Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 62 posiedzeniu w dniu 29 września 2009 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołu nr 60/09 z dnia 25 sierpnia br.

 

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 632, 632A, 632/1 oraz 632B

 

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji na zadania oświatowe realizowane w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych na terenie miasta Łomży przez osoby prawne i fizyczne – druk nr 599/1, 599C

 

4.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na rok 2010 – druk nr 631, 631A

 

5.    Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji  w celu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej przyznawania stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe dla uczniów łomżyńskich szkół.

 

6.    Sprawy różne.

 

 

 

Ad. 1

  

Przyjęcie protokołu nr 60/09 z dnia 25 sierpnia br.

  

            Komisja nie wniosła uwag do w/w protokołu i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 7 głosami za.

  

Ad. 2

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 632, 632A, 632/1 oraz 632B

  

            Komisja nie wniosła uwag do w/w projektu uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała ją pozytywnie – 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się.

  

Ad. 3

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji na zadania oświatowe realizowane w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych na terenie miasta Łomży przez osoby prawne i fizyczne – druk nr 599/1, 599C

  

Komisja nie wniosła uwag do w/w projektu uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała ją jednogłośnie pozytywnie – 8 głosami za.

  

Ad. 4

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta Łomża na rok 2010 – druk nr 631, 631A

  

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta oraz Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 631.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad odniósł się do zapisu na str. 7 – dział „Sfera społeczna”, rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” – ostatni punkt „dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb rynku”. Dodał, że w „Założeniach …” z roku ubiegłego również taki zapis był. W związku z tym poprosił o wyjaśnienie, co miasto rzeczywiście zamierza w tym aspekcie zrobić, bo z tego co się orientuje to w zasadzie przez ten cały rok „dalej idzie produkcja ludzi młodych bezrobotnych”.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do w/w stwierdzenia wyjaśnił, że temat jest dość trudny, ponieważ inercja na rynku pracy jest duża, a na rynku oświaty jest dużo większa. Cykl kształcenia w szkole zawodowej trwa 4 lata i żeby go dobrze realizować, trzeba się przygotowywać najmniej przez 3 lata żeby mieć zajęcia praktyczne, zatrudnionych odpowiednich wykładowców. Nie da się więc gwałtownie zareagować na potrzeby rynku, ale w oparciu o szkoły, które w mieście funkcjonują, miasto jest w stanie objąć wszystkie grupy zawodowe tym rodzajem kształcenia. Takie dostosowanie jest możliwe. Jako przykład podał Zespół Szkół Mechanicznych, który przygotowuje się do podjęcia kierunku kształcenia związanego z energią odnawialną. Dodał, że pewne kierunki gasną same, więc te nowe trzeba stwarzać w oparciu o analizy, które miasto otrzymuje m.in. z Urzędu Pracy.

 

Następnie Pan Prezydent Choiński stwierdził, że od wielu lat praktycznie młodzież ukierunkowana była na kształcenie się w liceach. Teraz to się zmienia, miasto taką ofertę kształcenia zawodowego młodzieży oferuje i to w szerokiej gamie, jak też pracuje w kierunku reaktywowania klas zawodowych. To jest na dzień dzisiejszy potrzebne. Dodał następnie, że podjęta została bardzo dobra współpraca w zakresie kształcenia zawodowego ze Szwecją, dzięki czemu nastąpią wymiany młodzieży. Szkoły już piszą programy, oferta zostanie złożona i najprawdopodobniej miasto otrzyma na to zadanie dofinansowanie i będzie rozszerzać ofertę kształcenia zawodowego.

 

Radny Jan Kleczyński ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że miasto jako organ prowadzący ma ogromny potencjał intelektualny i finansowy, dlatego bardzo się zdziwił analizując wykonanie budżetu miasta za I półrocze br., gdzie dostrzegł, że już prawie 10mln.zł zostało przekazanych różnym organizacjom i podmiotom niepublicznym na prowadzenie różnych placówek oświatowych. Uważa, że dobrze by było, gdyby w tym kierunku prężnie zadziałało miasto, żeby organizowało system oświaty zawodowej.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty zabierając ponownie głos w tym punkcie obrad stwierdził, że rzeczywistą potrzebą miasta jest rozbudowa kształcenia ustawicznego - żeby oferta miasta miała możliwość też istnieć obok kierunków prezentowanych przez szkoły niepubliczne /odpłatne/, żeby oferta miasta była bardziej atrakcyjna.

 

Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że już 20 lat temu proces wymiany młodzieży w zakresie kształcenia zawodowego już był bardzo mocno zaawansowany, to się działo. Reforma ten proces przerwała. Dodał, że kiedyś Łomża była wiodącym ośrodkiem w kraju jeśli chodzi o realizację kształcenia zawodowego. Dzisiaj Białystok przejął inicjatywę w bardzo wielu ważnych obszarach kształcenia zawodowego i prowadzi programy ogólnopolskie i im przewodzi. Następnie stwierdził, że kształcenie zawodowe to jest kilka bardzo ważnych faz. Następnie, wracając do projektu „Założeń …” zaproponował uzupełnienie ich zapisu w rozdziale „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o zadanie dotyczące tworzenia warunków do upowszechniania nauki pływania dzieciom i młodzieży ze wszystkich szkół łomżyńskich. Dodał, że już niebawem będą w naszym mieście dwa baseny i takie zadanie należy wpisać do budżetu miasta, bo to się na budżet przełoży /dojazdy, opieka nad korzystającymi z basenu dziećmi, itd./.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z prośba o wyjaśnienie, czy jest możliwość, by młodzież ze wszystkich łomżyńskich szkół w równym stopniu korzystała z obu basenów, czy będzie to możliwe do pogodzenia i w jakich godzinach.

 

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że oba baseny będą w jurysdykcji MOSiR, który się tworzy. Tworzyć się będzie teraz cała struktura tej jednostki. Dodał, że intencją władz miasta jest to, żeby młodzież /każdy oddział – klasa/ w godzinach lekcyjnych przynajmniej raz w miesiącu skorzystała z basenu bezpłatnie. Dodał, że na dziś już trwa spór na temat korzystania z basenu przy SP 10, tj. środowisko tej szkoły zabiega o wyłączność korzystania z basenu tylko przez uczniów SP 10. Samorząd jednak będzie się kierował zasadą równej dostępności do tych obiektów przez młodzież wszystkich łomżyńskich szkół. Dodał, że w szkołach tworzą się już klasy sportowe o profilu pływanie – np. w SP nr 7, więc tym uczniom chciałby zapewnić dodatkowe zajęcia na basenach. Ponadto będą się zapewne tworzyć różne sekcje pływackie. Następnie wyjaśnił, że każda szkoła w swoim arkuszu organizacyjnym ma przydzielone godziny zajęć pozalekcyjnych, w ramach których z basenu może korzystać. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że wraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Dyrektorem MOSiR bardzo mocno zaangażuje się w prace związane z korzystaniem z basenów i o wynikach tych prac powiadomi komisję.

 

Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że sytuacja jaka ma obecnie miejsce w SP 10 jest skutkiem błędnej polityki lat wcześniejszych, kiedy pływalnię traktowano jako należącą do SP nr 10. Teraz trzeba to uporządkować tak, by mogło to normalnie funkcjonować. Następnie wyraził nadzieję, że dyrektor MOSiR będzie lepiej zarządzał tą instytucją niż ŁKS-em, skoro okazał się znakomitym kandydatem na to stanowisko. Kolejno odnosząc się do CKU stwierdził, że jeśli ma to być faktycznie rozbudowywane i ma prowadzić sztandarowe kształcenie, to prosi o konkretna odpowiedź na pytania: kto tam wreszcie konkretnie będzie dbał nad poziomem kształcenia, kto będzie ten poziom kontrolował, ponieważ nie chce, aby powstała sytuacja, jak to się zdarza w wielu innych instytucjach, że powstaje piękna „skorupa”, a w środku nic się nie będzie działo – bo to byłby stracony czas, wyrzucone pieniądze i zupełnie zbędna inwestycja. Oczekuje, że w końcu Łomża nie tylko będzie budować budynki oświatowe, remontować je, ale wreszcie będzie w nich odpowiedni poziom kształcenia.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do kwestii CKU wyjaśnił, że jest to w fazie projektowania, nie jest to jeszcze uzgodnione ale jeszcze tej jesieni samorząd przygotowuje się do powołania nowej placówki oświatowej, której utworzenie nakazuje ustawa o systemie oświaty. Placówka ta nazywać by się mogła „Ośrodek Doskonalenia, Doradztwa i Kształcenia Niepublicznego w Łomży”. Jej siedzibą byłyby jeszcze wolne pomieszczenia w budynku przy il. Polnej w dawnym Domu Dziecka. Dodał, że to kształcenie ustawiczne, które by się tam pojawiło to byłoby przeniesienie całego CKU do nowej siedziby, na nowych zasadach, a w związku z tym nowe nadzieje, że powstanie tam też nowa jakość.

 

Następnie Przewodnicząca obrad przystąpiła do przegłosowania wniosku zgłoszonego przez radnego Tadeusza Zarembę, tj. uzupełnienie zapisu w dziale II „Cele polityki społeczno-gospodarczej”, rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o zadanie w brzmieniu: „tworzenie warunków do upowszechniania nauki pływania dzieciom i młodzieży ze wszystkich szkół łomżyńskich”.

 

W wyniku głosowania komisja w/w wniosek przyjęła jednogłośnie – 9 głosami za. Następnie poddała pod głosowanie projekt powyższej uchwały w sprawie „Założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na rok 2010. W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały /9 głosami za/, wraz z w/w, przyjętym przez komisję wnioskiem, w działach merytorycznie podległych komisji.

Ad. 5

 

Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji  w celu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej przyznawania stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe dla uczniów łomżyńskich szkół.

  

            Przewodnicząca obrad zabierając głos w tym punkcie obrad zgłosiła kandydatury radnej Alicji Konopka i radnego Jana Bajno do składu w/w zespołu.

 

Radna Alicja Konopka wyraziła zgodę, radny Jan Bajno również wyraził zgodę na pracę w w/w zespołu.

 

Więcej kandydatur nie zgłoszono, w związku z czym w wyniku głosowania: radna Alicja Konopka - 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się oraz radny Jan Bajno - 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się zostali wytypowani jako przedstawiciele Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w celu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej przyznawania stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe dla uczniów łomżyńskich szkół.

  

Ad. 6

  

Sprawy różne:

  

            Przewodnicząca komisji przedstawiła w tym punkcie obrad następujące pisma:

 

1.    Rady Rodziców przy SP nr 10 /w załączeniu/ w sprawie korzystania z basenu przez uczniów SP nr 10

  Radny Jan Kleczyński zabierając głos w sprawie w/w pisma stwierdził, że po to został powołany MOSiR, by zajął się m.in. zmianą zasad korzystania z tego basenu, tj. by nie był on tylko przyporządkowany uczniom SP nr 10.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że dyrektor SP 10 nie akceptuje polityki samorządu i Prezydenta w sprawie korzystania z tego basenu, stawia żądania jego wyłączności na potrzeby SP 10. Dodał, że takiej możliwości na dziś nie ma, bo każda szkoła i każde przedszkole z basenu chce skorzystać – ma być równa dostępność do niego dla wszystkich dzieci.

 

Radny Tadeusz Zaremba zaproponował, aby autorom w/w pisma udzielić grzecznej i taktownej odpowiedzi, że nie chodzi o pozbawienie dzieciom uczącym się w SP 10 basenu, lecz o to, że miasto dysponując obiektami, inwestując w nie ogromne środki chce, by były te obiekty sportowe wykorzystywane przez całą społeczność miejską. Nie może tak być, że basen powstał przy SP 10 i dlatego korzystać z niego mogą tylko uczniowie tej szkoły. Poza tym stwierdził, że w czasie, gdy basen powstał do SP 10 uczęszczało 2,5tys.dzieci, teraz nie wie czy jest ich łącznie 1000. W związku z tym uważa, że da się pogodzić korzystanie z basenu przez dzieci z SP 10 i pozostałych placówek z terenu miasta. To wcale nie jest kosztem tych dzieci, bo one nie mniej, a nawet lepiej mogą mieć zorganizowane zajęcia z pływania, ale będą to zajęcia celowe, kończące się pewnymi umiejętnościami, a  nie odczekanie 45 czy 30 minut na basenie – dlatego nie robi z tego dramatu.

 

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że popiera stanowisko władz miasta, by dostęp do basenu, jak i innych obiektów sportowych znajdujących się na terenie miasta był równy dla wszystkich mieszkańców.

 

Radna Alicja Konopka również poparła w swojej wypowiedzi stanowisko Prezydenta, że basen, o którym mowa powinien służyć wszystkim dzieciom ze wszystkich łomżyńskich szkół. Uważa jednak, że za błędy przeszłości nie mogą być ukarani uczniowie SP 10, dlatego zaproponowała rozważenie możliwości zwiększenia liczby godzin korzystania z basenu uczniom tej szkoły. Uważa, że do dyrektora MOSiR należałoby skierować pismo w tej sprawie, by opracowując harmonogram korzystania z basenu zaplanował uczniom SP nr 10 większą liczbę godzin na basenie niż uczniom pozostałych szkół.

 

Przewodnicząca obrad zabierając głos w w/w sprawie stwierdziła, że w SP nr 10 uczy się ok. 50 niepełnosprawnych dzieci, a basen jest jedną z ich terapii – należy więc to wziąć pod uwagę. Dodała, że kwestia basenu jest tematem trudnym, ale do rozwiązania tym bardziej, że niebawem zostanie oddana do użytku druga pływalnia. Można więc tak zorganizować korzystanie z basenów, by wszystkie dzieci z terenu naszego miasta miały możliwość korzystania z nich. Kończąc swoją wypowiedź zwróciła się do Prezydenta z prośba, by powiadomił komisję o decyzji, jaką w pólnie z dyrektorem MOSiR podejmie w tej sprawie.

 

Pan Prezydent Choiński stwierdził, że samorząd daje dyrektorom szkół do wykorzystania określone narzędzie, by mogli z nich skorzystać. Dyrektor SP nr 10 na dzień dzisiejszy z nich nie skorzystał. Skorzystała z nich natomiast SP nr 7, inne też. Jest przeciwny temu, by on czy dyrektor MOSiR decydowali np. o tym, że dzieci z SP 10 mają mieć więcej godzin zajęć na basenie niż dzieci z innych szkół. Dodał, że z pewnością przy układaniu harmonogramu korzystania z basenu nie zostaną zapomniane dzieci niepełnosprawne.

 

Radna Edyta Śledziewska zwróciła się do Prezydenta z zapytaniem z jakich propozycji dotyczących korzystania z basenu Pani Dyrektor SP nr 10 nie skorzystała.

 

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że z 18 godzin zajęć pozalekcyjnych wpisanych w arkuszu organizacyjnym, Pani Dyrektor na pływanie wpisała tylko 6 godzin pływania. Ponadto w tej szkole prawdopodobnie utworzą się sekcje pływania czy klasy sportowe, więc należy pisać programy, bo na nie można pozyskać dodatkowe środki – o takie narzędzia samorząd się upomina, a nie wszystkie placówki chcą z nich korzystać. Dodał, że założenie jest takie, że oprócz godzin pozalekcyjnych każdy oddział /klasa/ dodatkowo z basenu też będzie miał możliwość korzystania.

 

Radna Edyta Śledziewska ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że to Rada Rodziców SP nr 10, a nie Pani Dyrektor są osobami, które stworzyły pismo, o którym mowa. Dodała, że uczestniczyła w pierwszym spotkaniu w tym roku w SP 10 – rodzice bardzo żywo podejmowali temat korzystania z basenu, pytali na jakich zasadach to będzie teraz działało. To sami rodzice występowali do  Dyrektor SP 10 z pytaniami, czy oby na takich zasadach ich dzieci będą mogły nadal z basenu korzystać, jak dotychczas. Dodała, że basen jest przy tej szkole, więc uważa, że jej uczniowie przynajmniej o 1 godzinę mogli być mieć więcej zajęć na pływalni niż uczniowie innych szkół. Poza tym w-f w tej szkole na jednej sali gimnastycznej odbywają często nawet 4 klasy, bo szkoła nie ma boiska. Boisko, jak zostało wybudowane 20 lat temu, to w takim stanie jest.

 

Przewodnicząca obrad kończąc dyskusję w tym temacie zwróciła się z wnioskiem do Prezydenta Choińskiego i Naczelnika Wydziału Oświaty, by w możliwie najszybszym czasie przedstawili komisji grafik korzystania z basenu przy SP 10.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty zabierając głos w w/w sprawie stwierdził, że jego zdaniem przyczyna całego konfliktu jest niewystarczająca praca Pani Dyrektor – Hanki Gałązka. Problem polega na tym, że Pani Dyrektor od lipca br. wiedziała kto będzie miał basen w swoim zarządzie. Poza tym stwierdził, że grafik korzystania z basenu może ułożyć aktualny zarządca tego obiektu, a więc MOSiR, wydział oświaty nie może tego zrobić

  

2.    Ludowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego „Prefbet Śniadowo” w sprawie przyznania stypendiów sportowcom /sport kwalifikowany/ osiągającym najwyższe wyniki

 

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że miasto musi wypracować zasady przyznawania stypendiów dla sportowców sportu kwalifikowanego, bo nie wystarczy dać stypendium „na cukierki”, lecz takie na miarę mistrzów. Dodał, że nie może dojść do sytuacji, że w Łomży zawodnik osiągający sukcesy krajowe nie ma szans się utrzymać i musi jechać np. do Pisza. Należy więc stworzyć pulę w budżecie miasta na rzeczywiste stypendia sportowe, a nie pseudo stypendia reprezentacyjne.

 

Radny Jan Bajno zabierając głos w tym zaproponował przeniesienie omawiania tej sprawy na kolejne posiedzenie komisji, bo sprawa jest zbyt poważna, by w kilka minut ja rozpatrzyć, bo za parę minut rozpoczynają się obrady sesji.

 

Przewodnicząca obrad stwierdziła, że na spotkanie w tej sprawie zaprosi Prezesa Ludowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego „Prefbet Śniadowo”.

 

Radny Jan Kleczyński popierając wniosek radnego Jana Bajno stwierdził, że sprawa nie jest nowa. Pan Prezes Korytkowski już jakiś czas temu tę kwestię na komisji przedstawiał. Należy wiec temat stypendiów w sporcie kwalifikowanym opracować systemowo.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 26 lis 2009 09:27
  • Data opublikowania: czwartek, 26 lis 2009 09:32
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:35
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej