Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 9 posiedzeniu w dniu 26 maja 2011 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:
  

1.    Rozpatrzenie sprawy wnoszonej przez Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne

 

2.    Analiza sieci szkół, ze szczególnym uwzględnieniem warunków demograficznych /w perspektywie wieloletniej/ - uzupełnienie materiału

 

3.    Informacja o udzieleniu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie miasta Łomża za 2010 rok

 

4.    Wytypowanie przedstawiciela komisji do składu komisji konkursowych przeprowadzających konkursy na stanowiska dyrektorów łomżyńskich szkół

 

5.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach prowadzonych przez miasto Łomża

 

6.    Zajęcie stanowiska w sprawach podnoszonych przez:

 

1)    Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży

 

2)    Studio Skorpion Aleksander Plaga

 

3)    Telewizja Narew

 

7.    Sprawy różne

  

Ad. 1

 Rozpatrzenie sprawy wnoszonej przez Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne – pismo w załączeniu  

            Pan Artur Głębocki – Prezes ŁTM przedstawił Komisji treść wypowiedzenia z dniem 1 marca 2012 roku umowy użyczenia lokalu zajmowanego przez ŁTM przy ul. Polowej 57c – pismo w załączeniu do protokołu. Dodał, że w w/w piśmie brak jest uzasadnienia przyczyn wypowiedzenia lokalu, więc formalnie nie wie w czym jest problem. ŁTM ma problem, bo niebawem nie będzie miało się gdzie podziać. Zwrócił się do Komisji z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Poinformował, że jest umówiony na spotkanie z Prezydentem Miasta. Być może wówczas pozna przyczynę wypowiedzenia, może uzyska propozycję zajęcia innego lokalu. Dodał, że w tym lokalu ma swoją siedzibę również Polski Związek Głuchych Oddział w Łomży oraz „Edukator”.

 

            Radna Wanda Mężyńska zaproponowała, aby komisja w sytuacji, gdy przedstawicielom ŁTM nie uda się spotkać z Prezydentem Miasta przed sesją, wystąpiła do Prezydenta z zapytaniem o wyjaśnienie powodu wypowiedzenia lokalu zajmowanego przez ŁTM, z prośbą o uzasadnienie.

 

            Komisja w/w wniosek przyjęła 7 głosami za, przy 1 przeciw i braku głosów wstrzymujących się.

  

Ad. 2

 

Analiza sieci szkół, ze szczególnym uwzględnieniem warunków demograficznych /w perspektywie wieloletniej/ - uzupełnienie materiału

  

            Analizę sieci szkół ponadgimnazjalnych przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty /w załączeniu do protokołu/. W wypowiedzi zwrócił uwagę, że niż demograficzny do szkół średnich jeszcze nie dotarł i w związku z tym liczebność uczniów tych szkół kształtuje się na niemal niezmienionym poziomie. Jedynym problemem może być Zespół Szkół Drzewnych.

 

Następnie poinformował komisję o rozstrzygającym się naborze na rok szkolny 2011/2012. Z wstępnych danych wynika, że nabór do szkół ponadgimnazjalnych będzie sporo niższy. Będzie się to wiązało z koniecznością rozwiązania stosunku pracy z kilkoma nauczycielami tych szkół. Sytuacja może się nieco zmienić, bo nabór jest w toku, dopiero będą ogłoszone wyniki egzaminów gimnazjalnych. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Tam jest 8 osób do zwolnienia.

 

            Pani Aleutyna Kołos – Przewodnicząca Oddziału ZNP w Łomży stwierdziła, że do ZNP wpływają informacje o zmniejszeniu etatów w szkołach, o ewentualnych wypowiedzeniach. W związku z tym ZNP zwrócił się do Prezydenta Miasta z wnioskiem, by jako organ prowadzący skierował nauczycieli planowanych do zwolnienia, do uzupełnienia godzin do innej szkoły. Takie prawo organ prowadzący ma i w tej sytuacji powinien interweniować. Nie powinien zostawiać dyrektorów z tym problemem samych. Dodała, że są nauczyciele którzy pracują na półtora etatu, a niektórzy tej pracy mieć nie będą wcale. Dodała, że Sytuacja Szkoły Drzewnej to skutek jej połączenia z PG 3. Płacą za to teraz nauczyciele i należy im pomóc.

 

            Radny Ireneusz Cieślik stwierdził, że Naczelnik Wydziału Oświaty w imieniu Prezydenta powinien wystąpić do dyrektorów szkół z pismem zobowiązującym ich do przekazania informacji o godzinach wolnych w ich szkole. Dodał, że wielu dyrektorów łomżyńskich szkół zapewnia swoim nauczycielom pracę w godzinach nadliczbowych. W obecnej sytuacji tak być nie powinno, że jeden nauczyciel będzie miał pracę na półtora etatu, a inny tej pracy mieć nie będzie wcale. Wiedza o godzinach nadliczbowych w poszczególnych szkołach dałaby możliwość łączenia nauczycielom godzin nawet w dwóch szkołach, nawet w mniejszym wymiarze etatu, ale uchroniłaby ich od zwolnienia.

 

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdził, że kompetencje organu prowadzącego i dyrektora szkoły są jasno określone w ustawie o systemie oświaty. Zatrudnianie, zwalnianie i prowadzenie polityki kadrowej w szkole to wyłączna domena dyrektora szkoły. Organ prowadzący tych kompetencji od dyrektora szkoły przejąć nie może. Organ prowadzący może ocenić politykę kadrową dyrektora szkoły, czy ma dobre wyniki z egzaminów, czy ma dobry system wychowawczy, nie może decydować natomiast jak dyrektor ma zagospodarować godziny nadliczbowe.

 

            Radna Alicja Konopka poparła wypowiedź Naczelnika Wydziału Oświaty. Stwierdziła, że to dyrektor szkoły decyduje o zatrudnieniu i o tym, jak placówka którą kieruje będzie funkcjonowała. Następnie odnosząc się do decyzji Rady poprzedniej kadencji dotyczącej połączenia Szkoły Drzewnej z PG nr 3 stwierdziła, że decyzja ta była spowodowana tym, że przez kilka kolejnych lat stopniowo zmniejszała się tam liczba uczniów. Utrzymanie budynków, administracji szkół kosztuje, więc połączenie placówek było rozwiązaniem racjonalnym. Miasto nie mogło utrzymywać pustego budynku Szkoły Drzewnej, który nie miał sali gimnastycznej. Radni są odpowiedzialni za całe miasto. Decyzję Rady poprzedniej kadencji uważa za słuszną. Kończą wypowiedź stwierdziła, że rozumie stanowisko przedstawione w tej sprawie przez Przewodniczącą ZNP. Taka jest rola Przewodniczącej ZNP – bronić wszelkich spraw związanych z łomżyńską oświatą.

 

            Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że dane demograficzne jasno wskazują, że dzieci w szkołach będzie coraz mniej. W związku z tym decyzje o zwolnieniach nauczycieli muszą zapadać tam, gdzie nie ma dla nich pracy. Taka sytuacja jest i w innych zakładach pracy. Ponadto stwierdziła, że rodzice zapisują swoje dzieci do tych szkół, które osiągają dobre wyniki nauczania. Szkoła, która ma dobre wyniki nauczania nie ma problemu z naborem.  

 

Pani Aleutyna Kołos – Przewodnicząca Oddziału ZNP w Łomży odnosząc się do wypowiedzi Naczelnika Wydziału Oświaty stwierdziła, że nie sugerowała, aby organ prowadzący /miasto/ przejął kompetencje dyrektorów szkół w zakresie polityki kadrowej. Miała na myśli fakt, że Prezydent Miasta może i w tej sytuacji powinien skorzystać ze swoich uprawnień.

 

Radny Ireneusz Cieślik odnosząc się do wypowiedzi Naczelnika Wydziału oświaty stwierdził, że nie wspomniał w swojej poprzedniej wypowiedzi o tym, by organ prowadzący wchodził w kompetencje dyrektorów szkół. Mówił tylko o tym, że dobrze by było, żeby radni mieli pogląd na to, w której szkole jest możliwość dołączenia godzin do etatu nauczycieli, a w której nie.

 

Przewodniczący Komisji zabierając głos w dyskusji stwierdził, że problem w oświacie jest, bo dochodzi do tego, że trzeba wypowiadać nauczycielom stosunek pracy. Następnie zwrócił się do Naczelnika Wydziału Oświaty z prośbą, by poinformował komisję do ilu osób trafi wypowiedzenie umowy o pracę oraz jak ocenia skalę zjawiska.

 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że do dnia 1 czerwca do 11 nauczycieli /8 nauczycieli z Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, 1 nauczyciela z Zespołu Szkół Technicznych oraz 2 nauczycieli z którejś  szkoły podstawowej/ trafią pisma informujące ich o 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia. Jeżeli w miesiącu sierpniu  okaże się, że w szkole pojawią się warunki do zatrudnienia, to pierwszeństwo będą mieli nauczyciele, którzy otrzymali wypowiedzenia.

 

Radny Konrad Haponik zwrócił się do Naczelnika Wydziału Oświaty z zapytaniem, czy 11 nauczycieli, którzy otrzymają wypowiedzenia o pracę są osobami w wieku przedemerytalnym, czy emerytalnym również.

 

Naczelnik Piechociński wyjaśnił, że nauczyciel, który rozwiązał stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę jest wolną siłą dydaktyczną na rynku pracy. Jeżeli jest zatrudniany, to nie ma on kategorii emeryta, tylko  jest zatrudniany na czas określony  np., zgodnie z kwalifikacjami.

 

Radny Jan Bajno zabierając głos w dyskusji stwierdził, że Łomża jest generalnie miastem sporego bezrobocia. Zapewnienie chociażby minimum godzin nauczycielom, o czym wspomniała Przewodnicząca ZNP jest jego zdaniem jak najbardziej uzasadnione. Biorąc pod uwagę względy społeczne w mieście, każdy dyrektor szkoły powinien brać pod uwagę przy zatrudnianiu nauczycieli przede wszystkim tych, którzy nie mają jeszcze uprawnień emerytalnych. W świetle prawa jest to utrudnione, ale nie niemożliwe. Tak było w przypadku restrukturyzacji szpitala. Gdy zaszła konieczność zwolnienia jakiegoś pracownika, to w pierwszej kolejności zwalniani byli ci, którzy mieli już zapewnione minimum socjalne, czyli emeryturę czy rentę. Tymi kryteriami powinni się kierować również dyrektorzy szkół planując arkusz organizacyjny szkoły na najbliższy rok szkolny. Kończąc wypowiedź stwierdził, że do tematu zatrudnienia w szkołach komisja powinna powrócić, zapoznać się z nim bardziej szczegółowo, bo sytuacje są różne, np. jeden emeryt jest zatrudniony w kilku szkołach, a młodzi nauczyciele nie mają pracy.

 

Przewodniczący obrad zabierając głos w dyskusji stwierdził, że dyrektor szkoły nie ma problemu z zatrudnieniem nauczyciela emeryta. Może mieć natomiast problem jak wytłumaczyć się z tego przed organem prowadzącym, który ocenia politykę kadrową dyrektora szkoły. Następnie stwierdził, że zwolnienie 11 nauczycieli, o czym mówił Naczelnik Wydziału Oświaty, poniesie za sobą skutki finansowe w postaci wypłaty półrocznych odpraw. W związku z powyższym poprosił o wyjaśnienie, czy w budżecie miasta są zabezpieczone środki na ten cel i jaka to będzie kwota.

 

Pani Alicja Grabińska – Kierownik Oddziału Budżetu Oświaty odpowiadając Przewodniczącemu obrad wyjaśniła, że środki na wynagrodzenia nauczycieli są zabezpieczone na cały rok, więc na te 4 miesiące br. również. Dodatkowe środki będą potrzebne tylko na odprawy za 2 miesiące. Wyjaśniła, że samorządowi spora część kwot odpraw jest zwracana. Dodała, że w tej chwili samorząd ponosi znacznie wyższe koszty z tytułu urlopów zdrowotnych dla nauczycieli, niż z tytułu odpraw.

 

Na tym zakończono omawianie /w/ punktu.

  

Ad. 3

 

Informacja o udzieleniu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy zamieszkałych na terenie miasta Łomża za 2010 rok – druk nr 104

  

            Informację w powyższej sprawie przedstawił Komisji Pan Andrzej Piechociński – p.o. Naczelnika Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 104 – w załączeniu do protokołu.

 

            Komisja nie wniosła uwag do w/w informacji.

  

Ad. 4

 

Wytypowanie przedstawiciela komisji do składu komisji konkursowych przeprowadzających konkursy na stanowiska dyrektorów łomżyńskich szkół

  

            Przewodniczący obrad poprosił o zgłaszanie osób chętnych do pracy w komisjach konkursowych.

  

1.    do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży

  

Radny Jan Bajno zgłosił  kandydaturę radnej Hanki Gałązka

  

Radna Hanka Gałązka wyraziła zgodę.

  

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku głosowania Komisja 7 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym się wytypowała radną Hankę Gałązka jako swojego przedstawiciela do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży.

 

2.    do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży

 

Radna Wanda Mężyńska zgłosiła kandydaturę radnego Konrada Haponika.

 

Radny Konrad Haponik wyraził zgodę.

 

Ponadto radny Ireneusz Waldemar Cieślik zgłosił swoją kandydaturę. Stwierdził, że do składu pierwszej komisji konkursowej komisja wytypowała Przewodniczącego obrad, teraz więc on powinien być wytypowany jako Wiceprzewodniczący Komisji. 

 

Przewodniczący obrad odnosząc się do wypowiedzi radnego Cieślika stwierdził, że jest ona niezasadna, gdyż Komisja przed przystąpieniem do zgłaszania kandydatur przyjęła zaproponowaną przez niego formę naboru do pracy w komisjach konkursowych.

 

Radny Andrzej Wojtkowski poparł stanowisko Przewodniczącego obrad. Stwierdził, że komisji konkursowych w szkołach będzie jeszcze kilka, wszyscy członkowie komisji, którzy wyrażą chęć pracy w nich, na pewno będą mieli taką możliwość.

 

W związku z w/w wypowiedziami radnych Cieślik wycofał swoją kandydaturę.

 

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W wyniku głosowania komisja 6 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym się wytypowała radnego Konrada Haponika jako swojego przedstawiciela do składu komisji konkursowej w  celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży.

 

3.    do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 w Łomży

 

Radna Hanka Gałązka zgłosiła kandydaturę radnego Jana Bajno.

 

Radny Jan Bajno wyraził zgodę.

Radna Bernadeta Krynicka zgłosiła kandydaturę radnej Wandy Mężyńskiej.

 

Radna Wanda Mężyńska wyraziła zgodę.

 

Więcej kandydatur nie zgłoszono. W głosowaniu:

 
  1. radny Jan Bajno otrzymał 1 głos za
  2. radna Wanda Mężyńska otrzymała 3 głosy za

W wyniku głosowania Komisja wytypowała radną Wandę Mężyńską – członka Komisji jako swojego przedstawiciela do składu komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 w Łomży.

   

Ad. 5

 Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w przedszkolach prowadzonych przez miasto Łomża  

            Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 105 – w załączeniu do protokołu.

 

            Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w powyższej sprawie i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 7 głosami za.

 

Ad. 6

Zajęcie stanowiska w sprawach podnoszonych przez:

 

1.    Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży – Komisja poparła wniosek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” o włączenie samorządu do akcji „Lato z Polską”. Jednocześnie Komisja zwróciła się do Prezydenta Miasta z prośbą o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na zadania wyszczególnione w piśmie Stowarzyszenia z dnia 11 maja br. – pismo oraz wniosek komisji do Prezydenta Miasta w załączeniu do protokołu.

 

Do sprawy pism: Studia Skorpion Aleksander Plaga oraz Telewizji Narew Komisja powróci w miesiącu sierpniu. Takie stanowisko zajęła również w w/w sprawach Komisja Finansów i Skarbu Miasta.

  

Ad. 7

 

Sprawy różne:

  

            Pani Alicja Grabińska – Kierownik Oddziału Budżetu Oświaty zgodnie z ustaleniami z poprzedniego posiedzenia, przedłożyła Komisji informację o wysokości wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi szkół – informacja w załączeniu do protokołu. Następnie przedstawiła dane dotyczące wielkości subwencji oświatowej na 2010 rok. Stwierdziła, że wydatki w całej oświacie w 2010r. wyniosły 106.185.062zł. Do subwencji oświatowej dla szkół /oprócz zadania własnego jakim są przedszkola i klasy zerowe w szkołach podstawowych/: w gminie dołożono 3.019.104zł, z czego 1.097.267zł w gimnazjach i 1.922.837 do utrzymania stołówek szkolnych; do zadań powiatowych natomiast miasto dołożyło 871.190zł. Ogólnie całej oświacie w 2010 roku miasto do subwencji dołożyło 3.890.294zł.

 

Więcej spraw różnych nie zgłoszono. W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 5 wrz 2011 08:38
  • Data opublikowania: poniedziałek, 5 wrz 2011 08:44
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej