Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 75 posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:

 

1)    nr 72/10 z dnia 31 marca 2010 roku, które odbyło się w przerwie sesji Rady Miejskiej Łomży

 

2)    nr 73/10 z dnia 31 marca 2010 roku, które odbyło się w przerwie sesji Rady Miejskiej Łomży

 

3)    nr 74/10 z dnia 8 kwietnia 2010 roku

 

2.    Informacja Pana Stefana Sutyńca w sprawie udziału miasta w stowarzyszeniu Miast Siostrzanych

 

3.    Wytypowanie przedstawiciela komisji do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora SP nr 10

 

4.    Zaopiniowanie wniosku Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w sprawie likwidacji Filii nr 3 – druk nr 773

 

5.    Informacja dotycząca funkcjonowania Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży – druk nr 786

 

6.    Informacja dotycząca pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym – druk nr 782

 

7.    Informacja dotycząca funkcjonowania Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży, rodzajów i zakresu planowanych form pomocy i opieki świadczonych dzieciom upośledzonym w stopniu głębokim – druk nr 781

 

8.    Sprawy różne

  

Ad. 1

 

  Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń komisji:  

1.    nr 72/10 z dnia 31 marca 2010 roku, które odbyło się w przerwie sesji Rady Miejskiej Łomży – komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 72/10 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie,

 

2.    nr 73/10 z dnia 31 marca 2010 roku, które odbyło się w przerwie sesji Rady Miejskiej Łomży - Komisja nie wniosła również uwag do protokołu nr 73/10 i w wyniku głosowania przyjęła go 8 głosami za – jednogłośnie,

 

3.    nr 74/10 z dnia 8 kwietnia 2010 roku – komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 74/10 i w głosowaniu przyjęła go jednogłośnie – 8 głosami za.

  

Ad. 2

  

Informacja Pana Stefana Sutyńca w sprawie udziału miasta w stowarzyszeniu Miast Siostrzanych

  

            Pan Stefan Sutyniec zabierając głos poinformował członków komisji, że chce wypowiedzieć się przede wszystkim jako mieszkaniec Łomży,  jako współzałożyciel Miast Siostrzanych, które powstało formalnie w 1994 roku. Stwierdził, że stowarzyszenie to na początku swojej działalności miało się bardzo dobrze. Dodał, że obecnie nie jest już nawet członkiem tego stowarzyszenia, jednak o przyczynie tego stanu rzeczy nie chce mówić. Następnie przedstawił zasady, jakimi w swojej działalności kierowało się stowarzyszenie. Poinformował też, że kontakty rodzin z Muscatine z rodzinami łomżyńskimi, zawarte na początku działalności stowarzyszenia trwają nadal mimo, że organizacja ta od kilku lat obumiera. Kontynuując swoją wypowiedź stwierdził, że jego uczestnictwo w dzisiejszym posiedzeniu i poruszenie sprawy współpracy miasta Łomża z miastem Muscatine w USA dotyczy kwestii podjęcia decyzji honorowego kontynuowania bądź też zakończenia współpracy z tym miastem przez władze miasta Łomży. Dodał, że w 2005 roku w Muscatine była z oficjalną wizytą reprezentacja pięcioosobowa z Łomży, nie doszło jednak do dnia dzisiejszego do rewizyty reprezentacji władz Muscatine w Łomży. Poinformował też, że niedawno w Muscatine koncertował Dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii, a niebawem dwóch muzyków z Muscatine przyjedzie koncertować do Łomży. Jak więc widać kontakty na szczeblu rodzinnym i te nieoficjalne nadal są kontynuowane, mieszkańcy mailują ze sobą, rozmawiają przez Skype, jednak brak jest takich relacji ze strony władz miasta. Jest to sytuacja niezręczna dla mieszkańców Łomży, z którymi kontaktują się mieszkańcy Muscatine i z prowadzonej korespondencji z nimi widoczne jest oczekiwanie na zaproszenie ich władz z rewizytą do Łomży. Kończąc swoja wypowiedź zwrócił się do Prezydenta i komisji z prośbą o podjęcie decyzji w sprawie dalszej współpracy z Muscatine bądź o jej honorowym zakończeniu. Uważa, że honorowym rozwiązaniem byłoby zaproszenie kilkuosobowej delegacji władz Muscatine np. na obchody tegorocznych Dni Łomży. Dodał, że taka wizyta nic miasta by nie kosztowała, bo goście na ten czas zamieszkaliby u rodzin będących członkami stowarzyszenia. Ponadto wyjaśnił, że w statucie stowarzyszenia jest zapis mówiący o tym, że kontakty utrzymują osoby fizyczne, całkowicie na płaszczyźnie prywatnej, ale honorowym prezesem stowarzyszenia jest prezydent każdego z miast członkowskich. Prezydent Brzeziński odmówił stowarzyszeniu honorowego patronowania tej organizacji, więc zwrócił się z tą prośbą do Pana Prezydenta Choińskiego. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że organizacja, o której mówi nie wymaga nakładów finansowych ze strony miasta, nie obciąża budżetu, tworzy natomiast atmosferę o Łomży w innych miastach.

 

            Radna Alicja Konopka zabierając głos w powyższej sprawie stwierdziła, że z wypowiedzi Pana Stefana Sutyńca wynika, że stowarzyszenie Miast Siostrzanych nadal prowadzi swoją działalność. Chciałaby zatem wiedzieć kto jest prezesem tego stowarzyszenia i uważa, że jeśli ono nadal działa, to przede wszystkim należy z nim nawiązać współpracę. Dodała, że intencje Pana Sutyńca są bardzo słuszne, jednak jest to stowarzyszenie, a nie jednostka miejska.

 

            Pan Stefan Sutyniec wyjaśnił, że obecnie prezesem stowarzyszenia jest Pan Andrzej Skarżyński.

 

            Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym temacie stwierdził,  że komisja tej sprawy nie jest w stanie rozwiązać. Z wypowiedzi Pana Sutyńca wywnioskował, że problem powstał w momencie, kiedy obecny Prezydent Łomży odmówił sprawowania honorowego patronatu nad tym stowarzyszeniem. Dodał, że komisja nie jest władna rozwiązania tego problemu i uważa, że na sesji należy zapytać Pana Prezydenta czy podejmie się honorowego patronatu, czy kogoś w swoim zastępstwie wyznaczy, czy tez inaczej widzi rozwiązanie tej sprawy.

 

            Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził,  że Pan Sutyniec w tej sprawie mógł tylko wystąpić do Prezydenta z prośba o sprawdzenie, czy stowarzyszenie to nadal figuruje w rejestrze stowarzyszeń. W innych kwestiach powinien zwracać się do władz stowarzyszenia i starać się doprowadzić do wyjaśnienia nurtujących go spraw, o jego aktywowanie, bo z tego co obserwuje od 3 lat ono praktycznie nie działa. Następnie wyjaśnił, że Prezydent Miasta nie obejmie honorowego patronatu nad tym stowarzyszeniem, bo musiałby nim objąć i wszystkie pozostałe stowarzyszenia. Nie jest to zasadne. Następnie stwierdził, że na początku gdy zostało to stowarzyszenie zawiązane, byli chętni do pracy w nim, teraz jest inaczej. Dodał, że władze miasta uczestniczą w rozmowach z przedstawicielami władz Muscatine, z przedstawicielami Ambasady USA. Takie rozmowy prowadził też osobiście w momencie planowania wyjazdu Dyrektora Filharmonii. Pan Zarzycki nie występował tam jednak i nie przedstawiał się jako członek stowarzyszenia, lecz jako Dyrektor Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Kończąc swoją wypowiedź zwrócił się do Pana Sutyńca z prośbą, by z tą sprawą i korespondencją, jaką prowadzi z mieszkańcami Muscatine udał się do władz stowarzyszenia, bo to one są władne reaktywowania jego działalności.

 

Pan Stefan Sutyniec ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem, czy władze miasta Łomży planują zaprosić władze miasta Muscatine na rewizytę do Łomży.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos zaproponował zamknięcie dyskusji w tym temacie, gdyż komisja nie jest właściwa do zajmowania się tym tematem.

 

Pan Prezydent Choiński stwierdził, że skieruje pismo do władz stowarzyszenia, w którym poprosi o wyjaśnienie poruszanych w dyskusji spraw.

  

Ad. 3

  

Wytypowanie przedstawiciela komisji do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora SP nr 10

  

            Radna Wanda Mężyńska zgłosiła kandydaturę Przewodniczącej komisji – radnej Agaty Gołaszewskiej.

 

            Radna Agata Gołaszewska wyraziła zgodę na kandydowanie.

 

            Następnie radny Krzysztof Sychowicz zgłosił kandydaturę radnej Edyty Śledziewskiej.

 

            Radna Edyta Śledziewska wyraziła zgodę.

 

            Więcej kandydatur nie zgłoszono, w związku z czym Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie zgłoszone kandydatury.

 

            W wyniku głosowania:

 

1.    radna Agata Gołaszewska otrzymała 4 głosy za, 1 osoba wstrzymała się od głosu

 

2.    radna Edyta Śledziewska otrzymała 3 głosy za, 1 osoba wstrzymała się od głosu

 

W związku z w/w wynikiem głosowania Komisja wytypowała radna Agatę Gołaszewską jako swojego przedstawiciela do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora SP nr 10.

  

Ad. 4

  

Zaopiniowanie wniosku Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w sprawie likwidacji Filii nr 3 – druk nr 773

  

            Wniosek w powyższej sprawie przedstawiła komisji Pani Krystyna Sobocińska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – zgodnie z drukiem nr 773 – w załączeniu.

 

            Komisja nie wniosła uwag do w/w wniosku i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 8 głosami za.

  

Ad. 5

  

Informacja dotycząca funkcjonowania Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży – druk nr 786

  

            Informację w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Wojciech Mioduszewski – Dyrektor  Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży – zgodnie z drukiem nr 786 – w załączeniu do protokołu.

 

            Radna Wanda Mężyńska poprosiła o informację dotyczącą wyników osiągniętych przez uczniów ZSDiG w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej. Poprosiła również o wyjaśnienie czy nadal dwóch nauczycieli przebywa na urlopach zdrowotnych i jak w przyszłym roku szkolnym będzie wyglądała sprawa ich zatrudnienia.

 

Pan Wojciech Mioduszewski – Dyrektor  Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży wyjaśnił, że trzech uczniów jego szkoły uczestniczyło w olimpiadzie, o której mówi radna Wanda Mężyńska. Stwierdził, że nie może się co prawda pochwalić wygraną, i tego zresztą nie oczekiwał. Szkoła po raz pierwszy w tej olimpiadzie uczestniczyła i uważa, że dzięki temu nauczyciel zawodu zmodyfikuje nacisk na pewne partie materiału, również  pod kątem olimpiady. Odnosząc się do drugiego zapytania radnej wyjaśnił, że obecnie trwają prace nad układaniem arkusza i nie jest w stanie w dniu dzisiejszym powiedzieć, czy b Edzie miał godziny w pełnym wymiarze dla wszystkich, obecnie przebywających na urlopach zdrowotnych nauczycieli, czy też będzie musiał w jakiś sposób ograniczyć ich etaty.

 

Radny Tadeusz Zaremba zwrócił się do Pana Dyrektora Mioduszewskiego z zapytaniem, czy szkoła którą kieruje zgłosi się do konkursu 61RPO, gdzie jednym z preferowanych kierunków w województwie podlaskim, traktowanych jako strategiczny jest kierunek drzewny i można tam dodatkowe punkty zdobyć na modernizację bazy, jak też na doposażenie. Poprosił również o wyjaśnienie, jak wygląda sprawa kierunków drzewnych w szkole, czy mają one szansę pozostać, utrzymać się? Zapytał również o przyszłość klas gimnazjalnych, czy jest szansa, że część z nich tam zostanie.

 

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że swój akces do udziału w tym konkursie zgłosiły trzy szkoły łomżyńskie, w tym ZSDiG.

 

  Pan Wojciech Mioduszewski – Dyrektor  Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży wyjaśnił, że nie ma obaw o przyszłość kierunków drzewnych w szkole jeśli chodzi o kadrę nauczycielską. Jeśli chodzi o uczniów, to stara się uatrakcyjnić ofertę praktyk miesięcznych poprzez np. poważne rozmowy w tej kwestii z firmą FORTE. Ponadto w niedługim czasie w okolicach Choroszczy ma powstać największa fabryka mebli sieci IKEA i tam absolwenci szkoły będą mieli szansę zatrudniania się. Ponadto dzięki zaangażowaniu władz miasta, Rady szkoła ma bardzo dobre kontakty ze Szwecją i w przyszłości będzie się starał o ich wykorzystanie dla potrzeb swoich uczniów.

 

Następnie radny Jan Kleczyński poprosił o wyjaśnienie, czy szkoła nadal korzysta z bazy warsztatowej przy ul. Sikorskiego.

 

Pan Wojciech Mioduszewski – Dyrektor  Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży wyjaśnił, że warsztaty przy ul. Sikorskiego znajdują się w zarządzie CKPiU i szkoła co roku z podpisuje umowę na korzystanie z niej. Uważa, że w przyszłości myśląc o utworzeniu prężnego, nowoczesnego centrum, to właśnie na bazie warsztatów przy ul. Sikorskiego, gdyż uważa, że nie ma sensu rozdrabniania nakładów i budowy np. warsztatów przy ZSDiG. Dodał, że w warsztatach przy ul. Sikorskiego praktyki odbywają jego uczniowie szkoły zawodowej, jak i z technikum.

 

Kolejno głos w tym punkcie obrad zabrał Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta miasta, który zwrócił się do Pana Dyrektora ZSDiG z prośba o wyjaśnienie, jak na dziś wygląda współpraca i współistnienie uczniów i nauczycieli placówki, która kieruje, bo były o to obawy i zawsze radni o to pytali, tego się obawiano.

 

Pan Wojciech Mioduszewski – Dyrektor  Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży wyjaśnił, że z duma i zadowoleniem może stwierdzić, że obawy zgłaszane również przez rodziców w kwestii współ funkcjonowania uczniów i nauczycieli połączonych szkół, że młodzież gimnazjalna współpracuje w bardzo dobrych stosunkach z  młodzieżą szkoły drzewnej, tak samo jak nauczyciele obu szkół. Dodał, że w szkole panuje dobra współpraca, symbioza. Szkoła stanowi stabilny zespół, a wszelkie obawy okazały się na szczęście bezpodstawne. Szkoła jest dowodem na to, że może funkcjonować w bardzo dobrych układach młodzież gimnazjalna z młodzieżą szkoły średniej. Następnie odnosząc się do zapytania radnego Tadeusza Zaremby dot. klas gimnazjalnych wyjaśnił, że wpływ na to ma wiele czynników, m.in. wcześniejsze połączenie SP nr 3 z SP nr 4, i to nie obyło się bez echa w społeczeństwie. Jednak jak podał w informacji przedłożonej Radzie wynika, że placówka jest coraz lepiej postrzegana przez mieszkańców, a jest to zasługa całego grona pedagogicznego. Dodał, że nie widzi zagrożenia, że klas gimnazjalnych nie będzie, ale uważa, że na odpowiedź na to pytanie należy jeszcze dać sobie czas. Dodał, że przy pomocy WSIiP, przy wsparciu władz miasta, Pana Naczelnika Wydziału Oświaty stara się utworzyć klasę o profilu sportowym. Środki na dodatkowe zajęcia będą pochodziły z Ministerstwa Sportu i Kultury Fizycznej. Dodał, że nie może oczekiwać natychmiastowej zmiany, wielkiego zainteresowania tą szkołą ale to się zmienia, powoli mieszkańcy się do szkoły przekonują. Uważa, ze szkoła jest na dobrej pozycji, dobrze funkcjonuje, rozwija się.

 

Pan Prezydent Choiński podsumowując dyskusję w tym temacie stwierdził, że Pan Dyrektor Mioduszewski sprawdził się jako kierownik utworzonej na bazie dwóch szkół placówki, za co mu podziękował i złożył słowa uznania. Dodał, że samorząd zrobi wszystko, aby ta szkoła się rozwijała, by nie doszło do likwidacji gimnazjum, bo jest ona w tamtym rejonie potrzebą. Wierzy w dyrektora i całą kadrę pedagogiczną tej szkoły, bo robią wszystko, aby dzieci i młodzież czuła się tam i uczyła jak najlepiej.

 

W związku z brakiem dalszych uwag i pytań w tym temacie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie informację dotycząca funkcjonowania Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży.

 

W wyniku głosowania komisja informację przyjęła jednogłośnie - 8 głosami za.

  

Ad. 6

  

Informacja dotycząca pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym – druk nr 782

  

Informację w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 782 – w załączeniu do protokołu.

 

  Komisja nie wniosła uwag do powyższej informacji i w wyniku głosowania przyjęła ją jednogłośnie - 8 głosami za.

  

Ad. 7

  

Informacja dotycząca funkcjonowania Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży, rodzajów i zakresu planowanych form pomocy i opieki świadczonych dzieciom upośledzonym w stopniu głębokim – druk nr 781

  

Radna Wanda Mężyńska na wstępie swojej wypowiedzi skierowała słowa podziękowania do Pani Bożeny Niewińskiej – Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży za utworzenie takiego ośrodka i zatrudnienie w nim takiej kadry, że dzieci bardzo chętnie chcą do niego uczęszczać. Dodała, że jest jednak jeden nie rozwiązany do dzisiaj problem, o którym na wielu komisjach dyskutowano, a mianowicie brak opieki nad dziećmi w ośrodku w czasie wakacji. W związku z powyższym poprosiła o informację, czy cos w tym temacie się zmieniło, czy podjęto jakieś działania, aby w czasie wakacji dzieci mogły do ośrodka uczęszczać.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że żadne ustalenia nie przesądziły sprawy zapewnienia dzieciom opieki w ośrodku w czasie wakacji. Dodał, że jest to placówka feryjna i na czas wakacji zawiesza swoją działalność. Nie ma w budżecie miasta środków na to, aby w czasie wakacji ten ośrodek mógł pracować. Każde zatrudnienie nauczyciela w czasie wakacji wymaga innej formy zatrudnienia niż ta, która jest zawarta w Karcie Nauczyciela. W czasie wakacji szkolnych dyrektor szkoły /ośrodka/ nie może polecić nauczycielowi wykonywanie pracy, która będzie realizowaniem zadań statutowych tej jednostki. Następnie stwierdził, że dopóki nie znajdą się na ten cel środki, nie widzi możliwości przedstawienia rodzicom i dzieciom jakiejkolwiek inicjatywy, która pomogłaby zrealizować zadanie, jakim jest opieka nad dziećmi w ośrodku w czasie wakacji.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w tym temacie stwierdził, że jeśli ośrodek, o którym mowa będzie traktowany tylko i wyłącznie jako placówka oświatowa, to  rzeczywiście ograniczenia prawne są takie, jak przedstawił je Pan Naczelnik i nie będzie możliwe zorganizowanie jego wychowankom opieki w wakacje. Dodał, że w bardzo wielu miejscowościach, w których tego typu ośrodki funkcjonują łączy się funkcję placówki typowo oświatowej, placówki opieki społecznej i rehabilitacji PFRON i w tych placówka zapewnienie dzieciom opieki na czas wakacji da się realizować.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że Łomża jest jedynym miastem w województwie podlaskim, które prowadzi ośrodek rehabilitacyjno-wychowawczy. Jest to jedyna samorządowa placówka w tym rejonie, pozostałe są prowadzone przez stowarzyszenia. Ośrodki prowadzone przez stowarzyszenia maja tę elastyczność, o której mówi radny Zaremba, bo mają możliwość pozyskiwania środków z różnych źródeł zewnętrznych.

 

Pan Prezydent Choiński zabierając głos w tym temacie stwierdził, że ośrodek funkcjonuje zgodnie z prawem i to jest najważniejsze. Potwierdził wypowiedź Naczelnika Wydziału Oświaty, że przy braku dodatkowych środków finansowych na ośrodek, jego działalność w czasie wakacji nie jest możliwa. Dodał, że na poprzednich posiedzeniach komisji mówił, że jest możliwość pozyskania dla ośrodka dodatkowych środków ale tylko wówczas, gdy przy nim powstanie stowarzyszenie. Namawia już od dawna rodziców do utworzenia takiego stowarzyszenia, jednak do dnia dzisiejszego rodzice nie wyrazili woli jego zawiązania. Następnie wyjaśnił, że niebawem będą przyznawane środki z ŁPPiRPA. W ramach tego programu ośrodek, gdyby działał przy stowarzyszeniu też miał możliwość pozyskania pieniędzy. Mogłyby one być przeznaczone np. na wypoczynek letni. Jednak skoro stowarzyszenie nie zostało zawiązane, ośrodek jako placówka feryjną na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zapewnienia opieki dzieciom w czasie wakacji. Na to musiałyby być dodatkowe środki, a na dziś ich w budżecie nie ma. Kolejno przypomniał zapewnienia Pani Dyrektor Niewińskiej, która namawiając rodziców do utworzenia stowarzyszenia obiecała wszelka pomoc w zakresie pisania programów na pozyskanie środków dla ośrodka. Jednak stowarzyszenie takie nie powstało, a nawet przy liceach niektórych stowarzyszenia powstały i szkoły mają dodatkowe pieniądze dzięki takiemu działaniu. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził,  że uważa za zasadne utworzenie stowarzyszenia przy szkole czy przy ośrodku, bo dałoby to ogromne możliwości pozyskiwania dodatkowych pieniędzy z zewnątrz.

 

Następnie głos w tym temacie zabrała radna Bogumiła Olbryś. Przypomniała, że na poprzednim posiedzeniu komisja przychylając się do jej wniosku podjęła inicjatywę wyjazdu do podobnego ośrodka do Ostrołęki. Dodała, że placówka w Ostrołęce działa już od kilku lat, więc radni i rodzice odwiedzając ją będą mieli możliwość zasięgnięcia informacji w jaki sposób i skąd pozyskać dodatkowe środki na prowadzenie ośrodka, jak tam w Ostrołęce rozwiązany jest problem opieki w czasie wakacji, itd. Kończąc swoją wypowiedź stwierdziła, że jej zdaniem zasadny jest wyjazd do ośrodka w Ostrołęce, bo da to i organowi prowadzącemu i radnym możliwość zdobycia cennych informacji od doświadczonej placówki.

 

Radna Alicja Konopka zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że kwestia dalszej działalności ośrodka jest ważna, jednak zbliżają się wakacje i ten problem najpierw należy rozwiązać. Następnie, zwracając się do Prezydenta Choińskiego zapytała, czy ośrodkowi, tak jak wielu innym podmiotom nie można przydzielić środków z miasta na wypoczynek letni? – czy tu również problemem jest, że nie jest to stowarzyszenie? Czy nie jest już po terminie?

 

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że upłynął już termin składania ofert do miasta na wypoczynek letni. Dodał, że o środki można było się również ubiegać od Urzędu Marszałkowskiego, jednak nie powstało stowarzyszenie i sprawa najbliższych wakacji dla ośrodka z tych pieniędzy nie będzie już możliwa do realizacji.

 

Radny Tadeusz Zaremba ponownie zabierając głos w tym temacie stwierdził, że aby zapewnić dzieciom opiekę w ośrodku na najbliższe wakacje, to należy jak powiedziała radna Konopka, albo znaleźć formułę prawną, która nie jest zabroniona i ze środków miejskich dać pieniądze ośrodkowi na ten cel, albo znaleźć pośrednika, np. Caritas czy każde inne stowarzyszenie, które tę sprawę zechce poprowadzić ten jeden raz. Następnie nie zgodził się z wypowiedzią Prezydenta Choińskiego, że stowarzyszenia przy szkołach zakładają Rady Rodziców. Stowarzyszenia takie zakładają same szkoły.

 

Radny Jan Kleczyński zabierając głos w dyskusji zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z prośbą, by znalazł dodatkowe środki na zapewnienie dzieciom opieki w ośrodku w czasie tegorocznych wakacji, a na przyszłość uważa za zasadne, by przy szkole powstało stowarzyszenie, bo da ono możliwość pozyskiwania środków z różnych źródeł.

 

Pani Bożena Niewińska – Dyrektor Zespołu szkół Specjalnych nr 8 w Łomży odnosząc się do toczącej się dyskusji stwierdziła, że podejmie się rozmów z przedstawicielami stowarzyszenia Caritas w sprawie zapewnienia dzieciom uczęszczającym do ośrodka na czas tegorocznych wakacji.

 

Kolejno głos w tym temacie zabrała Pani Lilianna Lechowicz rodzic. Zaproponowała, aby w czasie wakacji opiekę nad dziećmi w ośrodku pełniły same opiekunki, bez pedagogów i innych nauczycieli specjalistów, bo rodzice rozumieją, że skoro jest to placówka feryjna, to zgodnie z Kartą Nauczyciela te osoby mają prawo w tym czasie do urlopu.

 

Pani Dyrektor Niewińska i Pan Dyrektor Piechociński wyjaśnili, że rozwiązanie zaproponowane przez Panią Liliannę Lechowicz nie jest zgodne z prawem, jest nie do przyjęcia.

 

Następnie Pani Lilianna Lechowicz zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem, czy rodzice mają podpisać umowy o zwrot kosztów transportu, czy Prezydent jeszcze zmieni swoje zdanie i zgodnie z wcześniejszym ustaleniami przyzna rodzicom 80, a nie 70% stawki. Dodała, że rodzice do dnia dzisiejszego w tej sprawie nie otrzymali odpowiedzi.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że odpowiedź została udzielona adresatowi pisma czyli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Łomży, która z kolei kopię pisma prześle rodzicom.

 

Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wypowiedzi Pani Lilianny Lechowicz wyjaśnił, że zmiana stawek nastąpiła w wyniku dokonania analiz i kalkulacji kosztów ponoszonych faktycznie przez rodziców. Dodał, że z kalkulacji tych wynika, że samorząd ustalając mniejsze stawki pokrywa w pełni koszty transportu ponoszone przez rodziców na dowóz dzieci, pozostaje nawet pewna „nawiązka”. Dodał, że nie rozumie dlaczego rodzice tych umów jeszcze nie podpisali.

 

Pani Lilianna Lechowicz stwierdziła, że rodzice nie podpisali umów, gdyż nie zgadzają się z nowymi ustaleniami, ze zmianą stawki z 80 na 70% wbrew wcześniejszym obietnicom. Ponadto stwierdziła, że transport jest zadaniem miasta, a nie rodziców. Tak mówią przepisy. Rodzice przejęli to zadanie z rodzicielskiego obowiązku, a miasto ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport dzieciom. Dodała, że kalkulacja ostatnia jest żenująca. Rodzice podpiszą umowy, bo nie maja innego wyjścia. Zmusił ich do tego Prezydent Choiński, postawił rodziców w sytuacji bez wyjścia.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do wypowiedzi Pani Lechowicz wyjaśnił, że zasady zwrotu kosztów transportu rodzicom, zapisane w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Łomży opiniowali radcy prawni Urzędu Miejskiego oraz radcy prawni Pana Wojewody i nikt nie wniósł do nich zastrzeżeń. Są one ustalone zgodnie z obowiązującym prawem. U podstaw tego zarządzenia leży nie chęć kompensacji sytuacji, w jakiej znaleźli się rodzice, czy dzieci niepełnosprawne, ale tylko i wyłącznie zwrot kosztów ich dowożenia. To, o czym mówił Prezydent jest chęcią zrównoważenia ponoszonych przez rodziców kosztów. Jeśli rodzice podpisują umowę, że to oni biorą na siebie ten obowiązek, to mają również pewne warunki do zrealizowania. Ponadto stwierdził, że są samorządy, które płacą opiekunom tylko i wyłącznie za zużyte paliwo i wychodzi to o połowę taniej niż proponuje rodzicom samorząd Łomży. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że jeśli chodzi o poprawę sytuacji dzieci, to rodzice powinni z samorządem dyskutować jaki chcą by ten ośrodek był, jak zabezpieczyć dzieciom opiekę w czasie wakacji, jak znaleźć lepszych terapeutów, jeżeli ci nie są wystarczający, ale nie powinni dyskutować o tym, ile im się należy za dowożenie dzieci. Przepisy jasno to formułują że jest to zwrot kosztów za dowożenie, inaczej jest to przekroczenie prawa. Dodał, że nie jest za ograniczaniem kierowania środków do tej grupy mieszkańców Łomży, wręcz przeciwnie ale nie w takiej atmosferze i nie na temat zwrotu kosztów za dowóz dzieci, bo to reguluje prawo.

 

Następnie głos w dyskusji zabrała Pani Dorota Nawrocka – rodzic, która serdecznie podziękowała Prezydentowi, Pani Dyrektor Niewińskiej oraz radnym za to, że ten ośrodek powstał, za to, że pracuje tam tak dobra kadra, że dzieci chcą do ośrodka chodzić, bo to potrafią i okazują na swój sposób.  Następnie zwróciła się do zebranych z prośbą o nie przenoszenie na barki rodziców ciężaru tworzenia stowarzyszenia. Dodała, że rodzice na co dzień pokonują trudy dnia codziennego starając się jak najlepiej opiekować się swoimi ciężko upośledzonymi dziećmi, borykają się też z wieloma utrudnieniami administracyjnymi, których nie maja rodzice dzieci zdrowych. Ponadto stwierdziła, że rodziców dzieci zdrowych zapewne nikt nie obligował do stworzenia stowarzyszenia, by w placówkach do których uczęszczają ich dzieci poprawić jakość bytu. Zapewniła, że rodzice w czym będą mogli, wesprą kadrę zatrudniona w ośrodku, ale nie wezmą na siebie prowadzenia stowarzyszenia, nie starczy im na to dnia i sił. Poprosiła następnie o zrozumienie, pomoc i wsparcie w zorganizowaniu dzieciom opieki w czasie najbliższych wakacji.

 

Radny Tadeusz Zaremba podsumowując dyskusję w powyższej sprawie stwierdził, że zgodnie z zapewnieniami Pani Dyrektor Niewińska podejmie uzgodnienia z Caritas i być może ustali jaka kwota na ten cel będzie potrzebna, by Rada i Prezydent przy podziale środków to zadanie również uwzględniła.

 

Na tym Przewodnicząca obrad zamknęła dyskusję w tym punkcie obrad i poddała pod głosowanie informację dotyczącą funkcjonowania Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łomży, rodzajów i zakresu planowanych form pomocy i opieki świadczonych dzieciom upośledzonym w stopniu głębokim – zgodnie z drukiem nr 781.

 

            W wyniku głosowania komisja informację przyjęła jednogłośnie – 8 głosami za.

  

Ad. 8

   

Sprawy różne:

  

            Radny Jan Kleczyński zabierając głos w tym punkcie obrad zwrócił się do Prezydenta Choińskiego z prośbą o informacje dotyczące wypadku, jaki miał niedawno miejsce na basenie przy ul. Niemcewicza, w wyniku którego nastolatka leży w bardzo ciężkim stanie w szpitalu. Poprosił o wyjaśnienie ilu ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem kapiących się powinno być na basenie w godzinach szkolnych i czy w momencie gdy doszło do wypadku nie było ich za mało.

 

            Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że w czasie, gdy wydarzył się wypadek na basenie była właściwa ilość pracowników, taka, jaką przewiduje regulamin. Następnie stwierdził, że w tej sprawie prowadzone jest śledztwo i dopiero po jego zakończeniu będzie mógł podać więcej informacji w tej sprawie. Na dzień dzisiejszy nie jest upoważniony do tego. Nie zna sprawy na tyle, by ją komentować.

 

            W związku z brakiem dalszych zapytań Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 

            Na tym protokół zakończono.

 
  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 31 maj 2010 08:52
  • Data opublikowania: poniedziałek, 31 maj 2010 08:58
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 12:53
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej