymała. Komisji chodziło o harmonogram merytoryczny stworzenia ośrodka, który obejmowałby swoim działaniem przedmiot, który będzie realizowany przez wiele ustaw ale na pewno dotyczyłoby to obszarów: edukacji specjalnej dla dzieci głęboko upośledzonych, świadczeń opiekuńczo-leczniczych oraz rehabilitacji i opieki. Dodał, że osobiście obawia się, że skoro ośrodek jest traktowany jako placówka typowo edukacyjna, to trzeba ogromnego wysiłku i nieustannego przymusu, żeby wejść w niej zarówno w obszar medyczny NFZ, jak również w PFRON. Następnie stwierdził, że nie zna przykładu, żeby jednostka budżetowa realizowała wszystkie te funkcje. Wielokrotnie są to partnerskie przedsięwzięcia, bo dotyczy życia dzieci i ich rodziców, którzy nie mają wielkiej alternatywy – jest to życie rodzin, które mają też ograniczoną odporność psychiczną. Następnie stwierdził, że w harmonogramie, o który zwróciła się komisja chciałby widzieć jak ilościowo przewidywany jest ośrodek, tj. jaką liczbę dzieci jest w stanie przyjąć i jak to się ma do potrzeb, które występują w mieście w tym zakresie, które są zdiagnozowane. Poza tym uważa, że tego typu przedsięwzięcie warto byłoby zrobić razem z powiatem – zawrzeć umowę i to realizować za wspólne, partnerskie pieniądze. Ponadto zastanawia się, czy w proponowanej formie ośrodka zostaną zapewnione dzieciom odpowiednie warunki do rekreacji i rehabilitacji, bo póki co są tylko dwa pomieszczenia na ośrodek w przedszkolu. Inny problem to kwestia transportu dzieci, czy zabezpieczy go miasto, czy będzie to problem rodziców. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że rozwiązania tych spraw, które poruszył na dziś nie widać. Zaproponowane rozwiązanie jest na dziś ale nie widzi dalszej strategii i dlatego ma dużą wątpliwość, czy to nie jest znowu zepchnięcie tematu, dlatego chciałby usłyszeć jak się ma sprawa perspektywy tego przedsięwzięcia, czy jest możliwość rozszerzania tego jeśli się pojawi większa liczba dzieci, jaka jest strategia pozyskiwania partnerów dla podmiotu prowadzącego do współpracy – z kim chce współpracować, jakie widzi możliwości rozwinięcia.

 

Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi radnego Tadeusza Zaremby stwierdził, że w większości z tą wypowiedzią się nie zgadza, bo funkcje ośrodka, o których Pan radny mówi jest mowa od początku i one będą w tym ośrodku tworzone i będą się zazębiały. Stwierdził, że jeśli mowa o środkach PFRON, to ZSzS jest właściwie liderem w pozyskiwaniu środków z PFRON. Dodał, że funkcje zapisane w statucie ośrodka, tj. np. rehabilitacja i inne, to będzie też przez tworzony ośrodek realizowane. Dodał, że od momentu zatwierdzenia utworzenia ośrodka poprzez powołanie go uchwałą Rady, to rozumie, że uaktywni się ciało społeczne, np. stowarzyszenie. Pani Dyrektor Niewińska już ma to w swojej koncepcji, że stowarzyszenie ma być jak najbardziej uaktywnione, bo ma ogromne szanse pozyskiwania środków. Utworzony zostanie tzw. „przyczółek”, nad którym dyskusje trwają od lat, więc prosi o życzliwe podejście, bo to daje szansę rozwoju. Dlatego ośrodek powstaje przy PP nr 8, bo tam jest możliwość rozbudowy, bo jest tam duża działka. Jeśli chodzi o zabezpieczenie potrzeb, o ilość miejsc w ośrodku, to w jego ocenie potrzeby miasta Łomży zostaną zabezpieczone. Podobnie została sprawa załatwiona z Domem Dziecka – wyjście z zadań zewnętrznych, realizacja tylko dotyczących samej Łomży.

 

Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdził, że we wcześniejszej wypowiedzi chodziło mu o to, żeby to co Pan Prezydent teraz powiedział, było przedstawione w pewnej koncepcji, w harmonogramie koncepcyjnym. To co powiedział Prezydent, można było napisać i nic złego by się nie stało, natomiast Prezydent opowiada różne fajne rzeczy, z którymi on się zgadza, ale szkoda, że nie chce tego wyrazić na papierze.

 

Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że jej zdaniem to przedsięwzięcie ma szansę powodzenia, ale podobnie jak radny Tadeusz Zaremba ma też dużo obaw i wątpliwości. Dodała, że rzeczywiście z przedłożonego komisji harmonogramu nie wynika żadna koncepcja zaspokojenia specjalnych potrzeb dzieci. Następnie stwierdziła, że chciałaby się dowiedzieć jak funkcjonuje zespół, który już przy ZSzS funkcjonuje, gdyż wie, że szkoły specjalne nie do końca są przygotowane żeby taki zespół prowadzić – niby zespół jest, a dzieci objęte są nauczaniem indywidualnym. Dodała, że zazdrości Prezydentowi optymizmu. Uważa, że pewne rzeczy, jakiś standard trzeba na wstępie zagwarantować i później jeszcze myśleć co dalej odnośnie rozwoju. Przygotowanie samych ścian

 

Pani Bożena Niewińska – Dyrektor ZSzS stwierdziła, że nauczanie indywidualne a rewalidacja indywidualna to są dwie różne sprawy i ona o tym wie. W prowadzonej przez siebie szkole utworzyła 4-godzinny zespół rewalidacyjny dla dzieci głęboko upośledzonych, jest tam zatrudniony fachowiec, pomoc i te dzieci są objęte rewalidacją w szkole.

 

Pan Prezydent Choiński ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że po to między innymi jest to spotkanie komisji żeby dorzucić do koncepcji która jest jeszcze pewne pomysły i zadania. Poprosił o wnioski, o kierunki w jakich należy iść, by potem to realizować. Jest daleki od tego, by zawęzić działalność tego ośrodka, wręcz odwrotnie. Jest już budynek, sporo pieniędzy wydatkowanych już zostało na remont i nie wyobraża sobie, by to nie zafunkcjonowało. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc ośrodek powinien się rozwijać. Dodał, że właśnie dlatego ośrodek tworzony jest przy ZSzS, bo ta szkoła jest dość bogata jak na dzisiejsze czasy i widzi jej rozwój i rozwój ośrodka w przyszłości.

 

Radny Tadeusz Zaremba zwrócił się następnie z zapytaniem o czas pracy ośrodka, tzn. o informację ile czasu dzieci mają zapewnioną opiekę obecnie w DPS, a ile będzie tych godzin opieki w nowo tworzonym ośrodku.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że ośrodek będzie pracował od 8 do 10 godzin dziennie, w tym będą 4 godziny dydaktyki. Dodał, że w DDP dzieci przebywają obecnie w godz. Od 8.30 do 15.30 czyli 8 godzin. Dodał, że ośrodek w okresie wakacji i ferii zimowych będzie nieczynny, gdyż jest to placówka feryjna.

 

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że jest istotna różnica w pracy ośrodka jeśli chodzi o wakacje, gdyż w DPS wakacje trwały tylko miesiąc, a w nowo tworzonym ośrodku – 2 miesiące.

 

Pan Prezydent Choiński stwierdził, że jeżeli do działania ośrodka włączy się stowarzyszenie, to nie widzi przeszkód żeby opieka nad dziećmi była sprawowana i w czasie wakacji. Dodał, że te sprawy są do uzgodnienia. Uważa, że Pani Dyrektor Niewińska będzie bardzo otwarta na wszelkie propozycje rodziców, na dostosowanie pracy ośrodka do potrzeb dzieci.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że jej zdaniem należy teraz utworzyć ośrodek, bo dużo pracy w to zostało włożonej już, a kwestie współpracy z ościennymi gminami w tym zakresie, kwestie czasu pracy ośrodka w czasie wakacji czy ferii pozostawić do uzgodnienia w dalszym czasie. Uważa, że najważniejszą sprawą jest, by ten ośrodek powstał, by sprawa się „nie rozmydliła”, reszta jest do dopracowania. Najważniejsze jest w chwili obecnej rozwiązanie problemu tych dzieci i pomoc ich rodzicom.

 

Pan Prezydent Choiński ponownie zabierając głos w dyskusji zaapelował do komisji o pozytywne zaopiniowanie przedmiotowego projektu uchwały. Stwierdził, że prace nad utworzeniem ośrodka trwają od ponad 10 lat, a teraz jest budynek, jest szansa utworzenia i rozwoju tej placówki. Dodał, że jeśli chodzi o wakacje, by ośrodek w czasie ich trwania był czynny, to uważa, że nie ma z tym problemu. Jest szansa pozyskania na ten cel środków z profilaktyki – na wypoczynek wakacyjny dla dzieci. Są też inne drogi pozyskania środków – od Marszałka, z Ministerstwa, z UE. Kończąc swą wypowiedź stwierdził, że zgodnie z ustawą nie może stwierdzić, że na 100% zabezpieczy opiekę dzieciom w czasie wakacji, bo jest to placówka feryjna. Są jednak szanse pozyskania środków na pracę ośrodka w czasie wakacji z funduszy pozabudżetowych, nie należy zmarnować tej szansy.

 

Radny Tadeusz Zaremba ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdził, że przedstawiona koncepcja utworzenia ośrodka jest ważnym etapem i warto ją uruchomić. Ma tylko pewną jednak wątpliwość – otóż brak mu wypowiedzi stron zainteresowanych, że ich zdaniem rzeczywiście jest to koncepcja do przyjęcia. Dodał, że chciałby wysłuchać wypowiedzi rodziców w tej sprawie.

 

Pani Lilianna Lechowicz – rodzic zwróciła się w swojej wypowiedzi z zapytaniem, jaki sprzęt do rehabilitacji zostanie zakupiony do ośrodka.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że nie jest to pytanie ani do Prezydenta ani do Wydziału Oświaty. Stwierdził, że rodzice powinni udać się do szkoły, do dyrektora, rehabilitanta, pedagoga i te rzeczy z nimi omówić. Dodał, że ośrodek dopiero jest tworzony, dopiero będzie wyposażany i rodzice mają ogromny wpływ na to, jaki sprzęt będzie zakupiony i poprosił, by to wykorzystali.

 

Pani Lilianna Lechowicz ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że rehabilitacja, wychowanie i edukacja tych dzieci nie może się odbywać tylko w czterech ścianach ośrodka. Ośrodek powinien mieć tzw. salę doświadczania świata, to jest podstawa do pracy z dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Poza tym stwierdziła, że oszczędności można szukać wszędzie, nie tylko przy tworzeniu tego ośrodka. Dodała, że ma to być placówka kompleksowo zajmująca się dziećmi, tj. rehabilitacyjno-opiekuńczo-wychowawcza i w związku z tym ma działać nie tylko w oparciu o przepisy oświatowe, ale i resortu opieki społecznej i zdrowia również. Dodała, że rodzice nie chcą placówki szkolnej i o to cały czas walczą, chcą placówki rehabilitacji dziennej, gdzie dzieci będą realizowały obowiązek szkolny, gdzie będzie rehabilitacja, itd. i do tego wszystkiego można dojść, potrzeba tylko dobrej woli.

 

Pani Dorota Nawrocka – rodzic zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że jedną z przyczyn obaw rodziców jest fakt, że na ucznia ZSzS przypada waga przeliczeniowa subwencji 0,17, natomiast w przypadku ich dzieci ta waga wynosi 9,5. Jest to 55-krotnie większa waga i rodzice obawiają się, że połączenie ośrodka z ZSzS w zespół spowoduje, że nie cała należna kwota zostanie przeznaczona na dzieci z ośrodka, lecz na zespół szkół.

 

Następnie Pan Zbigniew Nawrocki – rodzic poprosił o wyjaśnienie jacy specjaliści będą w ośrodku zatrudnieni i w jakim wymiarze czasu pracy oraz dojazd dzieci do ośrodka. Podziękował za to, że w końcu w sprawie ośrodka zaczęło się coś dziać.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że arkusz organizacyjny ośrodka będzie powstawał w momencie, gdy będzie podjęta uchwała o utworzeniu ośrodka. Wie, że Pani Dyrektor już taki projekt arkusza posiada i z niego można wszystko odczytać o nauczycielu – imię i nazwisko, wykształcenie, ilość godzin, w jakiej grupie będzie pracował. Zaproponował więc, by rodzice bezpośrednio w tej sprawie konsultowali się z Panią Dyrektor Niewińską.

 

Radny Jan Kleczyński postawił następnie wniosek formalny w sprawie zamknięcia dyskusji w tej sprawie i przejścia do procedury głosowania z uwagi na to, że za chwilę zaczyna się sesja Rady Miejskiej.

 

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek formalny zgłoszony przez radnego Jana Kleczyńskiego w sprawie zamknięcia dyskusji.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym.

 

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projektów uchwał w sprawie:

 

1.    założenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży – w wyniku głosowania komisja 8 głosami za – jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały

 

 2.    włączenia Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży do Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży - w wyniku głosowania komisja 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały      

Ad. 3

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie likwidacji Dziennego Domu Pomocy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polowa 39 – druk nr 556

  

      Pani Lilianna Lechowicz zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że z wielu pism i wielu wypowiedzi Pana Prezydenta Choińskiego wynika, że Pan Prezydent rodziców obarcza decyzja o likwidacji Dziennego Domu Pomocy przy DPS, a tak nie jest. Likwidacja DDP jest konsekwencją konieczności powołania nowego ośrodka – taka jest prawda a nie słowa, których używa Pan Prezydent – one nie są uczciwe i to jest hipokryzja.

 

Pan Prezydent Choiński odnosząc się do w/w wypowiedzi pani Lechowicz stwierdził, że jest za sugestia Pani Lechowicz, że ze względu na powołanie nowego ośrodka jest najbardziej zasadne żeby zlikwidować dotychczasowy DDP przy DPS.

 

      Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

 

  Ad. 4 Sprawy różne  

 

            W tym punkcie obrad Przewodnicząca komisji przekazała członkom komisji zaproszenie na koncert Filharmonii.

 

Więcej spraw różnych nie zgłoszono, w związku z powyższym Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  Na tym protokół zakończono.
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 6 sie 2009 09:31
  • Data opublikowania: czwartek, 6 sie 2009 09:35
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:16
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej