Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 74 posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołu nr 71/10 z dnia 22 marca 2010 roku

 

2.    Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2009 rok w działach merytorycznie podległych komisji –

druk nr 762

 

3.    Sprawy różne

  

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołu nr 71/10 z dnia 22 marca 2010 roku

  

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 71/10 z dnia 22 marca 2010 roku i w wyniku głosowania przyjęła go

 jednogłośnie – 7 głosami za.

  

Ad. 2

  

Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2009 rok w działach merytorycznie podległych komisji – druk

 nr 762

  

Głos w dyskusji w tym punkcie obrad zabrali:

  

            Radna Wanda Mężyńska poprosiła o wyjaśnienie dotyczące boiska przy SP nr 5. Stwierdziła, że w sprawozdaniu podano informację, że w grudniu z uwagi na warunki atmosferyczne nie mogła zostać dokonana ocena jakości wykonania tego obiektu. W związku z tym poprosiła o wyjaśnienie czy już powołano zespół ds. oceny tego obiektu. Następnie poprosiła o informację dot. termomodernizacji szkół.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że boisko przy SP nr 5 zostało przyjęte. Oznacza to, że zespół ds. oceny wykonania tego zadania został powołany i dokonał odbioru inwestycji. Następnie wyjaśniła, że przygotowywany jest projekt do Funduszu Ochrony Środowiska na termomodernizację szkół. Do projektu zostaną ujęte szkoły: SP nr 2, SP nr 4 i SP nr 5 Pomimo tego, że w SP 5 już te prace są wykonane, jednak program dotyczy lat 2007-2013, więc miasto postara się odzyskać wydatkowane na ten cel środki.

 

            Kolejno głos w dyskusji zabrał radny Krzysztof Sychowicz. Stwierdził, że ze sprawozdania z wykonania budżetu wynika, że zadanie remont i modernizacja muzeum wykonane zostało w granicach 100%. Pojawiła się natomiast kwestia dachu, nie tylko wymiana części pokrycia ale całkowita jego wymiana. Pan Prezydent niekonkretnie na to odpowiedział, że pieniądze na ten cel będą pochodziły z dotacji. W związku z tym zapytał, czy już wiadomo z jakich funduszy będzie finansowana wymiana dachu w muzeum.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że nie jest to koszt kwalifikowany i środki na ten cel będą pochodziły z budżetu miasta.

 

            Następnie głos w tym punkcie obrad zabrał radny Jan Kleczyński. Stwierdził, że ze stypendiów dla uczniów kwota 46.020zł z ubiegłego roku przerzucona została do wydatków niewygasłych roku 2010. Poprosił o wyjaśnienie, jaka była przyczyna nie wykonania tego zadania w roku 2009. Następnie poprosił o informację na temat obecnego stanu zatrudnienia w muzeum, jak też o przyczynę nie wykonania w 100% planu dochodów muzeum w roku 2009.

 

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że zadanie to zostało wykonane zgodnie z obowiązująca zasadą. Dodała, że obejmuje ono 4 miesiące roku 2009 i 6 miesięcy roku 2010 – taka jest zasada realizacji stypendiów, bo jest to zadanie oświatowe i brany jest pod uwagę rok szkolny. Następnie odnosząc się do zapytania dotyczącego muzeum wyjaśniła, że plan przychodów muzeum określiło na poziomie wyższym niż wykonało z tego tytułu, że założenie było takie, iż uzyska wyższe przychody z usług własnych. Z uwagi jednak na prowadzone prace remontowe, jak też mniejsze zainteresowanie publikacjami przeznaczonymi do sprzedaży w czasie Niedzieli Św. Rocha w Nowogrodzie zadania nie udało się w 100% tej placówce zrealizować. Ponadto muzeum w drugim  półroczu ubiegłego roku złożyło cztery wnioski do Ministerstwa Kultury i do Marszałka, jednak nie znalazły one poparcie i muzeum środków z zewnątrz nie udało się pozyskać, a był taki plan założony. W związku z nie uzyskaniem dochodów w zaplanowanej kwocie Pan Dyrektor muzeum ograniczał wydatki do koniecznych i w związku z tym wykonanie budżetu tej jednostki jest  takie, jak przedstawiono to w omawianym sprawozdaniu.

 

            Następnie radny Jan Kleczyński odniósł się do inwestycji przy SP nr 2. Stwierdził, że były 2 aneksy do umowy na tę inwestycję, a termin jej wykonania również nie został dotrzymany. W związku z tym poprosił Panią Skarbnik o wyjaśnienie czy wykonawca tego zadania poniósł jakieś kary w związku z nie dotrzymaniem warunków umowy.

 

            Pani Skarbnik wyjaśniła, że nie otrzymała żadnego wniosku odnośnie kar dla wykonawcy. Dodała, że nie zna powodu zmiany terminu wykonania tego zadania ani przyczyny podpisywania aneksów do umowy na to zadanie.

 

            Kolejno radny Jan Kleczyński poprosił o wyjaśnienie, czy na termomodernizację szkół planowało miasto pozyskać środki z zewnątrz i czy pozyskało.

 

            Pani Skarbnik wyjaśniła, że miasto planowało zaciągnięcie kredytu termomodernizacyjnego. Po rozstrzygnięciu przetargu na to zadanie kwota została zmniejszona do 1.200tys.zł co zabezpieczyło wykonanie tego zadania w SP nr 2. Takie było założenie, że w roku 2009 w ramach tej inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja tej szkoły. Dodała, że żadnych środków z zewnątrz na to zadanie miasto nie pozyskało.

 

            Następnie radny Jan Kleczyński stwierdził, że w 2009 roku zaplanowano środki w kwocie 100tys.zł na przebudowę sali widowiskowej, a wykonanie tego zadania na koniec roku wyniosło 0%. Poprosił o wyjaśnienie tej sprawy. Poprosił również o wyjaśnienie przyczyn unieważnienia czterech przetargów na opracowanie dokumentacji Łomżyńskiego Centrum Kultury. Dodał, że w sprawozdaniu podana została tylko podstawa prawna ich unieważnienia, jest to dla niego nieczytelne.

 

            Pani Skarbnik wyjaśniła, że miasto składając wniosek do Marszałka o współfinansowanie tej inwestycji musiało zabezpieczyć w swoim budżecie niezbędne środki. Ta kwota była właśnie zabezpieczeniem, by nie zarzucono miastu że nie ma własnych środków jako wkład w tę inwestycję. Jednak z uwagi na to, że żadne środki na to zadanie nie zostały pozyskane, te 100tys.zł zostało w budżecie miasta, a zadanie nie zostało wykonane. Odnosząc się do zapytania dotyczącego unieważnienia przetargów na wykonanie dokumentacji ŁCK wyjaśniła, że nie zna przyczyn ich unieważnienia. Dodała, że o to należy zapytać naczelnika Wydziału Inwestycji.

 

            Następnie glos w dyskusji zabrała radna Bogumiła Olbryś. Stwierdziła, że kilka szkół z łomżyńskich pozyskało dotacje na realizację programów. Następnie zwróciła się do pani Skarbnik z zapytaniem, czy są w budżecie miasta jeszcze zabezpieczone środki dla szkół, które w trakcie roku o taka dotację by się ubiegały.

 

            Pani Skarbnik wyjaśniła, że w budżecie miasta jest na ten cel jeszcze kwota 103tys.zł. Jednak podpisała już dokument zabezpieczający projekt dla II LO na dotację dla zabytków. Jeśli ta placówka otrzyma od Marszałka 100tys.zł na to zadanie, to ta kwota 100tys.zł jaka jeszcze w budżecie jest pójdzie dla tej szkoły jako jej wkład w realizację tego zadania i w budżecie pozostanie w tym & tylko 3tys.zł. Wyjaśniła następnie, że szkoły mają możliwość składania wniosków w ramach programu „Kapitał ludzki”. Tam nie ma potrzeby zabezpieczenia przez jednostki środków własnych. Programy są w całości finansowane.

 

            Pani Alicja Grabińska uzupełniając wypowiedź pani Skarbnik stwierdziła, że w naszym mieście jest wiele szkół, szczególnie ponadgimnazjalnych, które w swoich budżetach mają możliwość wygospodarowania bardzo dużych środków na ten cel.

 

            Radna Edyta Śledziewska zabierając glos w dyskusji zwróciła się do pani Skarbnik z zapytaniem w jaki sposób było przez miasto realizowane dowożenie uczniów, bo ze sprawozdania wynika, że zadanie to zostało w 2009 roku wykonane w 38%.

 

            Pani Skarbnik wyjaśniła, że w 2009 roku były dzieci objęte dowożeniem m.in. do ośrodków specjalnych /Olecko, Laski/, jak też były dowożone cztery osoby do dziennego ośrodka.

 

            Następnie głos w dyskusji zabrał radny Jan Bajno. Stwierdził, że na jednym z posiedzeń komisja rozważała sprawę dofinansowania do wyjazdu grupy tancerzy break dance działającej przy MDK-DŚT na Mistrzostwa Świata do USA. Dodał, że grupa ta zakwalifikowała się na ten wyjazd jako reprezentacja Europy. Zapewniano wówczas komisję, że ta grupa otrzyma środki na wyjazd. Okazuje się jednak, że na te Mistrzostwa ci tancerze nie wyjechali, bo nie zebrali odpowiedniej ilości środków. Przypomniał, że dyskusja w tej sprawie odbywała się na posiedzeniu komisji zorganizowanym w siedzibie MDK-DŚT. Prezydent Choiński i Dyrektor MDK – Pan Roman Borawski zapewniali, że środki będą, a jeśli nie, to na pewno wystąpią ze stosownym wnioskiem do Rady. Kończąc swoja wypowiedź stwierdził, że ta grupa taneczna środki bezwzględnie powinna otrzymać, bo reprezentowałaby nie tylko Polskę, ale przede wszystkim Łomżę, bo występuje z logiem miasta.

             Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z realizacji budżetu miasta za 2009 rok - 3 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 3 wstrzymujących się, w działach merytorycznie podległych komisji.  

Ad. 3

  

Sprawy różne:

  

            Przewodnicząca obrad zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że na jednym z poprzednich posiedzeń komisja wystosowała wniosek do Prezydenta Miasta, potem do Przewodniczącego Rady w sprawie zorganizowania wyjazdowego posiedzenia komisji do ośrodka rewalidacyjno-opiekuńczego. Dodała, że Przewodniczący Rady wyjaśnił, że sprawa ta leży w gestii przewodniczącej komisji, a nie Przewodniczącego Rady. W związku z powyższym analizowała tę sprawę, rozmawiała z rodzicami dzieci uczęszczających do ośrodka w naszym mieście. W dniu dzisiejszym Wiceprzewodnicząca komisji – radna Bogumiła Olbryś przekazała jej informację o możliwości zorganizowania wyjazdowego posiedzenia Komisji do takiego ośrodka. Następnie poprosiła radną Olbryś o przedstawienie komisji informacji w tej sprawie.

 

            Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji zaproponowała zorganizowanie wyjazdowe posiedzenie komisji do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego pracującego na bazie stowarzyszenia, który funkcjonuje w Ostrołęce. Dodała, że jej zdaniem wyjazd do tego ośrodka jest bardzo celowy, gdyż pozyskuje on środki na swoją działalność z różnych źródeł. Stwierdziła, że do udziału w tym wyjazdowym posiedzeniu można zaprosić rodziców dzieci uczęszczających do ośrodka w Łomży. Kończąc swoją wypowiedź poprosiła o przegłosowanie wniosku, zobowiązując się jednocześnie do ustalenia szczegółów wyjazdowego posiedzenia komisji.

 

            Następnie głos w dyskusji zabrała radna Edyta Śledziewska. Stwierdziła, że to ona na jednym z poprzednich posiedzeń komisji zgłosiła wniosek o zorganizowanie wyjazdowego posiedzenia komisji do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Przypomniała następnie, że chodziło jej jednak o wyjazd do ośrodka prowadzonego przez samorząd, a nie stowarzyszenie, co sugeruje radna Bogumiła Olbryś, gdyż stowarzyszenia mają inne możliwości pozyskiwania źródeł finansowych. Raz jeszcze podkreśliła, że zgłaszając ten wniosek miała na uwadze wyjazd do ośrodka prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, wtedy jest sens wyjazdu i uzyskanie stosownej wiedzy na temat prowadzenia ośrodka.

 

            Radna Bogumiła Olbryś odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że trudno byłoby chyba na mapie Polski znaleźć ośrodek prowadzony tylko przez samorząd, bo przeważnie są one prowadzone przez różne podmioty wzajemnie się wspierające. Dodała, że jej celowym jest wyjazd do niedaleko znajdującego się ośrodka w Ostrołęce.

 

            Kolejno głos w dyskusji zabrała Przewodnicząca komisji, która poparła wypowiedź radnej Śledziewskiej twierdząc, że ona również nie za bardzo widzi celowość wyjazdu do ośrodka, który prowadzi stowarzyszenie. Komisja przyjęła wniosek dotyczący wyjazdu do ośrodka samorządowego, bo to pozwoliłoby zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania takiej jednostki, jaka funkcjonuje w strukturze naszego miasta. Dodała, że rozmawiała w tej sprawie również z rodzicami. Rodzice znają ośrodki prowadzone przez stowarzyszenia, więc i im ten wyjazd do Ostrołęki nowej wiedzy nie przyniesie.

 

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że obecnie ośrodek opiekuńczo-wychowawczy funkcjonujący w Łomży jest prowadzony przez samorząd, ale tak być nie musi. Następnie stwierdził, że rodzice dzieci uczęszczających do ośrodka od dłuższego czasu ubiegają się o to, co im i ich dzieciom należy się zgodnie z obowiązującym prawem, a z tego co wie rodzice wygrali już z miastem kolejna sprawę w sądzie w sprawie zwrotu kosztów za dowóz dzieci do ośrodka. Poza tym w sądzie jest sprawa dotycząca błędnie naliczonych kosztów pobytu dzieci w DPS. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że nie rozumie uporu ze strony władz miasta, bo uważa, że można było sprawę załatwić z rodzicami polubownie.

 

            Pani Skarbnik odnosząc się do wypowiedzi radnego Kleczyńskiego stwierdziła, że ci rodzice, którzy dowożą swoje dzieci do Lasek nie wnoszą żadnych zastrzeżeń, nie mają żadnych uwag w sprawie transportu dzieci, zaś ci rodzice, którym miasto naprawdę przygotowało dobre warunki, ze wszystkim są na nie. Dodała, że takim samym wskaźnikiem naliczane są koszty transportu dzieci do Lasek i do ośrodka w Łomży.

 

            Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła, w związku z czym radna Bogumiła Olbryś ponownie przedstawiła swój wniosek w sprawie zorganizowania wyjazdowego posiedzenia komisji do ośrodka dla osób niepełnosprawnych z głębokim upośledzeniem znajdującego się w Ostrołęce, z prośbą o jego przegłosowanie.

 

            Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że chciałby uzupełnić wniosek zgłoszony przez radną Olbryś, tj. aby po wizycie w ośrodku w Ostrołęce, prowadzonym przez stowarzyszenie komisja zapoznała się również z działalnością jakiegoś ośrodka prowadzonego przez samorząd i wówczas przeanalizowała temat i zastanowiła się, jakie rozwiązanie w naszym mieście byłoby lepsze. Kończąc swoja wypowiedź stwierdził, że komisja powinna poznać działalność ośrodka zarówno prowadzonego przez stowarzyszenie, jak i przez samorząd.

 

            Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wniosek radnej Bogumiły Olbryś, uzupełniony o wniosek radnego Jana Bajno.

 

            W wyniku głosowania komisja wniosek przyjęła 4 głosami za, przy braku głosów przeciw i 2 wstrzymujących się. Ponadto ustalono, że wyjazdowe posiedzenie komisji do ośrodka w Ostrołęce odbędzie się w połowie maja br.

 

            W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono.

 
  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 27 kwi 2010 09:21
  • Data opublikowania: wtorek, 27 kwi 2010 09:25
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:52
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej