Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 21 posiedzeniu w dniu 14 marca 2012 roku

 

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

 

1.    Przyjęcie protokołu nr 20/2012 z poprzedniego posiedzenia komisji

2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania i zmiany nazwy ulic – druk nr 285, 285A, 285B

3.    Informacja dotycząca dofinansowania form dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez miasto Łomża za rok 2011 – druk nr 273

4.    Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

Przyjęcie protokołu nr 20/2012 z poprzedniego posiedzenia komisji

            Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 20/2012 z poprzedniego posiedzenia komisji i w wyniku głosowania przyjęła go jednogłośnie – 7 głosami za.

 

Ad. 2

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie nadania i zmiany nazwy ulic – druk nr 285, 285A, 285B

 

            Wniosek w w/w sprawach przedstawił komisji Pan Jerzy Bittner – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami – zgodnie z drukiem nr 285 – w załączeniu do protokołu.

            Komisja nie wniosła uwag do przedstawionych projektów uchwał i w wyniku głosowania zaopiniowała je następująco:

a)    projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy – zgodnie z drukiem nr 285A – jednogłośnie – 7 głosami za,

b)    projekt uchwały zmieniającej uchwałę nr 219/XXXIV/08 Rady Miejskiej Łomży z dnia 30 września 2008 roku w sprawie nazw ulic – zgodnie z drukiem nr 285B - jednogłośnie – 7 głosami za.

 

Ad. 3

Informacja dotycząca dofinansowania form dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez miasto Łomża za rok 2011 – druk nr 273

 

            Informację w powyższej sprawie przedstawił komisji Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty – zgodnie z drukiem nr 273 – w załączeniu do protokołu.

            Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym temacie poprosiła o wyjaśnienie kwestii związanej ze szkoleniem i dokształcaniem pracowników oświaty, tj. czy jest to sprawa indywidualna każdej szkoły, czy też miasto przekazuje szkołom środki na ten cel i szkoły w ramach posiadanych kwot takie szkolenia swoim pracownikom organizują.

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że to rada pedagogiczna danej szkoły ustala jakie szkolenia, jakiego rodzaju dokształcanie pracowników danej placówki jest potrzebne.

            Więcej uwag w sprawie w/w informacji komisja nie zgłosiła i przyjęła ją przez aklamacje.

 

Ad. 4

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

1.    Przewodniczący obrad przedstawił pismo Okręgowej Komisji Edukacyjnej w sprawie dofinansowania prac remontowo-budowlanych prowadzonych w przyszłej siedzibie OKE przy ul. Aleja Legionów 9 w Łomży – pismo w załączeniu do protokołu.

Głos w dyskusji w tym temacie zabrali:

            Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że na posiedzeniu komisji nie jest obecna Pani Skarbnik ani Pani Prezydent. W związku z tym komisja nie ma możliwości uzyskania informacji na temat możliwości finansowych miasta. Poza tym Pani Dyrektor OKE nie wskazała w piśmie jakiej kwoty od miasta oczekuje.

            Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że miastu powinno zależeć na tym, aby OKE miała swoją trwałą siedzibę w Łomży, aby nie odebrano miastu tej placówki poprzez zreformowanie jej i przeniesienie do innego miasta. Dodał, że OKE liczy na wsparcie finansowe miasta nie podając kwoty. Takiego wsparcia miasto udziela również innym podmiotom oświatowym.

            Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że w roku ubiegłym miasto dofinansowało OKE. Teraz jest prośba o kolejne środki, a brak w piśmie kwoty jakiej od miasta OKE oczekuje i kwoty brakującej na dokończenie inwestycji.

            Radny Andrzej Wojtkowski zabierając głos w tym temacie stwierdził, że w trakcie przekazywania budynku przy Al. Legionów na potrzeby OKE władze miasta zapewniały o tym, że OKE na własny koszt budynek wyremontuje, że miasto do tego nic nie dołoży, bo środki na ten cel są zabezpieczone. Minęło kilka lat od przekazania budynku, nadal nie jest on wyremontowany, a OKE występuje do miasta o wsparcie finansowe na remont, znów się straszy, że OKE zostanie miastu odebrana. Problem wrócił więc do miasta. W związku z tym poprosił o wyjaśnienie ile lat trwał będzie remont siedziby OKE, ile miasto w to włoży jeszcze pieniędzy i ile czasu upłynie zanim budynek przy Alei Legionów zacznie funkcjonować jako OKE, bo w takim celu został przez miasto przekazany. 

Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że bardzo długo trwały działania w mieście w celu przekazania przedmiotowego budynku na siedzibę OKE. Dodał, że były w ministerstwie środki na remont siedziby OKE zagwarantowane, ale ten długi czas decyzyjny spowodował, że te środki nie zostały wykorzystano. Udało się ponownie w ministerstwie zagwarantować środki na remont siedziby OKE, ale zostało to rozpisane na 3 lata i nie w pełnej kwocie, stąd pisma Pani Dyrektor OKE do Marszałka, Rady, Prezydenta Łomży.

Radna Wanda Mężyńska wniosła o przekazanie pisma do Prezydenta Miasta celem rozważenia możliwości wsparcia finansowego inwestycji OKE. Jednocześnie zaproponowała aby komisja poparła wsparcie inwestycji OKE w miarę możliwości finansowych miasta.

Pan Janusz Żebrowski – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty zabierając głos w dyskusji stwierdził, że OKE powinna poinformować miasto w jakim stopniu środki przekazywane z ministerstwa zabezpieczają prowadzone prace, na co zabraknie, ile środków już na remont wydatkowano, jaka kwota przekazana przez miasto OKE by satysfakcjonowała, itd. Kończąc stwierdził, że w interesie miasta jest funkcjonowanie OKE.

Radny Andrzej Wojtkowski poparł wypowiedź przedmówcy. Stwierdził, że przed zaopiniowaniem wniosku o dofinansowanie inwestycji OKE samorząd powinien poprosić o szczegółowe dane dot. zaawansowania prac, posiadanych środków na remont i ewentualnych oczekiwań ze strony miasta.

Przewodniczący obrad zabierając głos w tym temacie stwierdził, że OKE jest jedną z dwóch instytucji ponadregionalnych funkcjonujących w naszym mieście i należy jak najbardziej wspierać ich działania. Następnie zwrócił się do Naczelnika Wydziału Oświaty, aby wystąpił do dyrekcji OKE z zaproszeniem na sesję Rady celem przekazania Radzie pełniejszych informacji, niezbędnych do podjęcia decyzji w sprawie zaopiniowania omawianego wniosku.

 

2.    Przewodniczący obrad zgodnie z ustaleniami z poprzedniego posiedzenia komisji powrócił do wniosku radnej Bogumiły Olbryś dot. zorganizowania imprezy pn. „Mam talent”. Komisja zobowiązała się sprawę na dzisiejszym posiedzeniu zamknąć, co uczynił w związku z nieobecnością wnioskodawczyni.

Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że w związku z nieobecnością radnej Olbryś komisja sprawą nie powinna się zajmować.

Radna Wanda Mężyńska zaproponowała rozpatrzenie wniosku na kolejnym posiedzeniu, na którym obecna będzie wnioskodawczyni.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że Zespół Szkół Weterynaryjnych sam powinien wniosek zrealizować, gdyż komisja nie może narzucać nauczycielom zorganizowania imprezy proponowanej przez radną Bogumiłę Olbryś. Wykracza to poza kompetencje komisji.

Radny Andrzej Wojtkowski poparł wniosek przedmówczyni.

Przewodniczący obrad stwierdził, że komisja wywiązała się z zobowiązania, bo do sprawy wróciła. Dodał, że na dziś sprawę uważa za zamkniętą a jeżeli radna Olbryś zechce, to sprawę na nowo poruszy na jednym z kolejnych spotkań komisji.

 

3.    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty w imieniu Dyrektora Kowalika zaprosił członków komisji na konferencję organizowaną przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. Konferencja odbędzie się w siedzibie ośrodka przy ul. Polna 16 w dniu 19 marca br. o godz. 10.00, a jej tematem będzie nowa podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

4.    Przewodniczący obrad, zgodnie z ustaleniami z poprzedniego posiedzenia komisji powrócił do sprawy wniosku Łomżyńskiego Bractwa Historycznego  dot. rozszerzenia nazwy komisji – wniosek w załączeniu do protokołu. Następnie stwierdził, że bardzo słuszny był wniosek radnej Edyty Śledziewskiej aby nie zmieniać nazwy komisji, a zasugerować Przewodniczącemu Rady wpisanie do zadań komisji sugerowanych przez Bractwo zapisów.

Komisja przez aklamację poparła wniosek o uzupełnienie zakresu działania komisji o zapisy proponowane we wniosku Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.

 

5.    Pan Janusz Żebrowski – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty zwrócił się do komisji z prośbą o ujęcie w planie pracy komisji i zajęcie się tematem podwyżek płac pracowników administracyjnych i obsługi oświaty. Stwierdził, że płace tej grupy społecznej są na tak żenująco niskim poziomie, że należy je podwyższyć. Praca tej grupy osób jest niezbędna i niezmiernie ważna, a płaca bardzo niska, od lat nie podwyższana. Dodał, że na kolejne posiedzenie komisji związki zawodowe przygotują i przedłożą komisji wniosek w w/w sprawie.

Komisja postanowiła, że tematem zajmie się na jednym z kolejnych posiedzeń po uprzednim dogłębnym zapoznaniu się z problemem płac pracowników administracyjnych i obsługi szkół.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

 

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 17 kwi 2012 07:42
  • Data opublikowania: wtorek, 17 kwi 2012 07:44
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej