Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 65 posiedzeniu w dniu 25 listopada 2009 roku, które odbyło się w przerwie obrad sesji

komisja realizowała nstępujący porządek obrad:

Posiedzenie Komisji otworzyła i obradom Przewodniczyła Pani Alicja Agata Gołaszewska – Przewodnicząca Komisji. Na wstępie Przewodnicząca obrad powitała zebranych i po zapoznaniu się z listą obecności stwierdziła quorum. Następnie wyjaśniła, że w dniu wczorajszym Komisja zaopiniowała tylko część dokumentu związanego z utworzeniem  Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, tj. druk nr 679A. Przeoczyła zaś zaopiniowanie druku 679B, chociaż w tej sprawie dyskutowała. Tak więc zaproponowała przerwę w obradach sesji celem zaopiniowania projektu uchwały w sprawie nadania statutu Samorządowemu Ośrodkowi Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży – druk nr 679B. Następnie otworzyła dyskusję w sprawie powyższej uchwały.

 

 

W dyskusji głos zabrali:

 

            Radny Krzysztof Sychowicz zwrócił się z zapytaniem, jakie są szacowane koszty na powołanie i utrzymanie powoływanego ośrodka w roku 2010.

 

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił,  że potrzeba będzie na to kwoty rzędu 300-350tys.zł – łącznie na bazę materialną i opłacenie pracowników obsługi. Dodał, że ośrodek będzie mógł osiągać dochody, więc pokryją one większość kosztów utrzymania tej jednostki.

 

            Radny Krzysztof Sychowicz ponownie zabierając głos w tym temacie zapytał jak ośrodek ma się do istniejącego ODN. Ponadto stwierdził, że ośrodek nigdy w 100% nie zarobi na swoje utrzymanie, a sporo czasu upłynie zanim w ogóle zacznie na siebie zarabiać. Stwierdził, że będzie to kolejna miejska jednostka budżetowa.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił,  że utworzenie ośrodka jest wymogiem ustawowym, inne samorządy już takie ośrodki powołały i one funkcjonują. Dodał, że ODN zaniechuje szkolenia kadry kierowniczej pod kątem spraw zarządzania i finansów oświaty i tym się zajmie ośrodek, który samorząd proponuje powołać. Chodzi o to, by dyrektorzy jednostek oświatowych byli biegli w sztuce zarządzania oświatą, a nie tylko nauczania. Ten ośrodek będzie mieć za zadanie uzupełnić tę lukę.

 

Radna Edyta Śledziewska zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że jej zdaniem kwota 300tys.zł na szkolenia dyrektorów placówek oświatowych to duże, zbyt duże środki jak na ten cel. Stwierdziła ponadto, że samorząd ma możliwość zapraszać na szkolenia, o których mówi Naczelnik Piechociński ludzi z zewnątrz. Jest wiele ośrodków szkoleniowych i z nich można korzystać. Dodała, że zastanawia się czy miasto stać na to, by taki ośrodek powstał. Ponadto stwierdziła, że obawia się, że w momencie gdy ośrodek zafunkcjonuje, dyrektorzy szkół przestaną dofinansowywać studia podyplomowe nauczycielom. Uważa, że lepiej byłoby działać w połączeniu z ODN ale w taki sposób, by miasto miało nad tym kontrolę i nadzór.

 

            Radny Krzysztof Sychowicz stwierdził, że martwi go finansowanie tego ośrodka. Chodzi mu o to, by nie było jak w przypadku MOSiR, że określono jego potrzeby finansowe na jakąś kwotę, a potem w ciągu roku w zmianach budżetowych następne środki na to idą. Dodał, że zgadza się z tym, że skoro współpraca z ODN się nie układała to należało rozwiązać umowę. Następnie poprosił o wyjaśnienie sposobu powołania dyrektora tego ośrodka.

 

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił,  że dyrektor ośrodka zostanie powołany w drodze konkursu. Tak określają to przepisy i zgodnie z nimi wszystko się będzie odbywać.

 

            Następnie radny Krzysztof Sychowicz stwierdził, że poprze utworzenie tej jednostki, jednak będzie się dobrze przyglądał jego działaniu.

 

Radna Edyta Śledziewska ponownie zabierając głos w dyskusji poprosiła o wyjaśnienie ile osób zostanie w ośrodku zatrudnionych.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił,  że będzie to w sumie ok. 10 osób, tj. dyrektor ośrodka, główna księgowa, 2-3 pracownicy obsługi, 3-4 konsultantów- menagerów i doradców metodycznych. Wyjaśnił, że ilość osób zatrudnionych w ośrodku zależeć będzie od tego, na ile pozwolą finanse.

 

Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że ośrodek będzie nowym składnikiem kosztów oświatowych, będą z tym związane wydatki, stąd wątpliwości przedstawiane przez radnych w dyskusji. Dodał, że ma mieszane odczucia co do tworzenia ośrodka, pyta czy nie można spróbować „dogadać się” z ODN.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił,  że ośrodek ten będzie dla niego narzędziem do osiągnięcia bardzo ważnych celów, jakie w oświacie można jeszcze osiągnąć. Będzie mu bardzo przydatny w realizowaniu ważnych dla oświaty łomżyńskiej zadań.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji stwierdził, że popiera utworzenie ośrodka. Dodał, że Pan Naczelnik Andrzej Piechociński jest osoba bardzo kompetentną i ośrodek ułatwi mu realizację zadań, których jako tylko urzędnik nie może realizować. Dodał, że będzie śledził działalność ośrodka, jego inicjatywy oświatowe, wizję inwestowania w oświatę.

 

W związku z brakiem dalszych pytań Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nadania statutu Samorządowemu Ośrodkowi Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży – druk nr 679B.

 

W wyniku głosowania komisja 9 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.
  • Data powstania: Data powstania: środa, 20 sty 2010 13:38
  • Data opublikowania: środa, 20 sty 2010 13:41
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:35
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej