Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 66 posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2009 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:

1.    Przyjęcie protokołu nr 63/09 z dnia 20 października 2009r.

 

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 699, 699A

 

3.    Zaopiniowanie wniosku Prezydenta Miasta w sprawie przyznania dotacji z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom – druk nr 702

 

4.    Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych i wynikach sprawdzianu i egzaminów za rok szkolny 2008/2009 – druk nr 687

 

5.    Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu miasta na 2010 w działach merytorycznie podległych Komisji – druk nr 680

 6.    Sprawy różne  

Ad. 1

  

Przyjęcie protokołu nr 63/09 z dnia 20 października 2009r.

  

            Komisja nie wniosła uwag do w/w protokołu i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 8 głosami za.

  

Ad. 2

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 699, 699A

  

            Wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok przedstawiła komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 699 – w załączeniu do protokołu.

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie zwrócił się do Pani Skarbnik z zapytaniem, czy w proponowanych zmianach w budżecie miasta jest propozycja przekazania jednostce oświatowej tylko części wypracowanych przez nią środków, czy też taka sytuacja nie ma miejsca i wszystkie środki wypracowane przez jednostki trafiają do nich z powrotem.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że tak się utarło już od jakiegoś czasu, że wszystkie dochody, które wypracuje dana placówka oświatowa, dana szkoła, mają trafić z powrotem do niej. Stwierdziła, że jest to takie dobre założenie, ale w momencie planowania budżetu to jednostka budżetowa ma w całości zapewnić swoje wydatki, natomiast jej dochody nie są dochodami tej jednostki, lecz są dochodami samorządu. Dodała, że analizowane są wnioski jednostek dotyczące przekazania im wypracowanych środków. Z analiz tych wynika często, że dana placówka ma zabezpieczone środki w pełni, lecz mimo to, zgodnie z przyjętą zasadą, trzeba jej zwrócić dochody przez nią uzyskane. Każdy dyrektor jednostki korzystając z tej zasady wnioskuje o zwrot dochodów, by przeznaczyć je na zakupy, doposażenie, bo każdy z nich widzi tylko swoją placówkę i jej potrzeby. Dlatego zwróci się do Rady z prośbą, by w przyszłym roku zwolniła samorząd z tego zobowiązania.

 

            Kolejno radny Jan Kleczyński poprosił o wyjaśnienie, jakie są zasady dofinansowywania przez samorząd placówek oświatowych, gdzie nie ma obowiązku szkolnego czyli szkół dla dorosłych? – czy miasto tym placówkom jakieś środki przekazuje, a jeśli tak, to na jakiej podstawie.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że placówkom, o których mówi radny Jan Kleczyński samorząd przekazuje dotację. Odbywa się to zgodnie z uchwałą Rady, podjętą na podstawie ustawy o systemie oświaty.  Są na ten cel środki zapisane w budżecie miasta i placówki te otrzymują 50%ponoszonych kosztów, a szkoły publiczne 100%.

 

            Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku glosowania jednogłośnie – pozytywnie – 9 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2009 rok – druk nr 699A.

  

Ad. 3

  

Zaopiniowanie wniosku Prezydenta Miasta w sprawie przyznania dotacji z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom – druk nr 702

  

            Wniosek powyższy przedstawił Komisji Pan Józef Babiel – pracownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki – zgodnie z drukiem nr 702 – w załączeniu do protokołu.

 

            Komisja nie wniosła uwag do w/w wniosku i w wyniku głosowania zaopiniowała go pozytywnie 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się.

  

Ad. 4

  

Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych i wynikach sprawdzianu i egzaminów za rok szkolny 2008/2009 – druk nr 687

  

            Informację w powyższej sprawie przekazała komisji Pani Jolanta Gołaszewska – Wicedyrektor Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Łomży – zgodnie z drukiem nr 687 – w załączeniu do protokołu.

 

                Radny Tadeusz Zaremba odnosząc się do informacji w powyższej sprawie stwierdził, że w zeszłym roku odbyło się posiedzenie komisji z udziałem dyrektorów szkół, na którym po raz pierwszy były przeglądane wyniki egzaminów szkolnych. W tym roku po raz pierwszy dane z wyników egzaminów są dość zobiektywizowane – pokazują edukacyjną wartość dodaną /EWD/. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że cieszy się bardzo, że taka informacja została radnym przedstawiona, gdyż ustawa zobowiązuje radnych do tego, by przyglądali się „jaki owoc rośnie” z publicznych pieniędzy, przekazywanych poszczególnym szkołom. Dodał, że z przedstawionej informacji wynika, że niektóre placówki mocno wybiły się do góry jeśli chodzi o osiągane wyniki, np., Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, a PG nr 6 utrzymuje cały czas swój dobry poziom. Są jednak takie gimnazja, którym należy się przyjrzeć dość krytycznie, np. PG nr 2, gdzie nastąpiła zmiana dyrektora. Chciałby poznać przyczynę tak relatywnego obniżenia wyników nauczania w tym gimnazjum, bo ten stan  trwa już od 3 lat. Innym przykładem niezbyt dobrych wyników z egzaminów jest gimnazjum prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że komisja powinna powrócić do tematu wyników z egzaminu gimnazjalnego. Na spotkaniu temu tematowi poświęconemu chciałby poznać głębszą analizę tych wyników, o której wykonanie poprosił Pana Prezydenta Choińskiego. Uważa, że do przedstawionego przez OKE materiału powinien pojawić się komentarz organu prowadzącego. Kończąc swoją wypowiedź postawił wniosek formalny aby Prezydent przedstawił swoją ocenę wyników egzaminów w oparciu o materiał przedstawiony przez OKE.

 

            W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się.

 

            Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że jest zasmucony wynikami egzaminów w PG 2. Dodał, że spotka się osobiście z Panią Dyrektor PG 2 i na ten temat porozmawia. Następnie stwierdził, że służby oświatowe dokonają dogłębnej analizy wyników egzaminu gimnazjalnego i zostanie ona przedłożona członkom Komisji Edukacji.

 

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do przedmiotowej informacji stwierdził, że nie jest ona do końca zobiektywizowana, gdyż brakuje w niej podstawowego czynnika, jakim jest czynnik środowiskowy. Dodał, że PG nr 2 jest szkołą z klasami integracyjnymi, a w obecnym czasie jest kryzys tych klas i w ogóle w sposobie edukacji dzieci z orzeczeniami po nauczaniu integracyjnym. Ponadto klasy integracyjne teraz się wyludniają, dzieci są z nich zabierane, to ma duży wpływ na wyniki egzaminów.

 

            Kolejno głos w dyskusji zabrała Pani Jolanta Gołaszewska – Wicedyrektor OKE. Stwierdziła, że przedstawiona informacja zawiera tylko wyniki EWD z ostatniego roku. Podkreśliła, że roczny EWD jest wskaźnikiem bardzo wrażliwym, lepiej przyjrzeć się trzyletniemu wskaźnikowi EWD, a ten dla PG nr 2 jest neutralny, nie wygląda źle.

 

            Radna Edyta Śledziewska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że spodziewała się analizy wyników, a otrzymała tylko suchy materiał opracowany przez OKE. Dodała, że komentowanie tych surowych wyników nie jest właściwe. Należy to badać zupełnie inaczej. Należy wziąć pod uwagę kontekst i dlatego będzie oczekiwać na realizację wniosku zgłoszonego w dniu dzisiejszym przez radnego Tadeusza Zarembę – na ocenę i analizę wyników egzaminów organu prowadzącego.

 

            Radny Tadeusz Zaremba zabierając ponownie głos w tym temacie odniósł się do wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Stwierdził, że dobrze wie, że problemy z egzaminem zawodowym są w układzie strukturalnym, nie tylko samej szkoły. Dodał, że zarzucono mu kiedyś, że „rozwala oświatę zawodową w Łomży”, a z przedstawionych wyników jasno widać, że technik informatyk w publicznej /elitarnej/ szkole ma sprawność 44% z egzaminu zawodowego – to zastanawia się, kto rzeczywiście tę oświatę zawodową rozwala.

 

            Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że bardzo dobrze, że są takie analizy, które wskazują wskaźnik EWD, czyli konkretne dane. Prawdą jest, że do tych danych potrzebna jest analiza, o którą radni w trakcie dyskusji poprosili Prezydenta. Dodała, że z informacji jakie posiada wynika, że zamiarem Kuratorium Podlaskiego jest, by ten wskaźnik rozszerzyć. Wie, że są sytuacje, które będą wskazywały na zjawiska tzw. społeczne. Już są informacje, że pedagodzy szkolni będą musieli podawać dane dotyczące dość nowego zjawiska, jakim jest euro sieroctwo. Wyraziła nadzieję, że o takie różne sytuacje zdawalność egzaminów w poszczególnych progach edukacyjnych będzie rozszerzona. Być może zostanie to rozszerzone o problem bezrobocia rodziców, bo ono ma rzeczywiście ogromny wpływ. Następnie stwierdziła, że najlepszą motywacją są finanse. Dodała, że nauczyciele łomżyńskich szkół otrzymują dodatek za wychowawstwo w kwocie, która jest jedną z najniższych w kraju. Poddała pod rozwagę możliwość jego podwyższenia.

 

            Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania powyższą informację przyjęła 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się.

 

Ad. 5

 

Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu miasta na 2010 w działach merytorycznie podległych Komisji – druk nr 680

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że omawianym dokumencie znalazła się informacja, że kwota zaplanowanych wydatków  z budżetu miasta na 2010 rok będzie o 2,1% niższa w stosunku do roku ubiegłego. Podano także, że subwencja oświatowa będzie większa w nowym roku o 5,1% niż w 2009r. W związku z tym poprosił o wyjaśnienie, o ile zmniejszy się dotacja na oświatę z dochodów własnych miasta w 2010r., o jaką kwotę.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że w ubiegłym roku dofinansowanie miasta do oświaty wyniosło 18,5%, natomiast w 2010r. ze środków miasta dofinansowanie na oświatę planowane jest na 14,4% czyli o 4% mniejsze. Dodała, że efektem zmniejszenia poziomu dofinansowania oświaty ze środków miasta jest zmniejszenie w 2010r. wartości zaplanowanych środków na inwestycje w stosunku do roku poprzedniego. Ponadto zmniejszyła się wartość środków na wydatki bieżące, szczególnie dla oświaty gminnej, bo zmniejszyła się liczba uczniów w szkołach gminnych.

 

            Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że generalnie poziom środków na kulturę na rok 2010 jest utrzymany. Widoczny jest jednak spadek nakładów na teatr, tak jak w roku poprzednim nie ma na teatr środków z zewnątrz.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta  odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że takie założenie co do finansowania teatru było i w roku ubiegłym. Nic w tej kwestii się nie zmieniło, a poziom finansowania teatru przez miasto jest mniej więcej taki sam jak w 2009r.

 

            Następnie głos w dyskusji zabrał radny Mariusz Chrzanowski, który zgłosił wniosek formalny do budżetu miasta na 2010 rok dotyczący zwiększenia o 100tys.zł kwoty dotacji Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – wniosek w załączeniu do protokołu.

 

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta  wyjaśniła, że samorząd nie może szkole przekazać środków na jej bieżące utrzymanie. Może dofinansować konkretne zadanie, czy inwestycję ale nie bieżące utrzymanie uczelni.

 

Następnie Przewodnicząca obrad poddała wniosek zgłoszony przez radnego Mariusza Chrzanowskiego pod głosowanie.

 

W wyniku głosowania wniosku komisja nie przyjęła 2 głosami za, przy 3 przeciw i 3 wstrzymujących się.

 

Więcej uwag do projektu budżetu miasta na 2010 rok komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania zaopiniowała go pozytywnie 7 głosami za, przy 1 głosie przeciw i braku głosów wstrzymujących się, w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Radny Piotr Grabani – Przewodniczący Komisji Finansów i Skarbu Miasta zabierając głos w tym temacie podziękował komisji za merytoryczną dyskusję nad budżetem na 2010 rok, a następnie zaprosił Przewodniczącą komisji na posiedzenie Komisji Finansów, w którym wezmą udział wszyscy przewodniczący komisji Rady, na której zostanie przyjęta wstępna opinia Rady w sprawie projektu budżetu miasta na 2010 rok. Następnie zwrócił się do Prezydenta Brzezińskiego z prośbą o to, by na spotkanie wszystkich przewodniczących komisji Rady przygotował stanowisko odnośnie wniosków zgłoszonych przez wszystkie komisje, by przedstawił, które z nich przyjmuje jako autopoprawki,  które uwzględni ewentualnie w trakcie roku, a które ze względów formalnych czy finansowych odrzuca.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos stwierdziła, że oprócz wniosków, które zgłosiły wszystkie komisji Rady jeszcze i sama Komisja Finansów jako wiodąca musi nawet swoje wnioski w sprawie budżetu na rok 2010 złożyć.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym punkcie stwierdził, że w ubiegłym roku wzrost funduszu płac w ratuszu wyniósł prawie 20%, a patrząc na wykonanie tego zadania za rok 2009 widać, że to nieprawda, że pracownicy dostali 20% podwyżki. W tym roku jest znowu zaplanowane 10% podwyżki płac. Uważa, że z tej puli należy utworzyć rezerwę, a nie jednoznacznie wpisać je na fundusz płac, bo przy istniejącej inflacji starczy tych środków na kilka lat.

 

Ad. 6

 

Sprawy różne:

  

1.    Wytypowanie członka komisji do składu Kapituły Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury

 

            Radny Jarosław Kozłowski zgłosił do składu Kapituły radna Alicję Konopka.

 

            Radna Alicja Konopka wyraziła zgodę.

 

            Więcej kandydatur nie zgłoszono i w wyniku głosowania komisja 7 głosami za – jednogłośnie wytypowała radną Alicję Konopka do składu Kapituły Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

 

            Następnie radna Alicja Konopka przypomniała, że w roku ubiegłym na posiedzeniu Komisji zgłosiła wniosek, aby w skład kapituły nie wchodzili wszyscy dyrektorzy jednostek kultury, bo to powoduje, że nie mogą być oni do tej nagrody nominowani. Dodała, że pracownicy jednostek kultury, a nawet pracownicy urzędu nagrody otrzymują, a dyrektorzy jednostek kultury nie, bo są członkami kapituły. Kończąc swoja wypowiedź zaproponowała, by z wnioskiem w tej sprawie komisja wystąpiła do Prezydenta.

 

            Radna Agata Gołaszewska – Przewodnicząca obrad odnosząc się do wypowiedzi radnej Alicji Konopka stwierdziła, że jeśli komisja chce kogoś nominować do nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury, to niech w trakcie dyskusji członkowie komisji zgłaszają kandydatury i wyłonią pretendenta do tej nagrody i wniosek taki zostanie jutro do Prezydenta złożony. Drugi wniosek natomiast komisji powinien dotyczyć tego, że w przypadku jeśli dyrektor instytucji kultury zostanie zgłoszony do konkursu, to niech nie będzie członkiem kapituły.

 

            Następnie w dyskusji Komisja ustaliła i w głosowaniu jednogłośnie /8 głosami za/ przyjęła, że do nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2009.rekomenduje Pana Jarosława Antoniuka – Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Dodała, że jeśli Pan Prezydent stwierdzi, że Pan Dyrektor nie może być do tej nagrody nominowany, bo zasiada w kapitule, to Komisja wniesie o wyłączenie osoby Dyrektora Antoniuka ze składu Kapituły.

 

2.    Przewodnicząca obrad poinformowała, że w Biurze Rady jest do wglądu członków komisji wyrok sądu odnośnie zapłaty za dowóz dzieci niepełnosprawnych

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 28 sty 2010 09:48
  • Data opublikowania: czwartek, 28 sty 2010 09:53
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:36
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej