Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 81 posiedzeniu w dniu 21 września 2010 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołu nr 80/10 z dnia 24 sierpnia 2010 roku

 

2.    Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2010 roku w działach merytorycznie podległych komisji - druk nr 857

 

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2010 rok – druk nr 873, 873A

 

4.    Informacja dotycząca wyników naboru do łomżyńskich przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych - druk nr 875

 

5.    Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji w celu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej złożonych wniosków o przyznanie stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe w roku szkolnym 2009/2010, dla uczniów oraz studentów I roku uczelni publicznych i niepublicznych.

 

6.    Sprawy różne

  

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołu nr 80/10 z dnia 24 sierpnia 2010 roku

  

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 80/10 z dnia 24.08.br. i w wyniku głosowania przyjęła go 6 głosami za – jednogłośnie.

  

Ad. 2

 

Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2010 roku w działach merytorycznie podległych komisji - druk nr 857

  

Głos w dyskusji w tym punkcie obrad zabrali:

  

            Radna Wanda Mężyńska poprosiła Panią Skarbnik o wyjaśnienie, jaka była przyczyna niskiego, bo tylko ok. 23% wykonania zadania „dokształcanie i doskonalenie nauczycieli”.

  

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że środki na to zadanie zostały podzielone na poszczególne szkoły i to dyrektorzy szkół dofinansowują dokształcanie i doskonalenie swoich nauczycieli, zgodnie ze zgłoszeniami. Przyznane środki na to zadanie nie musiały być wydatkowane w całości. To ponad 22% wykonanie było w I półroczu br. Dodała, że najczęściej wnioski od nauczycieli wpływają po zakończeniu przez nich dokształcania, czyli pod koniec roku szkolnego, tj. w czerwcu, lipcu. Tak więc w II półroczu tych środków z pewnością na to zadanie więcej szkoły wydatkują i wykonanie tego zadania za cały rok będzie dużo wyższe.

              Kolejno radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że nastąpiły zmiany liczby uczniów w szkołach. Największe zmniejszenie liczby uczniów nastąpiło w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych oraz w gimnazjum przy I LO. Poprosiła o wyjaśnienie przyczyn tak dużego spadku uczniów w tych placówkach i której z nich bardziej ten spadek liczby uczniów dotyczy.

  

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że spadek liczby uczniów w gimnazjum nr 3 jest najwyższy – o 30 osób. W pozostałych gimnazjach łomżyńskich też liczba uczniów uległa zmianom. Szczegółowe dane są zawarte w przedłożonej Radzie informacji dotyczącej wyników naboru do łomżyńskich przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych - druk nr 875. Dodał, że ogólnie w łomżyńskich szkołach gimnazjalnych nastąpił spadek liczby uczniów. W szkołach prowadzonych przez miasto będzie w tym roku szkolnym jeden oddział mniej w PG nr 3 i jeden oddział mniej w PG nr 8.

  

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta uzupełniając wypowiedź przedmówcy wyjaśniła, że ogólnie o 149 uczniów mniej uczyć się będzie w br. w łomżyńskich szkołach niż w roku poprzednim.

  

Następnie radna Bogumiła Olbryś stwierdziła, że znacznie zwiększone zostały wydatki na CKPiU. Poprosiła o wyjaśnienie jakie były tego przyczyny.

  

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że wydatki CKPiU na rok 2010 zostały określone w bardzo skromnej kwocie z uwagą, że będzie ta jednostka poddana reorganizacji. W I półroczu w CKPiU była niewielka kwota dochodu, tj. 2039.977zł została ona przeniesiona do wydatków. Planowana kwota przychodu centrum opiewała na kwotę 501.750zł. Stwierdziła, że przekazana kwota pieniędzy z budżetu miasta na pewno została przeznaczona częściowo na wydatki związane z odprawami dla nauczycieli, które wcześniej nie zostały zaplanowane.

  

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że dobiega końca kadencja tej Rady, ale Rada przyszłej kadencji powinna jak najszybciej podjąć temat przebranżowienia CKPiU, gdyż finanse trudno już tam spiąć. Wyjaśnił, że kilka lat temu ministerstwo dokładało środki do funkcjonowania tego centrum. Na dzień dzisiejszy zostało ono włączone w subwencję oświatową i miasto zostało z tematem samo. Należy centrum zrestrukturyzować, przebranżowić i to jak najszybciej.

  

Radna Bogumiła Olbryś odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdziła, że CKPiU jest dowodem na to, że nie sprawdzają się stacjonarne punkty. Sprawdzają się natomiast praktyki zawodowe uczniów w konkretnych zakładach, punktach usługowych, itd. Dodała, że zastanawia się dlaczego wcześniej nie pomyślano o restrukturyzacji centrum.

  

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w sprawie CKPiU stwierdził, że w innych miastach kształcenie zawodowe funkcjonuje bardzo dobrze, w tym ośrodki kształcenia dobowego. Jest to tylko kwestia technologii, jak się podzieli zadania między szkołę a szkolenie praktyczne i szkolenie techniczno-laboratoryjne. Łomżyńskie centrum spełniało rolę jednego z bardziej innowacyjnych ośrodków w kraju w momencie, kiedy uczyła się w nim młodzież z okolic, kiedy przyjeżdżali do niego nauczyciele z całej Polski uczyć się nowych rzeczy. Po podziale administracyjnym kraju powiaty zatrzymały u siebie swoją młodzież i centrum w tej formie nie powinno funkcjonować, co nie oznacza, że nie powinno być ośrodkiem innowacji. To jest jednak kwestia inicjatywy, przedsiębiorczości, itd. Kończąc swoja wypowiedź stwierdził, że nie należy mówić, że CKPiU jest niepotrzebne. Ono jest bardzo potrzebne ale w innej formie musi zacząć funkcjonować.

  Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że przez merytoryczne wydziały urzędu temat restrukturyzacji CKPiU jest już analizowany. Wymaga to jednak czasu, zachowania terminów, działania zgodnie z prawem, w tym zgodnie z Kartą Nauczyciela.

  

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania – 2 głosami za, przy braku głosów przeciw i 5 głosach wstrzymujących się pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2010 roku w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 3

  

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2010 rok – druk nr 873, 873A

  

            Radny Krzysztof Sychowicz zabierając głos w tym temacie stwierdził, że zwiększone zostały koszty remontu III LO o kwotę 83tys.zł. Poprosił o wyjaśnienie, czy na to zadanie pieniądze wcześniej już w budżecie były, a te są uzupełnieniem kwoty brakującej na remont, a jeśli tak to na co konkretnie zostały wydatkowane.

  

            Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta wyjaśniła, że środki te uzupełniają kwotę przekazana na remont III LO. Dodała, że projektant tego zadania, mimo, że wykonywał zadania geologiczne, nie wskazał, że mur tego ogrodzenia zawiera bardzo dużo tzw. odpadów, które nie mogły być wykorzystane przy remoncie tego ogrodzenia. Dodatkowe środki z budżetu miasta zostały wydatkowane na wywiezienie gruzu do miejsca jego składowania oraz na przywóz nowych pokładów piasku, którym zostało zagęszczone wyremontowane ogrodzenie szkoły.

  

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta uzupełniając wypowiedź Pani Skarbnik poinformował, że miasto złożyło wniosek do Ministerstwa na dofinansowanie tego zadania jako zdarzenia losowego, na teren zalewowy i otrzymało dofinansowanie w kwocie 250tys.zł. Dodał, że ogrodzenie w całości zostało wyremontowane. Głównie chodziło o odgrodzenie skarpy od strony budynków jednorodzinnych.

 

Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie – 8 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1głosie wstrzymującym się, w działach merytorycznie podległych komisji.

  

Ad. 4

  

Informacja dotycząca wyników naboru do łomżyńskich przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych - druk nr 875

  

            Radna Edyta Śledziewska zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się do Prezydenta Choińskiego z zapytaniem, czy próbuje w jakikolwiek sposób wpływać na proces rekrutacji do gimnazjów w tym sensie, że np. z rekrutacji wynika, że można byłoby w danym gimnazjum utworzyć 5 klas, ale Pan Prezydent chce utrzymać taką a nie inną sieć szkół gimnazjalnych i dyrektorowi tego gimnazjum „pozwala” na utworzenie tylko trzech, a nie pięciu klas.

  

Pan Krzysztof Choiński – Zastępca Prezydenta Miasta odnosząc się do zapytania radnej Edyty Śledziewskiej stwierdził, że jak widać z przedłożonej Radzie informacji, liczba uczniów szkół gimnazjalnych bardzo się zmniejszyła. Ustawa jasno wskazuje, jak należy ustalać rejony gimnazjów. Istniejącą w Łomży sieć gimnazjów należy utrzymać, nie może być mowy o likwidacji żadnego gimnazjum z uwagi na wymóg ustawowy co do odległości pomiędzy jednym a drugim gimnazjum. W związku z tym aby utrzymać istniejącą sieć gimnazjów, należy to kontrolować, tj. aby w każdym z gimnazjów był chociaż jeden oddział.  Postawienie na szali dobrowolności sieci gimnazjów w Łomży spowodowałoby prawdopodobnie, że PG nr 2 i 3 miałyby bardzo słaby nabór. Nastąpiła współpraca miasta ze szkołami niepublicznymi i zapadły ustalenia co do utrzymania istniejące sieci gimnazjów w naszym mieście. Kończąc swoją wypowiedź stwierdził, że nie może dojść do likwidacji np. PG nr 3, bo na mieście spocznie obowiązek dowożenia dzieci np.  z Łomżycy do innej szkoły. Byłby to dla miasta kolejny problem i dodatkowe koszty.

  

Radna Edyta Śledziewska zabierając ponownie głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że otrzymuje dużo telefonów z informacją, z zarazem prośbą o rozważenie możliwości nauczania w łomżyńskich szkołach języka hiszpańskiego.

  

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do w/w wypowiedzi wyjaśnił, że przekaże informację dyrektorom szkół,  że o język hiszpański mogą uatrakcyjnić ofertę swoich szkół.

  

Więcej uwag i zapytań do informacji w powyższej sprawie komisja nie zgłosiła.

  

Ad. 5

  

Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji w celu przeprowadzenia procedury kwalifikacyjnej złożonych wniosków o przyznanie stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe w roku szkolnym 2009/2010, dla uczniów oraz studentów I roku uczelni publicznych i niepublicznych

  

            W wyniku głosowania komisja wytypowała radnego Jana Bajno i radnego Mariusza Chrzanowskiego /7 głosami za, przy braku głosów wstrzymujących się/ jako swoich przedstawicieli do składu komisji przeprowadzającej procedurę kwalifikacyjną złożonych wniosków o przyznanie stypendium Prezydenta Miasta Łomży za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe w roku szkolnym 2009/2010, dla uczniów oraz studentów I roku uczelni publicznych i niepublicznych.

 

Ad. 6

  

Sprawy różne;

  

            Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym temacie nawiązała do wypowiedzi radnej Śledziewskiej dotyczącej zapotrzebowania na naukę języka hiszpańskiego w łomżyńskich szkołach. Stwierdziła, że już w mediach jest głośno o tym, że niebawem język chiński będzie językiem bardzo pożądanym i naukę tego języka również należy mieć na uwadze. Wskazują na to badania naukowe. Następnie zwróciła się z zapytaniem do Naczelnika Wydziału Oświaty kiedy i na jakiej podstawie wprowadzono w Łomży elektroniczny nabór do szkół.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że kwestię naboru do szkół regulują przepisy oświatowe. Dodał, że dyrektorom szkół zaproponowane zostało  elektroniczne narzędzie, jakim jest program do dokonywania naboru i dyrektorzy szkół progimnazjalnych do tego programu się włączyli. Nabór dokonywał się w ten sposób, że rozdysponowywano zgłoszonych już uczniów do szkół i szkoły przyjmowały uczniów własnymi decyzjami. Nie jest więc tak, że z góry, aktem prawa miejscowego ustalono, że w Łomży obowiązuje nabór elektroniczny do szkół. Kłóciłoby się to z prawem, bo to komisja edukacyjna i dyrektor szkoły przyjmuje ucznia, a nie komputer. Elektroniczny nabór był narzędziem w ręku dyrektora, które komisje rekrutacyjne wykorzystywały do tego, żeby przyspieszyć i ułatwić nabór.

 

Radny Tadeusz Zaremba zabierając głos w powyższej sprawie podziękował Naczelnikowi Wydziału Oświaty za wprowadzenie w naszym mieście elektronicznego naboru do szkół. Uważa, że taki nabór rodzicom wielu dzieci zaoszczędził niepotrzebnego stresu, czasu i bałaganu. Podstawą naboru jest fizycznie złożony w szkole dokument, natomiast elektroniczny nabór jest internetową bazą danych, pozwalającą uczniom szybko znaleźć swoje miejsce. Nabór ten jest dużym ułatwieniem na korzyść, na lepsze i sprawiedliwe nabory do szkół.

 

Radna Edyta Śledziewska ponownie zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że do komisji wpłynęło pismo rodziców dzieci specjalnej troski w sprawie zapewnienia dzieciom transportu do i z ośrodka.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że odbyło się w tej sprawie spotkanie z rodzicami dzieci uczęszczających do o środka. Rodzice zdeklarowali rezygnację z tego żeby miasto dowoziło dzieci do ośrodka. Będą je dowozić sami. Miasto będzie zwracało rodzicom koszty transportu wg wcześniej ustalonych zasad. Następnie poinformował, że podjęte rozmowy z rodzicami w sprawie zapewnienia dzieciom opieki na czas ferii zimowych i wakacji również przyniosły efekty. Pani Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych podejmie się napisania programu, rodzice wesprą te działania i zauczestniczą w nich i jeżeli napisany program otrzyma wsparcie w którymś z konkursów aplikujących środki na tego typu zadania, taka opiekę dzieci otrzymają.

 

Więcej spraw w tym punkcie obrad nie zgłoszono.

 

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: środa, 10 lis 2010 08:22
  • Data opublikowania: środa, 10 lis 2010 08:26
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 13:01
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej