Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 71 posiedzeniu w dniu 22 marca 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:
 Protokół nr 71/10z posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

z dnia 22 marca 2010 roku

    

1.    Przyjęcie protokołu nr 70/10 z dnia 11 lutego 2010 roku

 

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2010 - druk nr 760, 760A

 

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do

 realizacji stowarzyszeniom z zakresu kultury - druk nr 754, 754A

 

4.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do

 realizacji stowarzyszeniom z zakresu kultury fizycznej i sportu - druk nr 755, 755A

 

5.    Zaopiniowanie wniosku Prezydenta Miasta o przyznanie dotacji w sferze kultury na finansowanie lub dofinansowanie

 zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom – druk nr 756

 

6.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub

 

 roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Miasta Łomża - druk nr

 

 745,745A

 

7.    Zaopiniowanie projektów uchwał:

 

a)    zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic

 

 obwodów  - druk nr  735, 735A

 

b)    zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic

 obwodów - druk nr 735, 735B

 

8.    Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków

przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny

 

 ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża –

 druk nr 763, 763A

 

9.    Sprawy różne

    

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołu nr 70/10 z dnia 11 lutego 2010 roku

  

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 70/10 z dnia 11 lutego 2010 roku i w wyniku głosowania przyjęła go 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 wstrzymującym się.

 

 

Ad. 2

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2010 - druk nr 760, 760A

 

 

Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta – zgodnie z drukiem nr 760 – w załączeniu do protokołu. Przedstawiając wniosek stwierdziła, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie klasyfikacji finansowej niektórych zadań, jeszcze przed sesją zostanie Radzie przedstawiona autopoprawka do omawianego projektu uchwały.

 

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się do Pani Skarbnik z zapytaniem czy w rezerwie budżetowej są jeszcze środki, które będzie można przeznaczyć na dofinansowanie projektów unijnych przez jednostki oświatowe, jeśli takie w ciągu roku jeszcze zostaną złożone. Dodała, że dużo szkół już takie środki otrzymało na ten cel środki, ale szkoły nadal w trakcie roku nad projektami pracują.

 

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że rezerwa budżetowa jest niewielka, zostało w niej tylko 103tys.zł.

 

Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w dyskusji stwierdził, że kończy się remont i modernizacja budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego. Poprosił o wyjaśnienie czy miasto kontroluje przebieg prac tam prowadzonych. Wyjaśnił, że chodzi mu o dach, który był i jest zapadnięty, a na czas zimy nie został zabezpieczony, co spowodowało zacieki na zewnątrz i wewnątrz budynku.

 

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że dach budynku muzeum będzie zmieniony w ramach realizowanego projektu remontu budynku.

 

Więcej uwag i zapytań w tym temacie Komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie /9 głosami za/ zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2010 rok.

 

 

Ad. 3

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do

 realizacji stowarzyszeniom z zakresu kultury - druk nr 754, 754A

  

Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w tym temacie stwierdził, że we wniosku proponuje się dofinansowanie dwóch podmiotów, tj. Łomżyńską Orkiestrę Dętą i Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne na realizację takiego samego zadania pn. „Edukacja muzyczna dzieci i młodzieży” z tym, że ŁTM na kwotę 4tys.zł, a ŁOD na kwotę 18.600zł. W związku z tym poprosił o wyjaśnienie na czym polega różnica między w/w podmiotami i czy tak duże dofinansowanie ŁOD nie jest formą przekazania jej jeszcze dodatkowych pieniędzy, ponieważ jak wiadomo była ona cały czas i nadal jest finansowana przez miasto. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że nie jest przeciwny dofinansowywaniu ŁOD, jednak chciałby wiedzieć czym się różni edukacja muzyczna prowadzona przez ŁTM od edukacji prowadzonej przez ŁOD.

 

Pani Ewa Grygo – Kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki odpowiadając radnemu Krzysztofowi Sychowiczowi wyjaśniła, że różnica pomiędzy dwoma wymienionymi przez radnego podmiotami jest zasadnicza, ponieważ ŁTM spory wkład na swoje utrzymanie otrzymuje z wpłat rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. Jeśli natomiast chodzi o ŁOD to miasto utworzyło ją od podstaw i duże koszty związane są z zakupem instrumentów, strojów, wyposażenia, czy na warsztaty bez których orkiestra nie ma racji bytu. Kończąc swoja wypowiedź przedstawiła wniosek ŁOD i ŁTM.

 

Radny Krzysztof Sychowicz odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że dotacja, o której mowa ma konkretny cel – edukację muzyczną dzieci i młodzieży, a nie na wyposażenie czy opłaty orkiestry.

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta zabierając głos wyjaśnił, że zakupiony dla ŁOD sprzęt służy dzieciom i młodzieży, którzy w tej orkiestrze grają, uczą się i z nią występują. Dodał, że orkiestra daje swoje koncerty podczas licznych uroczystości miejskich i na to nie otrzymuje dodatkowych środków.

 

Następnie radny Krzysztof Sychowicz zwrócił się z zapytaniem czy ŁOD, to jest orkiestra miejska, bo jeśli tak, to należy dać proponowane środki, bo miasto ją utrzymuje. Natomiast jeśli to nie jest orkiestra miejska to miasto nie jest zobowiązane do bycia jej jedynym płatnikiem.

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta zwrócił się do radnego Krzysztofa Sychowicza z zapytaniem, czy jego zdaniem miasto powinno utworzyć ŁOD jako kolejną instytucję kultury.

 

Radny Krzysztof Sychowicz odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdził, że w takim wypadku miasto może przejąć też ŁKS i też go regularnie finansować. Dodał, że obecnie ŁOD przejęła rolę ŁKS-u i „doi” miasto na wszystkie niezbędne wydatki, które są jej potrzebne,

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że jest daleki od porównania, jakiego użył radny Sychowicz. Ponadto stwierdził, że jeśli chodzi o musi on wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i ZUS i wówczas jak inne podmioty, w tym ŁOD będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie z miasta. Dodał, że każda dotacja dla orkiestry to troska o doposażenie jej w sprzęt, ubiory, jak też inne niezbędne elementy do jej funkcjonowania. Te środki idą na potrzeby młodzieży, a sprzęt zakupiony orkiestrze jako stowarzyszeniu w razie jej rozwiązania pozostanie w mieście, bo tak została zawarta umowa pomiędzy miastem a stowarzyszeniem prowadzącym ŁOD.

 

Kolejno radny Krzysztof Sychowicz poprosił o przedstawienie informacji ile w ciągu 2009 roku przekazało miasto środków na ŁOD i ile % dotacja miasta stanowi w ogólnym budżecie orkiestry. Dodał, że takie dane pozwolą mu na uzyskanie informacji ile orkiestra samodzielnie pozyskuje pieniędzy, a ile dostaje od miasta.

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że taką informację Komisja otrzymała w ubiegłym roku. Dodał, że środki przekazywane orkiestrze nie są ukryte, bo każda dotacja jest co do złotówki przez ŁOD rozliczana.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że chyba rzeczywiście lepiej by było gdyby ŁOD była instytucją miejską, bo byłoby wiadomo za co się odpowiada i na co idą pieniądze.

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta stwierdził, że utworzenie instytucji wiąże się z dużo większymi środkami, które trzeba będzie zabezpieczyć z dochodów miasta.

 

Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że ŁOD reprezentuje Łomżę na zewnątrz, promuje miasto. Jej zdaniem należy to wesprzeć, bo w orkiestrze gra młodzież z naszego miasta.

 

Prezydent Krzysztof Choiński ponownie zabierając głos w dyskusji stwierdził, że ma przy sobie sprawozdanie stowarzyszenia ŁOD, które zostanie skopiowane i przekazane za chwilę wszystkim członkom komisji. Następnie poinformował, że jest prezesem tego stowarzyszenia ale na najbliższym spotkaniu Zarządu Stowarzyszenia złoży rezygnację z tej funkcji. Dodał, że włożył bardzo dużo pracy w powołanie stowarzyszenia, w utworzenie orkiestry i jej właściwe funkcjonowanie na rzecz młodzieży łomżyńskiej, ale już na kilku spotkaniach komisji spotkał się z zarzutami, z niezadowoleniem, więc informuje komisję o rezygnacji z tej funkcji. Jednocześnie zachęcił członków komisji do objęcia tej funkcji, co umożliwi bieżące monitorowanie działalności stowarzyszenia ŁOD.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w dyskusji stwierdził, że ŁOD jest szczególnym przedsięwzięciem i w związku z tym może być zapisana w budżecie miasta jako oddzielne zadanie w promocji miasta i wówczas nie musiałaby brać udziału w konkursach i ubiegać się o środki na swoją działalność jak inne stowarzyszenia. Dodał, że skoro Rada wpisała do budżetu, że przekazuje wyższej uczelni 300tys.zł, to dlaczego nie można wpisać, że przekaże 50tys.zł orkiestrze.

 

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że ŁOD jest stowarzyszeniem u musi zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach ubiegać się o środki zgodnie  z ustawą o stowarzyszeniach i wolontariacie.

 

Następnie radny Krzysztof Sychowicz odnosząc się do sprawozdanie ŁOK za 2009 rok stwierdził, że wynika z niego, że 70% wydatków ŁOD to jest dotacja miasta. Następnie zwrócił się z zapytaniem, czy orkiestra ponosi koszty wynajmu sali na próby.

 

Pan Józef Babiel – Biuro Kultury, Sportu i Turystyki wyjaśnił, że za wynajem sali na próby szkoła kosztów nie ponosi.

Następnie Przewodnicząca obrad zwróciła się do radnego Sychowicza z zapytaniem, czy podtrzymuje wniosek, który wcześniej zgłosił.

 

Radny Krzysztof Sychowicz stwierdził, że wniosek wycofuje, bo przedstawione sprawozdanie ŁOD za 2009 rok wyjaśnia, że głównym źródłem finansowania tej instytucji jest miasto Łomża. Dodał, że to, że ta orkiestra zagra nieodpłatnie na uroczystościach miejskich, nie jest żadną łaską z jej strony, bo w 70% finansuje ją miasto, a należy do tego jeszcze wziąć pod uwagę nieodpłatne korzystanie  pomieszczeń miejskich.

 

Pan Krzysztof Choiński - Zastępca Prezydenta Miasta ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdził, że wielki wkład pracy wielu ludzi włożyło w utworzenie ŁOD. Wie, że była przychylność Rady, by ta orkiestra powstała. Na dziś orkiestra działa, a dotacjami z miasta można było tą orkiestrę zbudować, wyposażyć, ubrać. Następnie raz jeszcze podkreślił, że cały majątek jaki na dziś orkiestra zgromadziła jest własnością miasta i w razie likwidacji stowarzyszenia w mieście pozostanie. Dodał, że w przyszłości chciałby, aby z ŁOK powstała instytucja. Można podjąć dyskusję w tym temacie przy tworzeniu budżetu miasta na następny rok.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji zwróciła się do Prezydenta z prośba o wyjaśnienie, z jakiej umowy wynika fakt, że sprzęt, którym dysponuje orkiestra jest własnością miasta i w razie likwidacji stowarzyszenia w mieście pozostanie.

 

Pan Józef Babiel – Biuro Kultury, Sportu i Turystyki wyjaśnił, że dotacja, jakiej udziela miasto orkiestrze musi być poparta umową i w tej umowie jest zapis stwierdzający, że w razie likwidacji stowarzyszenia sprzęt pozostanie w mieście. Takie zapisy są zawierane w każdej umowie zawieranej z ŁOD na zakupy.

 

Radny Jan Bajno zaproponował, by w opinii komisji do projektu omawianej uchwały znalazł się zapis następującej treści: „Komisja wnosi do Prezydenta Miasta o zawarcie w umowie z Łomżyńską Orkiestrą Dętą zapisu, że instrumenty muzyczne i inne wyposażenie zakupione ze środków pochodzących z dotacji miasta w przypadku rozwiązania lub likwidacji stowarzyszenia przejdą na własność miasta Łomży”.

 

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie w/w wniosek.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła jednogłośnie – 9 głosami za.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w

 

 sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom z zakresu

 

 kultury - druk nr 754, 754A  - 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się wraz z w/w, przyjętym przez

 komisję wnioskiem.

  

Ad. 4

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do

 realizacji stowarzyszeniom z zakresu kultury fizycznej i sportu - druk nr 755, 755A

  

Radna Alicja Konopka zabierając głos w tym temacie zwróciła uwagę na Klub PREFBET Śniadowo, któremu proponuje się dofinansowanie w kwocie 50tys.zł czyli największe. Dodała, że zastanawia się w jaki sposób ten klub, w którego skład wchodzą ludzie z terenu całej Polski /np. z Suwałk, Białegostoku, Szczecina, Ostrołęki/ - ile osób – członków tego klubu pochodzi z samej Łomży i w jaki sposób promuje on nasze miasto? Następnie przytoczyła treść artykułu prasowego, w którym mowa, że klub ten dotuje PREFBET Śniadowo, a nie ma tam absolutnie mowy o tym, że miasto Łomża też klub wspiera finansowo. Stwierdziła, że temat ten już był poruszany w roku ubiegłym na posiedzeniu Komisji, na którym obecny był Prezes klubu – Pan Korytkowski. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdziła, że nie ma absolutnie nic przeciwko temu klubowi, ale przy omawianiu jego działalności nie ma nigdzie mowy o promocji miasta, nikt z członków czy władz klubu nawet słowa „dziękuję” w kierunku miasta nie skierował za dofinansowywanie go. W związku z tym pyta w imię czego miasto wydaje pieniądze mieszkańców Łomży na ten klub.

 

Radny Krzysztof Sychowicz poparł wypowiedź przedmówczyni. Stwierdził, że za 50tys.zł wypada miastu podziękować.

 

Radny Tadeusz Zaremba stwierdził, że klub PREFBET Śniadowo jest zarejestrowany w Łomży, a pełna jego nazwa brzmi Ludowy Łomżyński Klub Sportowy PREFBET Śniadowo. PREFBET Śniadowo jest w nazwie klubu z tej racji, że zakład ten jest głównym sponsorem klubu.

 

Radna Alicja Konopka ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że wolałaby aby te 50tys.zł otrzymały dzieci z łomżyńskich szkół i klubów np. na sportowe zajęcia pozalekcyjne.

 

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że w części przychyla się do wypowiedzi radnej Konopka, jednak obowiązują zasady przydziału środków, o których przedstawienie poprosił Pana Józefa Babiela.

 

Pan Józef Babiel – Biuro Kultury, Sportu i Turystyki przedstawił komisji „zasady przyznawania dotacji klubom sportowym na realizację programów szkolenia sportowego dzieci i młodzieży” – w załączeniu do protokołu. Dodał, że przedstawione zasady zostały przyjęte przez Radę poprzedniej kadencji i są one stosowane przy każdej tego typu uchwale. Wyjaśnił, że klub PREFBET Śniadowo budzi kontrowersje, ale otrzymuje dotacje zgodnie z algorytmem zawartym w przedstawionym regulaminie przyznawania dotacji. Dodał również, że podobne uwagi dotyczące tak dużej dotacji dla tego klubu /że nie wszystkie pieniądze trafiają do mieszkańców Łomży/ padały na każdym etapie opiniowania wniosku o przyznanie dotacji. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że w tym systemie przyznawania środków ogromna waga została położona na ilość punktów zdobytych przez klub w systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W tym systemie współzawodnictwa miasto Łomża w 2009 roku zajęło 9 pozycję - uzyskało łącznie 511,26pkt., z czego PREFBET Śniadowo zdobył ich aż 268,13, a więc ponad połowę i stąd tak duża kwota proponowanej dotacji, adekwatna do ilości zdobytych punktów. Dodał następnie, że Klub jest zarejestrowany w Łomży i ma o tym mówić, że się z Łomży wywodzi. Uważa, że jest to błąd dziennikarzy, że o tym nie piszą.

 

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że brała udział w Radzie Sportu i przyznaje, że to gremium przyznaje dotacje w oparciu o regulamin. Dodała, że w skład Rady Sportu wchodzą specjaliści w tej dziedzinie, tzn. nauczyciele wychowania fizycznego. Następnie zgodziła się z wypowiedzią radnej Alicji Konopka, że Pan Prezes PREFBETU w wywiadzie udzielonym mediom nic nie wspomniał o tym, że z miasta również otrzymuje wsparcie finansowe. Jest to przykre. Kończąc swoją wypowiedź stwierdziła, że klub o którym mowa otrzymuje takie środki, na jakie zapracuje zgodnie z obowiązującym regulaminem. Dodała, że na ostatnim spotkaniu Rada Sportu doszła do wniosku, że trzeba regulamin zmienić, znowelizować, dostosować do istniejącej sytuacji, bo środki na ten cel w budżecie miasta są ograniczone.

 

Radna Alicja Konopka ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdziła, że nie może być tak, że co Rada Sportu ustaliła, to Rada Miejska musi to przegłosować. Dodała, że na sesji zgłosi wniosek o zmniejszenie dotacji temu klubowi.

 

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 2 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 5 wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyznania dotacji na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom z zakresu kultury fizycznej i sportu - druk nr 755, 755A.

 

Radny Jan Bajno zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdził, że w związku z tym, że zasady przyznawania dotacji klubom sportowym budzą wiele kontrowersji, to zgłasza wniosek aby komisja z własnej inicjatywy zajęła się analizą tego dokumentu, zgłosiła do niego poprawki i poddała procesowi legislacyjnemu.

 

Radna Alicja Konopka odnosząc się do wypowiedzi radnego Bajno poparła jego wniosek, by na kolejnym spotkaniu komisja zapoznała się z obowiązującym regulaminem i zaproponowała do niego zmiany, jakie wynikają z dyskusji.

 

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek radnego Bajno i radnej Konopka, by na następnym posiedzeniu Komisja zajęła się analizą i propozycja wprowadzenia zmian do zasad przyznawania dotacji klubom sportowym na realizację programów szkolenia sportowego dzieci i młodzieży.

 

W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się.

  

Ad. 5

 

Zaopiniowanie wniosku Prezydenta Miasta o przyznanie dotacji w sferze kultury na finansowanie lub dofinansowanie

 zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom – druk nr 756

  

Komisja nie wniosła uwag do w/w wniosku i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 9 głosami za.

 

 

Ad. 6

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub

 roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Miasta Łomża - druk nr

 745,745A

  

Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 9 głosami za.

 

   

Ad. 7

 

Zaopiniowanie projektów uchwał:

 

a)    zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic

 

 obwodów  - druk nr  735, 735A

 

b)    zmieniającej uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic obwodów

 - druk nr 735, 735B  

Komisja nie wniosła uwag do projektów w/w uchwał i w wyniku głosowania zaopiniowała je następująco:

 

a)    uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przekształcenia szkół podstawowych w Łomży, ustalenia planu ich sieci i

 

 granic obwodów – jednogłośnie – 9 głosami za,

 

b)    uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie założenia publicznych gimnazjów w Łomży, ustalenia planu ich sieci i granic

 obwodów – jednogłośnie – 9 głosami za,  

Ad. 8

 

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków

 przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny

 

 ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża

 druk nr 763, 763A

  

            Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w powyższej sprawie zwrócił się z prośbą do Prezydenta o wyjaśnienie

 przyczyny wszczęcia postępowania nadzorczego w sprawie tej uchwały przez Wojewodę Podlaskiego.

 

 

            Wyjaśnień w powyższej sprawie udzieliła komisji Pani Grażyna Klimek – Wydział Oświaty. Stwierdziła, że

 

 wprowadzane do w/w uchwały poprawki są poprawkami kosmetycznymi, nie rzutującymi na finanse. Dodała, że samo

 

 Ministerstwo Edukacji ma lukę prawną, stąd np. konieczność skreślenia z uchwały Rady & 20, który został napisany

 

 identycznie jak w administracji rządowej, a Wojewoda Podlaski go uchylił. Pozostałe zmiany również muszą być

 

 wprowadzone z tej samej przyczyny, z powodu luki prawnej w przepisach.

 

            Radny Jan Bajno odnosząc się do w/w propozycji zmiany uchwały stwierdził, że coraz więcej uchwał Rady jest przez

 organ nadzoru uchylanych. Dodał następnie, że jego zdaniem skoro & 20 zostaje wykreślony, to w nowej uchwale należy

 

 podać nową, zmieniona numerację paragrafów, tj. „&21 otrzymuje nr 20 itd.”.

 

            W związku z uwagami przedstawionymi przez radnego Jana Bajno komisja ustaliła, że w dniu dzisiejszym nie

 będzie opiniowała projektu powyższej uchwały. Dokona tego po skonsultowaniu uwag radnego z radcą prawnym – na

 

 najbliższym posiedzeniu komisji, które zostanie zwołane w dniu sesji, przed jej rozpoczęciem.

 

    

Ad. 9

 

 Sprawy różne: 

            Radna Wanda Mężyńska zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z prośbą o przedstawienie sytuacji budynku po

 Zespole Szkół Drzewnych.

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że Dyrektor OKE wyraził wolę przejęcia budynku po

 Szkole Drzewnej na potrzeby Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Jednak z uwagi na fakt, że OKE nie jest

 jednostką oświatową, musiałaby płacić miastu podatek w wysokości ok. 12tys.zł rocznie. Aby zmniejszyć koszty OKE,

 Wydział Nieruchomości UM wystąpił do Wojewody Podlaskiego z wnioskiem o zastosowanie bonifikaty dla OKE, by

 zmniejszyć kwotę podatku. Dodał, że w przeciągu tygodnia sprawa przekazania budynku na potrzeby OKE powinna

 zostać zakończona całkowicie.

 

            Więcej spraw w tym punkcie obrad komisja nie zgłosiła, w związku z czym Przewodnicząca obrad zamknęła

 posiedzenie komisji.

 

             Na tym protokół zakończono. 

                       

                          

  • Data powstania: Data powstania: środa, 14 kwi 2010 08:53
  • Data opublikowania: środa, 14 kwi 2010 09:11
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:43
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej